Во саботата во 15.30 часот во Полициската станица Битола, 14-годишник од Битола заедно со негов родител пријавил дека истиот ден околу 15.00 часот физички бил нападнат од хигиеничар во училиштето „Коле Канински" во Битола. Додека чекал наставник, малолетникот случајно турнал лименка од прозорецот. Во тој момент хигиеничарот Ј.Т. почнал да му вика, барајќи да ја фрли лименката во ѓубрето. Откако не го послушал, хигиеничарот најпрвин го турнал по скалите, по што го удирал по лицето. Малолетникот се здобил со повреди и отишол во Клиничката болница во Битола за укажување лекарска помош, а го известил и родителот за настанот. Подоцна, настанот бил пријавен и од директорот за училиштето.
сите 15 | | | веќе видена

На критичното место во населбата Ѓорче Петров каде што беше прегазено дете ќе биде поставен семафор со кој се очекува целосно да се реши проблемот со сообраќајот, брзото возење и непочитување на пешаците кои минуваат на пешачкиот премин кај училиштето „Мирче Ацев". - Како градоначалник, жител на општината, и родител изразувам големо жалење за незгодата при што повредено е дете кое е наш сограѓанин. Посакувам што побрзо да закрепне, и се надевам дека по решавање на сообраќајниот проблем, никогаш повеќе во мојата општина, на тоа место, нема да се повтори ваков немил настан, кој за жал се повторува. Во повеќе наврати, заедно со релевантните засегнати страни, но и невладини организации кои работат на проблематиката, како општина инициравме средби на оваа тема, а дебатиравме за можни решенија токму пред неколку дена во мојот Кабинет - вели градоначалникот Александар Наумовски. Тој, повика пред се на свесност и совесност кај возачите кои сообраќаат по таа улица, особено затоа што во тој дел од Ѓорче Петров, поради ...
сите 68 | | | веќе видена

На денешното двочасовно рочиште за случајот „Поткуп" во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, без присуство на јавноста во Кривичниот суд беа преслушани сите разговори обезбедени со ПИ мерки и беа прочитани и СМС пораките. „Нема ништо од обидите за земање поткуп во разговорите, ниту во СМС пораките. Во разговорите има разговори со службеници од општина Струмица, како и со сведокот Иван Николов за да се забрза процесот за купување на земјиште, но не и за поткуп. Сите разговори се преслушани, во нив никој не побара пари и повеќе од јасно е дека се работи за монтиран процес", изјави премиерот Заев по завршување на рочиштето. Неговиот адвокатски тим појасни дека Апелацискиот суд сѐ уште нема донесено одлука по жалбата на обвинителството и не се знае дали јавноста ќе може да ја чуе и види целосната снимка чии делови веќе беа објавени на Јутјуб и која е доказ во оваа постапка. Следното рочиште за случајот Поткуп е закажано за 30 април. Зоран Заев во „Поткуп" е обвинет дека како градоначалник на Струмица од ...
сите 14 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата ги усогласија ставовите во врска со реформските закони за судовите и за Судски совет. Собраниската Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на седницата ги разгледуваше амандманите кои се носат без дискусија. За првата точка, за предлог законот за изменување и дополнување на законот за судовите беа поднесени вкупно 14 амандмани од кои седум беа прифатени. Разидувањата на владејачкото мнозинство и опозицијата беа во однос на дисциплинската постапка за судиите. Еден од клучните амандмани предвидува зголемување основите за разрешување на судиите и тоа доколку не ги применуваат пресудите на Европскиот суд за човекови права и ако открива доверливи информации од процесите што ги работи. Втората точка на дневен ред беше и предлог законот за изменување и дополнување на Законот за Судски совет на РМ. По оваа точка беа поднесени осум амандмани и сите осум беа усвоени. Овие два закона се дел од реформскиот пакет закони што беше планирано да бидат донесени пред ...
сите 30 | | | веќе видена

Десет проекти од Годишната програма на Министерството за култура со вкупна вредност од осум милиони и 500.000 денари се повлечени по ревизијата на Комисијата од Министерството, информираше денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски при посетата на затворот Шутка. – Во овој момент комисиите ги разгледуваат и одлучуваат по однос на приговорите. Начинот на којшто ќе можеме да одговориме на приговорите ќе зависи од достапните средства што ќе ги имаме на располагање, појасни Алаѓозовски на новинарско прашање за проектите од Годишната програма за кои имаше реакции во јавноста и за кои беше побарана ревизија. Станува збор за проектите „Фестивал на албанската песна 'Евент' на Културно-уметничкото здружение 'Евент 2012' од Тетово, 'Поетски бриз' на здружението 'Иновацион', детскиот фолклорен фестивал на здружението 'Бле АНД' од Тетово, 'Запознавајќи ги нашите вредности' на Сојузот на албанските артисти АРТ – Тетово, 'Афирмација на албанската култура преку промоција на гостиварската кујна во Франција' на ...
сите 23 | | | веќе видена

