Радио Слободна Македонија

Костас Кацикис, пратеник на Независни Грци (АНЕЛ), десничарската партија, која е дел од Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас, изјави дека партијата би можела да поддржи компромисно решение за спорот за името со Република Македонија. - АНЕЛ ќе се приклучи кон одлуката на мнозинството. Ќе го почитуваме принципот на владеење на мнозинството, доколку мнозинството одлучи да оди против националниот интерес, изјави вчера Кацикис. Лидерот на Независни Грци, Панос Каменос, во повеќе наврати во изминатите неколку недели нагласи дека нема да поддржи решение ако тоа го вклучува зборот „Македонија“.
сите 383 | | | веќе видена

Откако Зоран Заев и СДСМ ја преземаа власта во Република Македонија, од ден во ден се повеќе и повеќе се разобличуваат лагите кои лидерот на опозицијата ги говореше во периодот додека неговата партија беше во опозиција. Последен доказ за тоа е и информацијата од Државниот завод за статистика каде се вели дека бројот на жители во Република Македонија на крајот на 2016 година изнесувал 2.073.702. Додека сегашниот премиер Заев беше во опозиција ги лажеше граѓаните дека во државата нема повеќе од 1,5 милиони гласачи, иако според бројките кои сега ги објави ДЗС, каде директор е Аднан Џафероски, кој инаку е дел од Извршниот одбор на СДСМ, може да се види дека бројките во избирачкиот список се сосем нормални. -Ние знаеме дека не може до 16-ти да се стигне со проверката на избирачкиот список и затоа знаеме дека конечно избирачкиот список ќе покаже нешто над 1,5 милион гласачи коишто живеат во Македонија со право на глас, изјави на 9 април 2016 година, кога тврдеше дека во избирачкиот список во Македонија нема повеќе ...
сите 11 | | | веќе видена

Интервју на новинарот Милорад Вучелиќ со епископот бачки Иринеј за божикното издание на весникот „Печат“. Во продолжение го пренесуваме делот од интервјуто, во кој епископот бачки Иринеј се осврнува и на „неукиот потег на МПЦ“ и на „неканонската одлука на Бугарската православна црква, која се однесува на канонската јурисдикција на Православната охридска архиепископија“. Неодамна стигна вест од Европскиот суд за човекови права во Стразбур дека канонската Православна охридска архиепископија го добила спорот против македонската држава. После оваа пресуда, македонската држава е должна да ја регистрира Православната охридска архиепископија, која е во канонско единство со Српската православна црква и на чие чело е неговото блаженство архиепископот охридски и митрополит скопски Јован Вранишковски. Значи ли тоа дека во Поранешната Југословенска Република Македонија ќе настапат подобри денови за канонската Православна охридска архиепископија охридска и ќе престанат прогоните на нејзините архиереји, свештенство и ...
сите 85 | | | веќе видена

Холандската национална енергетска компанија „ТенеТ“ планира во Северното море да изгради вештачки остров, кој би требало да биде поддршка за најголемата светска фарма на електрани на ветар. Според плановите, островот ќе биде сместен во подморското песочно возвишение Доџер Бенк, кое се наоѓа 100 километри североисточно од брегот на Англија, во правец кон Данска. Доџер Бенк е многу плиток и се наоѓа на 20 метри морска длабочина, а се протега на површина од 260 километри, со ширина од околу 65 километри. Положбата на островот ќе овозможи енергијата да се испраќа во Холандија, Велика Британија, Белгија, Германија и Данска, а неодамнешниот извештај на компанијата покажа дека островот би можел да биде поевтин од конвенционалните електрани на ветар и меѓународните кабли за напојување. Доколку се се одвива според планот, проектот би можел да биде завршен до 2027 година.
сите 9 | | | веќе видена

Ветерот што од синоќа почна да дува во скопската котлина го расчисти загадениот воздух. Од ноќеска по 22 часот според мерењата, концентрацијата на ПМ10 честичките се под максимално дозволената граница од 50 микрограми на метар кубен. Метеоролозите најавуваат и за денеска дека ќе има умерен до засилен ветер. Загадувањето во изминатите два дена беше неколку пати поголемо од дозволеното. Највисоката вредност на ПМ10 честичките беа измерени во Лисиче - 629 микрограми на метар кубен. Во првите два дена од новата година концентрациите беа над 200 и достигнуваа до 600 микрограми. Мерки за заштита од загадувањето прогласуваат Владата и Градот Скопје кога во два последователни дена ќе се измерат концентрации над 200 микрограми на најмалку две мерни станици. Поради загадувањето минатата недела Владата и Градот Скопје ги активираа итните мерки против загадување кои траат до намалување на загадување.
сите 251 | | | веќе видена

