Видеото е снимено во Саудиска Арабија. Бебето било донесено во болница поради инфекција, а на снимката која го шокираше светот, се гледа како медицинската сестра му ја стиска главата со своите раце, додека нејзини колешки снимаат и се смеат. Трите вработени биле веднаш избркани и им била одземена дозволата за работа. Погледнете го видеото.
сите 3 | | | веќе видена

Претседателот на Иран, Хасан Рохани го предупреди американскиот претседател да го почитува нуклеарниот договор кој што Техеран го потпиша со светските сили во 2015-та година, во спротивно ќе се соочи со „тешки последици". „Им говорам на оние во Белата куќа дека, доколку не се придржуваат до своите обврски, иранската влада силно ќе реагира", изјави иранскиот претседател Рохани во говорот кој што беше пренесуван на иранската државна телевизија. „Доколку било кој го изневери договорот, треба да знае дека ќе биде соочен со тешки последици", порача Хасан Рохани. Со договорот кој што во 2015-та година беше потпишан помеѓу Иран и шесте светски сили (САД, Велика Британија, Франција, Германија, Кина и Русија), беше договорено Иран да ја стопира својата нуклеарна програма во замена за намалување на санкциите против Техеран. Сепак, Трамп откако стана прв човек на САД, во неколку наврати овој договор го окарактеризира како еден од најлошите договори склучени некогаш. Тој во јануари им постави ултиматум на Велика ...
сите 101 | | | веќе видена

Полицијата во Италија веќе три недели трага по Македонката Светлана Михајлова (51), која последен пат била видена на 30 март, кога излегла од својот дом во Пјаченца. Потрагата по Михајлова продолжува со несмалено темпо, а полицијата постојано објавува нејзини фотографии и контакт телефони на кои граѓаните можат да дадат било какви информации за исчезнатата. Според семејството на Михајлова, таа на 30 март излегла во продавница да купи основни работи неопходни за домот, но со себе носела малку пари и мобилниот телефон. Таа не ги зела личните документи со себе. Откако поминало подолго време од вообичаеното за враќање, сопругот и синот неколку пати и се јавиле на мобилниот бидејќи таа поминувала низ тежок период. Светлана им рекла дека нема намера да се враќа, па ти безуспешно се обидувале да ја предомислат. Последен пат се слушнале во 14.30 часот по што телефонот бил исклучен. Сопругот веднаш ја алармирал полицијата, која го активирала протоколот за вакви ситуации и веднап реагирале бидејќи Македонката била под ...
сите 4 | | | веќе видена

Владата ја усвои предлог-програмата за користење средства за изградба на спомен-обележје на Тодор Проески во Крушево. Владината прес-служба соопшти дека со оваа програма средствата обезбедени во буџетот ќе се префрлуваат на Општина Крушево. Програмата беше разгледана на владина седница по предлог на Министерството за култура. извор: Makfax
сите 17 | | | веќе видена

Полицијата го уапси девојчето поради тоа што ја имала подкренато својата нога на седиштето. Правилата не смеат да се прекршуваат и треба да се почитуваат, ова 18 годишно девојче беше уапсено од страна на полицијата бидејќи ја ставила ногата на седиште во метрото, а тоа било забрането и казниво со закон. Погледнете го видеото
| | веќе видена

Германскиот „Билд" денеска објави ексклузивна информација за тоа како поранешниот телохранител на Осама Бин Ладен дури 21 година живее во Германија. И не само тоа, туку тој прима месечен надомест од 1.168 евра. Оваа информација ја објавија пратениците на десничарката партија Алтернатива за Германија, кои ја прашаа регионалната влада кој е тој човек по име Сами А., а одговорот бил шокантен – тоа е лицето кое во 2000 година го чувала водачот на Ал Каеда во Авганистан. Германските медиуми не го објавија целото име на Сами поради законот за приватност. Од друга страна, Сами упорно негира дека е поврзан со џихадистите. Власта размислувала што да прави со него, се спомнувала депортација во Тунос, но од таа идеја се поколебале поради стравот од тоа што таму Сами може да го мачат. За работата да биде побизарна, германската власт знае за Сами веќе 15 години. На судење за тероризам во 2005 година еден сведок јавно кажал дека Сами му бил телохранител на Бин Ладен, во Авганистан и судиите во Дизелдорф поверувале во таа ...
сите 8 | | | веќе видена

Уште многу ќе се пишува и слуша за случајот на пејачката Наташа Беквалац и нејзиниот сопруг Лука Лазукиќ кој таа го обвини дека физички ја нападнал. Тој постојано ги негира обвинувањата и се става како жртва во целата ситуација. Тој за медиумите изјави дека модриците кои Наташа ги има се од анти-целулит масажа, но јасно дека дека тоа не се прави на лицето. Српски Блиц, објави фотографии на кои Наташа ги покажа модриците и на друг дел од телото кои и тоа како се темни и укажуваат дека не се настанати од било каква масажа. Денес е сослушувањето на суд, а што ќе се случи и каков ќе биде исказот , останува да видиме...
сите 27 | | | веќе видена