Обвинетиот за напад врз пратеникот и лидер на ЛДП, Горан Милевски, денеска ја признал вината и побарал втора шанса од судот и оштетениот. Со одредувањето на условна казна за напаѓачот, случајот е решен уште во првото рочиште. Лидерот на ЛДП, за „Макфакс" изјавил дека е задоволен од пресудата. – Секој има право на втора шанса, но треба да се знае дека насилството не е метод за решавање на проблемите, изјавил Милевски, кој посочил дека не побарал паричен надомест за нападот.
сите 4 | | | веќе видена

Цеца решила да ја сподели фотографијата со мажот на кого му го поклонила срцето. Фолк дивата го покажала мажот кој влегол во нејзиното срце засекогаш. Објави видео од една роденденска забава на својот братучед кое ги воодушеви нејзините фанови. Цеца решила да ја сподели фотографијата со мажот на кого му го поклонила своето срце. Сеак станува збор за пријателска, но исклучителна голема љубов, која ја негува кон својот долгогодишен соработник, фотографот Милош Надаждин. #friends #love #party A post shared by SVETLANA CECA RAZNATOVIC (@ceca_raznatovic_official2) onApr 15, 2018 at 1:19pm PDT - Љубов, Љубов, Голема љубов засекогаш – напишала Цеца во кометарот за фотографијата.
сите 42 | | | веќе видена

- Руската амбасада во Скопје преку нејзиниот профил на Твитер денеска реагираше на изјавата на премиерот Зоран Заев, дадена во петокот вечерта, во интервју за ТВ 24, во кое кажа дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија, дека неколку пати бил предупредуван, но и покрај тоа продолжил со вршење активности за кои не бил акредитиран во земјата и дека таквите докази и биле презентирани на амбасадата на Русија". „Намерно или не, Зоран Заев е погрешно информиран. Протерувањето на нашиот дипломат беше изненадување. Никогаш не сме добиле никави предупредувања ниту „докази" за кои зборува премиерот. И натаму сметаме дека овој чин е неоснован и нанесува штета на руско-македонските односи", напишаа од Руската амбасада во Скопје на Твитер, за чинот на протерување на рускиот дипломат. Македонското Министерство за надворешни работи, како што пред 15-тина дена соопшти министерот Никола Димитров, овој чекор го презеде во координација со западните сојузници и како чин на солидарност со Велика ...
сите 7 | | | веќе видена

САД, Британија и Франција изведоа во петоткот воздушни удари на Сирија, а објавени се и сателитски фотографии кои покажуваат каква штета направија ударите. На сликите јасно се гледаат згради во Сирија кои по нападот се срамнети со земја. Точно 76 проектили се испалени врз истражувачкиот центар Барзах во северен Дамаск, а вкупно за две минути се испукани 105 проектили. Официјалните лица од Пентагон изјавија на брифингот во саботата дека воздушните удари биле „прецизни, масивни и ефикасни"
сите 66 | | | веќе видена

Меѓународната федерација за автомобили (ФИА) ја прифати апликацијата на „Порше“ како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да продолжи со развојот на сопствениот електричен погон, кој се должи на хомологација во 2019 година. Како што беше најавено на крајот од јули 2017 година, „Порше“ планира да биде меѓу оние што се натпреваруваат во шестата сезона на светската серија на електрични трки на крајот од 2019 година. „Во текот на изминатите неколку години, ФИА и Алехандро Агаг направија фантастична работа“, вели Фриц Ензингер од „Порше“, кој како заменик-претседател е задолжен за програмата за Формула Е. „Тоа е резултат на овој развој што овозможува да можеме да се натпреваруваме на тркачката патека против голем број од најголемите светски производители на автомобили“. Како и со успешниот Le Mans Prototype 919 хибриден проект, Андреас Сејдл ќе биде одговорен за техничкиот развој и изведувањето на програмата Формула Е. „Можностите и перформансите на електричните автомобили се ...
сите 17 | | | веќе видена

