Најмалку 95 лица побарале лекарска помош поради респираторни проблеми предизвикани од песочна бура што ги погоди провинциите Систан и Балучистан во југоисточниот дел на Иран. Генералниот директор на локалната агенција за управување со катастрофи, Абдолрахман Шахнавизи, рече дека во текот на ноќта 68 лица биле пуштени од болница, а 27 биле хоспитализирани, објави агенцијата „Мехр“. Песочна бура предизвикана од ветрови со брзина до 115 километри на час ја погоди провинцијата во понеделникот, објави агенцијата АП. Поради песочната бура, концентрацијата на потенцијално штетни честички во воздухот е 30 пати поголема од дозволената. извор: Makfax
сите 2 | | | веќе видена

Во изминатите неколку месеци потпорниот ѕид на Коридорот 10 делумно се рушеше дури три пати. Пред два дена тој во целост се сруши. За само 30 секунди ѕидот се сруши како кула од карти, од неговата целина остана прашина. Видео снимка на која гледа рушење на ѕидот на Коридорот 10 претворувајќи го во пепел https://twitter.com/izivkov/status/1031607376661622784
сите 11 | | | веќе видена

Повеќето руски компании кои градат згради останале во Црна Гора. Од 2005 година руски државјани станале сопственици на 100.000 недвижности, кои денеска сакаат брзо да ги продадат. Последните неколку години руски државјани се повеќе ги продаваат своите станови и куќи во Будва, иако расте бројот на нивни туристи во Црна Гора. Од друга страна, се појавуваат купувачи на недвижности од западна Еврипа, а од неодамна и од Турција. Богатируски купувачи се појавиле пред десет години и тогаш рапидно е подогната цената на недвижноси во Будва, а денеска воглавно сакаат брзо да ги продадат. "Нашата агенција бележи пад на побарувачка на руски клиентели за купување или за инвестирање во Црногосркото приморје за 80 отсто, од рдуга страна 80 отсто пораснала нивната продажба". Вели Душан Ранковиќ од агенцијата Камин од Будва, известува Радио Слободна Европа. Драган Божовиќ, од подгоричката агенција за продажба на недвижности, наведува дека во последно време се бележи пад на купување, а од руга страна 50-70 отсто Русите ги ...
сите 23 | | | веќе видена

Од Министерството за транспорт излегоа со соопштение за јавноста преку коре се оградуваат од секаква активност поврзана со информациите за организирање забава на делови од автопатот Демир Капија по вчерашното свечено отворање на делницата. „Ниту Министерството за транспорт и врски ниту друга државна институција не е организатор на било каква забава". Ама Твитер гори: Europe's 3 most famous tunnels: 1. La Manche Tunnel FR & #UK 2. Gotthard Tunnel #Switzerland 3. Чочек Tunnel #Macedonia pic.twitter.com/pt0soGIQhN — Antonio Macedonian (@AMiloshoski) April 24, 2018 Од сигурни извори,сите биле бањати на #чочек — Хорациј (@NackovKiro) April 24, 2018 Република Чочек Македонија. Живели — Мекица (@Plavaaa) April 24, 2018 #И #ОВАА #СИГУРНО #ИГРАШЕ #ЧОЧЕК #ВО #ТУНЕЛО pic.twitter.com/RcSaGyvuuW — Аритмија (@snowgirly2) April 24, 2018 На чочек сум, ќе те барам покасно... — Тешко Нас (@tesko_nas) April 24, 2018 Играле чочек во тунелот. pic.twitter.com/wwxMh23Ttm — Иса Бел (@_acc_ount) April 24, 2018 Најава за ...
сите 39 | | | веќе видена

Во емисијата Тренд aнализа која се одржа вчера на ТВ 24 во која учествуваа универзитетскиот професор и поранешен министер Трајко Славески, универзитетскиот професор и актуелниот економски советник во владата на Заев, Ванчо Узунов и економскиот аналитичар Слободан Најдовски стана збор и за прогресивното оданочување на персоналниот данок. Узунов истакна дека треба да се објасни која е основната причина за воведување на оваа промена во оданочувањето. Тој кажа дека рамниот данок има свои предности како ефикасност на наплата, пораст на вработеноста, пораст на плати, но дека исто така има негативно како социјално раслојување. На ова реагираше Трајко Славески дека изнесените тези од страна на Узунов за рамниот данок не се точни. Тој вели дека рамниот данок донесе намалување на невработеноста и дека тоа го има во Извештајот на Европската комисија дека просечно од периодот кога невработеноста беше скоро 40 % се намалувала просечно од 2006 до 2016 за 2, 8 % годишно. Стапката на сиромаштија се намалила. Славески ...
сите 2 | | | веќе видена

