Гладен скопјанец не им дозволил на вработените од позната сендвичарница да го затворат локалот, по што тие морале да повикаат обезбедување. Инцидентот се случил во вторникот на полноќ кога по завршувањето на работното време, вработените од локалот кој се наоѓа во Карпош се нашле во незгодна ситуација кога лицето им побарало да го услужат. Тој застанал пред локалот и не им дозволувал да си заминат додека не му приготват сендвич. Поради дрското однесување вработените биле приморани да повикаат обезбедување, по што лицето си заминало.
| | веќе видена

Грешката се случила на 16-ти март кога „Дојче Банка" ја реализирала трансакцијата на сметката на клириншката куќа „Еурекс" која што станала побогата за „само" 28 милијарди евра. Од „Дојче Банка" потврдија дека по грешка, во рамките на рутинска трансакција на пари, префрлиле 28 милијарди евра на сметката на клириншката куќа „Еурекс", а станува збор за вртоглав износ кој што е поголем од вредноста на целокупната „Дојче Банка", пренесуваат германските медиуми. Оваа грешка се случила на 16-ти март, меѓутоа сега од „Дојче Банка" потврдија дека направиле прилично сериозна грешка при трансакцијата. „Грешката беше идентификувана за само неколку минути, а потоа беше исправена. Сериозно се разгледуваат причините поради кои што дошло до оваа грешка и превземаме чекори за да спречиме истата да се повтори во иднина", соопштија од банката. Ова е, како што оценуваат германските медиуми, уште еден погрешен чекор на „Дојче Банка" која што сега минува низ реорганизација на раководството после трите години во низа на работа во ...
сите 3 | | | веќе видена

Како да препознаете дека нешто не е во ред во вашиот организам, односно дека инсулинот не си ја врши својата функција оптимално? Високото ниво на шеќер во крвта може да се препознае по голем број симптоми, меѓу кои: Како што веќе споменавме, високиот шеќер во крвта не значи и нужно дека имате дијабетес. Тоа е само еден симптом на дијабетесот. Високото ниво на шеќер во крвта може да се препознае по голем број симптоми, меѓу кои: - сува уста - жед во поголемиот дел од денот - честа потреба за мокрење, особено навечер, за време спиење - честа глад - хроничен замор - сува кожа и јадеж - дебелеење и вишок масно ткиво околу стомакот - слаба концентрација - замаглен вид - чести инфекции - неугодност во желудникот - проблеми со нервите - потешко зараснување на рани - импотенција Доколку ги имате овие симптоми или се сомневате на висок шеќер во крвта, задолжително посетете лекар и направете ги потребните тестирања. Ако нивото ви е на висока граница, не започнувајте веднаш со лекарства, туку сменете го стилот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Врз основа на лично барање, може да се спроведе непосреден увид во податоците за стажот на осигурување и платите. Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија има услуга, со која преку својата веб-страница обезбедува пристап на осигурениците до нивните регистрирани податоци во матичната евиденција. Податоците се добивааат во форма на преглед на регистрирани податоци потпишан со дигитален сертификат на овластено лице, којшто досега се добиваше исклучиво на шалтерите на Фондот. Добиениот преглед ќе има карактер на јавна исправа и осигуренците ќе можат да го искористат пред другите надлежни институции каде што има потреба да се потврдува утврдениот стаж на осигурување. Со оваа услуга се подига квалитетот на работењето на Фондот, во согласност со современите развојните трендови за електронски пристап до информации. За кого се однесува услугата? Оваа услуга е наменета за сите осигуреници кои имаат регистрирани податоци за стажот на осигурување, платите, надоместоците на плата, односно основиците ...
сите 4 | | | веќе видена

САД требa да преземат возвратни мерки откако Северна Кореја ги запре нуклеарните и ракетните тестирања , смета шефот на меѓународниот комитет на Русија, Константин Косачев. Тој во порака објавена на Фејсбук оценил дека одлуката на Северна Кореја не е доволна за да се нормализира ситуацијата на Корејскиот полуостров. Според него, потребни се оперативни, по можност демонстративни возвратни мерки од САД. „Прекин на агресивната и разорувачка реторика. Признание на Северна Кореја на сопствениот развој. Прекин на воените активности кај границата на Северна Кореја. Придвижување на политичкиот дијалог“, навел рускиот сенатор. Тој изразил надеж дека меѓукорејскиот самит и самитот Северна Кореја – САД сигурно ќе бидат одржани. „Нашиот дијалог со Северна Кореја ниту во еден момент не е прекинат. Тоа беше одговорна, прецизна и на крајот на краиштата правилна руска дипломатија. Победи политиката на политичко решавање на кризите за која Русија постојано се залага“, заклучил Косачев. извор: Makfax
сите 248 | | | веќе видена