Како што дознава Ало, првата сериозна караница меѓу поп ѕвездата Наташа Беквалац и нејзиниот сопруг Лука Лазукиќ се случила кога се дознало дека тој долгува сриозна сума пари. Како што се дознава, ИТ експертот Лука должи 50.000 евра на луѓе кои повеќе не сакале да ги чекаат парите, па секојдневно го притискале. Бидејќи тој не ги враќал парите, повиците почнале да пристигнуваат и на адресата на Наташа. -На големо се зборуваше и пишуваше за тоа, сега само екслираше. Тој должи големи пари на некои луѓе. Наташа почнала да добива повици од сите страни со кои и барале од неа да ги врати парите кои ги должи нејзиниот сопруг. Кога тоа го слушнала таа била шокираа. Не верувала што ја снашло, бидејќи на неа тоа и се нема случено досега- открива изврот и додава дека тогаш дошло до првата расправија меѓу сопружниците. Наташа сакала да разговара со Лука за се, меѓутоа тој одбивал да зборува за тоа и малку пред Велигден, се скарале. Лука го напуштил станот и отишол кај родителите на неколку дена, по што Наташа и тој ги ...
сите 107 | | | веќе видена

Пред неколку години, истражувачи од Универзитетот во Калифорнија и Лос Анџелес утврдиле дека ќелиите на тумор ја користат фруктозата за делење и репродукција, што ги побива претходните претпоставки се сите шеќери се исти. Туморските ќелии кои се хранети со глокоза и фруктоза ги користат овие шеќери на два различни начини, рекол истражувачкиот тим. „Овие резултати покажуваат дека ќелиите на ракот може лесно да ја метаболизираат фркутозата како би ја зголемиле пролиферацијата", напишале во 2010 година доктор Ентони Хенеј и колегите од UCLA's Jonsson Cancer Center. „Тие имаат големо значење за онколошките пациенти на кои им е препишана исхрана со рафинирана фркутоза, а покажуваат дека намален внес на рафинирана фруктоза или престанок на третираните акции со фруктоза може да го поремети растот на рак", рекол тој. Посегнавте по еден кекс, а потоа сфативте дека изедовте цела кутија? Причината за тоа не е недостаток на самодисциплина туку видот на шеќер кој се наоѓа во повеќето готови производи. Неговото име е ...
сите 6 | | | веќе видена

Бизнисменот Самир Мане, кој се смета за најбогатиот Албанец на Балканот, најави изградба на мини-град во Македонија на местото на Скопски Саем. Неговата компанија го доби тендерот за рушење и реализација на огромен објект во кој ќе бидат вклучени хотели, станбени објекти и голем трговски центар..Најавува дека во мај ќе започне изградбата на инвестициски комплекс, вреден 300 милиони евра. „Ќе почнеме да градиме град, но не во Албанија. Тоа е еден мини-град во Скопје, инвестиција од околу 300 милиони евра. Градот содржи 1.400 стана, голем трговски центар и четири кули со канцеларии. Овој проект ќе го почнеме во мај. Се вика „Смарт сити" и многу брзо ќе биде присутен во Македонија“, вели Мане во гостувањето во емисија емитувана на албанската телевизија „Клан". Трговскиот центар се очекува да се отвори кон крајот на 2020. Заедно со трговскиот центар се планира да се изгради и станбен и деловен простор кој ќе биде завршен во текот на следните 5 до 7 години. Големиот комплекс со станбени и деловни згради ќе се ...
сите 21 | | | веќе видена

“Договор“ според кој САД треба да протераат "онолку дипломати колку и европските сојузници". Американкиот претседател Доналд Трамп многу се налутил кога разбрал дека Франција и Германија протерале само четири руски дипломати, со оглед на тоа дека САД протерале 60, пишува Вашингтон пост. Како што пишуваат медиумите, помошниците на американскиот лидер уште на 24 март му го претставиле акциониот план според кој САД треба да протераат "онолку дипломати колку и европските сојузници". Весникот објаснува дека соработниците на Трамп мислеле вкупен број дипломати, но Трамп сфатил дека се работи за секоја земја на ЕУ поединечно и се налутил. Според зборовите на еден висок дипломат, претседателот почнал да им вика на помошниците дека не го "интересира вкупниот број, бидејќи излегува дека неговата администрација е најостра кон Русија“. Повеќе од 20 земји протерале преку 150 руски дипломати во солидарност со Велика Британија, која ја обвини Москва за труење на двојниот шпион Сергеј Скрипал, иако Русија го негира тоа.
сите 9 | | | веќе видена

