Радио Слободна Македонија

Словенија има највисока просечна плата во регионот, а најниска Македонија. Просечната плата во Словенија во октомври годинава во Словенија изнесува 1.056,47 евра, додека во Македонија 381,90 евра, објави Анадолија. Во Хрватска просечната плата изнесувала 795,53 евра, Црна Гора 511 евра, Босна и Херцеговина 436 евра, Србија 396,29 евра. Во текот на 2017 година најголем раст просечната плата имала во Хрватска за 45,83 евра, а најмалку во Босна и Херцеговина за 8,13 евра и Црна Гора за осум евра. Во Словенија во текот на 2017 година просечната плата е зголемена за 36,07 евра во Србија за 26,59 евра и во Македонија 18,10 евра. Според податоците на Државниот завод за статистика на Република Македонија просечната плата во октомври изнесувала 23.356 денари, а просекот за првите десет месеци од годинава 22.808 денари.
сите 16 | | | веќе видена

Воспоставување исти услови за домашните и странските инвеститори, кои ќе важат подеднакво и во зоните и надвор од нив, транспарентни услови и критериуми за поддршка, како и можности за зголемување на соработката меѓу домашните и странските компании и за зголемување на извозот во светот и во регионот, предвидува владиниот План за економски раст. Планот, од денеска ќе биде достапен на веб-страницата на Владата и ќе биде претставен пред сите стопански комори. - Дебатата беше многу корисна и можам да констатирам дека имаме финален документ - сериозен план за раст во кој се интегрирани сите забелешки и предлози на експертите и пошироката јавност. Врз основа на овој документ Владата ќе изработи и предложи законско решение кое ќе го уреди начинот на реализација на овој план на системски начин, рече премиерот Зоран Заев на вчерашната прес-конференција. Тој нагласи дека се очекува постапката да заврши до крајот на февруари идната година и по донесувањето на завршните сметки од март компаниите ќе можат да аплицираат ...
сите 19 | | | веќе видена

Хрватскиот фудбалер, Иван Класниќ, дефинитивно е човек што никогап не се предава. Класниќ кој неодмана имаше трета трансплантација на бубрег, за германските медиуми откри дека добил понуда да се врати на терен и дека размислува да ја прифати. Веќе со години Иван Класниќ се бори со тешки здравствени проблеми и успева да ги победи. Во октомври годинава на 37-годишниот хрватски фудбалер во Загреб му беше извршена трета трансплантација на бубрег која беше успешна и тој може да продолжи нормално со својот живот. Класниќ официјално се уште не се простил од фудбалот и како што вели, сака тоа да го направи на стадионот на Вердер за кој настапуваше во своите најдобри години. Поранешниот хрватски репрезентативец во својата кариера настапуваше за Вердер, Мајнц, Нант и за Болтон.
сите 8 | | | веќе видена

Најмалку 40 лица загинаа во денешните самоубиствени напади врз авганистанската новинска агенција „Воис“ и блискиот културен центар „Табајан“ во главниот град на Авганистан, Кабул. Портпарол на Министерството за внатрешни работи Насрат Рахими изјави дека најмалку 40 лица се убиени и 30 се повредени, во најновиот во серијата напади во Авганистан насочени против медиуми. Нападот се случи за време на утринската панел-дискусија во културниот центар, при шпто најголем дел од присутните биле студенти. Очевидци соопштуваат дека во нападот е предвикана огромна штета во областа, населена претежно со шиитски муслимани. Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, а портпаролот на талибанците преку Твитер негираше учество во терористичкиот напад.
сите 59 | | | веќе видена

Индустриски објект за полнење и флаширање на природна вода во село Гари, на архитектот Александар Карангелов, е најуспешното архитектонско дело во 2017 година. Големата годишна награда што ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија, ја врачи претседателот Ѓорге Иванов, кој е покровител на манифестацијата. Македонскиот претседател упати порака до институциите и до целото македонско општество да се овозможи повеќе простор за архитектите. Тој подвлече дека за тоа е секогаш потребен интензивен економски и технолошки развој, но и постојано збогатување на духовното и надградување на естетските критериуми.
сите 4 | | | веќе видена