Градот Скопје денеска го објави јавниот повик повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед. Граѓаните кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето на јавниот повик, заклучно со 31 август, ќе им надомести дел од трошоците направени при купување велосипед, односно адаптиран велосипед за лица со телесна инвалидност. Средствата што Градот Скопје ќе ги субвенционира се во износ од 50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход, како и 50% од вредноста на адаптираниот велосипед за лица со телесна инвалидност, но не повеќе од 90.000 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход. Јавниот повик ќе биде реализиран по принципот „прв дојден, прв услужен“. Барателот треба да ги исполни следниве услови: – да е жител на Град Скопје (во општините: Аеродром, Бутел, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Сарај Центар, Чаир и Шуто Оризари); подносителот на барањето досега да нема добиено ...
сите 25 | | | веќе видена

Никако да престанат обвинувањата и препукувањена меѓу Доналд Трамп и демократите околу замешаноста на Русија во претседателските избори на САД од 2016. Претседателот на САД Доналд Трамп кој е под постојан притисок од демократите ветил дека републиканците ќе одговори со тужба на демократите за "заговр со Русија". "Само што слушнав дека демократите-опструктори го тужеле штабот. Тоа ќе биде добра вест во смисла дека ќе одговараат за услугите на Националниот комитет на Демократската партија која одбива да го предадат ФБИ за услугите на Венди Версман-Шулц и документите кои биле кај таинствениот човек од Пакистан како и околу мејловите на Клинтонка", напишал Трамп на својот Твитер. Републиканците соопштиле дека да ги проучат предметите за корупцијата во редовите на демократите. Демократската партија на САД порано поднела тужба против Русија, на изборниот штаб на американскиот претседател и организацијата "Викиликс" за наводните заговори чија цел била мешање во претседателските избори во 2016 година. Во тужбата ...
сите 6 | | | веќе видена

Северна Кореја соопшти дека ги запира тестирањата на балистички ракети со долг дострел и планира да ги затвори полигоните за тестирање на нуклеарни бомби. Агенцијата КЦНА соопшти дека државата од денеска ќе почне со стопирање на тестовите. Државата се одлучила за ваков потег со цел одржување на националниот фокус и подобрување на економијата. Објавата за стопирање на нуклеарните и ракетните тестови доаѓа неколку дена пред средбата на лидерите на Јужна и Северна Кореја, Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун, во обид да стават крај на судирот меѓу двете Кореи. Одлуката на Северна Кореја е донесена на пленарна седница на Централниот комитет на владејачката Работничка партија на која се разговарало за нова етапа во политиката. извор: Makfax
сите 289 | | | веќе видена

Девојката која завчера објави видео на кое пуши марихуана на улица во Скопје, вчеравечер беше приведена во Градскиот парк , на фестивалот „Конопфест“. По излегувањето од полициска станица, таа се огласи на Фејсбук. „Ме уапсија без некаква основа. Налогот за претрес го донесоа отпосле“, тврди Моника. Таа вели дека при претресот, кај неа не било пронајдено ништо. Таа вели дека не е дилер, туку активист кој се бори за легализација на марихуаната. Моника вели дека полицајците ја уапсиле затоа што, како што ѝ рекле, била лош пример за малдите. извор: Makfax
сите 25 | | | веќе видена

Еколошката младинска организација „Гоу Грин” и Меѓународниот Балкански Универзитет ќе ја организираат акцијата „Еко – патрола” по повод Денот на планетата Земја. Акцијата ќе се одржи утре, со почеток во 11 часот пред Школка (Градски парк). Целта на акцијата е студентите од Меѓународниот Балкански Универзитет заедно со членовите на еколошката организија „Гоу Грин” да ги соберат отпадоците кои се неправилно фрлени во Градскиот парк. „Еко патролата” ќе има за цел и да ги едуцира и опомени граѓаните кои несовесно ги фрлаат отпадоците низ Градскиот парк и да ги мотивира да се приклучат кон акцијата. Вкупно 60 млади луѓе ќе учествуваат во акцијата во Градскиот Парк. Младите сакаат да испратат дека отпадоците имаат свое место и истите не треба да се наоѓаат на тревата, патеките или покрај кејот на реката Вардар. Акцијата е дел од глобалната мрежа за Денот на планетата Земја која што се одржува на 22 април насекаде во светот под мотото „Да ставиме крај на отпадот од пластика”. извор: Makfax
сите 45 | | | веќе видена

