Директорот на српската канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ за време на неговиот престој во Митровица изјавил дека за четири години Србија во северниот дел на Митровица изградила 888 станови. Според приштинскиот весник „Зери“, Ѓуриќ ветил дека во текот на 2018 година ќе се градат уште четири големи згради со станови за Србите во овој град. „Србија ќе продолжи да инвестира во северниот дел на Косово со цел Србите да останат на Косово. Белград планира инвестиции и во други сфери“ рекол Ѓуриќ, пренесува „Зери“. За време на престојот во северниот дел на Митровица, Ѓуриќ побарал од Приштина во период од 3 и пол месеци онака како што е договорено во Брисел, да се формира Асоцијацијата на срските општини. Ѓуриќ за неговиот престој на Косово претходно доби дозвола од косовските влести. извор: Makfax
сите 21 | | | веќе видена

Германските власти не успеале да ја спречат манифестацијата... Дводневната манифестација под назив "Штит и меч" по повод роденденот на Хитлер организирана од неонацистите со изложување на разни ултрадесничарки елементи, како што се маици тенкови како играчки, постери и друго, наведуваат агенции. Неонацисти се собрале во гернамскиот град Острица, на крајниот исток на земјата, каде што го одбележаат роденденот на Адолф Фитлер, јавува АП. Уапсен е како што наведува агенцијата, маж (31) кој салутирал на Хитлер, што во Германија е забрането со закон. Полицијата е на терен и ги проверува сите лица во близина на манифестацијата. Германските власти не успеале да ја спречат манифестацијата, бидејќи се одржала на приватен имот, но успеале да забранат продажба на алкохол, како и конзумирање на самата манифестација. Дводневната манифестација која е наречена "Штит и меч" изложила разни ултрадесничарски предмети и роба како што се маици со името на фирерот, тенкови, постери и друго, наведува агенцијата. Жителите на ...
сите 7 | | | веќе видена

Услов за запишување во градинка и во училиште ќе биде децата да бидат вакцинирани, порача министерот за здравство Венко Филипче. „Се надеваме дека тоа ќе успееме да го спроведеме годинава од септември, бидејќи треба да се прилагоди и законската регулатива во труд и социјална политика и во образование“, рече Филипче. Превентивни тимови од 23 до 29 април за време на Европската недела на имунизацијата ќе одат на терен ќе ги проверуваат вакциналните картони и ќе бараат невакцинирани деца и лица за да бидат имунизирани. Македонија спаѓа во високо ризичните земји за појава на епидемии од смртоносни заразни болести. Некои од овие болести со децении се искоренети во Македонија, односно последниот случај на дифтерија е регистриран пред 40 години, а последниот случај на детска парализа пред 31 година. извор: Makfax
сите 72 | | | веќе видена

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини, кои заштитуваат од стрептокока и од рота вируси, кои пак се причинители на тешки заболувања проследени со компликации, најчесто кај малите деца до 5 годишна возраст, истакна министерот за здравство Венко Филипче. Како што објасни тој, новиот календар е комплетно усогласен со препораките на СЗО, во областа на имунизацијата. „Вакцинацијата е клучен приоритет и придобивка за јавното здравје. Активностите ќе продолжат и понатаму не само во рамки на одбележување на Европската недела на имунизација. Со континуирана промоција и едукација ќе бидат опфатени здравствени работници и родители, со цел и во иднина да се зголемува опфатот со сите вакцини и да не дозволиме долгогодишната традиција на успешна вакцинација да ја нарушиме, а со тоа да не дозволиме појава на заразни болести и епидемии во државата“ рече министерот Филипче. Имунизацијата, како што нагласи Филипче, е ...
сите 75 | | | веќе видена

Министерството за здравство е во фаза на формирање Национално координативно тело за вакцинација, кое ќе има задача да го разработи целокупниот процес на имунизацијата, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тој нагласи дека како министерство ќе интервенираат на секое ниво кај што ќе забележат дека има проблем во процесот на вакцинација. „Ние во министерството за здравство напорно работиме да ја смениме сликата во нашата земја во однос на вакцинацијата. Да активираме кампањи, да ја подигнеме свеста и на населението и на здравствените работници за бенефитите од вакцинацијата, понатаму да воведеме нови вакцини и да го осовремениме календарот за вакцинација, да ги замениме старите со нови вакцини“ изјави Филипче. извор: Makfax
сите 76 | | | веќе видена