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска денеска учествуваше на панел дискусија заедно со претставници на новоформираната група „Охрид“, во која членуваат поранешни дипломати, за поддршка на Македонија на нејзиниот пат кон членство во НАТО и ЕУ. На панелот учествуваа и поранешниот Генерален секретар на НАТО Лорд Џорџ Робертсон, поранешнот претседател на Република Бугарија Росен Плевнелиев, францускиот дипломат Ален Ле Роа и Лордот Кристофер Геијд, поранешен приватен секретар на Кралицата на Обединетото Кралство и член на Горниот Дом на британскиот парламент. Заблагодарувајќи се на сите членови на неформалната група „Охрид“ за нивните напори и понудена помош во исклучителните моменти кога се случуваат многу работи во Македонија, Шекеринска истакна дека со поранешните дипломати соработувала во минатото и дека Македонија уште тогаш се покажа како кредибилен партнер на ЕУ и НАТО. „Денеска, кога одлучуваме за нашето учество во мисии во Авганистан, Босна и Херцеговина, во ...
сите 154 | | | веќе видена

Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР), попладнево преку соопштение реагираше на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан повикувајќи го да престане да дава погрешна слика за преговорите. – Го повикуваме комесарот Хан да престане да дава погрешна слика за преговорите кои, како што се покажува, не ги разбира. Најмалку што може да направи е да престане да ги поткопува – соопштуваат од МНР на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.
сите 344 | | | веќе видена

Претседател на Алијансата за Албанците, Зиадин Села денеска се сретна со американскиот експерт за прашањата на Балканот и надворешната политика, Даниел Сервер. „Во билатерална средба што се одржа во многу важен период за евроатлантската иднина на Македонија, Села и Сервер разговараа за важноста на евроатлантските интеграции на земјата, исполнување на сите барања без дополнителни одложувања и насочување на целокупната политика на Балканот кон ЕУ и САД. Села го повтори ставот дека одвојувањето на Македонија и регионот од источното влијание, особено руското, е стратешки интерес за Албанците и сите балкански народи“, соопшти Алијансата на Албанците. Понатаму Села истакнал дека Алијансата за Албанците ќе биде лојален партнер на меѓународната заедница кон остварување на економски и социјален напредок и функционирањето на владеењето на правото во Македонија, како единствен начин за гарантирање на мирот и стабилноста во земјата и во регионот. извор: Makfax
сите 2 | | | веќе видена

Детето заглавило мегу тргалото и калниците, а потоа таткото слушнал крици Осумгодишно дете тешко е повредено кога за време на паркирање, го прегазил неговиот татко, и тоа двапати. Несреќата се случила во германскиот град Веимар, а спрема наводите на локалните медиуми, татакото не го видел малиот додека го паркирал автомобилот. Таткото како што наведуаат медиумите, тргнал во дворот да го паркира автомобилот, но не го видел детето кога го потиснал под тркалата. "Првиот пат поминал преку детето и приметил дека споро му се движи возилото, па се вратил назад и вториот пат поминал преку синот единец. Детето заглавило мегу тргалото и калниците, а потоа таткото слушнал крици", рекле од полицијата. Малиот успеале да го извлечат пред да дојде хелихоптер Брза помош, со кој детето е префрлено во болница. Таткото завршил во болница поради шокот, пишува Билд.де.
сите 7 | | | веќе видена

Министерството за финансии преку соопштение попаднево истакна дека издавањето подолгорочни хартии од вредност како денешната 30–годишна државна обврзница ја подобрува структурата на јавниот долг и го намалува ризикот за рефинансирање на долгот. „Ако пред само неколку години сумата на издадените краткорочни хартии од вредност, таканаречени државни записи, беше неколкукратно повисока од долгорочните, сега таа состојба е драстично променета. Така, ако во март 2012 година 92 проценти од издадените државни хартии од вредност биле краткорочни, а 8 проценти се со поголема рочност, во март 2018 овој сооднос е 40 проценти краткорочни наспроти 60 отсто долгорочни хартии од вредност“, образложува министерството. Министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска истакна дека безусловната препорака за почеток на преговори за членство во ЕУ, добрата фискална политика и подобрувањето на изгледот на кредитната агенција „Фич“ за Македонија, доволно говорат за патот по кој се движи земјата, па врз основа на сето ова може да ...
сите 92 | | | веќе видена

