Радио Слободна Македонија

Во НТ Гевгелија , вечерва со почеток во 19 часот , драмската група "Дон Кихот" ќе ја изведе комедијата "Кројач за дами" + музички и хип хоп настапо.Режијата е на проф. Даниела Џишева ,сценографија- проф. Александар Јанев. Актерската екипа ја сочинуваат : Илија Влахов, Проше Митовски, Димитар Бучков, Надја Олумчева, Кристина Митреска, Ивана Колчева, Сања Атанасова, Александар Стефанов и Симона Трајанова.
сите 8 | | | веќе видена

Шпански „Ас“ пренесува фантастични вести за сите навивачи на Реал Мадрид, но лошо за фановите на Челзи. Според „Ас“ Куртоа има голема желба да се врати во Мадрид, но не во редовите на Атлетико каде што настапуваше од 2011 до 2014 година туку во редовите на шампионот на Европа, каде што би го наследил Кејлор Навас. Главната причина поради која Куртоа инсистира на трансфер во Мадрид е што неговите деца живеат во тој град, токму и поради тоа одбива да потпише нов договор со „сините“. Неговиот договор со Челзи истекува во летото 2019 година, Челзи сака да го задржи , но Белгиецот е одлучен во својата намера да се врати во престолнината на Шпанија.
сите 23 | | | веќе видена

Магазиот „Вог“ објави листа на десетте најдобро облечени славни жени во 2017 година. „Вог“ вели умереноста е најголемата промена во модата на црвениот тепих во 2017тата.Откривањето на голата кожа годинава не се користеше за да се остави впечаток. Во топ 10 најдоборо облечени жени во 2017 година се: Ријана, БрижитМакрон, Зое Кравиц, Натали Портман, Клер Фој, Соланж, Ема Стоун, Зендаја, Никол Кидман и Рут Нега.
сите 11 | | | веќе видена

Меланија Трамп, актуелна е со празничното селфи,објавено на нејзиниот официјален Инстаграм профил. Фотографијата е лајкувана повеќе од 200.000 пати, а коментарите се најразлични - од тоа колку е секси, до тоа дека ваква фотографија не прилега на една прва дама.Сепак, она во што сите се согласуваат е дека стилот на Меланија Трамп е навистина беспрекорен.
сите 14 | | | веќе видена

Какви мажи посакуваат жените најмногу? Одговор на ова прашање дадоа научници од австралискиот универзитет Грифит .Тие спроведоа анкета врз опфатило 150 австралијанки, кои гледале најразлични фотографии и ги оценувале луѓето според привлечноста. Се покажало дека жените ги привлекуваат силни, високи момци, атлетски градени, но претпочитаат да бидат и слаби. Мажите коишто на слика изгледаат силни, добија повисоки оценки. На второ место по привлечност се слабите и високи момчиња. Заклучокот од анкетата гласи дека жените и натаму избираат мажи за кои сметаат дека би можеле да се грижат за нив.
сите 2 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег со слаб интензитет моментално провејува на Попова Шапка и Стража кој не се задржува на коловозот. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.
сите 185 | | | веќе видена

Најуспешниот македонски кошаркар во историјата, Перо Антиќ, зад себе остави фантастична година. Со Фенербахче ја освои својата трета титула во Европлигата, во нашата земја беше прогласен за најдобар кошаркар на година, а ова лето се врати во „својата“ Црвена Звезда, каде најверојатно планира да ја заврши својата играчка кариера. Македонскиот кошаркар за српските медиуми ја сумираше годината која е зад нас, за која вели дека е една од најдобрите во неговата кариера. „Дефинитивно 2017 ќе ја памтам по победата во финалето во Евролигата со Фенербахче и по враќањето во тимот на Црвена Звезда. Тоа се најважните работи за мене. Веројатно ова ми е една од најдобрите години во кариерата. Може да се спореди со таа кога бев во Олимпијакос, а се надевам дека и следната ќе биде добра“, сумираше Антиќ за годината која е зад нас.Моите патувања не започна со чартерите во НБА лигата. Јас започнав со автобусите на „ЈСП“. Исто така знам што се случуваше во Звезда пред 10 години, но најважно е да се навикнеш на екипата и на ...
сите 48 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје ги известува сите учесници во сообраќајот дека поради изведување градежни работи на објект во изградба на улица Востаничка бр.102, населба Пржино, на ден 28.12.2017 година (четврток), 29.12.2017 (петок) и на ден 30.12.2017 година (сабота), во временски период од 08:30 часот до 16:30 часот, на овој потег ќе биде воведен времен сообраќаен режим, а ЦУКС апелира до сите учесници во сообраќајот да бидат винаметелни, да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.
сите 6 | | | веќе видена