Владата преземала некои мерки за истражување, гонење и казнување на претставници кои извршиле злоупотреби, вклучително полицајци виновни за употреба на прекумерна сила, но неказнивоста останува широко распространет проблем, се наведува во најновиот извештај на Стејт департментот на САД за почитувањето на човековите права во 2017 година. Како најзначајни прашања во однос на човековите права во Македонија се наведуваат извештаите за тортура од страна на затворските чувари, мешањето во приватноста, насилството против новинарите, недостатокот на независност во судството и насилството против ЛГБТИ лицата. Во извештајот се нотирани и инцидентите во Собранието од 27 април. „На 27 април 2017 година, откако мнозинството во Парламентот го избра Талат Џафери за претседател, демонстрантите го нападнаа Собранието што резултираше со повреди на седум негови членови. Медиумите објавија дека припадници на Министерството за внатрешни работи им помагале на демонстрантите и не ја исполниле својата должност да ги штитат ...
сите 27 | | | веќе видена

Триесет и шест сообраќајни знаци, 16 млазници за пена од 200 литри и 16 мешачи за пена од 200 литри се украдени од катната гаража „Македонска фаланга“ во Скопје. Според информациите на МВР, вчера Јавното претпријатеие „Градски Паркинг Скопје“ пријавило дека на 12. овој месец од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба при што се одземени 16 млазници за тешка пена, 16 мешачи за пена и 36 сообраќајни знаци со што сторителот се стекнал со против правна имотна корист од 784.400денари. „Сторителот делото го извршил така што насилно ги отворил хидрантитските ормари на јавното паркиралиште, ги одземал предметите и избегал“ соопшти МВР. извор: Makfax
сите 7 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи синоќа од 23 до 5 часот изутрина спроведе акциски контроли на подрачјето на СВР Скопје со цел откривање и санкционирање на возачите кои управуваат возила под дејство на алкохол. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, информираше дека вкупно се контролирани 1.234 возачи. „726 возачи се алкотестирани и кај 248 од нив е утврдено присуство на алкохол над дозволеното. Констатирани се и други 252 прекршоци“, рече тој. Ангеловски најви дека Министерството за внатрешни работи ќе продолжи со вакви акции и во наредниот период, особено на територијата на Скопје. „Набавени се нови 80 дрегери за проверка на алкохол кај возачите. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот на патиштата“, рече Ангеловски. извор: Makfax
сите 75 | | | веќе видена

Вчера околу 18,15 часот во Градски парк Скопје од слобода е лишена М.Р.(30) од Скопје поради основано сомнение за сторено кривично дело по член 215 и член 216 од КЗ на РМ, се вели во соопштението на Министерството за внатрешни работи, без повеќе детали, во врска со приведувањето на скопјанката која завчера објави видео како пуши марихуана на улица во Скопје. Од МВР наведуваат дека се работи на целосно расчистување на случајот. Моника вчеравечер беше приведена на фестивалот „Конопфест“. По излегувањето од полициска станица, таа се огласи на Фејсбук, велејќи дека кај неа не била пронајдена дрога и дека по разговор со инспектор во полициска станица била ослободена. „Ме уапсија без некаква основа. Налогот за претрес го донесоа отпосле“, тврди Моника. Таа вели дека при претресот, кај неа не било пронајдено ништо. Таа вели дека не е дилер, туку активист кој се бори за легализација на марихуаната. Моника вели дека полицајците ја уапсиле затоа што, како што ѝ рекле, била лош пример за младите со тоа што одела против ...
сите 12 | | | веќе видена

Ракетните удари на Сирија на 14 април, под водство на САД, е легален и оправдан САД се подотвени да употребат сила против Руија во Сирија, и веќе ја предупредија Москва за тоа, изјавил државниот секретар Вес Мичел во пишана изјава до конгресниот одбор за надворешни работи. Мичел додал дека рускитие платеници наводно нападнале американски положби во Сирија, со што на ова соодвето ќе се одговри, известуваа денеска руските медиуми. Во следните денови и недели САД и нашите сојузници ќе ја ослабат и поразат ИД, ќе подржат стабилна Сирија и ќе го ограничат злонамерното влијание на Иран". Помошниот дежавен секретар тврди дека конфликтот во Сирија може да се реши само по пат на Женевската конвенција и ја повикува Русија да се приклучи во преговорите. Во меѓувреме, претседавачот на Претставничкиот дом на САД, Ед Ројс, тврди дека ракетните удари на Сирија на 14 април, под водство на САД, бил "легален и оправдан". Тој исто така се и заканил на Сирија со додатни удари. "Се надеваме дека сирискиот диктарот ја свати ...
сите 64 | | | веќе видена

