Мисијата на носачот на авиони би бил одговор на делување на Русија во Сирија Американскиот носач на Авиони Хари Труман може да остане во Средоземното море како би ја задржал Русија, пишува американскиот лист Defense News повикувајќи се на свои извори. Листот пишува дека американските власти не донеше до конечна одлука за решавање на тоа прашање, а продолжение на мисијата на носачот на авиони би бил одговор на делување на Русија во регионот, што ќе и одговара на новата американска Стратегија за национална безбедност. Во текстот е нагласено дека "Хари Труман" може уште еднаш да го потсети сирискиот претседател Башар ел Асад на предупредување од неговиот американски колега Донал Трамп "дека и понатамошно користење на хемиско оружје против цивили ќе доведе до нов напад". Ако САД го остават носачот на авиони во Средоземјето, тоа ќе го наруши редот на ротација на носачи на авиони на Блискиот исток, кој се применува уште од 1991 година, од времето на операцијата "Пустинска бура". Прнтагон разгледува такво решение ...
сите 4 | | | веќе видена

Централната банка на Русија своето злато го чува дома, затоа што само во Русија тоа може да биде сосема безбедно, соопштил претседателот на одборот за финансии во руската Дума, Анатоли Аксаков. Одговарајќи на прашање за одлуката на Турција да го врати своето злато од Америка, тој рекол дека Русија нема резерви на злато во САД. „Имаме само девизни резерви во странство. Никој не може да го допре нашето злато“, рекол Аксаков. Руските резерви ги сочинуваат девизите, специјални хартии од вредност, резервната позиција во ММФ и златото. Количината на злато порасна за 52,88 тони и достигна 1,86 илјади тони. Русија е најголем светски купувач на злато и трет по големина произведувач. Во последните неколку годни земјата значително го зголеми купувањето злато. извор: Makfax
сите 5 | | | веќе видена

Денес беше објавено дека Симеон Атанасов, штитеникот на легендарната Есма Реџепова – Теодосиевска, бил приведен поради сомнение дека тој ја извршил кражбата во домот на Есма. Штитеникот на Есма демантира дека го ограбил музејот. За Фокус, тој го коментира случајот и ја открива вистината. - Не ми треба ниту куќата, ниту пак било што... - Не ми треба ниту куќата, ниту пак било што...од внатрешноста на куќата. Јас сум наследник на авторските права и тоа ми е сосема доволно. Сакам да го сочувам добриот спомен на Есма, и благодарен сум и што ми помогна во животот, што со нејзина и помош на Стево Теодосиевски јас си го пронајдов патот и до денес се занимавам со музика. Таа ми даде доволно мене и на сите останати деца кои ги одгледа, и затоа ги демантирам сите пишувања и гласини дека сум извршил било каква кражба и сум присвоил нелегално било што од нејзината куќа, изјавил Симеон, кој со децении беше и менаџер на кралицата на Ромската песна. Многу поопширно прочитајте на Фокус
сите 11 | | | веќе видена

Едно лице е повредено откако автомобил „БМВ" излетал од патот Неготино-Велес, на петстотини метри пред патарината Градско, информира Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. – Повреден е возачот на патничкиот автомобил со скопски регистарски ознаки. Бил приклештен во возилото, па на лице место интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кавадарци која го извадила од возилото, појасни Додевски. Повредениот со возило на итна медицинска помош бил пренесен од Здравствен дом Кавадарци во болницата во Велес.
сите 9 | | | веќе видена

Едно лице е повредено во сообраќајна несреќа која се случила попладнево на патот Ресен – Битола, кај влезот на Битола. До несреќката дошло кога џип удрил во мотоциклист. Според изјави на очевидци, мотоциклистот возел на едно тркало и неколку пати минал на истиот пат пред да се случи несреќата. Тој е пренесен во болница и за сега нема информации за неговата состојба. (извор – А1он)
сите 284 | | | веќе видена

Фејсбук поради објавување верзии на апликација за деца, критикуван и со порака " држи подалеку" Минатата година Хант го критикуваше Фејсбук поради објавување врезија на апликација за деца и ѝ порачал на компанијата да се "држи подалеку" од неговите деца. Ако компанијата на социјалните мрежи не направи да ги заштити децата, британската влада ќе донесе нови закони кои се однесуваат на нив. Во острото писмо упатено на Фејсбук, Гугл, Снепчат и Твитер и други компании на социјални мрежи, Џереми Хант порачал дека неуспехот да се сопре деца да користат социјални мрежи и изложување деца на "опасни емоционални последици' нивното користење - е "неприфатливо" и "неодговорно", пренесува АП. Министерот за здравје во Обединетото Кралство нагласил дека е многу загрижен поради недостаток на мерки на предистожност со кои се утврдува возраста на корисникот, додавајќи дека илијадници од нив го кршат правилото на старосната граница. Тој им дал рок од една недела на компаниите да преземат мерки со што ќе се запре користење на ...
сите 4 | | | веќе видена

Лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ достигнаа очајно ниво, опозициската партија се загуби во сопствените лаги, вчера зборуваше едно денеска друго. ВМРО-ДПМНЕ дефинитивно се загуби во лажните вести што секојдневно ги создава и пласира, реагира СДСМ на изјавата на Орце Ѓорѓиевски кој побара од власта да одговори каде завршуваат околу 2/3 од парите од 21 милионскиот договор за ангажирање на работници, кој е, како што рече, склучен во четири очи помеѓу РЕК Битола и СВ – Инвест. „Вчера, ВМРО ДПМНЕ тврдеше дека на работниците од споменатата компанија им се плаќа по 97 денари за час работа, а денеска велат 75 денари за час работа. Утре може да очекуваме трета лажна бројка. Се покажува дека ширењето на лажни вести во ВМРО-ДПМНЕ достигна очајно ниво“, велат од СДСМ. Таквото паушално изнесување на едни инфрмации вчера, поинакви информации денеска, се додава во реакцијата, само потврдува дека опозициската партија не е заинтересирана за реалната состојба туку дека ширањето лажни вести е нивната единствена цел и стратегија. ...
сите 57 | | | веќе видена

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно со акциските планови кои беа усвоеи на седница одржана на 6 март. Националните стратешки документи беа изработени од националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам во кој партиципираат 22 членови и 22 заменици членови кои се постојано вработени во 21 Министерство и институции на Република Македонија. „За време на изготвувањето на националните стратешки документи беа вклучени сите членови на националниот комитет, експерти посветени на спречувањето на насилниот екстремизам и борбата против тероризмот, како и претставници од граѓанското општество кои учествуваа на јавни консултации организирани во Скопје и Тетово“, информира Владата. Од таму велат дека потребата за изготвување на нови национални стратешки документи е заради потребата да се пренесат активностите во спречувањето на насилниот екстремизам и ...
сите 6 | | | веќе видена

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и пет деца. Одговорноста за нападот ја презеде огранокот на Исламска држава во Авганистан. Нападот се случи во центарот за регистрирање во Кабул, за подготовките за долго одложуваните избори кои се планирани за октомври. Талибаните и огранокот на Исламска држава во Авганистан ја сметаат за нелегитимна владата во Кабул и изборите кои таа ги организаира. извор: Makfax
сите 48 | | | веќе видена

Можете да направите пожар ако овој апарат го укчите на продолжен кабел, особено во зимскиот париод. Она што сите нас не предупредуваат е правилно ракување со грејни тела, бидејќи е поголем процентот кој избива поради лоша употреба на овој клучен апарати. Греалката е втора по ред од причините за пожар шти многумина од нас не остава без коментар со обзир дека голем број од нас се греат со помош на нив. Кога греалката неправилно се користи лесно да се случи најлоша работа. Стручњаците напоменуваат дека кога греалката е причина за пожар најчесто доаѓа поради употреба на продолжен кабел во која е вклучена. Не секој продолжен кабел е способен да ја издржи различната волтажа на апарати кој во него се вклучуваат истовремено. Доколку ја оставете вклучена греалката во кабелот без никој присутен, тогаш може да се случи катастрофа. Пред да ја вклучите вашата греалка следниот пат имајте го на ум ова: 1. Никогаш не ја оставајте греалката вклучена без никој во просторијата. 2. Немојте да спиете со вклучена греалка 3. ...
| | веќе видена

Хрватските власти, кои присуствуваа на комеморацијата на жртвите од Јасеновац во Спомен-паркот, ги коментираа реакциите на српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, по пораката на Загреб дека не е добредојден во Република Хрватска. Андреј Пленковиќ не пропушти можност да повтори дека Србија ѝ била агресор на Хрватска од 1991 до 1995 година. Пленковиќ нагласил дека забраната за влез на Вулин во Хрватска е јасна порака на став и одлучност на официјален Загреб, дека нема да толерира однесување како тоа на српскиот министер за одбрана. Тој повторил дека бил добар чекор тоа што парламентарната делегација ја напуштила Србија по инцидентот во српското Собрание. Хрватскиот премиер истакна дека Хрватска сака да ги намали тензиите и да отвори простор за дијалог меѓу двете земји. извор: Makfax
сите 47 | | | веќе видена