На предлог на Собранието, Владата на денешната седница даде позитивно мислење за повеќе измени и дополнувања на законски решенија. Меѓу нив, како што соопшти владината прес-служба, се предлог- законот за измени и дополнување на законите за лекови и медицински помагала, за санитарни и здравствени инспекторати, за јавни набавки, за инспекциски надзор, за основање на Агенција за промоција и поддршка на туризмот во земјава. За предлог законот за изменување и дополнување на Законот за минерални суровини, Владата дополнително ќе се произнесе. извор: Makfax
сите 37 | | | веќе видена

Непослушниот патник во авионот добил неколку електрошокови од полицајците затоа што претходно малтретирал девојка, а кон нејзиниот дечко упатувал расистички коментари. Овој инцидент се случил во авион кој што летал од Мајами до Чикаго во САД. Патникот Јакоб А. Гарсија полицијата морала насилно да го исфрли од авионот пред истиот да полета. Погледнете го видеото
сите 17 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев не верува дека за две недели може да се реши спорот за името, коментирајќи ја изјавата на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оти Скопје и Атина можат да постигнат договор во наредните 15 дена. – Еврокомесарот Јоханес Хан е голем пријател на Македонија и дај Боже тој да има информација што за две недели би завршиле. Јас тоа го посакувам, но верувам дека не е можно затоа што утре имаме средба помеѓу двајцата министри за надворешни работи. Знам од прилика како ќе се разговара и до каде очекуваме да завршиме. Генерално тоа што јас го очекувам е да направиме максимални напори до одлуката на Советот на Европската унија затоа што сигурни сме дека ако имаме решение дотогаш, покрај тоа што заслужуваме, ќе добиеме дефинитивни и најсилни гаранции оти ќе добиеме датум за преговори, рече Заев. Во однос на поканата за НАТО, посочи оти е познато дека таа се добива автоматски. – Убаво е за две недели да го решиме, тоа ќе значи почеток на автоматската покана за НАТО третата недела од денеска преку ...
сите 355 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со поранешниот генерален секретар на НАТО, Лорд Џорџ Робертсон изјави дека е составена неформална група наречена „Охрид“ која ќе помогне во интегрирањето на Република Македонија во ЕУ и НАТО. Како што информираше премиерот, групата е составена од професионалци со успешен политички бекграунд, меѓу кои е и Лорд Џорџ Робертсон, како и Росен Плевнелиев, поранешен претседател на Република Бугарија, Карл Билд, поранешен премиер на Шведска, Дејмон Вилсон, заменик претседател на Атлантскиот совет на САД и Зоран Чичак, советник за надворешни работи. Оваа неформална група ќе претставува поддршка за влез на Македонија во ЕУ и НАТО, се со цел државата да стане важен фактор за стабилност во регионот. – Република Македонија и НАТО се блиски пријатели веќе 20 години. Нашата земја се адаптираше на потребите на НАТО и борбата против тероризмот. Од заробена држава, Македонија стана демократска земја и потврда за ова е позитивниот извештај од Европската унија, рече ...
сите 49 | | | веќе видена

На предлог на АД за производство на електрична енергија, „Електрани на Македонија“, во државна сопственост, Скопје, на денешната владина седница, беше разгледана информацијата за текот и активностите за проектите ХЕ Чебрен и ХЕ Галиште. Владата на Република Македонија ги задолжи Кабинетот на Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев и Министерството за економија да формираат меѓу ресорска комисија со претставници од повеќе министерства и државни претпријатија, која ќе подготви препораки за понатамошни активности за продолжување на проектот. извор: Makfax
сите 31 | | | веќе видена

На пешачките премини во Кина веќе се тестира системот кој треба на механички начин да ги спречи пешаците да минуваат на црвено светло. Станува збор за столпчиња кои, кога ќе се обидеш да тргнеш преку пешачки премин на црвено, прават нешто што не е баш пријатно. Ваков систем е потребен и во Македонија!
сите 10 | | | веќе видена

Францускиот претседател Емануел Макрон планира да ја направи Франција "голема" преплавувајќи ја Европа со стотина милиони африкански мигранти "Мигрансткиот феномен со кој ќе се соочи Европа ќе биде историски", изјавил Макрон минатата недела во ТВ емисија. Францускиот претседател тврди дека "големата сиромаштија", "климатските промени" и "геополитичките конфликти" ќе ги принудат многу африканци да дојдат во Европа "во наредните десетина години". За да ја докаже својата теорија, Макрон укажал на "бомбастичниот" пораст на популацијата во земјите на третиот свет, кој "француско-американскиот новинар и професор Стефан Смит" исклучително го опишал овој дел во неодамна издадената книга. "Африканците во главно се вртат кон Европа бидејќи континентот не е остров, поради нашата положба и поради тоа што Европа има судбинска поврзаност со Африка", изјавил францускиот претседател за време на двочасовното интервју. Смит, експерт за Африка, проценува дека бројот на Африканци кои сега живеат во Европа ќе порасне од девет на ...
сите 37 | | | веќе видена