Индија планира да воведе смртна казна за силувачите на девојчиња помлади од 12 години во рамки на борбата против сè поголемиот број напади врз жени. Оваа иницијатива би можела да се претвори во закон ако добие одобрување од претседателот на парламентот, пренесува агенцијата „Прес траст оф Индија“. Казната би можела да стапи на сила шест месеци по гласањето во парламентот. Најавата за остри казни следува по неодамнешното брутално силување и убиство на осумгодишно девојче во државата Џаму и Кашмир како и наводите дека еден од членовите на владејачката партија силувал девојче во државата Утар Прадеш. Масовните протести и убиства и силувањето на девојки во автобус во Њу Делхи во 2012 година ги принудија властите во Индија двојно да ја зголемат затворската казна за силувачите на 20 години. извор: Makfax
сите 30 | | | веќе видена

Се наоѓаме во најдобриот момент од 1995, а еден чесен и функционален договор може само корист да им донесе на народите на двете земји, вели во интервју за МИА, Никос Ксидакис, пратеник и портпарол на пратеничката група на владејачката Сириза. Како поранешен алтернативен министер за надворешни работи Ксидакис добро го знае проблемот меѓу двете земји и коментира дека прозорецот на можност за решение и понатаму е отворен и треба да остане така се додека не се постигне заемно прифатлив договор. Ксидакис вели дека е пооптимист во споредба со она што бил пред 15 или 20 години, и изразува убеденост дека евентуалниот договор ќе помине во грчкиот парламент и покрај несогласувањето на коалициониот партнер во владата, Панос Каменос. На 25 април пак во Виена ќе се одржи нова средба меѓу шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц.
сите 78 | | | веќе видена

Фокусот е ставен на решение за името, а не на рокови. Сега е вистинскиот момент да се најде решение. Влегуваме во самата суштина, во најсуптилните детали каде мора да бидеме креативни за да може двете страни да ги заштитиме, изјави денеска премиерот Зоран Заев. Одговарајќи на новинарско прашање по прес-конференцијата во Владата, премиерот Заев изрази уверување дека доколку продолжат разговорите во позитивен дух, ќе се најде решение. – Мислам дека сега е вистинскиот момент да се најде решение каде сите партиципиенти во државата би застанале заедно зад нешто што е согласно сочувувањето на нашето достоинство и нашиот идентитет, а водејќи грижа и за достоинството на грчката страна – рече Заев, додавајќи дека многу е важно за Македонија процесот да биде решен пред се заради добивањето на датумот за почетокот на преговори со Европската унија. За Самитот на НАТО, премиерот нагласи дека Македонија има условена автоматска покана за членство во Алијансата и доколку се најде решение за името, ќе почне процесот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на семејствата на терористите дојдени од Косово во Диво Насеље им додели финансиска помош, а косовските правосудни органи одлучија да не и ги екстрадираат на Македонија Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, осудени на доживотна казна затвор за масакрот кај Смилковско езеро, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. „Зоран Заев на семејствата на брутално егзекутираните момчиња на Велики четврток им ја вети вистината, а сега ги крие информациите со кого од неговата коалиција контактирале убијците. Заев додека го дегустираше своето вино во опуштена атмосфера со Харадинај, ниту еднаш не помисли на семејствата на жртвите од случајот Монструм и не се обиде да го искористи својот авторитет кај неговиот колега Харадинај за екстрадиција на убијците во бегство Демири и Исмаиловиќ. Заев продолжува со нечовечкото однесување и поигрување со судбините на семејствата на свирепо убиените деца кај Смилковското езеро. Со месеци и тој бесрамно ги лажеше и манипулираше семејствата на жртвите на масакарот. СДСМ и ...
сите 173 | | | веќе видена

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е добитник на награда за најдобар дебитантски филм на филмскиот фестивал Let’s CEE во Виена, Австрија. „Одлучивме да го наградиме филмот кој успева шармантно да ги спои драмата и комедијата. Филмот раскажува приказна за син кој му помага на својот татко, сместена во мала земја која се соочува со економски проблеми. Заедно со актерите и екипата, режисерот ни прикажува веродостоен лик кој наоѓа посебен кинематски рецепт да ја поправи скршената врска од минатото и да најде нов пат за себеси“, изјави жирито. Покрај наградата за најдобар дебитански филм „Исцелител“ доби и специјално признание од Синеплекс кои доделуваа награда за дистрибуција. Тие потенцираа дека „Исцелител“ го изненадил жириото со хумористичниот начин на кој се справува со комплексна тема. Филмот се натпреваруваше во официјалната програма заедно со уште 13 филмови меѓу кои и: добитникот на награда на филмскиот фестивал во Сараево романскиот „Меда или не така добра страна на работите“ на Емануел ...
сите 89 | | | веќе видена