Македонските планинари и планински тркачи Александар Кирковски и Игор Јовановски, придружувани од Мики Тодоровски успешно реализираа последователно брзинско искачување на трите највисоки планини на Балканот во календарска зима. Балканската планинска трилогија почнува од врвот Митикас 2.918 метри надморска височина, на планината Олимп, во Грција, продолжувајќи со Вихрен 2.915 мнв на планината Пирин, во Бугарија и завршува со Мусала 2.915 мнв на планината Рила, во Бугарија. Подвигот македонските планинари го комплетирале за вкупно време од 30 часа и 55 минути вклучувајќи го и превозот меѓу планините во должина од 600 километри. Само за искачување на планините им биле потребни 21 час минувајќи 60 километри и над 5.000 висински метри во сурови зимски планински услови. Вообичаеното потребно време кај планинарите за зимско искачување на овие врвови е по два дена за секој поединечно, се вели во соопштението на Александар Кирковски. Претходно годинава Александар постави македонски брзински рекорди на највисоките ...
сите 4 | | | веќе видена

Женскиот ракометен првак на ЖРК Вардар на крајот од сезоната ќе остане без една од најдобрите ракометарки во последните сезони, Андреа Пенезиќ (32 години). Хрватската интренационалка најави завршување на својата професионална играчка кариера.Во интервју за хрватската телевизија „Арена“ таа најави дека ова е нејзина последна сезона и дека од јуни имаа намера да се посвети на семејството и студиите. Пенезиќ претходно ја заврши и репрезентативната кариера во дресот на Хрватска.
сите 17 | | | веќе видена

Култната словенечка група „Лајбах“ на 27 март 2018 година, ќе одржи концерт во Младинскиот културен центар во Скопје на кој ќе го претставуви фантастичниот нов студиски албум „Also Sprach Zarathustra“… Настапот на групата е во низата концертни настани со кои Таксират фестивал идната година ќе го одбележи 20-тото издание. Музиката за новиот албум, групата ја компонирала за театарската претстава „Така зборуваше Заратустра“. Скопскиот концерт на Лајбах е во рамки на европската турнеја за „Also Sprach Zarathustra“, на која бендот изведува целосно нова концертна програма, песните од актуелниот албум, но и класиците од својот репертоар во нов аранжман, а кои не ги изведувале со години. Влезниците за овој концерт се достапни преку продажната мрежа на МкТикетс. Најповолната цена од 500 денари е ограничена само за првите 300 билети, а по нивното распродавање, вториот и третиот подеднаков контингент влезници ќе бидат достапни по цена од 600 и 700 денари.
сите 5 | | | веќе видена

Градот Загреб и патеката Сљеме во негова близина се подготвени да ги пречекаат најдобрите алпски скијачи во машка и женска конкуренција на почетокот на јануари. И оваа година на патеката Сљеме ќе бидат присутни повеќе од 150 натреварувачи и околу 400 членови на нивните тимови, од 25 земји и 4 континенти. Воедно е потврдено дека трката во Загреб ќе биде во календарот на Светскиот куп најмалку до 2021 година. „Посебно сме горди што толку голем настан ќе биде одржан во нашиот град. Потврдена е нашата добра организација и поради тоа ни е продолжен мандатот во Светскиот куп најмалку до 2021 година“, изјави претседателот на хрватскиот скијачки сојуз, Михо Главиќ. Слаломот во женска конкуренција ќе се одржи на 3 јануари, а мажите ќе настапат ден подоцна.
сите 24 | | | веќе видена

Најмалку 40 лица се убиени, а околу 50 се повредени денеска при експлозии во близина на зградата на авганистанската новинска агенција и на џамија во Кабул, јави телевизискиот канал „Толо њуз“. - Се случија две експлозии, се уште не ја знаеме целта на нападот, но авганистанската новинска агенција е во областа каде е извршен нападот, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи Наџиб Даниш.
сите 65 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија денеска треба да ja одржи 29. седница на чиј дневен ред се пратенички прашања на кои треба да одговараат владините претставници. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да учествуваат на седницата посветена на пратенички прашања. Ова решение е донесено по одлуката на Кривичниот суд за продолжување на притворите на осомничените за насилствата на 27 април во Собранието, меѓу кои и за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Премиерот Зоран Заев, вчера изјави дека очекува пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Собранието и да присуствува на оваа седница. Доколку не дојдат, како што рече, седницата ќе биде многу кратка, бидејќи нема намера да им одговара на пратениците од владејачкото мнозинство. За денеска е закажано и продолжение на 22 седница, на чиј дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет на Република Македонија, Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци, по скратена постапка и ...
сите 55 | | | веќе видена