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов нагласи дека неговата земја заедно со Романија и Грција треба да и помогнат на Србија да стане членка на ЕУ. Ова тој го порача за време на средбата на Советот за соработка на високо ниво, помеѓу Бугарија, Романија, Србија и Грција. Третата средба помеѓу четворицата лидери се одржа во Букурешт, а нејзин домаќин беше премиерката на Романија, Виорика Данцила. Фокусот беше ставен на развојот на инфраструктурата во регионот, како и зголемување на растот на економиите на Балканот. извор: Makfax
сите 10 | | | веќе видена

Бугарија, Романија, Грција и Србија разговараа за конкретни проекти за развој на Балканот за време на Советот за соработка на високо ниво, што се одржа во Букурешт. Коридорите, како и енергертската и дигиталната конекција беа во фокусот на разговорите помеѓу премиерите Бојко Борисов, Виорика Данцила, Алексис Ципрас и претседателот Александар Вучиќ. Лидерите одлучија да формираат работни групи на министрите за транспорт и врски на четирите земји кои ќе ги финализираат проектите пред средбата од форматот 16+1 во јули во Софија. Борисов рече дека фактот што се уште се оддржуваат нивните состаноци е добра вест, додека Ципрас подвлече дека целта на четириаголниот совет е да придонесе кон мирот, стабилноста и безбедноста во регионот. Романската премиерка, за време на заедничката прес-конференција се осврна на приоритетот на бугарското претседателство за интеграција на Западен Балкан во Унијата, потврдувајќи ја нејзината поддршка. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ заблагодари за нивниот ангажман со ...
сите 240 | | | веќе видена

Во трансплантацијата не се вклучени тестисите од донаторот, тоа значи дека неможна е репродуктивната функција. Војник кој е ранет во експлозија во Авгистан, направена му е прв пат во светот комплетна трансплантација на пенис и мошница, без тестиси, соопштиле денеска докторите во болницата Џон Хопкинс во американскиот град Балтимор. Операцијата траела 14 часа, донатор бил починето лице, а ранетиот војник кој сакал да остане анонимен, се опоравува од операцијата и очекува дека оваа недела ќе биде пуштен од болница, пренесува Ројтерс. - Кога се разбудив после операција, конечно се почуствував нормално со одредено ниво на самоконтрола – рекол војникот. Во соопштението од болницата се наведува дека во тимот, кој го опрериал војникот, биле девет хирурзи пластичари и двајца хирурзи уролози. Лекарскиот тим извршил трансплантација на цел пенис, мошчина без тестиси и дел од абдоменалниот ѕид. АП наведува дека се очекува на пациентот да му се му се врати уринирањето, а на крај и сексуалните функции. Меѓутоа, во ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека е подготвен да соработува со Вашингтон за постигнување на нов договор за нуклеарната програма на Иран, откако претседателот на САД, Доналд Трамп го опиша договорот постигнат пред три години како катастрофа и лудило. „Можам да кажам дека имавме многу искрена дискусија по ова прашање. Отсега ќе работиме на нов договор со Иран“, изјави Макрон на заедничката прес-конференција со Трамп, по нивниот состанок во „Белата куќа“. Неколку месеци наназад, Трамп најавува дека ќе се откаже од нуклеарниот договор, опишувајќи го како најлошата зделка. Во јануари Трамп го предупреди Иран дека има последна шанса да докаже оти ги исполнува условите од договорот, или САД ќе бидат принудени да се повлечат. извор: Makfax
сите 97 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп за време на првиот ден од посетата на францускиот претседател, Емануел Макрон, го опиша нуклеарниот договор со Иран како катастрофален и луд. Лидерот на Вашингтон изрази загриженост дека договорот потпишан пред три години од страна на САД, Европа, Иран, Русија и Кина, не придонесува со ништо за справување со програмата за балистичките ракети на Техеран или за поддршката што Техеран им ја дава на различни групи од Блискиот Исток. Една од причините за посетата на Макрон во Вашингтон е да го убеди Трамп да не се повлекува од договорот, за што САД конечната одлука ќе ја донесе до 12-ти мај. извор: Makfax
сите 101 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека би сакал што поскоро да оствари средба со свернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун. „Остваривме добри разговори“, изјави Трамп. Тој додаде дека Ким бил отворен за време на разговорите и му се чини дека се работи за многу чесен човек. извор: Makfax
сите 272 | | | веќе видена

