Мазе

  во

  Фишбахер, 29-годишната скијачка од Салцбург освои злато во супер-џи на Олимпијадата во Ванкувер во 2010 година, победувајќи ги Словенката Тина Мазе и Американката Линдзи Вон. - Мојата кариера беше како „ролеркоустер“, исто како и мојот живот. Славев големи успеси, но и поминував низ темни времиња. Сепак, се работеше за прекрасно време кое го одбележа мојот живот и ме направи личност каква што сум - напиша Фишбахер на Фејсбук. Австријката имаше послаби успеси последните сезони. Таа не беше во олимпискиот тим за Сочи 2014, но победи во првата трка по Олимпијадата, спустот во швајцарскиот Кран-Монтана. Тоа беше трета и последна победа во кариерата за Фишбахер, која минатата сезона во 18 трки немаше пласман во топ-10 и не настапи на Светското првенство во Бивер Крик.
  сите 2 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Никол Хосп објави дека става крај на активната кариера.„Чувствувам дека сега е вистински момент за промена во мојот живот“, рекла 31-годишната Хосп. Од почетокот на својата кариера Хосп се натпреварувала во сите пет дисциплини, а не успеала да победи во Светскиот куп само во спуст. Иако во оваа дисциплина никогаш не победила, има бронзен медал од СП во Оре во 2007 година. Хосп во кариерата забележала 12 победи, а првата била во 2002 на легендарниот велеслалом во Зелден кога таа победи заедно со Тина Мазе и Адрина Флемен. Тоа е првата трка во која три скијачки се искачиле на највисокото скалило на победничкиот пиедестал. Хосп во кариерата има освоено три олимписки медали, а најголемиот успех го постигнала во 2007 година кога го освои големиот кристален глобус во Светскиот куп.
  | | веќе видена

  Австриската скијачка Никол Хосп објави дека става крај на активната кариера.„Чувствувам дека сега е вистински момент за промена во мојот живот“, рекла 31-годишната Хосп. Од почетокот на својата кариера Хосп се натпреварувала во сите пет дисциплини, а не успеала да победи во Светскиот куп само во спуст. Иако во оваа дисциплина никогаш не победила, има бронзен медал од СП во Оре во 2007 година. Хосп во кариерата забележала 12 победи, а првата била во 2002 на легендарниот велеслалом во Зелден кога таа победи заедно со Тина Мазе и Адрина Флемен. Тоа е првата трка во која три скијачки се искачиле на највисокото скалило на победничкиот пиедестал. Хосп во кариерата има освоено три олимписки медали, а најголемиот успех го постигнала во 2007 година кога го освои големиот кристален глобус во Светскиот куп.
  сите 3 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Никол Хосп објави дека става крај на активната кариера.„Чувствувам дека сега е вистински момент за промена во мојот живот“, рекла 31-годишната Хосп. Од почетокот на својата кариера Хосп се натпреварувала во сите пет дисциплини, а не успеала да победи во Светскиот куп само во спуст. Иако во оваа дисциплина никогаш не победила, има бронзен медал од СП во Оре во 2007 година. Хосп во кариерата забележала 12 победи, а првата била во 2002 на легендарниот велеслалом во Зелден кога таа победи заедно со Тина Мазе и Адрина Флемен. Тоа е првата трка во која три скијачки се искачиле на највисокото скалило на победничкиот пиедестал. Хосп во кариерата има освоено три олимписки медали, а најголемиот успех го постигнала во 2007 година кога го освои големиот кристален глобус во Светскиот куп. крај / мф/нц
  сите 4 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Никол Хосп објави дека става крај на активната кариера. „Чувствувам дека сега е вистински момент за промена во мојот живот“, рекла 31-годишната Хосп. Од почетокот на својата кариера Хосп се натпреварувала во сите пет дисциплини, а не успеала да победи во Светскиот куп само во спуст. Иако во оваа дисциплина никогаш не победила, има бронзен медал од СП во Оре во 2007-ма година. Хосп во кариерата забележала 12 победи, а првата била во 2002-ра на легендарниот велеслалом во Зелден кога таа победи заедно со Тина Мазе и Адрина Флемен. Тоа е првата трка во која три скијачки се искачиле на највисокото скалило на победничкиот пиедестал. Хосп во кариерата има освоено три олимписки медали, а најголемиот успех го постигнала во 2007-ма година кога го освои големиот кристален глобус во Светскиот куп.
  сите 5 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Никол Хосп објави дека става крај на активната кариера.„Чувствувам дека сега е вистински момент за промена во мојот живот“, рекла 31-годишната Хосп. Од почетокот на својата кариера Хосп се натпреварувала во сите пет дисциплини, а не успеала да победи во Светскиот куп само во спуст. Иако во оваа дисциплина никогаш не победила, има бронзен медал од СП во Оре во 2007 година. Хосп во кариерата забележала 12 победи, а првата била во 2002 на легендарниот велеслалом во Зелден кога таа победи заедно со Тина Мазе и Адрина Флемен. Тоа е првата трка во која три скијачки се искачиле на највисокото скалило на победничкиот пиедестал. Хосп во кариерата има освоено три олимписки медали, а најголемиот успех го постигнала во 2007 година кога го освои големиот кристален глобус во Светскиот куп.
  сите 6 | | | веќе видена