Градските власти во Њујорк планираат да постават стотици прегради за спречување терористички напади со возила. Одлуката доаѓа по серијата такви напади во Европа, како и по нападот во октомври во Њујорк, во кој исламист од Узбекистан усмрти осум пешаци. - Во 2017 година жителите на Њујорк беа сведоци на ужасната подготвеност на луѓе да не повредат, во метрото, на велосипедските патеки или на Тајмс сквер. Знаеме дека треба да вложиме дополнителни напори за да ги заштитиме луѓето и затоа ги одбравме најдобрите начини за обезбедување на нашите улици, изјави градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио. Предвидено се вкупно метални 1.500 прегради кои ќе бидат поставени на Тајмс сквер и на десетици други локации, а целиот проект ќе чини околу 50 милиони долари.
сите 9 | | | веќе видена

Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков и останатите приведени меѓу кои и шесте пратеници не се терористи, туку политички затвореници. Никогаш ниту сториле, ниту имале намера да сторат нешто против сопствената земја. Притворените лица од 27-ми април се жртва на политички прогон. Против нив се води случај без никакви докази и аргументи само заради тоа што имаа храброст гласно да го изразат негодувањето со политиките на власта. Против десетици луѓе беше покренат конструиран случај и беа приведени незаконски, пред очите на своите семејства. Кај овие луѓе кои политички ги прогласија за терористи, полицијата која беше испратена во нивните домови не пронајде ниту едно парче оружје или било каков предмет со кој би можела да се загрози безбедноста. Тоа го докажува апсурдот на обвинението и го дава одговорот на прашањето какви се тие “терористи” чие главно оружје е театарско сценарио, оперско либрето или некоја книга. Постапките кои што се спроведуваат против уставобранителите се незаконски и ...
сите 102 | | | веќе видена

Најмалку 48 лица загинаа синоќа во Перу кога во автобусот со кој патувале удрил трактор, по што тој пропаднал во бездна, соопшти локалната полиција. Несреќата се случила на опасен дел од автопатот наречен „Ѓаволски свијок“, каде патот е многу тесен, со стрмни свијоци и често покриен со магла. Автобусот, во кој имало 57 патници, се превртел и паднал на покривот на многу тесен дел од брегот на Тихиот Океан, до кој нема пристап. - Многу е тажно што во нашата земја се случи голема катастрофа, изјави по повод несреќата претседателот на Перу, Педро Пабло Кучински. Спасувачките екипи и во текот на ноќта барале преживеани во тешко достапната област, која се наоѓа околу 70 километри од Лима. Пожарникарите и полицајците успеале да пренесат петмина тешко повредени пациенти во блиската болница. Повеќето патници во автобусот се враќале во Лима по прослава на новогодишна ноќ надвор од главниот град. Во сообраќајни несреќи во Перу во 2016 година загинале 2.600 лица.
сите 7 | | | веќе видена

МИА Македонија и Грција по тригодишниот застој ги обновија преговори за решавање на спорот со името, една од главните препреки за европската и евроатланската интеграција на земјата, но и за непречно развивање на односите меѓу двете земји. На 12 декември во Брисел се одржаа разговори меѓу медијаторот на ОН Метју Нимиц и претставниците на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адемантиос Василакис, во обид да се најде решение за прашањето за името. Првата средба во спорот стар речиси три децении, не може да даде целосна слика за подготвеноста на Грција за компромис, иако и двете страни покажуваат оптимизам за негово решавање, наведуваат дипломатите. Македонскиот премиер Зоран Заев во повеќе наврати изјави дека треба да се направи исчекор и оти сега има поголеми шанси од порано да се изнајде решение со Грција. Во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА, Заев истакна дека треба да се најде решение кое ќе биде прифатливо и за двете страни. Грчкиот премиер Алексис Ципрас, пак, очекува позитивни случувања ...
сите 308 | | | веќе видена

Гијом Мисо е најпродаван автор во 2017 година, според топ 20 листата на најпродавани книги што ја објави онлајн-книжарницата КупиКнига.мк. Таа соопшти дека трета година по ред книгите на овој француски писател им се најпродавани. За минатата 2017 година првото место на Мисо му припадна за книгата „Девојката од Бруклин“. На второ место меѓу најпродаваните е книгата „Светското зло и беда -наследството на 13 династии на илуминатите“ од авторот Робин де Рајтер, а на третото место повторно е Гијом Мисо со делото „Апартман во Париз“. Само четворица македонски автори се на оваа листа - Венко Андоновски, Александар Алексов, Коста Петров и Олга Синадиновска.
сите 3 | | | веќе видена

