Прекрасната Македонка Мади Крстевски од Мелбурн учествуваше на натпреварувањето „The Voice" во Австралија. Ова натпреварување се одржува во Австралија од 15. април 2015 година, а на најновото издание се појави Мади. Македонката Мади пред судиите се претстави со песната „The One That Got Away" и ја воодушеви публиката, како и жири-комисијата. Уживајте во нејзината прекрасна изведба.
сите 8 | | | веќе видена

На социјалните мрежи денес може да се најдат милиони видеа. Некои од нив се добри некои помалку, но важно е дека дека околу нас се некако се снима. Дека не секогаш е се' лесно и во арамискиот занает, говори токму видеото во продолжение. И тие понекогаш имаат лош ден во својата професија Погледенте го видеото....
сите 2 | | | веќе видена

Иако зеленчукот е еден од најздравите намирници и посебно се препорачува за време на диета, постои еден вид на зеленчук кој треба да го избегнувате. Посебно ако целта ви е да ослабете. Научниците од Универзитетот Харвард докажале дека некои видови зеленчук всушност не придонесуваат за губење на тежината, туку предизвикуваат дебелеење. Во истражувањето кое траело 20 години, а учествувале 130.000 луѓе, научниците ги следеле навиките во исхраната и намирниците кои ги конзумираат. Врз основа на добиените податоци, експертите заклучиле кој зеленчук придонесува за зголемување на тежината. Со сигурност потврдиле дека зеленчук кој ја зголемува тежината е пченката, компирот и грашакот. Пченката се покажала како најголем предизвикувач за зголемување на тежината. Причината за тоа е високиот глихемиски индекс, интензивно зголемување на шеќерот во крвта после конзумирањето кое влијае на зголемување на гладот. Интересно е тоа што луѓето кои јаделе зеленчук богат со влакна, како гравот, изгубиле тежина после некое време.
сите 6 | | | веќе видена

Пред да ја донесете конечната одлука, прочитајте во кои случаеви зборовите ТЕ САКАМ не смеете да ги употребите иако сте зааљубени до уши и размислувате на таа личност и начинот како да и ги кажете магичните зборови, односно да изјавите љубов. Ако сте тип начовек кој не може да биде сам, туку скока од една врска во друга за да се чувствува исполнето, големи се шансите дека прерано ќе изјавите љубов. Пред да ги изговорите магичните зборови, размислувајте дали воопшто ште стигнале толку далеку во врската и што очекувате. Пред или подоцна ќе мора да застанете на топката и заклучите дека дојде моментот да бидете малку сами и причекајте некој за кого срцето навистина лудува. Тишина Непријатен е моментот кога ќе кажете на партнерот или на партнерката Те Сакам, а од другата страна е само тишина. Таквиот потег може само да ја уназади врската. Едната страна ќе биде лута, а другата збунета. Можеби понекогаш е попаметно малку да размислите и да оставите некое време пред конечната одлука. Но, ако сте навистина сигурни ...
сите 18 | | | веќе видена

Полицијата во мобилниот телефон на Радуловиќ пронашла броеви за кои се претпоставува дека припаѓаат на пејачи, политичари и бизнисмени. -Полицијата во истрагата за убиството на нарко дилерот Лука Радуловиќ во неговиот телефон пронашла именик и шифрирани пораки, пренесува српски Курир. Во телефонот имало броеви за кои се претпоставува дека припаѓале на пејачи, спортисти, но и бизнисмени и политичари, а полицијата ќе истражи во каква врска биле тие со Лука и дали имаат некои информации кои би помогнале во расветлување на истрагата. Според некои српски медиуми, еден од броевите во именикот на нарко дилерот бил бројот на пејачот Аца Лукас.
сите 3 | | | веќе видена

Актерот Верн Тројер, кој стана најпознат по улогата Мини Ми во серијалот филмови „Остин Пауерс", почина на 49 години во болница во Лос Аџелес. Тројер минатата недела бил хоспитализиран во алкохолизирана состојба, бидејќи се обидел да изврши самоубиство. Актерот подолг период страдаше од депресија и алкохолизам.
сите 2 | | | веќе видена

Најпознатата кукла во светот Барби всушност се презива Робертс. Ова откритие ги шокираше фановите низ целиот свет. Одбележувајќи го неодамнешниот Национален ден на браќа и сестри, официјалниот Твитер профил на Барби објави фотографија со нејзините „сестри", кои им го честитаат денот на сите свои фанови. „Среќен Национален ден на браќа и сестри ви посакуваат сестрите Робертс“, стои во твитот. Happy #SiblingsDay , from the Roberts sisters!
сите 3 | | | веќе видена

