Радио Слободна Македонија

Лозарите од тиквешкиот регион најавуваат протест за понеделник, поради, како што истакнуваат, неисплатени пари за грозјето. Претставникот на лозарите Трајче Кулев, денеска изјави дека на некои од нив им должат пари и за грозјето од 2014 и 2015 година. - Ги повикуваме сите лозари кои имаат побарувања за неплатено грозје да ни се придружат. Доколку винариите кои ни должат останат глуви на нашите барања, ќе преземеме и порадикални мерки како блокирање на патишта, рече тој. Протестот е пријавен и во полиција.
сите 8 | | | веќе видена

Полицијата денеска потврди дека синоќа бил уапсен Младен Додевски, еден од осомничените за собраниските инциденти на 27-ми април, кој досега беше во бегство, јави Телма. Тој беше баран со потерница, а беше уапсен пред ресторан во Скопје, каде тргнал на семејна прослава. Полицијата го чекала пред ресторанот и го уапсила кога пристигнал. Веднаш е префрлен во полициска станица, а нему веќе му е определен притвор.
сите 11 | | | веќе видена

Во текот на денот се очекува Апелацискиот суд во Скопје да објави дел од одлуките за жалбите на притворените во настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, апелациските судии ги разгледуваа жалбите за продолжениот притвор на поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков, на поранешниот директор на Македонската опера и балет Игор Дурловски, како и за жалбите на Мунир Пепиќ од Агенцијата за разузнавање и Душко Лазаров, началник за специјални операции во МВР. Сеуште не се донесени одлуки и за жалбите на актерот Владо Јовановски и осомничените Горан Ѓошевски, шеф на обезбедувањето на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски и Оливер Поповски од Шестата управа.
сите 195 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и анти-државните политики кои ги спроведуваат. Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, реагираат во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. -Истовремено власта ја задолжува Македонија за половина милијарда евра, пари кои ќе ги трошат за задоволување на мегаломанските потреби. Вицепремиерот Кочо Анѓушев ја продава сопствената компанија на грчка фирма, додека Никола Димитров е на тајни преговори во Солун за промена на името. Паралелно владата одлучува ТАВ да не гради карго аеродром во Штип со кој што економски ќе заживееше цела источна Македонија и ќе се обезбедеше економски просперитет на подолг рок, се наведува во соопштението. Како што истакнуваат од партијата, во вакви услови невини луѓе патриоти се носат со лисици пред суд, а потоа пред камери ги враќаат во притвор иако за тоа нема никаква основа. -Македонската јавност ги слушна аргументите изложени од нивната одбрана и се ...
сите 195 | | | веќе видена

Хорот „Св. Злата Мегленска“ на 7 јануари ќе го одржи традиционалниот концерт „Божик - Слава“ по повод празникот Христово раѓање - Божик. Солисти ќе бидат Билјана Стафансон од Шведска и Лилјана Јовановиќ од Србија.Концертот ќе се одржи во црквата „Пресвета Богородица“ од 19.30 часот. На концертот на хорот „Св. Злата Мегленска“, кој го води диригентката Летка Димовска-Полизова, ќе гостуваат мешаниот хор „Rozafaexpression“ од Скадар, Албанија, и мешаниот хор „Про арс“ од Скопје.
сите 13 | | | веќе видена

Гери Олдман e некогашниот британски премиер Винстон Черчил во филмот „Најмрачниот час“.Aктерот познат по темелниоте подготовки,за овој филм потрошил 30.000 фунти,т.е. помалку од 34.000 евра. „Најмрачниот час“ е драма со тема од Втората светска војна, на чие снимање 59-годишниот актер морал секојдневно да минува 4-5 часа во шминкање за да личи на Черчил. Неизоставно, кога се работи за Черчил се пурите, без кои не се појавувал премиерот. Буџетот за филмот потрошен за пурите на Черчил, е поголем од платата на некои актери во филмот. “Се откажав,пушев по 12 пури дневно.Имав стомачни проблеми три месеци додека се снимаше филмот. За Божикната пауза, сите китеа елка,а јас бев на колоноскопија.Тоа беше мојот подарок за Божик“,изјави 59 годишниот актер.
сите 2 | | | веќе видена

