Вчера во 15 часот, М.И. од Тетово, вработен во перална на улица „Благоја Тоска" во Тетово, пријавил дека истиот ден околу 13:30 часот, додека бил пред пералната со неговиот братучед М.И., со патничко возило поминал 51-годишниот Ц.Д. од село Желино, тетовско, со кого од порано имале недоразбирања. Ц.Д. од возилото упатил пцовки кон М.И, по што излегол и со железна шипка го нападнал М.И. удирајќи го во пределот на левата страна на главата. Во физичката пресмета се вклучил и братучедот на М.И. кој со секира го удрил Ц.Д. неколку пати во пределот на главата и телото. Тие биле разделени од случајни минувачи, по што Ц.Д. со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Клинички центар Тетово и бил задржан за опсервација. Кај братучедите М.И. и М.И. имало забележливи повреди на лицата и рацете. Полицијата ги презема потребните мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 183 | | | веќе видена

Наташа Беквалац стигна во Првиот основен суд во Белград, акде има закажано сослушување пред обвинител! Беквалац, како ии нејзиниот сопруг Лука , без зборови влезе во обвинителството. Да подсетиме, сослушувањето на Лука било закажано за во 10 часот, а на Наташа за во 10:30, а потоа сослушувањето на дадилката Ј.М. која нокта помеѓу 13 и 14 април била во станот на Наташа во Дедиње. Меѓутоа, Лука подолго од еден час дава изјава, иако Наташа намерно доцнеше за да избегне средба со својот сеуште законит сопруг, тој сеуште е во судницата. Еве како изгледа Наташа 10 дена од драмата во станот на Дедиње: Потсетуваме, наташа го пријави Лука за семејно насилство, а Лазукиќ против неа поднесе кривична за лажно пријавување.
сите 35 | | | веќе видена

Луди девојки ја оставија колата без возач, погледнете што се случи. На совцијалните мрежи се појави популарно видео на кое се гледаат две уфилмани девојки како излегуваат од колата а од неа ечи гласна музика. Тие во нивниот филм излегуваат и одат покрај колата во ритам на музиката па предизвикаа сообраќајна незгода. Погледнете го.
сите 3 | | | веќе видена

Не сте женети, ова е видео за вас Милан Тарот ќе ве насмее до солзи Добро познатиот гатач и предвидувач на иднината од Србија Милан Тарот, и еден од најкотроверзните личности на балканот разговара со негови јавувачи. Двајцата не се женети погледнете го советот на Милан Тарот и како тие би се ожениле. Неверојатно видео:
сите 8 | | | веќе видена

Свесни сме дека оваа година нема да станеме дел од ЕУ и НАТО, но треба да почнеме преговори, истакна Артан Груби на седницата на Комисијата за европски прашања, чиј претседател е, и додаде дека тоа што денес се чини тешко, утре ќе биде наградено. „Оваа препорака е поразлична од претходните седум. Овој пат е навистина поразлична. Ние и Брисел гледаме кон иста цел. Опозицијата, позицијата, млади, стари, Албанци и Македонци застанаа зад иста цел, а тоа е подобар живот, повисоки плати. Сите надежи се кон евроинтеграциите. Се радуваме затоа што конечно научивме дека не можеме да напредуваме со партиска и владина контрола врз медиумите, ректоратот, професорите, студентските организации, наставниците, обвинителите, граѓаните. За ова најголемата одговорност е кај нас, политичарите. Во најскоро време и другите ќе научат", истакна претседателот на Комисијата за европски прашања. Според Груби, одговорноста ја носи и академската заедница, судството, медиумите и невладините организации. Тој вели дека заокружени се клучни ...
сите 82 | | | веќе видена

