Радио Слободна Македонија

Од утре се укинува бесплатниот градски превоз. Мерката беше воведена вчера поради загаденост во изминатите два дена. По вчерашните високи вредности на аерозагадувањето во Скопје, денеска вредностите се пониски, но и натаму повисоки од максимано дозволените концентрации (50 микрограми). Денеска околу пладне вредностите на концентрациите на ПМ10 честичките е од 159 микрограми на еден кубен метар воздух во Карпош, до 212 микрограми во Лисиче.
сите 43 | | | веќе видена

Изложба на слики од Беган Деари ќе биде отворена вечерва во 20 часот во КИЦ-Скопје , во изложбениот салон Империјал 2. Ова е прва самостојна изложба на Деари, а поставени ќе бидат слики работени последниве години во масло на платно. Деари завршил Факултет за ликовни уметности на ДУТ во 2009 година кога е прогласен и за најдобар студент по сликарство во рамки на Универзитетот. Досега реализирал неколку групни изложби. Изложбата во КИЦ ќе биде отворена до 15 јануари 2018 година.
сите 6 | | | веќе видена

Советникот во Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ Михајло Маневски на денешната прес-конференција истакна дека во текот на вчерашниот ден во Советот на Град Скопје се извршил вистински масакр на членовите на Управните и надзорните одбори во Јавните претпријатија, образовни и културни установи на Градот Скопје. Маневски посочува дека со тоа грубо продолжува реваншизмот и насилството врз Уставот и законите. -Советниците на СДСМ, по наредба на Зоран Заев и градоначалникот Петре Шилегов, само со едно надгласување на точка во Советот, именуваа 138 членови, во над 52 надзорни и управни одбори, спротивно на Законот за локалната самоуправа и Деловникот за работа на Градот Скопје. СДСМ и Шилегов, пред Новата година наградија со 4 годишни месечни паушали над 138 шарени активисти и членови на СДСМ, некои од нив веќе вработени во кабинетите на Зоран Заев и Петре Шилегов. Меѓу предложените за членови може да се сретнат и имиња како советникот на Заев, Влатко Васиљ, кој како активист на Шарената револуција веднаш по доаѓањето на ...
сите 65 | | | веќе видена

Велерва во Младински Културен Центар со почеток во 21:00 часот , концерт на Straight Mickey And The Boyz и King's Peach . „Straight Mickey And The Boyz се динамичнa, фуриозна тројка, составена од одлични музичари, кои успешно ги имаат истиснато своите влијанија од разни стилови на рок музиката и имаат создадено свој уникатен музички израз.Од нивното прво појавување во јавноста Stright Mickey And The Boyz презентираат својот groove-eрски торнадо, и многу бргу се етаблираа и собраа солидна база на фанови како во нивниот Белград така и во регионот, и баш поради нивните експлозивни настапи го добија и епитетот на бенд што мора да се види во живо“. Вечерта ќе ја отвори мистериозното скопско дуо King's Peach
сите 5 | | | веќе видена

Вечерва во 20 часот Македонската филхармонија ќе го одржи најавениот Новогодишен гала-концерт ,насловен „Полноќни огномети“.Концертот ќе го диригира славниот маестро Јерухам Шаровски од Израел, а како солисти ќе настапат македонските истакнати вокални уметници кои кариерата ја градат надвор од земјата - Милена Арсовска, сопран и Иван Наумовски, бас-баритон. Програма: А. Пјацола, Х. П. Монкајо, А. Маркез, Џ. Пучини, Ж. Бизе, Ш. Гуно, А. Лара, В. А. Моцарт, Ј. Штраус, Ф. Лехар.
сите 15 | | | веќе видена

Главната грчка опозициска партија, Нова демократија, ја повика Владата да излезе со единствен предлог за името со Македонија заради, како што наведува, појавените разлики во нејзините редови за ова прашање, соопшти вестникот „Катимерини“. „На премиерот Алексис Ципрас и неговиот коалициски партнер Панос Каменос им напоменуваме дека двете партии, Сириза и Независни Грци, се во владата, а не во опозицијата. И бидејќи претпоставуваме дека тие комуницираат меѓу себе, од нив очекуваме конкретен и заеднички предлог за името на БЈРМ. Затоа што се додека се во Владата тие ја носат одговорноста за договорањето, а не партиите од опозицијата“, се наведува во соопштението на Нова демократија. Грчките конзервативци, во ставот соопштен во Катимерини, категорички ја отфрлаат идејата лансирана од шефот на дипломатијата Никос Коѕијас дека решене на спорот со Скопје може да биде изнаједено во Парламентот само со мнозинството на пратенциите од двете партии, кои се претставени во Владата. Зад оваа идеја тие стравуваат од обид на ...
сите 148 | | | веќе видена