ВОНРЕДНА ВЕСТ: Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун ја суспендира програмата за нуклеарно тестирање на неговата земја, велејќи дека "повеќе нема да треба" да извршува нуклеарни тестови
сите 2 | | | веќе видена

СДСМ и Алијанса за Албанците велат дека нема да поддржат проекти на кои би довеле до градежен пустош на струшкото крабрежје. СДСМ одат до таму што најавуваат и напуштање на коалицијата со Рамиз Мерко доколку работите итно не се променат. Токму со подршката на СДСМ, Рамиз Мерко доби градоначалнички мандат на локалните изборипренесуваАлсат-М. „Коалицијата е заснована на заеднички интереси поврзани со интересот на сите граѓани, а не со лични интереси. Ако некој не се придржува до овие определби истата може да биде раскината. Ако изборот е помеѓу коалиција и градежен пустош немаме дилема, интересот на граѓаните е пред се. Нема да подржиме ништо што е спротивно на закон и нешто со што ќе биде загорзено охридското крајбрежје", вели Николина Велковска, советник СДСМ Струга. Од СДСМ велат дека на последната седница на градскиот совет побарале информација за случувањата на крајбрежјето на потегот од излезот на Струга до Калишта, но истата не им била доставена. Им било ветено дека ќе ја добијат на првата наредна ...
сите 10 | | | веќе видена

Доцна вечерва кај поликлиниката Јане Сандански мртво тело лежи покриено на паркингот пред зградите во Аеродром, објави порталот „Макпрес.мк". Како што пишува порталот се работи за женско тело но сеуште нема официјални информации од МВР за настанот и за тоа дали се работи за убиство, самоубиство или природна смрт. Извор: Макпрес
сите 59 | | | веќе видена

На повидок уште еден скандал во низата кои го тресат ЕЛЕМ изминативе денови. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во Алфа Телевизија обвини дека раководството во РЕК Битола ангажирало фирма по многу повисока цена од онаа што ЕЛЕМ ја плаќала во минатото, односно наместо 120 денари за час сега ќе се плаќа 70денариповеќе. Тој вели дека ЕЛЕМ решила да го поништи постојниот тендер, за да склучи договор во 4 очи со компанија што треба да изврши технолошко чистење во РЕК Битола. Мицкоски појаснува дека се работи за активности што не се дел од постојаната работа, во минатото не се вработувале работници за ова, туку се ангажирала помошна работна рака. "Тоа е тендер, се поништува постојниот тендер, се ангажира компанија која што никогаш порано не работела во РЕК Битола. Лицето сопственик е близок пријател со одредени раководни лица во РЕК Битола и цената по која што се ангажира таа компанија е 197 денари за час, а на работниците им се исплаќаат нешто повеќе од 90 денари. Разликата е околу 100 ...
сите 65 | | | веќе видена

Бугарското малцинство, се нарекуваат Горани во Косово, рече косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли кој денеска беше во официјална посета на Софија. Народот на Косово храни многу топли чувства и симпатии кон бугарското малцинство, што се нарекува Горани, истакнал министерот Пацоли. Тој истакнал дека има личен посветеност кон поддршката на оваа група граѓани, кој ја презел при првата посета на Министерството за надворешни работи на Бугарија во 2007 година. Беџет Пацоли дополнил дека Гораните како малцинство имаат запазена квота места во косовскиот парламент. Тој истакнал дека ако има нешто исклучително во однос на грижата за правата на Гораните во Косово, ќе помогне лично за спроведување. Тој, по средбата со бугарската колешка Екатерина Захариева потсети дека за време на неговата прва посета на Бугарија во 2007 година тогашниот бугарски министер за надворешни работи го покренал прашањето за бугарското малцинство во Косово, пренесе БГНЕС.. „Дури и тогаш, јас се обврзав да посветам поголемо ...
сите 23 | | | веќе видена