  Двојната олимписка шампионка во алпско скијање, Тина Мазе, ќе паузира една година пред да ја продолжи кариерата. „Чувствувам дека на моето тело и ум му е потребен подолг одмор од вообичаениот“, вели Мазе. „Си дозволив пауза од година дена пред да донесам одлука за продолжување на кариерата“, рече 32-годишната Мазе на својот сајт. Таа на Зимските олимписки игри во Сочи мината зима освои златен медал во спуст и велеслалом, а во 2013-та година ја освои титулата во Светскиот куп. Минатата сезона ја заврши на второто место во поредокот, зад Ана Фенингер од Австрија и е една од шесте скијачки во историјата која што во Светскиот куп победи во трките во сите пет алпски дисциплини.
  | | веќе видена

  Најдобрата словенечка скијачка на сите времинња Тина Мазе денеска соопшти дека ќе отсуствува подолг период, а можно е ова да значи и крај на нејзината кариера. -Чувствувам дека ми треба подолг одмор од скијањето. Исцрпена сум и физички и ментално и затоа одлучив да паузирам една година од сите натпреварувања, а потоа ќе решам дали ќе се вратам на скијачките патеки, изјави 32-годишната Мазе. Таа во 2013 година го освои кристалниот глобус, има две олимписки и четири светски злата. Оваа сезона првото место во Светскиот куп го загуби по голема борба со Ана Фенингер.
  сите 2 | | | веќе видена

  Најдобрата словенечка скијачка на сите времинња Тина Мазе денеска соопшти дека ќе отсуствува подолг период, а можно е ова да значи и крај на нејзината кариера. -Чувствувам дека ми треба подолг одмор од скијањето. Исцрпена сум и физички и ментално и затоа одлучив да паузирам една година од сите натпреварувања, а потоа ќе решам дали ќе се вратам на скијачките патеки, изјави 32-годишната Мазе. Таа во 2013 година го освои кристалниот глобус, има две олимписки и четири светски злата. Оваа сезона првото место во Светскиот куп го загуби по голема борба со Ана Фенингер.
  сите 3 | | | веќе видена

  -Чувствувам дека ми треба подолг одмор од скијањето. Исцрпена сум и физички и ментално и затоа одлучив да паузирам една година од сите натпреварувања, а потоа ќе решам дали ќе се вратам на скијачките патеки, изјави 32-годишната Мазе. Таа во 2013 година го освои кристалниот глобус, има две олимписки и четири светски злата. Оваа сезона првото место во Светскиот куп го загуби по голема борба со Ана Фенингер.
  сите 4 | | | веќе видена

  Најдобрата словенечка скијачка на сите времинња Тина Мазе денеска соопшти дека ќе отсуствува подолг период, а можно е ова да значи и крај на нејзината кариера. - Чувствувам дека ми треба подолг одмор од скијањето. Исцрпена сум и физички и ментално и затоа одлучив да паузирам една година од сите натпреварувања, а потоа ќе решам дали ќе се вратам на скијачките патеки, изјави 32-годишната Мазе. Таа во 2013 година го освои кристалниот глобус, има две олимписки и четири светски злата. Оваа сезона првото место во Светскиот куп го загуби по голема борба со Ана Фенингер.
  сите 5 | | | веќе видена

