Платата не ми е 1.700 евра, туку станува збор за плата за две месеци, односно за половина месец ноември и месец декември, вели Сенад Смаиловиќ, директор на ЈП „Улици и патишта". Партијата Левица викендов објави документ со пресметка на плата и тврдење дека Смаиловиќ си ја зголемил платата од 1.000 евра, како што била на претходните директори, на 1.700 евра. Смаиловиќ вели дека документот е за исплата за две месеци, а не за еден како што тврдат од Левица. Откако дојдов на функција затекнав состојба на доцнење на плати. Веднаш направив напори да се исплатат заостанатите плати. За два месеци, односно за ноември и декември беа наеднаш исплатени платите на сите работени, вели Смаиловиќ.
сите 8 | | | веќе видена

По домашната премиера, македонската комедија „Година на мајмунот“, по режија и сценарио на Владимир Блажевски, денес ќе ја има својата интернационална премиера, во официјалната програма на еден од најреномираните и најстари светски филмски фестивали – Московскиот меѓународен филмски фестивал. Филмот, како дел од програмата на специјални проекции на овој престижен филмски фестивал, ќе биде прикажан и утре, во 16.00 часот. „Иако не е во компетитивниот дел од програмата, сепак одлучивме да ја прифатиме понудата на селекторите од Москва и токму таму да ја направиме интернационалната премиера на филмот. Покрај бројната публика, на фестивалот присуствуваат и врвни гости од филмската индустрија, фестивалски селектори и дистрибутери. Токму затоа и проценивме дека учеството ќе помогне во понатамошната промоција и фестивалски живот на филмот“, велат од Панк Филм. Филмот, кој ја имаше својата домашна премиера минатиот четврток, на отворањето на 21. издание на Скопскиот филмски фестивал, го следи уникатното пријателство ...
сите 27 | | | веќе видена

Новиот автопат од Демир Капија до Смоквица во должина од 28,2 километри обезбедува значително скратување на времето на патување, ја зголемува безбедноста за сите учесници во сообраќајот и создава услови за динамизирање на транспортот и трговијата, како и натамошен развој на целокупната економија. Ова се клучните придобивки за земјата, нејзините граѓани и деловни субјекти од новиот автопат во чија изградба се вложени вкупно 227 милиони евра. „Со отворањето на овие 28,2 км од автопатот Демир Капија – Смоквица го додадовме делот од Пан-европскиот Коридор 10 кој недостасуваше во земјата. Овој автопат ќе го олесни движењето, ќе го поттикне економскиот развој и ќе обезбеди одржливо и побезбедно патување“, рече генералниот директор за цоседски политики и преговори за проширување во Европската Комисија, Кристијан Даниелсон, во своето обраќање. На настанот беше официјално отворен новиот автопат и беше означен стартот на „ЕУ за ТЕБЕ“ кампањата за инвестициите на Европската Унија во транспортната инфраструктура. Во ...
сите 96 | | | веќе видена

Југослав кој работи како ноќен чувар во едно кафуле во Баново брдо, таа ноќ како и сите рпетходни, кога пристигнал на работното место, проверил дали е се во ред со локалот. Додека проверувал дали локалот е осветлен, пронашол оставена торба. Ја земал торбата и тргнал кон својата просторија за да провери што има во неа...
сите 4 | | | веќе видена

Дали е ова најлошата ситација во која би можел да се најде некој патник ? Кога патниците ги здогледаа своите лица на мониторите беа шокирани и не знаеа како да реагираат. На нивните лица се гледаше збунетост која полека се претвораше во паника. Кога полицајците и пријдоа за да ја приведат, погледнете што се случи...
сите 5 | | | веќе видена

Речиси сите сме сретнале некоја службеничка која се однесува непристојно, ја мрзи да ја врши работата и згора на се им вика на клиентите. Жената на видеото подолу е чист пример за тоа како не треба да се однесуваат луѓето кои заработуваат од парите кои ги плаќаат оние кои треба да се услужени. Погледнете
сите 2 | | | веќе видена

„Подготвен сум јавно да се кладам дека надвор од овие два автопати кои владата на ВМРО-ДПМНЕ им ги остави во завршна или многу длабока фаза и еден завршен каде требаше да поместат далновод, нема да изградат ниту еден километар автопат со 6 коловозни ленти надвор од тоа“, вели поранешниот премиер и екс лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Во однос на автопатската делница која денеска беше официјално пуштена во употреба Груевски вели: „Се надевам нема да си препишат некој километар од автопатот Демир Капија – Смоквица 29 км, кој целосно се заврши во мај 2017-та, а еве цела година СДСМ преместува еден далновод и ја завршува контролната соба. Значи соба. Не пат. Една година“. Во фејсбук статусот на поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ додава: „Освен овие два автопати во градба, и оној кој го завршивме во мај 2017-та, а тие дури сега по една година го пуштија во употреба Демир Капија – Смоквица, јас знам дека СДСМ во овој нивни мандат нема да изгради, не 600 километри, туку нема да изгради ниту 1 (и со букви ...
сите 98 | | | веќе видена