Последен пат во Скопје давав изјава пред 17 години, но тогаш бев присутен во државата во време на криза, а сега сум тука во период кога Македонија се обидува да се интегрира во евроатлантската алијанса, изјави лордот Џорџ Робертсон на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев. – Во 2001 година во Македонија имаше длабока поделба помеѓу народите и голема можност за поделба на државата, но благодарение на Рамковниот договор и одлуката на тогашните политички партии, тоа не се случи, рече Робертсон. Како што кажа, групата „Охрид“ ќе ѝ помогне на Република Македонија успешно да влезе во ЕУ и НАТО. – Го избравме името на групата да биде „Охрид“, бидејќи овој град претставува единство во земјата, рече Робертсон по што додаде дека сите членови од групата се големи пријатели на Македонија. Тој истакна дека оваа група нема да се меша во внатрешната работа на земјата и дека ќе бидат отворени и за власта и за опозицијата. – Не сме тука да даваме лажни ветувања. Важно е Македонија да донесе добра одлука, која ...
сите 51 | | | веќе видена

Ќе се доекипираат инспекциските служби во Македонија. Ова го соопшти владината прес-служба по завршувањето на владината седница. „Министрите денеска разгледаа информација и донесоа заклучоци за кадровската екипираност на инспекциските служби во Република Македонија со план за нивно доекипирање“, се вели во соопштението, за оваа точка од седницата. извор: Makfax
сите 9 | | | веќе видена

Во рамките на регионалната иницијатива за промоција на поволно бизнис опкружување „Партнерство за конкурентен регион“, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, денеска во Белград учествуваше на церемонијата на доделување на сертификат за поволно бизнис опкружување на општини од Република Македонија, Хрватска, Србија, Црна Гора и од Босна и Херцеговина. Годинава, во рамките на овој настан, од Македонија за општина со најповолно бизнис опкружување е прогласена општината Илинден. Досега овој сертификат го имаат добиено и Град Скопје, како и општините Струмица, Гази Баба, Богданци, Штип, и Велес. Business Friendly Certification South East Europe (BFC SEE) претставува единствена програма за подобрување на квалитетот на услугите и информациите кои што општините од регионот на Југоисточна Европа им го нудат на компаниите. BFC SEE им обезбедува на компаниите јасна насока за создавање на погодна бизнис средина и воведување на меѓународно признаени стандарди за транспарентна и ефикасна локална администрација. ...
сите 25 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан со изнанадувачки оптимистичка изјава. Тврди дека разликите околу името меѓу Македонија и Грција може да се решат во следните 15 дена. Овие коментари Хан ги даде при неговото обраќање пред Комитетот за надворешна политика во Европскиот парламент. Тој исто така кажа дека Македонија ја надминала тешката политичка криза и бележи напредок во спроведувањето на реформите и зачувувањето на меѓусоседските односи. „Јас сум оптимист дека во наредните две недели ќе имаме решение. Решението ќе го отвори патот за почеток на преговорите за членство на поранешната југословенска Република Македонија. Мислам дека сите се согласуваат дека тоа ќе биде за доброто на земјата, за општеството и за целиот регион на западниот Балкан", изјави Јоханес Хан, еврокомесар за проширување.
сите 378 | | | веќе видена

Заврши распитот на 12-те осомничени за убиство на Наип Реџепи од Куманово кое се случи на 5 април во близина на седиштето на ДУИ во Мала Речица.Уште двајца беа ранети. Се очекува наскоро да биде составено обвинението. Сите 12 лица се осомничени за убиство на повеќе од едно лице. Наим Реџепи од Куманово беше убиен во во вооружена престрелка која се случи околу 18 часот и дваесет минути во Мала Речица во близина на седиштето на ДУИ. Според информациите кои беа објавени во јавноста станува збор за две ривалски кумановски групи на Демократската Унија за Интеграција. Тие пред да се случи инцидентот излегувале од седиштетот од Мала Речица кое е само на околу триста метри од местото на вооружената пресметка. Недоразбирањата околу управување со разгранокот на ДУИ во Куманово постојат со години, а во јуни 2015 година, беше убиен кандидатот за претседател на разгранокот, Џемаил Реџепи, познат како командант Шќипоња.
сите 7 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев пред Комисијата за европски прашања во Собранието на која се расправаше за извештајот на ЕК за напредокот на Македонија денеска изјави дека владата ја продолжила и ја интензивирала реформската динамика. Тој порача дека со досегашните напори успеале да ја убедат Европската комисија дека Македонија заслужува почеток на претпристапни преговори. „Со целата наша енергија, знаење, искуство, интензивна работа и политичка волја, ајде заедно да ги убедиме и државите членки на ЕУ, дека заслужуваме почеток на преговорите за членство во ЕУ и дека сме подготвени да фатиме чекор со државите од регионот коишто веќе преговараат", рече Заев. Тој порача дека очекува Македонија да добие датум за почеток на преговори со ЕУ во јуни Заев истакна дека се израдувале на препораката, но истовремено ја продолжиле европската динамика. Премиерот вели дека во Владата се спремал планот „18", а ќе се работи со сите политички партии. „По донесувањето на одлуките за преговори во јуни, ќе ги подготвиме и преговарачите. Со ...
сите 50 | | | веќе видена

next