„Контакти на високо ниво за скопското прашање“; „Разговор на премиерот на Скопје со Ципрас и Коѕијас“; „Заев: има волја за решение“; „Оптимизам за решение на името“ – се дел од насловите во грчките медиуми, кои ги пренесуваат изјавите на македонскиот премиер од вчерашната прес - конференција. За разлика од претходно, кога ретко кога имаше простор во вестите за проблемот со името, како што јавува дописникот на МИА од Атина, сега, последните случувања во македонско – грчките односи се дел од изданијата на централните вести на сите грчки телевизии. Новинарите во нивните прилози детално ги пренесуваат ставовите и од официјално Скопје и од официјална Атина, а акцентот го ставија на телефонскиот разговор на Зоран Заев со Алексис Ципрас и Никос Коѕијас за време на приватна посета на македонскиот премиер на Солун. - Оптимизам за решение на прашањето за името изразија премиерите на Грција и Скопје, само неколку дена по нивниот телефонски разговор, објави телевизијата Антена, пренесувајќи ги и ставовите на ...
сите 273 | | | веќе видена

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу ги критикуваше израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и американскиот претседател Доналд Трамп поради нивната поддршка за протестите во Иран. На средба со новинарите во Анкара, Чавушоглу изјави дека Турција е против странско мешање во внатрешните работи на Иран. Турскиот министер информира дека се сретнал со иранскиот колега Мохамед Џавад Зариф со кого разговарал за политичката состојба во Иран, за одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел, како и за курдското прашање. Според турскиот весник „Сабах“, Чавушоглу на средбата изјавил дека актуелната иранска власт е избрана на избори и дека не треба да има надворешни обиди за создавање тензии во Иран. - Ако дојде до промени во Иран, тоа треба да биде преку избори, изјави Чавушоглу. Според Чавушоглу, Зариф за состојбата во Иран рекол дека не е толку драматична како што се претставува во медиумите и е слична на протестите во Турција околу истанбулскиот парк Гези, каде еколошки протести ...
сите 84 | | | веќе видена

Во наредните 40 години светот ќе остане без чоколада,предупредуваат експертите.Тие велат дека билката какао ќе исчезне заради се потоплото време. Какаото вирее само на подрачјата 20 степени северно и јужно од Екваторот, а за да опстои потребни се посебни услови - доволно влага и дождови. Меѓутоа, глобалното затоплување и порастот на температурите за 2,1 степен Целзиусови може во наредните 30 години речиси и да го уништи растението, а со тоа и чоколадната индустрија, соопшти американската Национална администрација за океани и атмосфера. Од 9-сетите години на минатиот век Кина, Индонезија, Индија, Бразил и Руската Федерација,се вклучија на пазарот со какао.Инаку,просечен жител на Запад годишно јаде 286 табли чоколада.
сите 3 | | | веќе видена

Македонската опера и балет и оваа година ќе го организира традиционалниот концерт за Василица. Насловен е „Simply the Best“ и ќе има две изведби, на 12-ти и на 13 јануари од 20 часот. Публиката ќе има можност да ужива во изборот на најдобрите хитови од 80-тите и 90-тите во сосема нови симфониски аранжмани што ќе ги изведуваат популарните ѕвезди од македонската сцена, гостин од Хрватска, како и нашите оперски солисти.Секако заедно со оркестарот и со хорот на Македонската опера и балет. Диригент: Бисера Чадловска.
сите 24 | | | веќе видена

Европската комесарка за дигитална економија и општество Марија Габриел оцени дека е потребна стратегија на европско ниво за справување со „лажните вести“ на социјалните мрежи. - Борбата против лажните вести наместо национално, треба да стане европско прашање, изјави еврокомесарката во интервју за белгискиот дневен весник „Еко“ Габриел најави дека ЕУ ќе има стратегија за справување со лажните вести до на пролет, кога треба да биде готов извештајот на експертска група задолжена да ги предложи начините за сузбивање на овие дезинформации. Според неа, меѓу предлозите е и поддршката за доброволното обележување на вестите или воведување на функција „проверувач на фактите“. Комесарката Габриел најави средба со претставници на 30 интернет платформи во Брисел во текот на овој месец и вети дека при предложените мерки ќе се даде предност на „доброволните мерки“, но дека ќе се бара од интернет порталите да соработуваат со полициските и судските органи.
сите 7 | | | веќе видена