Статутарната комисија на ВМРО-ДПМНЕ започна постапка за измена и дополнување на Статутот на партијата, согласно заложбите на новиот претседател на Христијан Мицкоски, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. Членството се повикува да се вклучи со свои предлози. Целта, како што се посочува е зацврстување на партиските органи, нивната независност и дополнителна демократизација на партијата. - Врз основа на фактот што внатрепартиската иницијатива за реформи во текот на месец јуни 2017 година има доставено до Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Предлог-Декларација за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ и Предлог-измени на Статутот на ВМРО-ДПМНЕ, ги повикуваме со свои претставници да земат учество во работата на Статутарната комисија, со цел усогласување на ставовите за предметните измени, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се повикуваат сите тела на партијата, како и членови кои што сакаат да учествуваат во процесот на демократизација на Статутот на ВМРО-ДПМНЕ со свои предлози да се обратат до Статутарната комисија на ...
сите 129 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во рамки на седницата за поставување пратенички прашања најави дека останува можноста за соработка со сите партии и тие кои беа досега дел од владиното мнозинство, но и со партиите од опозицијата. - Алијансата за Албанците ќе ги поддржи реформите и се што е во интерес на граѓантие и во интерес на ЕУ и НАТО интеграција. Верувам дека преку плодна дебата никогаш нема да ги затвориме вратите на соработка. Јас ја сакам соработката и со целата опозиција. Сакам соработка и со Беса и со ВМРО-ДПМНЕ и со нивните коалициски партнери, бидејќи сум убеден дека Македонија има една шанса што не треба да ја пропуштиме. Навистина првата половина од 2018 година е одлична можност со одлична извесност, што никој докрај не може да го гарантира, по 12 години кандидатски статус да добиеме датум за почнување преговори. Можно е и да ја отвориме и автоматската покана од НАТО Алијансата. Навистина покрај тоа ние мораме да разговараме и со Грција, која има проблем со нашето уставно име, но мора да покажеме и ...
сите 74 | | | веќе видена

Апелацискиот суд Скопје, по одржаната јавна седница по предметот познат во јавноста како „Поткуп“, донесе одлука со која го укина првостепеното решение и предметот го врати на повторно застапување на првостепениот суд. Како што соопшти Апелација, во текот на постапката и одлучувањето по Предлогот на одбраната за издвојување докази прибавени со посебни истражни мерки, поставен на рочиште за главната расправа, првостепениот суд постапил спротивно на предвидената законска процедура, кога по предлогот на одбраната, за кој не постоела согласност од странките, наместо одлуката да биде донесена од Советот што бил во заседание, одлуката дополнително вон рочиште за главна расправа ја донел претседателот на советот, со што излегол надвор од овластувањата утврдени со закон.
сите 15 | | | веќе видена

Во два воздушни напади на арапската коалиција, предводена од Саудиска Арабија, во еден ден се убиени 68 цивили во Јемен, изјави денеска хуманитарниот координатор на ОН во Јемен Џејми Мек Голдрик. Во првиот воздушен напад во вторникот, погоден е „прометен народен пазар“ во покраината Таез и убиени се 54 цивили, меѓу кои осум деца, наведе Мек Голдрик. Вториот воздушен напад беше изведен во црвеноморското пристаниште Ходеида, убиени се 14 лица од исто семејство. - Длабоко сум вознемирен од растечкиот број на цивилни жртви, предизвикани од засилените и неселективни напади ширум Јемен, изјави МекГолдрик. - Покрај жртвите од двата воздушни напади во вторникот, уште 41 цивил се убиени и 43 се ранети во претходните десет дена борба, прецизираше тој. Арапската коалиција ја интензивираше својата воздушна кампања против проиранските бунтовници Хути после 9 декември, кога саудиската противвоздушна одбрана пресретна балистички проектил, кој бунтовниците го лансирале врз саудиската престолнина Ријад.
сите 25 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието Талат Џафери очекува и убеден е дека опозицијата ќе се вклучи во работата на парламентарните тела и заседанија од 9-ти јануари следната година, за кога ќе биде закажано продолжение на седницата за законот за јазици и избор на уставни судии. Џафери на средба со новинарите рече дека во наредната година на Македонија не и требаат нови избори, туку сите да вложат напори за добивање позитивен извештај и почеток на пристапни преговори со ЕУ. Според Џафери, политичката криза во Македонија заврши пред шест месеци, а политичката ситуација во земјава е стабилна, без разлика на настаните со опозицијата и излегувањата на една од партиите од Владата.
сите 61 | | | веќе видена

Србија одби да ја прими протестната нота на Хрватска, поради нападот на тројца Хрвати во местото Сонта во Војводина. Како што соопштија од српското МНР, амбасадорката на Србија во Загреб-Мира Николиќ одбила да ја прими протестната нота, со образложение базирано на полициската истрага, дека мотивот на тепањето на тројцата Хрвати не е заснован на нивната национална припадност, бидејќи во инцидентот учествувале лица од иста националност. На седницата на хрватската Влада, премиерот Андреј Пленковиќ ја повика Србија да ги заштити своите граѓани со хрватска националност.
сите 13 | | | веќе видена