Првиот тенисер на светот, Рафаел Надал, соопшти дека нема да биде дел од АТП турнирот во Бризбејн, а како што пренесуваат британските медиуми големи се шансите дека Шпанецот нема да настапи и на првиот Грен слем во новата сезона, Австралија Опен. Шпанецот по освојувањето на УС Опен мака мачи со повреденото колено, а сега поради истата повреда под знак прашалник е и настапот на Австралија Опен, каде минатата година загуби во финалето од Роџер Федерер.
сите 75 | | | веќе видена

Осман Дембеле ќе се врати во игра на 7 јануари на дуелот со Леванте во Ла Лига. Французинот настрада на почетокот на сезоната, а сега неговото појавување се чека со нетрпение, уште повеќе што беше подготвен за игра уште во „Ел Класико” со Реал Мадрид на 23 декември. Од Барселона веќе потврдија дека Дембеле ќе игра и речиси сигурно ќе биде меѓу стартерите за натпреварот со Леванте
сите 25 | | | веќе видена

Шпанскиот гигант иако ја имаше една од најуспешните години зад себе, во Ла Лига оваа сезона титулата е практично изгубена. „Кралевите“ веќе заостануваат зад лидерот Барселона со огромни 14 бодови, токму поради тоа Флорентино Перез има намера во наредниот период да потроши огромни 200 милиони евра, на само три фудбалери.
сите 47 | | | веќе видена

Првото апсење наложено од Специјалниот суд повторно ќе ја активира некогашната Ослободителна војска на Косово (ОВК), тврди братот на косовскиот премиер и пратеник во Парламентот, Даут Харадинај, пренесуваат приштински медиуми. Даут Харадинај се споменува како еден од првите припадници на т.н. ОВК кој ќе се најде пред Специјалниот суд. - Инструментот ОВК повторно ќе се активира на Косово кога ќе почнат апсењата по налог на Специјалниот суд, истакна Харадинај. Тој додаде дека политичките партии на Косово требале да размислуваат за Специјалниот суд во 2015 година, а не да гласаат за формирање на овој трибунал. - Јас не сум дел од военото крило, јас сум граѓанин на Косово. Мое најголемо достигнување е војната. Јас сум отворен и секогаш сум подготвен да ги поддржам другарите. ОВК не изврши злосторства, туку Србија, тврди братот на косовскиот премиер. Како што наведува Харадинај, Специјалниот суд треба да се набљудува како „елемент што ќе му наштети на имиџот на Косово“. Изјавата на Даут Харадинај следува по ...
сите 60 | | | веќе видена

Напаѓачот на Ливерпул, Даниел Стaриџ, нема многу среќа со повредите. Стaриџ пред два месеци се врати на фудбалските терени и успеа да постигне неколку голови иако има скромна минутажа во Ливерпул. Но, повторно се повреди и сега го чека нова пауза иако од почетокот на декември нема одиграно ниедна минута. Тој прво пропушти неколку натпревари поради болест, а откако оздраве следуваше нов малер, се повреди на еден од тренинзите и се уште е неизвесно кога ќе се врати повторно на терен. Многу е веројатно дека Стариџ во текот на јануарскиот преоден рок ќе си замине од „Енфилд“, во клуб каде би добивал поголема минутажа и би имал шанса да се бори за место во англиската репрезентација за претстојниот мундијал.
сите 6 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека вчерашната експлозија на рачно изработена бомба во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, е терористички акт. - Во Санкт Петербург вчера беше извршен терористички акт, изјави Путин на церемонија во Кремљ, на која се врачени одликувања на руски војници кои учествувале во сириската операција. Тој истакна дека му наредил на шефот на Фередалната служба за безбедност при апсење на криминалците да се почитува законот, „но доколку живот и здравјето на нашите припадници на безбедносните сили биде загрозен, тогаш да се дејствува решително, да не се држат никакви заробеници, туку веднаш да бидат ликвидирани терористите“. (МИА)
сите 35 | | | веќе видена