Да, живеам со свекрва веќе 10 години и се согласуваме феноменално. Ако тоа не ви зборува дека сум тимски играч, не знам што ви зборува. Добар ден, моето име е Ана Билан. Ми здосади да пишувам стандардни молби бидејќи тие досега не ми донесоа работи какви што сакам. Па ќе ви пишувам од срце, она што навистина сакам да го напишам, а не само да ја задоволам формата за молба за работа. Значи вака, која сум јас? Јас сум жена од речиси 29 години. Мајка сум на две деца од 9 и 5 години. Да, добро прочитавте, 9 и 5. Станав мама на неполни 20 години а годинава прославив и 9 години од бракот. Да, се омажив со 19,5. На 19 години се отселив од семејниот стан во Сплит и отидов да живеам во Клана. Веднаш да ви одговорам на прашањата кои сега ви се мотаат по глава. Одговор на првото прашање. Клана е едно мало место покрај Ријека (така сакаат да кажат мештаните од Клана, иако тоа е едно мало место бестрага, поблиску е до Словенија отколку до Ријека). Одговор на второто прашање: Да, се навикнав да живеам во Клана (човек на сè ...
сите 13 | | | веќе видена

Граѓанско демократската унија бара да се укинат патните трошоци за сите избрани и именувани функционери. „Народните избраници да не се обидуваат да го одлолговлекуваат ова прашање и да тераат по старо. Наместо да се натпреваруваат кој повеќе ќе земе за патни трошоци, нека се фатат за работа, за она што се избрани и да носат закони во корист на граѓаните. Платите на пратениците и директорите се доволно големи да можат да си платат превоз до работното место, или да си изнајмат стан. Само за споредба еден македонски пратеник е 3,5 пати подобро платен од просечен граѓанин“, велат од партијата. Според нив за патните трошоци во Собранието сите сложно молчат. „Откако се се обелодени и стигна осудата од јавноста, сега СДСМ нуди три опции за кратење на патните трошоци, а ДУИ како провокација најавуваше амандман со кој ќе се бара укинување .Апелираме пратениците да престанат да провоцираат и да најавуваат нешто што не го мислат и не го посакуваат, туку да го направат она што треба . Доста е со богатење на грбот на ...
сите 3 | | | веќе видена

Нападот на мигрант кој брутално претепа пензионер и му го одзеде паричникот ги запали социјалните мрежи. На видеото кое кружи на социјалните мрежи, а кое беше објавено и од лидерот на италијанската влада Матео Салвини, може да се види како мигрантот неколку пати го удира старецот, додека не падне на земја. Погледнете го видеото
сите 13 | | | веќе видена

Инспекторите кои се занимаваат со нападот со комбе во канадскиот град Торонто, каде вчера биле убиени 10 луѓе, го разгледуваат тероризмот како веројатен мотив на напаѓачот, јавува "Reuters" повикувајќи се неименуван извор од безбедносните служби на Канада. Изворот на агенцијата наведува дека не постои причина за верување дека станува збор за случаен инцидент со влетување со изнајмено комбе од компанијата "Ryder" во масата луѓе. Според снимките кои се појавиле во канадските медиуми, возачот на комбето при апсењето тврдел дека има пиштол и барал од полицајците да го убијат. Најмалку 10 лица загинале, додека 15 биле повредени кога напаѓачот со комбето се качил на тротоарот и газел пешаци во северното предградие на Торонто, јавува "AP" повикувајќи се на заменик шефот на полицијата во Торонто, Питер Јуен. Канадската полиција го пронашла и уапсила возачот, но Јуен не можел да каже кој би можел да биде мотивот на напаѓачот. Неименуван очевидец претходно за "Reuters" рекол дека видел најмалку две тела на местото на ...
сите 32 | | | веќе видена

Светот е сеуште во шок и неверување за смртта на младиот шведски диџеј. Прерано починатиот Авичи остави болка кај целата светска јавност, а неговите хитови ќе останат уште долго да се слушаат. Во негова чест заѕвонаа и камбаните во катедралната црква во Утрехт, Холандија. Ѕвоната тропаа во ритам на петте најголеми хитови на Авичи:
сите 52 | | | веќе видена

За време на настапот на фестивалот Коачела, Бијонсе со сестраи Соланж изведувале нумара "Get me Bodied". Во обид да ја подигне, паднала пред публиката. Сепак, ова не им беше пречка двете сестри да продолжат во настапот. Од самиот почеток на шоуто па до крај, пеачката со хит до хит ја одушевила публиката. Погледнете ...
сите 3 | | | веќе видена