  Двократната олимписка шампионка во скијање, Тина Мазе, одлучи да паузира една година, а потоа ќе реши дали ќе ја продолжи или ќе стави крај на својата кариера. „Почувствував дека на моето тело и на мојот ум им е потребен подолг одмор. Си дозволив да земам едногодишна пауза, а потоа ќе ја донесам одлуката за мојата понатамошна кариера“, изјавила за својата интернет страница 32-годишната Мазе. Тина Мазе на Зимските олимписки игри во Сочи освои златни медали во велеслалом и во спуст, а во 2013 година го освои Светскиот куп. Минатата сезона таа ја заврши на второто место во вкупниот поредок, зад Австријката Ана Фенингер. Мазе е една од шестте скијачки во историјата која во Светскиот куп има победи во сите пет дисциплини. The post Мазе ќе паузира една година appeared first on Актуелно24.мк .
  сите 6 | | | веќе видена

  Четирикратната светска шампионка Мазе се промовира во една од најдобрите олраунд-скијачи на светот и е убедливо најуспешната словенечка спортистка на сите времиња. - По 16 долги и успешни сезони, во кои се натпреварував во сите дисциплини, чувствувам дека на телото и на умот им е потребна подолга пауза од обично. Ќе си дозволам едногодишна пауза пред да направам други одлуки - напиша 32-годишната Мазе на својот фејсбук-профил. Таа влезе во историјата со тоа што стана само една од шесте скијачки кои имаат победи во сите пет дисциплини од Светскиот куп, а ја освои титулата во генерален пласман во 2012/13. Минатата сезона таа ја загуби борбата со седум години помладата Австријка, Ана Фенингер на Финалето на СК. - Паузата ќе ја искористам за да добијам диплома и да имам време за други проекти кои ми се во главата - додава Мазе.
  сите 7 | | | веќе видена

  Најдобрата словенечка скијачка на сите времинња Тина Мазе денеска соопшти дека ќе отсуствува подолг период, а можно е ова да значи и крај на нејзината кариера.-Чувствувам дека ми треба подолг одмор од скијањето. Исцрпена сум и физички и ментално и затоа одлучив да паузирам една година од сите натпреварувања, а потоа ќе решам дали ќе се вратам на скијачките патеки, изјави 32-годишната Мазе.Таа во 2013 година го освои кристалниот глобус, има две олимписки и четири светски злата.Оваа сезона првото место во Светскиот куп го загуби по голема борба со Ана Фенингер.
  сите 9 | | | веќе видена

  СЕ ПОВЛЕКУВА ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ СВЕТСКИ СКИЈАЧКИ Една од најдобрите светски скијачки Тина Мазе објави дека наредната сезона нема да вози во Светскиот куп, не навестувајќи дали ова е и дефинитивен крај на нејзината кариера. Најуспешната словенечка скијачка на сите времиња одлучи да земе едногодишна пауза, со цел да се посвети на други, приватни обврски. - После 16 долги и успешни сезони, чувствувам дека моите тело и психа заслужуваат нешто подолг одмор. Ќе си дозволам една година пауза, пред да донесам натамошни одлуки. Паузата ќе ја искористам да завршам факултет и да се посветам на обврските кон моите спонзори - напиша 32-годишната Мазе на својата Фејсбук страница. За 15 сезони во Светскиот куп, таа извозе 400 трки, оствари 26 победи и еднаш, пред две години, го освои големиот кристален глобус. На големите натпреварувања се закити со вкупно 13 медали, од кои, интересно, ниту еден не е бронзен. На Олимписките игри во Ванкувер освои две сребра, а четири години подоцна во Сочи, стана шампионка во спуст и во ...
  сите 9 | | | веќе видена