Канал 5 дојде дојде до екслузивна аудио снимка од расправијата меѓу наставничката и возачот на автобусот, околу тоа дали треба да ја продолжат екскурзијата без двајцата ученици кои доцнеле. "Не ме задевај ме прекипе веќе. И таму немаше и така место за тие деца требаше да останат и сега што е проблемот сега... Погледнете: „Прв пат по четири дена ти се обраќам. Четири дена ви се обраќам, никој не станавте да ги смирите вашите деца. Нека ти служи на чест. Не дојдоа две деца, кој е одговорен сега. Кој одговорен? Мене не тишина не, сум ти ученик. Две од твоите деца сабајле каснеа и не дојдоа, нема што да чекам. Тони вчера пола саат. Ете твоите не дојдоа, е добро е те не ете ги. Се бунев ли, ете ги оставивме и готово. Не ме задевај ме прекипе веќе. И таму немаше и така место за тие деца, требаше да останат и сега што е проблемот сега. Реагирав дека во другите автобуси има место, не сме овци овде".
сите 2 | | | веќе видена

Амбасадорот на Турција во ЕУ Фарук Кајмакџи изјави дека Европската комисија не е фер кон Турција во најновиот извештај за напредокот на европската интеграција. Тој истакна дека извештајот ги фаворизира балкански земји. Турскиот амбасадор во ЕУ денес објави интервју за EURACTIV.com, каде вели дека ЕК ги игнорира тешкотиите со кои се соочува Турција и дека би требало на Анкара да и обезбеди појасна перспективата за пристапување, како што тоа го направи за Западен Балкан. Кајмакџи проценува дека има некои проблеми во извештајот на ЕК, од кои еден е во тоа што прави разлика меѓу Турција и земјите од Западен Балкан. "Всушност, не постои опис на Западен Балкан. Што е на Јужен Балкан, што е Северен Балкан? Не постои дефиниција. Ако зборувате за земјите-кандидатки, постојат само пет кандидати и две земји потенцијални кандидати, а една од нив дури и не ја признаваат сите земји-членки на ЕУ" вели Кајмакџи. Во извештајот, додаде амбасадорот, треба на Турција да и се даде јасна перспектива за членство. "Ако ЕУ не ...
сите 30 | | | веќе видена

Нов урбан сквер и детски парк ќе добијат граѓаните на Општина Карпош, на границата меѓу урбаните заедници Нерези и Тафталиџе 2. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев заедно со стручните соработници и членови на Советот на Општина Карпош, го презентираше проектот на јавна презентација (отворена средба) пред засегнатите граѓани од овој дел на Карпош. На овој начин, како што велат од општината, дополнително ќе се оплемени просторот. Постоечкото зеленило ќе се зголеми со нови садници, а ќе биде поставена и урбана опрема, клупи, лед светилки, корпи за отпадоци и лулашки за најмладите, велат од општината. „На празните и слободни површини, меѓу зградите, нема да никнуваат нови згради кои ќе го “гушат” просторот, туку поставуваме ново зеленило. Слободните површини ги разеленуваме и ја задржуваме нивната автентичност не ги уништуваме“, рече Богоев. Со граѓаните, се разговараше и за безбедноста на овие нови урбани скверови и детски паркови. Градоначалникот Богоев посочи дека ќе има постојан надзор над ...
сите 11 | | | веќе видена

Турскиот праламент го одобри предлогот, претседателските и парламентарните избори да се одржат на 24 јуни, една година порано од планираното, пренесоа турските медиуми. Во пресрет на гласањето, пратениците од опозициската прокурдска Народна демократска партија, излегле од парламентот во знак на протест. Сите преостанати пратеници во салата го поддржале предлогот изборите да се одржат во јуни, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека тие би требало да се одржат предвремено. Претходно претседателските и парламентарните избори беа планирани за ноември 2019 година.Турскиот парламент претходно одобри продолжување на вонредната состојба за уште три месеци, која беше воведена по неуспешниот државен удар во јули 2016 година. извор: Makfax
сите 42 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од директорот на Комисијата за односи со верски заедници, Дарјан Сотировски, оствари средба со раководството на Исламската верска заедница во Република Македонија, предводено од Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи. На средбата беа разговарани тековните прашања од интерес на ИВЗ, како и проблемите во функционирањето на муфтиствата. Исто така, на средбата беа разгледани можности и перспективи за динамизирање на соработката во следниот период во насока на изнаоѓање на соодветни решенија за преостанатите прашања со денационализацијата на верските имоти на ИВЗ. За оваа верска заедница тема од интерес беа верските образовни институции, со посебна нагласка на проблематичниот статус на училиштата кои пропагираат и учат исламски верски фанатизам и радикализам. Премиерот Заев ги афирмираше ставовите на Владата за почитувањето на верските потреби и слободи на граѓаните и за подобрување на комуникацијата со верските заедници за заедничко ...
сите 20 | | | веќе видена

next