Фудбалерите и навивачите на Торино се во шок по тешката повреда што најдобриот играч на оваа екипа, Андреа Белоти, ја заработи на последниот тренинг на „торинезите“. Иако се уште нема официјална потврда, италијанските медиуми информираат дека станува збор за проблем со лигаментите во коленото, што ќе значи и пауза од најмалку шест месеци од терените. Ова практично значи дека Белоти нема да може да се врати до крајот на сезонава, што ќе биде сериозен удар за Торино во обидот оваа екипа да стигне до што подобар пласман во Серија А.
сите 3 | | | веќе видена

Рекордни снежни врнежи и бран на поларен студ ја погодија Северна Америка. Температурите на одредени места достигнаа рекордни минус 50 Целзиусови степени. Во Северна Дакота живата на термометарот падна на минус 21 степен. Властите наложија да бидат запрени сите активности кои се изведуваат на отворено и побарано е луѓето да не излегуваат од своите домови без потреба. Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, ги предупреди луѓето да бидат внимателни за време на овој поларен бран, кој се очекува да трае до 2-ри јануари. Недалеку од Нијагарините водопади и речиси до границата со Канада, во градот Ири, кој се наоѓа на најсеверната точка во Пенсилванија, само за 48 часа наврна снежна покривка од еден и пол метар. Студениот бран е уште поекстремен во Канада, каде што во северниот дел на Онтарио се очекува температури од минус 50 Целзиусови степени. Предупредувања за опасно студено време се дадени за провинциите Квебек, Онтарио, Манитоба, Саскачуан и Алберта.
сите 40 | | | веќе видена

Грција од денеска ќе биде зафатена со нов бран невреме, проследено со дожд, ветер и снег на високите места, јавија грчките медиуми. Ураган го блокира морскиот транспорт во Јонското Море. Поради силните ветрови прекинато е движењето на фериботите кои се движат од Игуменица до островот Крф. Исто така не сообраќаат бродовите на линиите Килини-Закинтос, Ликсури-Аргостоли и Порос-Килини.
сите 7 | | | веќе видена

Капитенот на англискиот фудбалски клуб Манчестер сити, Винсент Компани, на непријатен начин ја завршува 2017 година, иако неговиот тим „гази“ се по ред во Премиер – лигата. Дефанзивецот на „граѓаните“ заработи нова повреда на мускулот на ногата, и мораше да го напушти теренот по само десетина минути на последниот меч против Њукасл. На негово место во игра влезе напаѓачот Габриел Хесус.Компани всушност ја обнови повредата на листот на ногата, кој го мачеше и на самиот почеток од сезоната. Тој се врати во полн натпреварувачки ритам на 18 ноември против Лестер, но сега повторно ќе мора принудно да паузира.
сите 65 | | | веќе видена

Алијансата за Албанците најави дека излегува од Владата и оти најверојатно денеска сите заменици-министри, државниот секретар во Министерството за правда, како и именуваните директори ќе се повлечат од функциите. Заминувањето на Алијансата за Албанците од Владата доаѓа неколку дена по изборот на новиот министер за здравство, ресор кој до пред локалните избори го имаше Арбен Таравари. Во замена за здравството, премиерот Зоран Заев на Алијансата за Албанците и понуди вицепремиерско место за спроведување реформи, но лидерот на Алијансата, Зијадин Села го одби. И покрај одлуката да си заминат од Владата, од Алијансата најавија дека ќе ги поддржат законите и реформите неопходни за членство во НАТО и во ЕУ.
сите 119 | | | веќе видена

Во Грција стапи на сила нов закон според кој се дозволува двојките да се разведат само кај нотар, со што не важи веќе стариот судски начин за прекин на брачната заедница. Весникот „Та неа“ пишува дека законот стапил на сила за Божиќните празници и сега, доколку постои заедничка согласност од двојката, разводот ќе го врши нотар и нема да биде потребно да се чека со месеци во првостепениот суд. Се наведува дека разводот ќе се врши за многу кратко време, од само неколку часа, а се дава можност двојките воопшто да не присуствуваат кај нотарот, туку треба само да ги овластат своите адвокати. Одлуката за раскинување црковен брак, пак, треба да ја објави обвинител од првостепен суд, но по претходно нотарско заверено барање од заинтересираните лица. Во законот се предвидува и затвор од шест месеци до една година за секоја од страните која го нарушила договорот, во кој се формулирани и условите за одгледување на малолетни деца.
| | веќе видена

next