Стејт департментот го објави извештајот за човековите права во кој за Република Македонија е нотирано дека најзначајни прашања се поврзани за извештаи за тортура од затворските чувари, мешање во приватноста, насилство врз новинари, недостиг на судска независност, корупција и насилство против лица од ЛГБТИ заедницата. Неказнивоста и натаму е широко распространет проблем во Македонија, е заклучокот за земјава во Извештајот. „Владата презеде неколку чекори за истрага, гонење и казнување на службениците кои извршиле злоупотреби, меѓу кои и полициски службеници виновни за употреба на прекумерна сила, но поседуавње имунитет продолжува да биде широко распространет проблем. Од 15 април до 15 септември, Специјалното обвинителство, кое ги истражува наводите за корупција во периодот од 2008 до 2015 година, поднесе 18 обвиненија против 120 обвинети и отвори седум истраги против 25 осомничени. Исто така, започна и 142 прелиминарни истраги за очигледно криминално однесување кое се однесува или произлегува од содржината на ...
сите 60 | | | веќе видена

Администрацијата на претседателот на САД смета дека Кина, Иран, Русија и Северна Кореја се „сили на нестабилност" поради кршење на човековите права на граѓаните во овие и други земји. Во годишниот извештај за човековите права во светот, Стејт департментот издвои четири земји поради сериозни повреди на човековите права, вклучувајќи ги ограничувањата на слободата на изразување и здружување, како и дозволување или вршење насилство врз верски, етнички и други малцински групи. Претставувајќи го извештајот, в.д. секретар на САД Џон Саливен рече дека „владите на Кина, Русија, Иран и Северна Кореја", на пример, секојдневно ги кршат човековите права на граѓаните и дека поради тоа се „сили на нестабилност". Извештајот ја анализира состојбата на човековите права во секоја земја во светот во 2017 година. Ова е прв извештај, кој беше целосно составен од страна на администрацијата на Трамп. Стејт департментот во извештајот е критичен кон Саудиска Арабија и Турција. Организациите за заштита на човековите права, вклучително ...
сите 11 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе се појави како сведок во случајот „Монструм" доколку тоа од него го побара судот. Сите материјали кои ги имал за овој случај, како што рече, ги предал на судот. - Ако побара судот да бидам сведок и да кажам се што знам, тоа ќе го направам бидејќи тоа ми е граѓанска должност. Сите материјали, не само оние за „Монструм" коишто сум ги поседувал, се е предадено, истакна Заев, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата во Владата за планираните инвестиции во комуналната инфраструктура. Тој додаде дека сега остануваат постапките на судските органи кои треба да донесат одлуки. Во врска со тврдењата за разговор меѓу обвинетиот Фејзи Азири и поранешниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, премиерот рече дека во „бомбите" имало разговор меѓу нив во кој Азири барал субвенции за земјоделство. Тој разговор, како што посочи, им го покажал и на родителите на убиените момчиња кај Смилковското Езеро.
сите 173 | | | веќе видена

Многуте натписи зборуваат за спецификите на едно време, но многупати се тајна и загатка зад кои се кријат значајни настани и случувања од историјата на Скопје. Големиот број натписи остануваат таинствени и сѐ уште се мистерија. Истражувачите што сметале дека ги одгатнале, времето подоцна ги негирало, бидејќи одгатнувањето требало да продолжи и понатаму. Англискиот лекар, патописец и писател Едвард Браун дошол во Скопје во 1669 година, дваесетина години пред Пиколомини да го запали градот. Се воодушевувал од многуте старини, а вниманието особено му го привлекол еден необичен столб. Тој столб бил дел од еден свод што бил многу стар. Мала река поминувала под тој свод. Сводот имал форма на голем камен, а на него бил испишан таинствен натпис, кој Браун го забележал. Од натписот останал само чудниот збор SHIAN. Што значел тој збор? И што воопшто сакал да соопшти и одбележи тој натпис? Браун понатаму не истражувал, но, според она што претходно го кажува во својот запис (зборува за Саат-кулата, која е дрвена, и за ...
сите 2 | | | веќе видена

Поп-ѕвездата Аријана Гранде ја издаде својата прва песна по терористичкиот напад во 2017 година, што се случи за време на нејзиниот концерт во Манчестер. Дваесет и четиригодишната пејачка на Инстаграм го објави видеото за песната „Немам солзи да плачам". Во емотивната песна има стихови како „Токму сега сум во посебна состојба на умот/ Сакам да бидам како што беше порано/ Немам ни солзи да плачам / Се носам со тоа, се носам тоа". Гранде ја откажа европската турнеја „Опасна жена" по бомбашкиот напад во „Манчестер арена" лани во мај, кога загинаа 22 лица, а повеќе од 500 беа повредени. Неколку недели подоцна, таа се врати во Манчестер за добротворниот концерт „Љубов за Манчестер".
сите 9 | | | веќе видена

next