Холандскиот град Леуварден и Валета, главниот град на Малта, од денеска ја делат титулата „Европска престолнина на културата“ во 2018 година, а ја преземаат од данскиот Орхус и кипарскиот град Пафос. Организаторите на програмата за 2018-та во Леуварден најавија отворање на целогодишната манифестација на 26-ти и 27 јануари кога сите плоштади на градот ќе бидат поврзани со настани со танц, театар, музика и песна. Идејата им е да го покажат нивниот „iepen mienskip“ односно отворено општество. Леуварден е административен центар на покраината Фризија во северна Холандија, која е најголема доколку се бројат и водните површини, и е единствена покраина во Холандија со свој јазик (западнофризиски). Има неколку острови кои со копното се поврзани со траектен сообраќај и четири национални паркови. Во пресрет на преземањето на титулата, Музејот на Фризија на 15 октомври отвори изложба по повод сто години од смртта на Маргарета Зеле, попозната под псевдонимот Мата Хари, која била родена во Леуварден во 1876 година. „Мата ...
| | веќе видена

На 4. јануари 2018 година (четврток) во 11,00 часот ќе биде отворен Меморијалниот музеј на илегалните работилници за изработка на оружје во Скопје за време на НОВ (1941-1944), со постојаната поставка „Хероите на градот на Вардар“. Автор на поставката е Зоја Богдановска, виш кустос историчар. Новата изменета и надополнета поставка e сместена во целосно зачуваната оригиналност на просторот на тајната работилница, која што во 1981 година била пренаменета во музеј. Со зачувани деведесетина предмети од скопските илегални работилници, како и голем број на други предмети од фондот на Музеј на град Скопје од времето на Втората светска војна, просторот на илегалната работилница е повторно уреден со нова концепција и нови содржини. Со повторното отворање на Меморијалниот музеј на илегалните работилници, Музејот на град Скопје го добива својот втор депанданс во стариот дел на градот. Со отворањето на овој специјализиран музеј, единствен од ваков вид во Р. Македонија, културната понуда на град Скопје се збогатува со ...
сите 39 | | | веќе видена

Балетот на Македонската опера и балет оваа година е најуспешна институција од областа на културата. Тие ја добија престижната награда „Златна Оревокршачка“ 2017 (“Lo Schiaccianoci d’Oro” 2017) на меѓународниот фестивал за танц, што се одржа на 11 декември во театарот Квирино, Рим (Италија). На Гала вечерта, настапија балетските првенци на МОБ: Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили. -Наградата е доделена во категоријата за извонредност на театри во светот и била врачена вчера во театарот „Квирино“ во италијанската престолнина, велат од МОБ.
сите 10 | | | веќе видена

Утре во Македонија времето ќе биде облачно со слаб локален дожд.Слаб снег ќе провејува на повисоките места во западните делови . Ќе дува умерен ветер од променлив правец. Утринските температури ќе се движат од -2 во Маврово до 5 во Гевгелија. Максималните дневни ќе бидат во интервал од 1 до 12 степени. Утре во Скопје облачно време со слаб дожд и умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 2 , максималната дневна ќе се искачи до 10 степени.
сите 310 | | | веќе видена

Агенцијата за млади и спорт по четврти пат го реализираше конкурсот за најдобри млади поети, на кој годинава пристигнаа творби од 48 автори. По тој повод, денес, во просториите на АМС се организраше поетско читање и доделување на награди за тритте најдобри творби, кои добија симболични награди во износ од 20 илјади, 15 илјади и 10 илјади денари. Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски ги поздрави младите поети и изјави дека е пријатно изненаден од бројот на пристигнати творби. -Големо задоволство е да се биде со толку инспиративни млади луѓе, кои творат поезија. И оваа година пристигнаа голем број творби, кој се надевам дека секоја година ќе има тенденција на зголемување. Стручната комисија во состав Јовица Ивановски, Николина Андова-Шопова и Тихомир Јанчовски имаше тешка задача да ги одбере најдобрите, истакна Каевски. На крајот, тој им подели награди на најдобрите: Радица Стојанова со творбата под наслов “Неискажана”, прво место, “Невермор” на Елена Богдановска беше второнаградена, додека ...
сите 5 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку беше отстрането возилото во дефект што се наоѓаше на мостот Естекада во насока на движење од булеварот Киро Глигоров кон населбата Автокоманда во средната сообраќајна лента пред семафорите, па сега сообраќајот на овој потег се одвива непречено и без застој.
сите 23 | | | веќе видена