Габичната инфекција е еден од најчестите гинеколошки проблеми кај жените. Жените неретко се жалат на константното враќање на воспалението, а не им е јасно зошто се случува тоа. Помалку познат податок е дека и секојдневните навики може да предизвикаат развој на габична инфекција. Не постојат конкретни мерки што би можеле да ве заштитат од оваа непријатна и честа болест. Но ако сакате да го намалите ризикот од појава на габична инфекција, одбегнувајте ги следниве 4 секојдневни навики... 1. Консумирање голема количина на храна или пијалаци што содржат квасец или шеќер Кога консумирате храна што содржи шеќер и квасец, овие состојки стигнуваат во крвотокот, а потоа и во вагината. Габата се храни со шеќер и скроб. Пивото и виното содржат квасец и шеќер, па затоа претераното консумирање алкохол може да предизвика појава на габична инфекција. Ако сте склони кон габични инфекции, бидете умерени во консумацијата на благи работи, сирење, печурки и ферментирана храна. 2. Пречесто пиење антибиотици Антибиотиците можат да ...
сите 3 | | | веќе видена

Дојран треба да врати 150 илјади евра на ЕУ откако Европската комисија констатирала прекршување на условите за избор на фирма за реконструкција на пречистителната станица од програмата за прекугранична соработка со Грција. Станува збор за дел од проект за заштита на Дојранското езеро од 2014 вреден 309 илјади евра за Дојран. Но, општината место поевтиниот понудувач за реконструкција на станицата го избрале поскапиот за што реагирала чешка фирма учесничка на тендерот. Долгот кој го наследивме од 15 илјади евра кон Европската унија, а не бев запознат со тој долг, за проект за прекугранична соработка. Последниот допис којшто го имаме добиено од Европската комисија е дека или ние можеме да го вратиме долгот на најмногу 12 рати или министерството за локална самоуправа треба да го реши тој проблем со два месеци, па потоа ние да се раздолжуваме со нив, вели Аног Ангов. Градоначалникот на Дојран, Анго Ангов тврди дека за овој проблем знаел и неговиот претходник Борче Стамов но не превзел никакви чекори за ...
сите 9 | | | веќе видена

Погледнете ја урнебесната пародија од Борис Малагурски на интервјуто кое Миломир Мариќ го направи со косовскиот премиер Рамуш Харадинај. Харадинај неодамна гостуваше на српската телевизија "Хепи", каде имаше интервју во емисијата на Миломир Мариќ, а на тоа интервју пародија изработи познатиот балкански комичар и новинар Борис Малагурски. Погледнете го извонредниот Борис Малагурски на следното видео:
сите 21 | | | веќе видена

Досега, неможноста да се пронајде подморницата, со децении поттикнуваше бројни гласини дека, на пример, Хитлер го искористил пловилото за бегство во Аргентина. У-3523 е пронајдена во близина на Скаген, најсеверниот град во Данска, а 15 километри од позицијата која ја означил британскиот бомбардер. Се наоѓала вкопана во морското дно, на длабочина од 123 метри. Погледнете го видеото...
сите 5 | | | веќе видена

Многу луѓе во Макаедонија викаа дека К-15 се секогаш пред времето, нивните сатирични скечови ненкако потајно секогаш ја предвидуваа иднината на Македонија. К-15 на големо разочарување на обожавателите долго време веќе не постојат, но нивните скечеви сеуште уриваат рекорди на социјалните мрежи. Ние го избравме скечот За американците си или за русите? Погледнете го видеото
сите 8 | | | веќе видена

Ќе имало повеќе жртви ако еден од гостите не му го отргал оружјето од раце и го фрлил настрана... Четири лица се убиени, а три ранети кога напаѓачот запукал во ресторан во американскиот град Нешвил, јавува "Foks njuz". Напаѓачот е идентификуван и потерата по него е во тек. Локалната полиција соопштила дека осомничениот за напад е Тревис Реинкинг (29) од Монтанакој влегол потполно гол во ресторанот "Vafl haus" и почнал да пука по присутните. Локалните медиуми пишуваат дека две лица убиени се пред ресторанот, и вреоватно во самиот ресторан би имало повеќе жртви ако еден од гостите не му го отргал оружјето од раце и го фрлил преку шанкот, по што напаѓачот побегнал. Одговорната од болницата "Vanderbilt" Џенифер Вечел рекла дека примиле три ранети пациенти и дека еден е во критична состојба. Спрема локалните медиуми, напаѓачот бил вооружен со пушка АР-15 која често се користи во масовни напади во САД. Локалната полиција ги повикала граѓаните да се јават доколку забележат "гол човек кој лута по улиците". - ...
сите 17 | | | веќе видена

