Спорт 365

Освен симпатични и оние кои сакаме да ги погледнеме уште еднаш бидејќи не воодушевиле со убавата изведба, сведоци сме и на доста ризични изведби во британското шоуто „Јас имам талент“ од кои дефинитиво застанува здивот на секој кој ги гледа. Секоја на свој начин е посебна и уникатна, но некои се и опасни по живот.  Таков беше и настапот на Мет Џонсон кој изгледаше како вистинско „коцкање со животот“. Требаше цели две минути да издржи со заклучена глава во коцка со вода, без можност да вдишува воздух. Добро започна но како заврши погледнете сами...
сите 4 | | | веќе видена

Најславната страна во клупската историја на Црвена Звезда испишана е на 19 мај 1991 година, кога генерацијата предворена од Љупко Петровиќ ја освои европската титула во Бари. Во прилогот погледнете го видеото од првото европско финале на Црвена Звезда одиграно во мај 1979 година.
сите 10 | | | веќе видена

На неделната трка од Формула 1 шампионатот во Баку триумфираше Луис Хамилтон од редовите на Мерцедес.. Британецот дојде до својата 63. победа во кариерата, второпласиран заврши Кими Раиконен од Ферари, а трет заврши Серхио Перез од Форс Индија. Во генералниот пласман води Хамилтон со 70 бодови, четири повеќе од Германецот Фетел. Следната трка ќе се вози во Шпанија за две недели.
сите 30 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер по 11. пат триумфираше на турнирот во Барселона… Рафаел Надал со резултат 2:0 по сетови 6:2 и 6:1 во финалето го совлада Стефанос Циципас од Грција. „Кралот на земјата“ и наредната седмица ќе остане на врвот на АТП листата, а додадеме уште дека има и 46 добиени сетови во низа на земја.
сите 21 | | | веќе видена

Се одигра редовното 31. коло во Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ)… Последен пат оваа сезона сега веќе нов шампион Шкендија претрпе минатата година кај Академија Пандев со резултат 2:1. Оттогаш па се до денеска избраниците на тренерот Ќатип Османи имаа фантастична серија од 18. натпревари по ред без пораз, а сега таа низа беше прекината на гостувањето кај Победа која триумфираше со 2:1. Исто така и Вардар по подолго време ги израдува своите навивачи со нов триумф во шампионатот и тоа кај Силекс со резултат 0:2. 1МФЛ, 31. коло Недела, резултати: Скопје-Пелистер 4:0 (Алексовски 2, Коффи 32, Мунпајн 42, Тодоровски 69 автогол) Победа-Шкендија 2:1 (Даноски 39, Најдовски 80/Ибраими 44) Работнички-Шкупи 1:1 (Ангелов 14/Јашароски 51) Ренова-Академија Пандев 2:1 (Мишковски 69, Нафиу 75/Миловановиќ 85) Силекс-Вардар 0:2 (Попов 13, Исени 21) Табела: 1.Шкендија 76 бодови 2.Вардар 52 3.Силекс 45 — 4.Работнички 42 5.Ренова 40 6.Шкупи 37 7.Академија Пандев 36 — 8.Победа 32 9.Скопје 28 10.Пелистер 28 Наредно коло, ...
сите 46 | | | веќе видена

Во рамките од 28. коло во најквалитетната шпанска фудбалска лига во женска конкуренција… Составот на Барселона триумфираше на гостувањето кај тимот на Еспањол со конечен резултат 1:3. Македонската фудбалерка Наташа Андонова при 1:2 настапи во 90. мин. како замена за Калдентеј, а во 95. мин. иако случајно, но барем придонесе во вид на асистенција до Латор (90+5) да биде поставен конечниот епилог. Барса така ја продолжува трката за шампионската титула, после 28. кола се наоѓа на второто место со 70 бодови, само еден помалку зад водечкиот Атлетико Мадрид. До крајот на шампионатот остануваат уште две кола, најпрвин Барса ќе го пречека Ваљекано, а потоа на 13. мај 2018 год. ќе гостува кај Леванте. АСИСТЕНЦИЈАТА НА АНДОНОВА МОЖЕТЕ ДА ЈА ПОГЛЕДНЕТЕ ОД 01:36 МИН. НА ВИДЕО ЗАПИСОТ:
сите 41 | | | веќе видена