Немаме амбасади во многу важни земји, како што е Виетнам, Чиле, Перу и во некои Африкански држави, Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ на седница на Владата бара Србија да го намали бројот на амбасади во земјите на ЕУ, а да ги зголеми во оние држави кои не го признале Косово. - Дачиќ рекол дека имаме премногу амбасадори во европските земји, и дека треба да ги затвориме во оние земји кои го призаа Косово, или кои за нас се помалку важни, односно да ги преселиме во оние земји кои не го признале Косово или кои имаат намера да го повлечат признавањето – наведува извор за Блиц од седница на Владата. Бурно реагирала Јадранка Јоксимовиќ која, како министерка за евроинтеграции, го "бранела" својот ресор велејќи тоа како што Дачиќ го замислил неможе. Приказната за прераспределба на дипломатската мрежа долго време постои и тоа е вообичане работа. Прашање е само дали во овој момент на евроинтеграција да затвараме амбасади во земјите на ЕУ. - Претседателот Вучиќ дал дозвола да се разгледа мрежата на ...
сите 18 | | | веќе видена

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни сертификати. Ппричината што сега се става во функција, според него е , да се прикаже дека автопатот е завршен по заслуга на СДСМ. „Една година новиот автопат го држеа завршен, а неотворен со лажно објаснување дека не е завршен, а всушност од градежните работи не беше завршено само преместувањето на еден далновод и контролната соба. Нешто за што требаат најмногу три месеци, поточно на крајот на август 2017-та делницата Демир Капија – Смоквица на тогаш автопатот именуван како „Александар Македонски“ да се пушти во употреба. Реалната причина всушност беше да помине една година и во перцепцијата на народот да се всади дека во поголем дел СДСМ го изградил овој автопат. А, всушност нема изградено ниту еден метар од автопатот во време на нивното владеење“, пишува Груевски на Фејсбук. Според него, власта целосно ги заборавила формалните процедури поради кои ниту ...
сите 250 | | | веќе видена

Град Скопје реагира на наводите изнесени во денешната прес-конференција на советничката на ВМРО-ДПМНЕ Светлана Колариќ, во однос на новите пробни автобуси во Скопје и ги отфрла наводите за можна корупција. „Градот Скопје интензивно работи на креирање јавен транспорт којшто е функционален, економичен и еколошки. Очигледна е лошата состојба во која се наоѓаат автобусите во јавниот превоз во моментов во Скопје и потребни се итни решенија за негово подобрување, а автобусите земени на тест-период се добар начин да се премости периодот до идната набавка на нови автобуси и да се донесе подобра одлука базирана на статистиките од користењето и задоволството на корисниците“ се вели во реакцијата од Градот Скопје. Изминатиов период Градот Скопје доби два тест автобуси на ЦНГ гас од два различни производители кои што веднаш беа вклучени во јавниот превоз, а наскоро се очекуваат и нови слични проекти со други производители на еколошки автобуси меѓу кои и на еден електричен. „Овие автобуси ќе бидат отстапени на Градот ...
сите 24 | | | веќе видена

Политичкиот терор станува основа на делување на власта на СДСМ. Картелот на власта ги држи полугите, додека во позадина се одвива колективен грабеж кој е полош и од транзицијата. Ќе ги поразиме, со труд и план. Имаме план за да ја избавиме државата од криза и да ја вратиме на здрави основи, вели во интервју за КУРИР претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Мицкоски нагласува дека во политиката има национален колапс, дека во економијата цунами и тоа се пресликува во повеќе сфери. Единствените проекти со кои власта се фали, подвлекува Мицкоски, се оние кои ги наследија од ВМРО-ДПМНЕ, и додава дека и тоа не е спорно, нека се фалат, ама и нив не ги завршуваат. Коментирајќи го случајот „Монструм", лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека единственото што мора да се направи е да одговараат убијците, и тука нема алтернатива. -Секоја црна пропаганда на Зоран Заев му се враќа како бумеранг и станува негов противник. Ова е црн пример како може да се помине границата и да се тргува со чувствата на луѓето само за да се ...
сите 98 | | | веќе видена

Клубот му овозможил бонус од уште два милиона евра "Кралскиот клуб" се согласил на барањето на својот најдобар фудбалер и му вети бонуси од уште два милиона евра. Кристијано Роналдо успеал од Реал да избоксува астрономска плата за новиот договор. Португалецот во наредната сезона ќе влезе со примања од 30 милиони евра, што е за девет повеќе од годинешните примања кој ги имал. И сето тоа успела со полни 33 години. Она што го натерало претседателот Флорентино Переза на ваков потез се 15 гола кој ги постигнал Кристијано Роналдо оваа година, а 42 за целата сезона. И повеќето од головите биле одлучувачки, односно донеле победа на Реал. Клубот му овозможил и бонус од уште два милиона евра, со што неговата плата ќе изнесува 32 милиона. Важно е да се истакне дека Кристијано Роналдо во договоротго смениле само оној дел кој се однесува на финансии, додека временската рамка, односно верноста да трае до 1021 година. А тоа значи Португалецот треба сега и материјално да биде мирен и врвна фудбалска игра да дава до својата ...
сите 14 | | | веќе видена