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски денес го посети локалитетот во Долни Дисан, Неготино, каде беа откриени фосилни остатоци од изумрен вид на слон, јавува Фокус. Заедно со градоначалникот на Неготино, Тони Делков, тој упати честитки до истражувачките екипи од нашиот музеј и нивните колеги од Софија, соседна Бугарија за откритието кое е од големо научно значење. Палонтолошки екипи од Природонаучниот музеј на Македонија и Природонаучниот музеј од Софија од дваесетти април годинава започнале со ископување фосилни остатоци од изумрениот вид на слон (Choerolophodon pantelici). Овој животниски вид живеел на тревести живеалишта, слични на саваните и се смета дека е постар од мамутите. Откритието дека во неготинско живееле слонови е топ тема во градот. Неготинчани ги преплавија социјалните мрежи со разни шеги по повод темава. -Слонот најверојатно умрел за вода, Каде имало слонови, сигурно има и нафта, Кавадарчани ќе си пукнат од мака оти не само воз, туку и слонови сме имале, се само дел од шегите кои се ...
сите 19 | | | веќе видена

Двокатниот автобус со кој се превезувале вработени, супервизори и други лица на прославата на Актор по повод отварањето на делницата Демир Капија-Смоквица бил најрегуларно изнајмен, информираат од ЈСП за „ Независен" „Автобусот е изнајмен од страна на 'Далма фоод кетеринг' за 24.500 денари за еден ден. Нема ништо спорно. Автобус од ЈСП може да изнајми кој сака, за тоа си има утврдени услови, ценовник кој постои веќе неколку години", вели Кристијан Чушков, директор на ЈСП. Вчера на социјалните мрежи се појави видео на кое може да се види дека плех-музика влезе во еден од тунелите и заедно со дел од присутните со чочек го минуваа тунелот.
сите 82 | | | веќе видена

Човекот е на врвот на синџирот на исхрана на земјата, а тоа е така заради супер-интелегентниот мозок. Но една голема риба му даде на знаење на еден нуркач дека нема шегување со нив. По фаќањето на рибата со подводна пушка, од длабочините се појави голема риба и му го зеде пленот. Погледнете го видеото:
сите 2 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски денеска преку соопштение категорично се оградува од секаква активност и вклученост поврзана со информациите дека вчера за време на свеченото отворање на автопатот Демир Капија-Смоквица била организирана музичка забава. „Сакаме да ве информираме дека ниту Министерството за транспорт и врски ниту друга државна институција не е организатор на каква било забава", се наведува во краткото соопштение. Вчера на социјалните мрежи се појави видео на кое може да се види дека плех-музика влезе во еден од тунелите и заедно со дел од присутните со чочек го минуваа тунелот. Грчката компанија АКТОР која ја градеше автопатската делница од Демир Капија до Смоквица тврди дека тие ја организирале прославата. За Либертас велат дека сеизвинуваат ако ова било погрешно разбрано. Новинарката Јорданка Ивановска- Јоци објави дека скопскиот градоначалник Петре Шилегов испратил двокатен кинески автобус на отворањето на автопатот Демир Капија-Смоквица, истиот автобус на кој пристигнаа шампионите на ...
сите 34 | | | веќе видена

Многу голем прав се крена откако еден од 47 неофицијално посвоени синови на легендарната Есма Реџепова-Теодосиевска, според пишувањата на некои портали бил посочен, Симеон Атанасов и приведен од страната на полицијата под основно сомнение дека извршил грабеж во куќата на скопско Кале, а во која порано живеел со Есма, со своите деца и сопругата. Но, за да ја слушнеме и неговата страна, весникот "Вечер" го контактираше овој познат музичар и еве го неговото објаснување: -Доста молчев! Порталите трескаат глупости, ниту сум приведен, ниту сум бил во полицијата. Никаде не стои мое име, стои само дека синот на Есма имал клуч од полицијата. Па, јас ли сум тој единствениот син? Есма има уште многу други синови и ако ниту еден од нас никогаш не бил официјално признаен за син. Бевме сите нејзини деца. Па, како тогаш дојдоа порталите до тоа дека јас сум токму тој кој би ја крадел куќата на Есма? Нека се срамат тие што го посочиле моето име и тоа јавно го објавиле. Јас при чиста совест изјавувам дека ниту сум бил ...
сите 2 | | | веќе видена

