Радио Слободна Македонија

Словенија има највисока просечна плата во регионот, а најниска Македонија. Просечната плата во Словенија во октомври годинава во Словенија изнесува 1.056,47 ...
сите 16 | | | веќе видена

Воспоставување исти услови за домашните и странските инвеститори, кои ќе важат подеднакво и во зоните и надвор од нив, транспарентни услови и критериуми за ...
сите 19 | | | веќе видена

Најмалку 40 лица загинаа во денешните самоубиствени напади врз авганистанската новинска агенција „Воис“ и блискиот културен центар „Табајан“ во главниот град ...
сите 59 | | | веќе видена

Индустриски објект за полнење и флаширање на природна вода во село Гари, на архитектот Александар Карангелов, е најуспешното архитектонско дело во 2017 година. ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонските планинари и планински тркачи Александар Кирковски и Игор Јовановски, придружувани од Мики Тодоровски успешно реализираа последователно брзинско ...
сите 4 | | | веќе видена

Женскиот ракометен првак на ЖРК Вардар на крајот од сезоната ќе остане без една од најдобрите ракометарки во последните сезони, Андреа Пенезиќ (32 години). ...
сите 17 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска треба да ja одржи 29. седница на чиј дневен ред се пратенички прашања на кои треба да одговараат владините ...
сите 55 | | | веќе видена

-Судот ја пропушти шансата да одлучува врз основа на законот и фактите. Судот покажа дека е само слеп извршител на нечии наредби. Аргументите се на страната на ...
сите 165 | | | веќе видена

Ѓорчев во своето кратко интервју за Канал 5 телевизија потврди дека дијалогот помеѓу власта и опозицијата ќе продолжи, но дека продолжениот притвор на 29 лица ...
сите 12 | | | веќе видена

Евролигата од сезоната 2018/2019 ќе брои 18 екипи, наместо 16 како и оваа и минатата сезона. Оваа информација ја лансираа италијанските и шпанските медиуми ...
сите 2 | | | веќе видена

Љубителите на филмската уметност од утре ќе имаат можност да проследат два нови филмски хита „Џуманџи добродојдовте во џунглата” и “Величествениот шоумен” во ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација активно тренира пред Европското првенство (ЕП) кое во 2018 година ќе се игра во Хрватска. Во Скопје пристигна Раул ...
сите 141 | | | веќе видена

next