30 март 2018 година, пријавено е дека од 12 декември 2016 година, до 30 март 2018 година, непознат сторител извршил тешка кражба во Музејот на Есма Реџепова, на улица Самоилова, па се превземени мерки за утврдување на одземените предмети и пронаоѓање на сторителот, стои во соопштението на полицијата. Погледнете го и видеото од ПИНКТВ: Еден од 47 посвоени синови на покојната дива на ромската музика Есма Реџепова, Симеон Атанасов, е приведен поради сомнение дека го ограбил нејзиниот музеј на скопската тврдина Кале Тој наводно неколку часа поминал во полиција на разговор како обвринет дека има врска со кражбата на работите на Есма, од накит, гардероба, чевли, мебел, па дури и урната со пепел на нејзиниот сопруг Стево Теодосиевски. -Полицијата дошла до сознанија дека синот на Есма имал клуч од музејот и дека со својата љубовница Елеонора ги изнел сите уникати во вредност од неколку десетина илјади евра, поради што истрагата е во тек. Тој смета дека наследството е негово, па со помош на тестаментот се обидел да ...
сите 21 | | | веќе видена

Еден од 47 посвоени синови на покојната дива на ромската музика Есма Реџепова, Симеон Атанасов, е приведен поради сомнение дека го ограбил нејзиниот музеј на скопската тврдина Кале. Тој наводно неколку часа поминал во полиција на разговор како обвринет дека има врска со кражбата на работите на Есма, од накит, гардероба, чевли, мебел, па дури и урната со пепел на нејзиниот сопруг Стево Теодосиевски, пишува Репортер. Блиски пријатели на семејството на Есма велат дека полицијата ошла до сознанија дека синот имал клуч од музејот и дека заедно со својата љубовница ги изнелел од куќата сите уникати вредни десетина илјади евра. Тој според зборовите на пријателите метал дек анследството е негово и со помош на тестаментот се обидел да присвои се, притоа елиминирајќи ги останатите деца. Сакал да го присвои и музејот, но државата тоа не го дозволила, па најверојатно преку кражба се обидел да дојде до богатсвото. Според информациите на полицијата, првата кражба се случила по смртта на пејачката во 2016 година, а ...
сите 21 | | | веќе видена

Тетовското обвинителство започнало со распит на осомничените за убиството на Наим Реџепи во Мала Речица. Во вооруженита претсрелка меѓу двете групи беа повредени уште двајца, кои во моментот се во болница и се опоравуваат. За убиството се осомничени 12 лица, а како што објавува Досие.мк пред три дена половина биле сосолушани. Порталот наведува дека петмина раскажале што се случило пред седиштето на ДУИ, а шесттиот се бранел со молчење. Досега како што стои во текстот објавен на порталот не се споменувале партиски недоразбирање и партии. Нареднава недела ќе бидат сослушани и останатите шестмина, кои им го блокирале патот на Наим Реџепи и останатите. Тие ќе треба да одговорат зошто е убиен Реџепи и дали ево прашање партиск апресметка. Сите 12 лица се осомничени за убиство на повеќе од едно лице. Наим Реџепи од Куманово е убиен во во вооружена престрелка која се случи околу 18 часот и дваесет минути во Мала Речица во близина на седиштето на ДУИ. Според унформациите кои беа објавени во јавноста станува збор ...
сите 8 | | | веќе видена

Жителите на Дебарца излегоа на протест против изградбата на регионална депонија во нивната општина. Тие испратија пораки до премиерот Зоран Заев и до локалната власт дека Дебарца ја наследиле чиста и чиста ќе ја остават. „Премиере, не играјте си со нашето трпение". Жителите на Дебарца излегоа на протест против изградбата на регионална депонија во нивната општина и под мотото „Дебарца чиста" порачаа дека Дебрца ја наследиле чиста и чиста ќе остават. Еколошкиот бунт на жителите на Дебарца започна точно напладне во селото Ботун, а најавија и запирање на сообраќајот на патот Охрид-Скопје во близина на Ново Село. Граѓаните носеа пароли со кои го предупредуваа премиерот Зоран Заев да си го одржи ветувањето дека ќе се дислоцира депонијата и да не си игра со нивното трпение. Жителите бараат да се поништи одлуката за изградба на регионална депонија во село Годивје „Депонија во Дебарца нема да има, нашето здравје не е ваша ниту европска грижа". Граѓаните му порачуваат на Заев дека треба нив да им го даде она што им го ...
сите 24 | | | веќе видена

next