Свети Димитриј- гробјанска црква во Валандово, која се наоѓа над последните куќи во северозападниот дел на градот.Црквата е подигната во 1830 година. Градбата на црквата е трикорабна и со рамни тавани, при што на неговиот полукружен свод е насликана икона со платно со претставата на Исус Христос Седржител. Средишниот кораб на градбата ги надвишува страничните два, а црквата завршува со полукружна апсида на источната страна. Покривната конструкција е изградена на две води и е потрена на два реда од по четири симетрично поставени столбови. Влезната врата е сместена на јужната страна и над неа има застаклена ниша со фреска на која е претставен Свети Димитриј. В оцрквата има стари икони кои потекнуваат од 17 тиот до 19 тиот век, изработени од непознати зографи, но и понови кои се од 20 тиот век. Сегашниот иконостас е изработен во 1988 година од црковниот уметник Мишко Милановиќ, со помош на двајца соработници, а е осветен на 7 април 1989 година од тогашниот митрополит на Повардарската епархија, г. Михаил. ...
сите 4 | | | веќе видена

На плоштадот „Магнолија“ во Битола , Новогодишната програма ќе почне в недела на 31 декември во претпладневните часови.На новогодишната сцена ќе настапат учесници на детските фестивали „Тра-ла-ла“ и „СИ-ДО“, како и актери кои ќе ги изведат детските театарски претстави „Новогодишна збрка“ и „Кловновите и Дедо Мраз“. Вечерната програма ќе почне во 20.30 часот со настап на познати битолски ди-џеи, фолк пејачот Борче Наумовски, поп пејачот Бојан Стојков и групата „Боеми“. Во програмата ќе настапат и актерите од Битолскиот театар Илина Чореска, Викторија Степановска-Јанкуловска, Марјан Ѓоргиевски и Маја Андоновска Илиејевски, а точно на полноќ на плоштадот „Магнолија“ ќе се обрати градоначалникот на Битола, Наташа Петровска. Со поддршка на општината деновиве во „Куќичката на Дедо Мраз“ кај Градскиот часовник се одвива хуманитарна акција на која се собираат донации за децата на социјално загрозени семејства од овој град.
сите 25 | | | веќе видена

„Ориентал бенд“ по речиси 2-годишна апстиненција од медиумите, се враќаат со нешто ново и навистина оригинално. Бендот, празнично, ги изненади почитувачите на убавата песна, промовирајќи проект кој содржи преработки на македонски евергрини и неколку познати светски хитови. https://www.youtube.com/watch?v=aK6yoIOGmG0 “Целиот проект е снимен во живо. Нашата желба, во живо да отпееме и отсвириме неколку убави песни, на театарска сцена со светла, вроди со плод и нескромно ќе кажеме дека испадна одличен производ. Нашето го остваривме. Работевме со многу голема желба и љубов, а сега останува публиката да го препознае тоа “ , велат „Ориентал бенд“, дадовајќи дека видеата ќе се објавуваат на нивниот youtube-канал.“За сите преработки, направивме и видеа, а ќе ги објавуваме по едно, секоја недела. Сакаме искрено да се заблагодариме на театарот во Велес, Љупчо Павловски од студио „Анастасија“ и Кристијан Конески, кој беше задолжен за видео продукцијата.“,додаваат тие. По новогодишните празници конечно излегуваат и две ...
сите 2 | | | веќе видена

Народниот правобранител констатирал дека при приведувањето на тројцата пратеници, на 28 ноември 2017 година, е повредено правото на пратенички имунитет и начелото на презумпција на невиност, поради непочитување на Правилникот за начин и вршење на полициски работи од страна на полицијата. На денешниот брифинг со новинари Народниот правобранител Иџет Мемети информира дека констатираните состојби се од постапувањето по добиена претставка од страна на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. За Народниот правобранител неспорна е констатацијата дека во случајот е постапено спротивно на член 19 од Правилникот за начинот и вршење на полициски работи, според кој доколку лицето кое се приведува се повика на статусот имунитет полицискиот службеник по проверка на веродостојноста на таквиот статус ќе го прекине приведувањето и за тоа веднаш ќе го извести непосредниот раководен полициски службеник. Народниот правобранител, информира дека е доставена препорака до министерот за внатрешни ...
сите 58 | | | веќе видена

next