Најголемиот војсководец во историјата на човештвото, Александар III Македонски, на својата смртна постела ги повикал своите воени генерали и им ги кажал неговите три конечни желби: Најдобрите лекари требало да го носат неговито ковчег; Богатството кое го собрал за време на долгите походи, требало да се постели долж поворката до гробот; Рацете побарал да му бидат испружени надвор од ковчего. Еден од неговите генерали, кој бил изненаден со овие негови желби, побарал објасување од Александар. Неговиот одговор гласел: "Сакам најдобрите лекари да го носат мојот ковчег, за да се види дека и тие не се моќни да направат нешто повеќе кога се соочени лице в лице со смртта". "Сакам патот од поворката до гробот да биде прекриен со злато, за луѓето да видат дека материјалното богатство што сум го стекнал на Земјата, ќе остане на Земјата". "Сакам моите раце да се веат на ветерот, така да луѓето сфатат дека на овој свет сме дошле со празни раце и дека го напуштаме исто така со празни раце, затоа што најдрагоценото ...
сите 4 | | | веќе видена

На прв поглед ова е наједноставната задача која сте ја виделе. Но, решението кое веднаш ќе го дадете е погрешно. Добро разгледајте ја задачата и одговорете што треба да стои во квадратчето со прашалник. Мислите дека одговорот е 6, нели? Одговорот ви го прикажуваме во продолжение. Ако возите автомобил требаше лесно да одговорите на оваа задача. На тие кои немаат автомобил сигурно потешко ќе им биде да го најдат одговорот.
| | веќе видена

Рускиот одбранбен систем „Автоматика" разви три најнови типови на наоружување со радио-електронска борба против дронови, преносни верзии на „Пишчаљ" и „Сапсан", како и стационарен „Таран". Според зборовите на главниот инжинер, Сергеј Ширјајев, оружјето функционира така што директно влијае на радио-врската со дроновите и го блокира далечинското управување. Ефектот е да полуди дронот. Погледнете подолу
| | веќе видена

Американската вселенска агенција (НАСА) објави неверојатно видео од Месечината. Оваа тура дава фасцинирачки поглед на површината на Месечината и познати пејсажи. Видео-материјалот е создаден благодарение на податоците кои лунарниот извидувачки орбитер на НАСА ги собра во период од девет години. Леталото откри дека светот на Месечината е многу динамичен. Погледнете го ова совршено видео:
сите 9 | | | веќе видена

"Епидемијата" на мигрантското насилство која го зафати европскиот континент, никакот да стивне. Новото видео на кое е прикажана тепачка меѓу мигрант и италијански полицаец , ги запали социјалните мрежи и достигна повеќе од милион прегледи на Фејсбук. Припадникот на италијанските карабињери беше нападнат од страна на африканскиот мигрант, додека останатите мигранти снимаа со своите телефони.
сите 5 | | | веќе видена

Ова е дефинитивно најдобрата работа која би привлекла повеќе криминалци да бидат уапсени.Но покрај вакви згодни девојки и обичните луѓе кои се невини би рекле дека направиле злодело.Властите на Аеродромот во Бангкок одлучија да стават згодни девојки во нивниот одел за проверка, тоа привлече многу внимание кај посетителите што ретко кој би избегнал ваква глетка погледнете :
сите 2 | | | веќе видена

Францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе му однесе еколошки пригоден подарок на неговиот американски колега следната недела кога ќе допатува во САД. „Асошиејтед прес“ наведува дека тој ќе му подари на Доналд Трамп садница даб. Елисејската палата соопштила дека Макрон се надева дека дрвото ќе биде насадено во Белата куќа. Макрон, кој утре ќе пристигне во Вашингтон, ќе биде прв државник кој ќе престојува во државна посета на САД од почетокот на мандатот на Трамп. Тој е прв претседател на САД во последните речиси 100 години чија прва година од мандатот завршува, а нема примено ниту еден странски лидер во државна посета. извор: Makfax
сите 103 | | | веќе видена

next