Пред нас се многу неработни денови во кои ќе уживаме оваа пролет. Следниот неработен ден за сите граѓани на Република Македонија ќе биде први мај, Денот на трудот кој паѓа во Вторник. Ова се сите неработни денови кои преостануваат до крајот на годината: • 01 мај (вторник), Ден на трудот, • 24 мај (четврток) „Св. Кирил и Методиј" Ден на сесловенските просветители • 15 јуни (петок), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, • 02 август (четврток), Ден на Републиката • 8 септември (сабота), Ден на независноста • 11 октомври (четврток), Ден на народното востание, • 23 октомври (вторник), Ден на Македонската Револуционерна Борба, • 8 декември (сабота), "Св. Климент Охридски" За граѓаните од православна вероисповед • 25 мај (петок), Духовден, петок пред Духовден • 28 август (вторник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка вероисповед • 01 ноември (четврток), Празникот на сите светци • 25 декември (вторник), првиот ден на Божик За граѓаните од муслиманска вероисповед • 21 ...
сите 53 | | | веќе видена

По шест години изградба пуштена е во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица со што се заокружи со целосно автопатско решение Коридорот 10 низ територијата на Македонија. Новата делница во должина од 28,2 километра, ќе го скрати за 25 минути патувањето на тој потег од автопатот „Пријателство". Преку неа годишно се очекува да поминат 730.000 возила, а побрзото и побезбедно патување треба да придонесе за развој на економијата и поголема соработка на регионот и негова интеграција со европскиот пазар, беше порачано на свеченоста на која присуствуваа премиерот Зоран Заев, генералниот директор за соседски политики и преговори за проширување во Европската комисија Кристијан Даниелсон, грчкиот министер за транспорт и инфраструктура Кристос Спиртиз, економски министри во Владата... По новите 28 километри автопат граѓаните ќе може да возат од утре, а денешната церемонија го означи почетокот на кампањата „ЕУ за Тебе" за инвестиции на ЕУ во транспортната инфраструктура. „Поврзувањето е основен чекор за ...
сите 100 | | | веќе видена

Еден од некогашните клучни луѓе на британската армија, адмиралот Лорд Вест ја шокира британската и светската јавност кога во густувањето во "Би-Би-Си" кажа некои шокантни факти. Тој објасни дека нападот на Сирија од страна сојузните сили САД, Велика Британија и Франција е неоснован, бидејќи знаеме дека исламските екстремисти се склони кон користење на хемиско оружје.
сите 23 | | | веќе видена

Саше Спасовски, вработен во МВР како ескортно обезбедување на странски делегации денес сведочеше во судот за случајот „Тенк". Тој бил главен оперативен работник во обезбедувањето на претседателот на влада на РМ, од ‎2008-2011 возач на ВИП возило и 2016 година возач на блиндирано возило на техничкиот премиер Емил Димитриев до крајот на неговиот мандатот. -Стариот Мерцедес беше многу амортизирано возило. Нон-стоп имаше проблеми со моторот и знаеше да откаже на поголеми патувања. Еднаш моторот изгаси на патот накај резиденцијата на Водно, се закочи воланот и кочниците, па излетавме од патот. Доколу тоа ни се случеше на отворен пат, последиците би биле големи, изјави сведокот. Спасовски потврди дека стариот блиндиран Мерцедес се користел до 2017-та година и сега е надвор од употреба.
сите 77 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер изјави дека него напушти клубот заради умор, туку причината се навивачите. Венгер кој изминатите 22 години беше предводник на „топчиите" од Лондон, по завршувањето на сезоната го напушта клубот. – Не, не си заминувам, бидејќи сум уморен. Овој клуб се почитува низ целиот свет, не само во Англија. Нашите навивачи не се претставија во светот како обединети. Ме болеше да ги гледам разединети, изјави францускиот стручњак. Венгер додаде дека ги разбира фрустрациите на фановите на Арсенал и дека не им е лут за нетрпеливоста што ја искажаа кон него изминатите две сезони. МИА
сите 84 | | | веќе видена

Во период од четири месеци, Д.Ј. од Скопје, обрабил седум аптеки во Битола. МВР соопшти дека пријавениот, со закана со пиштол извршил разбојништва, при што ги одземал парите од дневниот промет, како и шишиња метадон. Со сторените дела пријавениот се стекнал со противправна имотна корист од 126.100 денари. извор: Makfax
сите 129 | | | веќе видена

Деновиве се врши редовната пролетна дератизација на целата територија на Општина Аеродром. Акцијата опфаќа околу 3.000 шахти со 9.000 мамци, вклучувајќи ги и основните училишта и детските градинки на нејзината територија. Дератизацијата на глодачите ја врши Институтот за јавно здравје, Скопје. извор: Makfax
сите 12 | | | веќе видена