Последните случувања меѓу Македонија и Грција и оптимистичките најави од двете страни дека 2018 би можела да биде година кога ќе се затвори долгогодишниот спор за името, ги мобилизираа грчките патриотски здруженија и организации. Демонстрации во северна Грција, резолуции, собирање потписи, барање за референдум и неприфаќање на какво било име со терминот Македонија, како што јавува дописникот на МИА од Атина, се дел од најавените активности во рамки на кампањата под името „Македонија значи Грција“. „Грчката федерација на културни здруженија на Македонците“, заедно со грчките здруженија и организации од дијаспората се главните организатори на активностите, а како медиумски покровители се појавуваат околу 60 медиуми од северниот дел на земјата. Веќе имаат изработено сајт, видео спот, резолуции испратени до претседателот, премиерот и Парламентот на Грција, но и најава за првиот собир. Според соопштението, за денес е закажан првиот протест во грчкиот град Скидра (Вртикоп), додека, пак, за еден месец најавуваат ...
сите 202 | | | веќе видена

Од Република Македонија во 2016 година се отселиле само 440 граѓани, покажуваат официјалните податоци од Државниот завод за статистика. Споредено со годините претходно трендот бележи намалување. Во 2015 година од Македонија се отселиле 767 лица, во 2014 година 740, во 2014 година 945 лица, а во 2012 година земјата ја напуштиле 1.330 лица. Според последните податоци објавени од ДСЗ во Публикација посветена на миграциите, во земјава во 2016 година се доселиле 283 македонски граѓани, а во 2012 година 396 граѓани. Во рамки на внатрешните миграции во земјава, 6.869 лица мигрирале од една во друга општина.
сите 8 | | | веќе видена

Норвешка го прекина извозот на оружје и муниција за Обединетите Арапски Емирати поради опасност дека тие би можела да бидат искористени во војната во Јемен, соопшти денеска норвешкото Министерство за надворешни работи. Обединетите Арапски Емирати се дел од арапската коалиција предводена од Саудиска Арабија, што беше создадена во 2015 година со цел да се бори против јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се поврзани со Иран и контролираат голем дел од северен Јемен. Во војната во Јемен, досега загинаа над 10.000. Иако во моментов нема докази дека оружјето што е произведено во Норвешка се користи во Јемен, постои ризик што е поврзан со военото учество на Обединетите Арапски Емирати во земјата, наведоа норвешките власти.
сите 5 | | | веќе видена

Еден полицаец во Куманово се здобил со расекотина откако се обидел да одземе нож при семејна расправија. Вчера околу 14:00 часот, во дворно место од куќата на ул. „Анѓа Ранковиќ“ во Куманово, Џ.С. (33), кој бил пуштен на домашно отсуство од Казнено поправната установа Затвор Скопје, почнал расправија со неговата поранешна невенчана сопруга Н.Р. (47). Тогаш нејзиниот син Р.Р. започнал со раце да го турка Џ.С. и од масата земал кујнски нож продолжувајќи да се расправа со него. Џ.С. успеал да му го одземе ножот, а по кратко време, на местото на настанот дошла екипа од полициската станица Куманово. При обид да му го одземе ножот на Џ.С., еден полициски службеник се самоповредил, односно си нанел расекотина на дланката од левата рака. Џ.С. бил приведен и спроведен во Казнено-поправната установа Идризово. Повредата на полицискиот службеник му била санирана од екипа на Итна медицинска помош. Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 16 | | | веќе видена

Потрошувачките цени во Турција во декември се зголемиле за 11,9 отсто во споредба со истиот месец минатата година, покажуваат податоци што денеска ги објави турскиот институт за статистика. Инфлацијата во декември била пониска од 12,98 проценти колку што изнесуваше претходниот месец, што беше највисоко ниво на стапката на инфлација во последните 14 години. Трошоците за превоз во декември пораснале за 18,24 проценти на годишно ниво, а цените на храната и безалкохолните пијалоци се зголемиле за 13,79 проценти. Цените на здравствената заштита и стоките за домаќинство, исто така, забележале двоцифрено зголемување. Турција соопшти дека во третиот лански квартал остварила економски раст од 11 отсто, но инфлацијата останува висока и лирата се уште е слаба во однос на странските валути. Лирата падна и по денешната објава за податоците за инфлацијата, па така во моментов едно евро чини 4,5 лири, а за еден долар се добиваат 3,77 лири.
сите 38 | | | веќе видена