Светлана Цеца Ражнатовиќ објави видео од прославата на внуците Илија и Петар кој ги воодушеви нејзините фанови. Имено, на видеото се гледа како Цеца танцува со својата сестра Лидија. Тие двете се нераздвојни и си се поддршка една на друга, а со ова видео покажаа колку ги ценат семејните вредности. Цеца објави и фотографија со мажот кому му го подари своето срце, само пријателски. Имено, станува збор за фотографот и режисер Милош Надаџин, долгогодишен соработник и пријател на Цеца. „Љубов. Љубов. Голема љубов засекогаш", напиша фолк дивата во коментарот под фотографијата.
сите 43 | | | веќе видена

Владејачкото мнозинство е за една изборна единица, ДУИ бара три изборни единици, додека пак ВМРО-ДПМНЕ бара да остане по старо, односно со шест изборни единици, брифираат извори за Макфакс. Компромисот најверојатно ќе се најде со праг од 3 проценти за влез во парламентот, велат извори за Макфакс. Со овој изборен метод, се очекува да се елиминира можноста радикалните левици и десници да не влезат во собранието. Виктор Јованов извор: Makfax
сите 6 | | | веќе видена

Џоан Томпсон (79) од Велс останала во шок кога слушнала на кој го оставил својот имот нејзиниот сопг со кој била заедно повеќе од 40 години. Нејзиниот сопруг, Винфорд Хоџа, починал на 94 годишна возраст, а Џоан се надевала дека на нејзе ќе и припадне дел од 1,5 милиони фунти вреден имот, со оглед на тоа што со него поминала половина од својот живот. Но таа доживеала вистински шок за време на читањето на тестаментот, кога слушнала дека целото свое богатство го остава на парот кој живеел на нивниот имот. Нејзниот сопруг ги избрал нив бидејќи "во последните неколку години од неговиот живот тие биле добри кон него". Старецот во тестаментот исто така напишал дека неговата сопруга "финансиски е обезбедена" и дека целиот живот водела сопствени финансии, па не и се потребни пари. Меѓутоа, нејзината заштеда изнесува 2.500 фунти, а тие не и се доволни за живот. За среќа неправдата ја поправил судијата Милвин Жарман кој заклучил дека Хоџ погрешил и на Џоан и доделил куќа вредна 225 илјади фунти и 190 илјади фунти со ...
сите 2 | | | веќе видена

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,57%, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 02.04.2018 година, и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 69,50 ден/лит. Малопродажните цени на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 02.04.2018 година, и со тоа, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 60,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 48,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 0,682 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 02.04.2018 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 28,720 ден/кг.
сите 10 | | | веќе видена

Во саботното издание на музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд" во првиот дуел настапуваше и Македонецот Стефан Величковски од Скопје. Стефан се претстави со песните „Ти си ми у крви„ од Здравко Чолиќ и „Срце није камен" од Тоше Проески. Кога, Стефан започна да ја пее песната од Чолиќ од трема го згреши текстот, па наместо да запее „Погледом ме милијуеш, к'о да ме додирујеш" запеја „Погледом ме милијуеш к'о да ме узбуџујеш", а жирито падна од смеа. „Јас морам да кажам дека кандидатот имаше многу трема, дури и го заборави текстот, па ние суфлирафме", изјави водителката Сања Кужет. Инаку, Стефан освои шест гласови, но на крајот помина во четвртиот круг. Неговиот настап започмува на 00:06:30.
сите 6 | | | веќе видена

Американскиот претседател и натаму сака американските трупи во Сирија да се вратат дома што поскоро, соопшти Белата куќа, пренесе Ројтерс. Францускиот претседател Емануел Макрон претходно изјави дека тој го убедил Трамп во Сирија долгорочно да ги задржи американските трупи. „Мисијата на САД не се променила-претседателот јасно рече дека сака американските трупи да се вратат дома што поскоро“ соопшти портпаролката Сара Сандерс. Таа навела дека Вашингтон е одлучен во целост да ја уништи Исламска држава и да создаде услови кои ќе го спречат нејзиното враќање. „Поради тоа, очекуваме од нашите регионални сојузници и партнери да преземат поголема одговорност како воена така и финансиска, за да се осигура безбедност во регионот“ стои во соопштението на Сандерс. Макрон рече дека го убедил Трамп да ги остави трупите во Сирија. Францускиот претседател во интервју за француската телевизија БФМ, рекол дека пред нападот на коалициските сили во саботата, го убедил Трамп да не ја повлекува војската од Сирија. извор: Makfax
сите 43 | | | веќе видена

next