Задоволство ни е да ве информираме дека еден од навистина најдобрите и најголеми диџеи на светот на сите времиња АRMIN VAN BUUREN ќе биде вториот хедлајнер на неверојатно атрактивното издание на OHRID CALLING 2018 година! Како што веќе најавивме, првите хедлајнери на OHRID CALLING 2018 се Dimitri Vegas & Like Mike кои ќе настапат на 01-ви август, ноќ спроти Илинден, на стадионот „Билјанини извори“, додека Аrmin van Buuren како втор хедлајнер, ќе настапи во сабота, на 04-ти август, на истото место. Човекот кој четири години по ред беше прогласуван за најдобар диџеј според списанието DJ Mag, се има закитено со многу признанија и награди. Неговите албуми се продаваат во огромни тиражи, а дел од неговите траки стануваат огромни радио хитови.
сите 2 | | | веќе видена

-Судот ја пропушти шансата да одлучува врз основа на законот и фактите. Судот покажа дека е само слеп извршител на нечии наредби. Аргументите се на страната на неправедно притворените. ОЈО без аргументација и докази фабрикуваше случај и прогласи дека се терористи познати уметници, оперски пејачи, архитекти, режисери, глумци, доктори, пратеници, полициски службеници, мајки на малолетни дечиња. Никаде во современиот демократски свет не е видено да се притвораат граѓани затоа што гласно говореле и не се согласувале со политиките на власта. Единствено во Република Македонија, судството функционира е целосно ставено во одбрана на партиски цели и политики. Правдата се злоупотребува. Едно важи за врвот на власта, сосема друго сите останати. Ова е притисок врз сите неистомисленици и обид за нивно заплашување и замолкнување. Ова е политичка пресметка во демократска држава со злоупотреба на државните ресурси, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека осомничените во фабрикуваниот случај за тероризам се ...
сите 165 | | | веќе видена

Ѓорчев во своето кратко интервју за Канал 5 телевизија потврди дека дијалогот помеѓу власта и опозицијата ќе продолжи, но дека продолжениот притвор на 29 лица обвинетите за настаните од 27-ми април ја отежнува комуникацијата и политичкиот дијалог. Тој истакна дека овие луѓе за новогодишните празници треба да бидат дома со своите семејства, а не во притвор. Според Ѓорчев, политичкиот прогон кој се случува во Македонија не е во корист на никого во државата, раката од опозицијата е подадена, но тоа треба да биде двонасочна улица од едната и од другата страна. Пратеникот ја коментираше и изјава на Заев во која тој тврди дека нема можност да влијае врз судската власта. Тој вели дека Заев има доволен број на механизми да ја промени состојбата на овие луѓе. Меѓу другото опозицијата бара да се прифати предлог закон за амнестија на обвинетите за настаните од 27 април, за дојде до нормализација на политичкиот дискурс. -Овој закон би довел до намалување на тензиите во државата, потенцираше Ѓорчев. -Токму поради тоа и ...
сите 12 | | | веќе видена

Евролигата од сезоната 2018/2019 ќе брои 18 екипи, наместо 16 како и оваа и минатата сезона. Оваа информација ја лансираа италијанските и шпанските медиуми деновиве. Една од двете нови екипи ќе биде францускиот прволигаш АСВЕЛ од Вилербан, чиј сопственик е Тони Паркер. Финалистот во Еврокупот може да биде вториот сигурен учесник, откако претходно беше познато дека победникот на Еврокупот има директен „билет“ за учество во најсилниот европски Куп. Бројот на кола и натпревари така би бил поголем, наместо 30, ќе се играат 34 кола.
сите 2 | | | веќе видена