  Двократната олимписка шампионка во скијање Тина Мазе ќе направи едногодишна пауза пред да донесе одлука дали ќе ја заврши својата кариера. 32-годишната Мазе изајви дека и треба поголем одмор од вообичаениот, а периодот ќе го искористи за размилсување дали да продолжи со професионалното скијање. Скијачката од Словенија на Зимските олимписки игра во Сочи минатата зима, го освои златниот медал во спуст и велеслалом, а во 2013.година и титулата во Светскиот куп. Таа минатата сезона ја заврши на второто место зад Австријката Ана Фенингер и е една од шестте скијачки која во Светскиот куп победила во трката во сите пет алпски дисциплини.
  сите 10 | | | веќе видена

  Двократната олимписка шампионка во скијање, Тина Мазе, одлучи да паузира една година, а потоа ќе реши дали ќе ја продолжи или ќе стави крај на својата кариера. „Почувствував дека на моето тело и на мојот ум им е потребен подолг одмор. Си дозволив да земам едногодишна пауза, а потоа ќе ја донесам одлуката за мојата понатамошна кариера“, изјавила за својата интернет страница 32-годишната Мазе. Тина Мазе на Зимските олимписки игри во Сочи освои златни медали во велеслалом и во спуст, а во 2013 година го освои Светскиот куп. Минатата сезона таа ја заврши на второто место во вкупниот поредок, зад Австријката Ана Фенингер. Мазе е една од шестте скијачки во историјата која во Светскиот куп има победи во сите пет дисциплини. крај / мф/нц
  сите 11 | | | веќе видена

  Двократната олимписка шампионка во скијање, Тина Мазе, одлучи да паузира една година, а потоа ќе реши дали ќе ја продолжи или ќе стави крај на својата кариера. „Почувствував дека на моето тело и на мојот ум им е потребен подолг одмор. Си дозволив да земам едногодишна пауза, а потоа ќе ја донесам одлуката за мојата понатамошна кариера“, изјавила за својата интернет страница 32-годишната Мазе. Тина Мазе на Зимските олимписки игри во Сочи освои златни медали во велеслалом и во спуст, а во 2013 година го освои Светскиот куп. Минатата сезона таа ја заврши на второто место во вкупниот поредок, зад Австријката Ана Фенингер. Мазе е една од шестте скијачки во историјата која во Светскиот куп има победи во сите пет дисциплини.
  сите 13 | | | веќе видена

  Словенската спортска јавност остана шокирана по одлуката на тамошната најдобра скијачка на сите времиња, Тина Мазе, која објави дека ќе отсуствува подолг период, а можно е ова да значи и крај на нејзината кариера. „Чувствувам дека ми треба подолг одмор од скијањето. И физички и ментално сум заситена и ќе паузирам една година од сите натпреварувања, па потоа ќе размислам дали ќе се вратам во Светскиот куп“, изјави 32-годишната Тина која освои еден голем и два мали кристални глобуси, како и две олимписки и четири светски злата. По рекордната 2013 година, во која буквално доминираше, сезонава ја загуби големата битка против победничката Ана Фенингер и сега ѝ е потребен одмор. Има 26 победи во Светскиот куп и сѐ што една спортстиска може да посака. Пред девет години, во сосема поинакви околности, истото го најави и Јаница Костелиќ која никогаш не се врати во Светскиот куп.
  сите 13 | | | веќе видена

  Двократната олимписка шампионка во скијање, Тина Мазе, одлучи да паузира една година, а потоа ќе реши дали ќе ја продолжи или ќе стави крај на својата кариера. – Почувствував дека на моето тело и на мојот ум им е потребен подолг одмор. Си дозволив да земам едногодишна пауза, а потоа ќе ја донесам одлуката за мојата понатамошна кариера“, изјавила за својата интернет страница 32-годишната Мазе. Тина Мазе на Зимските олимписки игри во Сочи освои златни медали во велеслалом и во спуст, а во 2013 година го освои Светскиот куп. Минатата сезона таа ја заврши на второто место во вкупниот поредок, зад Австријката Ана Фенингер. Мазе е една од шестте скијачки во историјата која во Светскиот куп има победи во сите пет дисциплини.
  сите 14 | | | веќе видена