Од Министерството за транспорт излегоа со соопштение за јавноста преку коре се оградуваат од секаква активност поврзана со информациите за организирање забава на делови од автопатот Демир Капија по вчерашното свечено отворање на делницата. „Ниту Министерството за транспорт и врски ниту друга државна институција не е организатор на било каква забава", стои во соопштението во кое за други информации медиумите се упатуваат до изведувачот на проектот. Од Министерството за транспорт и врски додаваат дека се одговорна и транспрантна институција, чија единствена цел е да обезбеди квалитетни услуги во рамките на своите надлежности. Во меѓувреме, грчката компанија Актор која ја градеше автопатската делница од Демир Капија до Смоквица реагираше на видеото кое се појави на социјалните мрежи на кое се гледа како со трубачи и чочеци во тунел беше прославено отворањето на делницата. Од Актор за Либертас изјавиле дека тие ја организирале прославата во тунелот, вон протоколот и се извинуваат ако била погрешно разбрана. ...
сите 89 | | | веќе видена

Во рамките на Конференцијата на претседатели на парламенти на Европската Унија, претседателот на Собранието,Талат Џафери, се сретна со грчкиот колега, Николаос Вуцис, претседател на парламентот на Грција. Во една неформална и пријателска атмосфера, двајцата претседатели разменија мислења околу отпочнувањето на парламентарна соработка, како на ниво на претседатели, така и на ниво на парламентарни групи за соработка. извор: Makfax
сите 8 | | | веќе видена

На покана на Хариман Институтот, министерот Едмонд Адеми одржа предавање на Универзитетот Колумбија во Њујорк на тема „Западен Балкан, Македонија и интеграциските процеси – има ли улога за дијаспората? ”. На почетокот од предавањето, министерот Адеми се осврна на значењето на земјите од Западен Балкан, како и важноста на нивната стратешка определба кон евроатлантските интеграции. Во тој контекст, министерот ја потенцираше и стратешката определба на земјава за влез во НАТО, истакнувајќи го фактот дека истата датира од 1993 година, кога Собранието ја усвои Резолуцијата за влез на Република Македонија во НАТО. Дополнително на тоа, ги потенцираше и конкретните чекори кои земјава ги има превземено од 1993-та година до денес, а кои укажуваат на искрените намери на државата кон евроатлантските интеграции. Министерот Адеми недвосмислено порача дека Владата искрено верува дека наскоро ќе започне процесот на преговори за влез во Европската Унија и дека Република Македонија ќе стане 30-та членка на НАТО. Министерот ...
сите 26 | | | веќе видена

Плоштад Слобода објавува отворен повик за учество во работилница за деца посветена на модернистичката архитектура на Скопје, а поддржана од програмата за култура на Град Скопје. Со вложување на когнитивен напор и преку својата креативност, по посетите на одредени објекти, учесниците ќе се посветат на создавање на нивен коментар, премислување и разбирање на модерното архитектонско наследство на Скопје. Учеството во предвидените работни сесии ќе им помогне на децата да ги подобрат своите аналитички и уметнички вештини, да споделат меѓусебно знаење и да стекнат афирмација на своето индивидуално и колективно уметничко изразување, односно да стекнат доверба во себе и во своето лично творештво. Со учество во овој проект, децата вклучени во истиот ќе ја разберат важноста на посветеноста и можноста таа да биде забавна и исполнителна. Работилницата предвидува посета на некои од најинтригантните скопски модернистички објекти, како и креативни работилници кои ќе резултираат со издание за деца. Работилниците ги водат ...
сите 3 | | | веќе видена

next