Глупостите на политичарите, според солунскиот градоначалник Јанис Бутарис се „виновни“ што, како што вели „прашањето за името излегло од колосек“. Тој во интервју за радиото на грчката новинска агенција АПЕ-МПЕ, изјавува дека е Македонец, а ја коментира и приватната посета на Солун на македонскиот премиер. - Поголем Македонец од мене не постои поради потеклото. Моето потекло и моето воспитување кажуваат сѐ, вели градоначалникот на Солун во интервју за радио „Практорио фм“, на грчката новинска агенција. Оваа изјава веројатно се однесува на Грците кои се самоопределуваат како Македонци, а не на Македонците од Македонија. За прашањето за името, јавува дописникот на МИА од Атина, Бутарис коментира дека излегло од колосек поради глупоста на политичарите. - Прашањето за името излезе од колосек, чисто поради глупостите на политичарите. Луѓето сакаат да си најдат идентитет. Со отстапки од двете страни, но и од опозицијата, подготвени се за компромис. Господинот Заев рече дека ќе го смени името на аеродромот, ќе ги ...
сите 131 | | | веќе видена

Десетици илјади Иранци, кои ги поддржуват врховниот верски водач, ајатолахот Хамнеи и претседателот Хасан Рухани, се собираа денеска на демонстрации во најголемите градови. Собирот на провладините поддржувачи е реакција на еднонеделните протести на антивладините демонтранти, во кои досега загинаа најмалку 21 лице. На провладините собири демонтрантите носат транспаренти на кои пишува „смрт на Америка“, „смрт на Израел“ и „смрт на Монафег“, кратенката на опозициската вооружена група Народни муџахедини. Ајатолахот Хамнеи вчера ги обвини САД и Израел за поттикнување на политички безредија во Иран. Провладините протести се организираат во градовите Ахваз, Арак, Илам, Горан, како и во Керманшах, каде што изминатите денови имаше масовни антивладини протести. Државната медиуми информира дека синоќа немало поголеми протести во главниот град, каде досега беа уапсени над 450 демонстранти. Според истите извори, имало престрелка во градот Ленџан, каде две лица отвориле оган врз полициски пункт, по што побегнале.
сите 98 | | | веќе видена

Македонија според индексот на среќа е најлошо рангирана земја во регионот, но најдобра според условите за водење бизнис и економските слободи. Во однос на индексите за слабост на државите, вредноста на пасошот, заканата од тероризам и корипцијата е рангирана во средината на листата, покажуваат податоците од неколку истражувања на меѓународни организации што ги сублимира „Слободна Европа“. Македонија, според индексот на слабост на државите на Фондот за мир, е подобро рангирана од БиХ и Србија, а полоша од Црна Гора, Хрватска и Словенија. На ова рангирање, на кое пониско место значи полош рејтинг, Македонија е на 112 место, Босна и Херцеговина на 93, Србија на 107, Црна Гора на 130, Хрватска на 138 и Словенија на 162, пренесува МИА. Во однос на вредноста на пасошот Македонија е повторно во средината на табелата меѓу земјите од регионот, односно е рангирана на 39 место. Од Македонија без визи може да се патува во 108 други земји. Најдобро рангирана е Словенија на 10 место бидејќи со нејзината патна исправа ...
сите 23 | | | веќе видена

Јужна Кореја денеска соопшти дека се воспоставени првични контакти со Северна Кореја преку обновената прекугранична комуникациска линија. Јужнокорејското Министерство за национално обединување соопшти дека Сеул и Пјонгјанг имаат воспоставено врска преку комуникацискиот канал во пограничнотo село Панминчжон. Вработените прво проверуваат дали комуникациските линии работат добро. Државната телевизија на Северна Кореја претходно јави дека севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун издал наредба одамна затворената „жешка линија“ со Јужна Кореја повторно да биде воспоставена. Каналот за комуникација има за цел да воспостави официјален дијалог за испраќање на севернокорејска делегација на Зимските олимписки игри, кои следниот месец ќе се одржат во Јужна Кореја. Претставник на претседателот во Сеул соопшти дека тоа е значаен напредок.
сите 189 | | | веќе видена

next