В недела се одиграа осум натпревари од 35. коло во најсилното италијанско фудбалско првенство… Во оној најважниот Наполи направи голем чекор назад во борбата за шампионската титула, откако на стадионот „Артемио Франки“ со 3:0 загуби од Фиорентина. Хет-трик за „виолетовите“ реализираше Симеоне со погодоци во 34., 62. и 93. минута за вкупно 15. победа во Серија А. Пред да започне гол-серијата на домаќините, од помош им дојде и црвениот картон на Кулибали уште во осмата минута од средбата во Фиренца. Така, после добрите вести за Јувентус, сега бранителот на титулата може истата да ја одбрани веќе во следното коло, и тоа со триумф дома на Болоња и евентуално нов пораз на Наполи пред своите гледачи од Торино. Да додадеме уште дека македонскиот интернационалец Горан Пандев го одигра целото второ полувреме во поразот на Џенова кај Аталанта со резултат 3:1. Серија А, 35. коло Недела, резултати: Кротоне-Сасуоло 4:1 Аталанта-Џенова 3:1 Беневенто-Удинезе 3:3 Болоња-Милан 1:2 Сампдорија-Каљари 4:1 Верона-Спал 1:3 ...
сите 45 | | | веќе видена

Каталонскиот гигант е нов шампион на Шпанија… Барселона со вечерашната победа на „Риазор“ со 2:4 против Депортиво Ла Коруња за 25. титула во најсилната шпанска фудбалска лига (Примера). Барса тргна офанзивно, и веќе во седмата минута поведоа со 0:1 после прекрасниот гол на Филипе Кутињо. Кога Меси во 38. минута после фантасичната асистенција на Луис Суарез погоди за 0:2 се чинеше дека домаќинот нема што да бара вечерва, но успеа да се врати во игра. Најпрвин во 40. мин. намали на 1:2, а во 64-та преку Чолак после една одлична акција израмни на 2:2. Меѓутоа, до крајот на мечот повторно на сцена стапија Суарез и Меси, Уругваецот двапати асистираше, а Аргентинецот двапати погодуваше и го поставија конечниот епилог. Со овој пораз Депортиво и дефинитивно ги загуби шансите за опстанок и заедно со Лас Палмас и Малага следната сезона ќе играат во шпанската Сегунда. Еве го досегашниот учинок оваа сезона на Меси во Примера: 33 натпревари, 32 голови, 12 асистенции и четири пати остварил хет-трик. Директно 50.6% ...
сите 5 | | | веќе видена

Денеска во 32. коло од најсилното хрватско фудбалско првенство нова победа за екипата на Рудеш… На домашен терен во еден драматичен натпревар со резултат 3:2 екипата на Рудеш триумфираше над Цибалија. Најзаслужен за триумфот на домаќините беше македонскиот интернационалец Самир Фазли забележувајќи хет-трик. Во самиот финиш во 90. мин. Цибалија поведе со 1:2, но во судиското надополнување Фазли прави целосен пресврт за радост на трибините. Ова е важен триумф за Рудеш во борбата за опстанок, моментно на четири кола до крајот на сезоната се наоѓа на осмото место со 30 бодови, пред последнорангираните кои се во опасната зона за испаѓање, Истра 1961 (25) и Цибалија (24). ПРВИОТ ГОЛ НА ФАЗЛИ НА 00:19 МИН. ОД ВИДЕО ЗАПИСОТ – ВТОРИОТ ГОЛ НА ФАЗЛИ НА 01:22 МИН. ОД ВИДЕО ЗАПИСОТ – ТРЕТИОТ ГОЛ НА ФАЗЛИ НА 01:44 МИН. ОД ВИДЕО ЗАПИСОТ –
сите 3 | | | веќе видена