СДСМ и Зоран Заев, наместо да работат се посветени на гола реторика и креваат непотребна еуфорија, со цел прикривање на реалната состојба во општеството и економијата, која е катастрофална. Ваков е коментарот на ВМРО-ДПМНЕ по обраќањето на Заев во Собранието. „Државата доби само враќање на позитивната препорака на ЕК за почеток на преговорите на Република Македонија за влез во ЕУ, која државата ја добиваше 6 години во низа, за последните 2 да бидат условени, токму заради политичката криза во која ја втурна СДСМ државата. ВМРО-ДПМНЕ, спротивно на СДСМ не искреира политичка криза и помогна државата да ги исполни потребните реформи. Нивото на реализација на планот 3-6-9, на истекот на 9-от месец беше едвај 50%, по што мораше ВМРО-ДПМНЕ да помогне и работите да тргнат од мртва точка“, се вели во реакцијата на опозицијата. Според нив, Социјалдемократскиот сојуз покажал дека нема капацитет реално да ја придвижи државата напред, а планот 18 е уште нова колективна хипноза, која има за цел да претстави дека владата ...
сите 79 | | | веќе видена

Посакувам, но не верувам дека спорот за името со Грција ќе биде решен за две недели, изјави премиерот Зоран Заев, коментирајќи ја изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан , дека Скопје и Атина можат да се договорат во следните 15 дена. „Убаво е за две недели да го решиме, тоа ќе значи почеток на автоматската покана за НАТО третата недела од денеска преку ратификацијата во земјите членки. Но, верувам дека се работи за недели пред нас и мислам дека две недели се премалку“, рече Заев на заедничката прес-конференција со поранешниот генерален секретар на НАТО, лорд Џорџ Робертсон, Тој потсети дека утре ќе остварат средба министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, па отприлика, како што рече, познато е како ќе се разговара и до каде очекуваат да завршат. „Генерално тоа што јас го очекувам е да направиме максимални напори до одлуката на Советот на Европската унија затоа што сигурни сме дека ако имаме решение дотогаш, покрај тоа што заслужуваме, ќе добиеме дефинитивни и ...
сите 165 | | | веќе видена

Консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен, мирен и просперитетен Балкан, истакна денеска, министерот за надворешни работи Никола Димитров за време на обраќањето на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која што се одржува во Стразбур. Димитров посочи дека во време на глобални предизвици и кризи неопходно е земјите членки на Организацијата да направат сеопфатни напори за имплементирање на преземените обврски од членството во Советот на Европа (СоЕ), со што директно придонесуваат кон зајакнување на демократската сигурност на Европа. Во однос на напредокот во европските интеграции, Димитров рече дека најдобра потврда за направеното е чистата препорака во новиот Извештај за напредокот на Европската комисија. „Нaш предизвик е да постигнеме суштинска промена внатре. Нашата цел не е само да стигнеме до ЕУ членство. Патот до таму е исто толку важен и треба да води кон изградба на општество во кое владее правото, функционираат институциите и се почитуваат човековите ...
сите 5 | | | веќе видена

Убава сте и обично студентка во Скопје. Важен е влезот во високото друштво. Важно е најмногу кој е вашиот промотор-контакт во тоа друштво. Доколку сте многу убави пробајте да влезете во естрадата и ќе завршите во креветите на познатите и богати политичари и бизнисмени. Рецептот е прост. sponzorusite-vo-skopje-1 Обично девојките без добар контакт и промотор, кои се сместени по студентските домови завршуваат со улична проституција на 100 метри од домовите и кај Злате како најексклузивен посетен локал. Најмногу ги има околу Пелагонија и Континентал. Тоа се центрите на најниската и најрасипаната проституција. Доколку имате познат во високите естрадни кругови или модни агенции, само сте на чекор да станете позната и скапа проститутка. Тоа зависи од вашиот памет и едуцираност, но и снаодливост. Никој не сака чускии и провинцијалки во елитниот свет. Сакаат убави, негувани, едуцирани од средна, но и горна класа на општеството. г Добра скапа риба нема разголени делови на тело на социјална мрежа, но правилото е да има ...
| | веќе видена

next