Услугите на Регионалната дирекција на УЈП во Скопје од 1 мај ќе бидат достапни само доколку даночните обврзници и сметководители имаат закажано термин за средба со даночните агенти. Терминот ќе се закажува преку Инфо центарот на УЈП на телефонот 0800-33-000 или 02/3253-200 или преку веб страницата на Контакт центарот kontaktcentar.ujp.gov.mk Од Управата за јавни приходи информираат дека овој нов начин се воведува со цел подобрување на даночните услуги, намалување на времето на чекање и на метежите на даночните шалтери, навремена услуга и точен одговор за даночните обврзници. – Услугата „Закажи средба" овозможува секоја странка да закаже термин за средба со даночен агент во УЈП – Регионална дирекција Скопје во време кое нему му одговара, според расположливите термини, а со цел консултација од даночната сфера, и тоа добивање на општи информации за рокови, начини за пријавување и плаќање даноци, отворање на бизнис и регистрација на даночен обврзник, консултации за издадени даночни документи, утврдување на ...
сите 15 | | | веќе видена

Поранешната девојка на Авичи се огласи на Инстаграм, откако во петокот се прошири веста за неговата смрт на само 28-годишна возраст. Емили Голдберг го призна кршењето на срцето од оваа вест преку Инстаграм пост со нивни заеднички фотки и кратка порака. -Ајде, не се откажувај од нас. Одбери ме мене и ќе ти покажам што е љубов – тоа е дел од текстот на песната која Тим ја напиша за мене. Посакувам да живеев по овие зборови. Во тие две години додека бевме заедно тој ми беше најблискиот човек на кој се исповедав, и мојот најдобар пријател. Сега не можам да ги погледам фотографиите, а да знам дека никогаш веќе нема да му го видам лицето. Се уште ги собирам своите мисли. Ви благодарам на сите за пораките на поддршка. Разбудете ме кога сето ова ќе заврши, бидејќи не сакама да е стварно. Почивај во мир, Авичи – напишала Емили, која со починатата ѕвезда била од 2013 до 2015 година.
сите 58 | | | веќе видена

Синоќа во Секторот за внатрешни работи Скопје С.И.(42) пријавил дека околу 20,30 часот кај паркот спроти улицата "Дижонска" Ф.А. (19) со употреба на нож му нанел рана на неговиот 16 годишен син. Тој бил пренесен во Градската општа болница "Свети Наум Охридски" каде од страна на лекар му била констатирана телесна повреда. Се работи на целосно расчистување на случајот.
сите 241 | | | веќе видена

Од Националната установа Природонаучен музеј на Македонија информираат јавноста за уникатно палеонтолошко откритие во близина на с. Долни Дисан, Неготино и за палеонтолошките ископувања кои во моментот се одвиваат, за колекционирање и конзервирање на пронајдени фосилни остатоци од изумрен вид на слон. Палеонтолошки екипи од Природонаучниот музеј на Македонија и Природонаучниот музеј во Софија, од 20ти април 2018 година започнаа со ископување на фосилни остатоци од изумрен вид на слон (Choerolophodon pantelici), чија старост прелиминарно се проценува на околу осум милиони години. -Фосилните остатоци беа откриени при заедничката теренска работа кај с. Долни Дисан во 2017 година. Досега откриените коски укажуваат дека се работи за зачуван значаен дел од скелетот на слонот. Според мислењето на стручниот тим, се работи за наод со големо научно значење. Фосилни остатоци од овој вид на слон се најдени на повеќе локалитети во Македонија и ширум Евроазија, но комплетен скелет од ова животно досега не и е познат на ...
сите 37 | | | веќе видена

Алтернативниот панк-рок состав „Д Хаундс" (The Hounds) изработија видеозапис за песната „Заминувам од овде". Текстот е на Леана Таќи, а аранжманот и продукцијата на Јордан Манов. За креативниот видеозапис за оваа нумера се погрижија момците Филип Ѓорѓиоски и Петар Аврамоски од визуелната лабораторија „Tone Bandits". Видеозаписот е снимен на повеќе градски локации, а протагонистка во оваа приказна е Ева Антулеска. - Ова е наша последна песна од првиот албум, воедно последна авторска музика за 2018 година, но ветуваме дека за втор албум нема да чекате уште една декада - изјави фронтменот на бендот Златко Карчески. Бендот „The Hounds" постои од 2008-та година, кога момците едноставно одлучија дека сакаат повеќе да се посветат на својата авторска музика, отколку на каверите. Оттогаш, покрај многуте клупски и фестивалски настапи низ целата земја, тие посветено работат на квалитетен авторски материјал.
сите 7 | | | веќе видена

Минатата недела во Македонија заврна песоклив дожд познат како пустински дожд или дожд од Сахара, ги извалка сите автомобили и стакла. Видеото кое е објавено на словенечката фејсбук страна "Chemtrails Slovensko", носи опис дека овој дожд кој заврнал и во Словачка во себе содржи и метални струготини, а видеото е наводно доказ за тоа.
| | веќе видена

next