Во НУ Народен театар - Битола , крајот на една успешна театарска сезона биде запечатен со „Квинтет фрагмент„ и нивната Новогодишна џез бајка.Настанот се случува вечерва со почеток во 20.00 часот .Ќе бидат изведени најубавите Новогодишни jazz композиции кои ги пееле Dean Martin,Frank Sinatra, во аранжман на Давор Нечак.Настапуваат : Јасна Мажевска,Давор Нечак, Дарко Бошков,Стефан Тасевски, Марјан Павловски.Специјални гости:Маја Андоновска Илијевски и Даниела Радевска (виолончело).
| | веќе видена

Изградбата на автопатот Скопје-Блаце во должина од 13 километри е врвен приоритет за Владата, и во моментов се прави репроектирање на веќе изработената проектна документација, со цел да се отстранат неправилностите и пред крајот на идната година да започне изградбата, најави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. Тој посочи дека е предвидено изместување на трасата на автопатската делница во делот на индустриските зони и новите гробишта што треба да се прават.
сите 19 | | | веќе видена

Повеќе клучни проекти што ќе бидат во интерес на пациентите, но и на здравствените работници, најави денеска на својата прва прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. - Уверени сме дека имаме капацитет и дека мораме здравствениот систем што сега фукционира на работ на издржување да го трансформираме во европски модерен здравствен капацитет. Имаме човечки капацитет, знаења и за тоа што ни недостасува подготвени сме да се надоградиме, рече Филипче. Посочи дека еден од клучните проекти ќе биде надградување на електронскиот систем „МојТермин“ и целта им е да се подобри квалитетот на здравствената услуга и да формираат интегриран здравствен систем во кој ќе има контрола и на потрошувачката и на вистинските потреби. Инициравме, појасни, да започне формирање на регистри на сите болести во Република Македонија. Министерот нагласи дека времетраењето на прегледот ќе го договорат со директорите на клиниките и институциите, затоа што секоја струка е специфична и ќе инсистираат клиниките да примат ...
сите 81 | | | веќе видена

Можно е набрзо да се случи судир меѓу Хрватска и Словенија поради Пиранскиот залив, што може да има оружени карактеристики, објави германскиот весник Ханделсблат. Весникот предупредува дека не е исклучена и употреба на полициска сила. Како што се оценува, сите сигнали укажуваат дека следува „бурен период“ во хрватско-словенечките односи поради Заливот и дека не е исклучен ниту оружен судир. Словенија планира да почне реализација на пресудата од Арбитражниот суд, според која на таа држава и припаѓаат две третини од Пиранскиопт залив. - Тогаш словенечката полиција ќе ја преземе контролата врз нашето море, најави словенечкиот претседател Миро Церар. Но, Хрватска ќе се спротивстави имајќи предвид дека арбитражата ја смета за ништовна. Ханделсблат наведува дека ЕУ потрошила многу енергија за да ги натера Загреб и Љубљана на арбитражен процес, а тогаш Словенија наводно ги прекршила процесните правила поради што Хрватска во 2015 година отстапува од арбитражата. Сепак, арбитражата продолжува и во конечната одлука ...
сите 71 | | | веќе видена

Вечерва во 19 часот , во Дом на Култура Иљо Антески Смок-Тетово, ќе биде одиграна премиерата на представата „Гревот на родените“ од Васил Михаил и Венцислав Ристов.Играат: МАЖ: Борче Начев и ЖЕНА: Софиа Насевска Трифуновска Сценографија и костимографија: Весна Богојевска Музика: Тони Стефковски Режија: Венцислав Ристов и Васил Михаил Со претставата „Гревот на родените“ се поставуваат прашања за нашето минато, историскиот тек и позициите во сегашноста, но и иднината. Низ осум сцени, драматуршки фрагментарно поставени, ќе ја видиме историјата на Македонија. Возможно ли е тоа? - вели екипата која ја поставува представата .
| | веќе видена

ЈП Водовод и канализација - Скопје, известуваат дека Службата за наплата-домаќинство, на ден 29.12.2017 година своите работни обврски ќе ги извршува само во I (прва) смена, од 7:30 до 15:30 часот. На ден 30.12.2017 година службата нема да работи.
сите 11 | | | веќе видена

Вечерва трето претставување во Куманово на академскиот уметник Дејан Божиновски со циклус дела од најновата продукција работена во 2017 година,под наслов „Screenshot“.Иложбата ќе биде отворена во 19:30 во уметничката галерија на Музејот–Куманово . „Screenshot“ прикажува 15 ликовни дела работени во комбинирана техника (акрил и масло на платно). Проектот е дел од програмските активности на НУ Музеј – Куманово и е поддржан од Министерството за култура. Изложбата ќе биде отворена до 20 јануари 2018 година.
сите 7 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека на мостот Естекада во насока на движење од булеварот Киро Глигоров кон населбата Автокоманда во средната сообраќајна лента ппред семафорите, има возило во дефект, па оттука ЦУКС апелира до сите возачи доколку се приближуваат кон овој потег, да бидат внимателни и да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.
сите 24 | | | веќе видена

next