Во Холандија, новата година се дочекува со шампањ, крофни со јаболка и грозје, како и многу огномети кои го осветлуваат небото на полноќ. По доаѓањето на новата година, голем број луѓе ги преплавуваат улиците, но и баровите од кои поголемиот дел се отвораат токму на полноќ. Типично во шпански стил, новогодишната прослава во Барселона почнува подоцна одошто би очекувале. Тие имаат традиција на полноќ да изедат 12 зрна грозје, а потоа да почнат вистински да се забавуваат. Вие можете да посетите кафуле или бар, па дури и некоја од локалните плажи за незаборавно искуство. Зарем има подобар начин да ја дочекате новата година од изгрејсонце на плажа? Берлинците имаат посебна страст кога се работи за петарди и ракети кои често ги лансираат од сопствените прозорци и тераси. Токму оваа навика го прави Берлин живописен за време на новогодишната ноќ. Многумина во Берлин ја дочекуваат новата година на отворено со цел да можат да уживаат во огнометот ширум градот. Атмосферата во Будимпешта за време на најлудата вечер во ...
сите 4 | | | веќе видена

Љубителите на филмската уметност од утре ќе имаат можност да проследат два нови филмски хита „Џуманџи добродојдовте во џунглата” и “Величествениот шоумен” во македонските кина. „Џуманџи” е еден од најдобрите и најпосакуваните филмови за деца но, и возрасни, на сите времиња. Во 1995 неповторливиот Робин Вилијамс излезе од играта заедно со многу различни животни и „неживотни”. Годинава играчите се тие кои влегуваат во играта во телата на своите аватари, се борат против главните негативци и се обидуваат да спасат жива глава. Фигурите овој пат се во рацете на Двејн Џонсон, Кевин Харт, Џек Блек и Карен Гилан. Дејствието започнува кога четворицата обични средношколци откако ќе ја заиграат старата видео игра која случајно ја нашле, стануваат сето она што не се. Во телата на одбраните аватари мораат да ги преживеат предизвиците кои ги носи играта или ќе останат засекогаш заробени во неа. „Величествениот шоумен”, пак, е приказна за фасцинантиниот живот на П.Т. Барнум во режија на Мајкл Грејси, а главната улога ја ...
сите 3 | | | веќе видена

Авионскиот превоз се смета еден од најсигурните, но несреќи сепак се случуваат, па место на кое седите и тоа како може да ги зголеми шансите да преживеете. Магазинот “Time” направил детална анализа на 17 авионски несреќи во последните триесет години за да открие кои места се најсигурни во авион. Изненадувачки, најсигурно место се покажал срeдниот ред во “опашката” на авионот. Средината на авионот низ историја се покажала како најфатален дел за патниците. Смртноста во предниот дел изнесува 44 посто во однос на задниот дел од авионот каде што таа е 28 посто, пишува Time. При тоа, сигурни се сметаат и двата реда кои се најблизу до излезот во сличај на опасност, со обзир дека патниците на тие места имаат можност најбрз излез од авион. Секако дека треба да се почитува протоколот за сигурност и да се врзете со сигурносните појаси.
сите 51 | | | веќе видена

Освојувачот на Дејвис Купот, Французинот Жо-Вилфрид Цонга нема да настапи на турнирот во Доха поради повреда на зглобот на раката. Организаторот на турнирот потврди дека Цонга и неговиот агент со жалење морале да го откажат настапот, а финалистот од Мелбурн од 2008 година најави дека ќе биде подготвен за првиот Грен слем на Мелбурн Парк од 15 јануари. 32-годишниот Цонга пред пет години го освои турнирот во Доха, но повредата на зглобот не е наивна.
сите 63 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација активно тренира пред Европското првенство (ЕП) кое во 2018 година ќе се игра во Хрватска. Во Скопје пристигна Раул Гонзалез, кој веднаш ги „построи“ ракометарите, а се очекува двајцата репрезентативци Филип Миркуловски и Филип Талески да пристигнат денес, со што нашиот национален тим ќе биде комплетен. Во Скопје ќе се тренира до Нова Година, а потоа ќе се замине за Белград каде се играат две тест-средби со Србија и Саудиска Арабија. Европското првенство за нас стартува на 13 јануари, кога ракометарите излегуваат на мегдан со Словенија.
сите 141 | | | веќе видена

next