Во 29. коло од најсилното фудбалско првенство на Босна и Херцеговина составот на Сараево на домашен терен со резултат 3:1 го совлада Радник Бијељина. Еден од најзаслужните за трите бода беше македонскиот интернационалец Крсте Велкоски кој со два гола во првото полувреме (7. мин., 18 мин.) ја започна гол-серијата. На табелата Сараево е на четвртото место со 50 бодови, 13 помалку зад лидерот Зрињски, а во следното коло ќе игра на гостувањето кај Крупа. ПРВИОТ ГОЛ НА ВЕЛКОСКИ НА 00:12 МИН. ОД ВИДЕО ЗАПИСОТ – ВТОРИОТ ГОЛ НА ВЕЛКОСКИ НА 00:59 МИН. ОД ВИДЕО ЗАПИСОТ –
сите 7 | | | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед го совладаа Арсенал со 2:1 во дербито од Премиерлигата… Пол Погба му донесе предност на домаќинот во 16. минута, но Арсенал израмни со голот на Хенрик Мхитарјан во 51. Ерменцот не го прослави голот, иако ниту самиот не се прослави на „Олд Трафорд“ пред трансферот во Лондон. Потоа, Јунајтед во финишотја затресе мрежата на Арсенал, но голот на Маркус Решфорд беше поништен поради офсајд. Сепак, во последните минути, поточно 91-та, резервниот играч на „црвените ѓаволи“ Маруан Фелаини постигна гол вреден победа и големо славје во Манчестер. Да додадеме уште дека шампионот Манчестер Сити ја оправда фаворитската улога на гостувањето во Лондон кај Вест Хем (1:4). Премиерлига, 36. коло Недела, резултати: Вест Хем-Манчестер Сити 1:4 Манчестер Јунајтед-Арсенал 2:1 Табела: 1.Манчестер Сити 93 бодови 2.Манчестер Јунајтед 77 3.Ливерпул 72 4.Тотенхем 68 5.Челзи 66 6.Арсенал 57 7.Барнли 54 — 18.Саутемптон 32 19.Стоук 30 20. Вест Бромвич 28
сите 65 | | | веќе видена

Вечерва и официјално се дознаа сите учесници на Фајнл-фор турнирот во Келн во рамките од машката ракометна Лига на шампионите… Покрај македонскиот и европски шампион Вардар, познати се уште три екипи кои ќе се борат за трофејот во периодот 26-27 мај 2018 год. во „Ланксес“ Арената. Едно е јасно, Франција ќе свој претставник во големото финале, бидејќи вкупно три екипи од таа земја ќе играат на Ф4 турнирот, Монпелје, Нант и ПСЖ. После нерешениот епилог во Германија (28:28), тимот на Монпелје пред своите гледачи со убедлив резултат 29:17 го елиминираше Фленсбург. Во победничките редови Ричардсон девет пати се запиша во листата на стрелците, следен од Трухановичиус кој имаше седум, а за бундеслигашот пет погодоци запиша Шван. После триумфот на домашен терен со 33:27, составот на Нант ја одбрани предноста на реваншот во Данска каде што одигра реми 27:27 против Скјерн. Во редовите на Нант прв стрелец беше Гурбиндо Мартинез со шест голови, а македонскиот интернационалец Кирил Лазаров запиша четири. За данскиот ...
сите 109 | | | веќе видена

Вардар ќе игра на завршниот турнир во Келн, откако одиграа со резултат 27:28 на реваншот во Скопје против екипата на Кил. На првиот меч одигран во Германија,Вардар славеше победа исто така со еден гол разлика (28:29), но поради повеќе постигнати голови на гостински терен македонскиот и европски шампион обезбеди учество на нов Ф4 во Келн. Прес-конференција после натпреварот Вардар-Кил: Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез: „ Честитки до Кил, имавме проблеми во текот на мечот, одбраната не функционираше најдобро. Не бевме особено задоволни од првото полувреме, во вториот дел бевмеподобро дефанзивни. Кил не се предаваше до крај, на крајот успеавме да ја оствариме целта. Горд сум на овие ракометари кои ги тренирам, благодарен сум до навивачите, медиумите, сите вклучени во тимот. Игравме една добра сезона, среќни сме што повторно ќе играме на Ф4 “. Тренерот на Кил, Алфред Гисласон: „ Честитки до Вардар за пласманот на Ф4, горд сум на она што го направивме од наша страна, иако на крајот тоа не беше доволно. Од наша ...
сите 70 | | | веќе видена

Европскиот и македонски шампион Вардар на крајот на мај повторно ќе биде во Келн, Германија каде ќе го брани трофејот освоен лани. На реваншт четврт-финалниот меч против Кил во Скопје гостите во последната минута постигнаа два гола и победија со 28-27 (13-13). Но, бидејќи на првиот меч во Германија победи Вардар со 29-28 поради повеќе голови постигнати во гости на Ф4 турнирот ќе патуваат „црвено-црните”. Во самата завршница од натпреварот дозволија избраниците на тренерот Раул Гонзалес мал пад на концентрацијата, и од водство 27-25 дојдоа во ситуација во последната минута да имаат прво реми, 27-27, а потоа и да примат гол. Но, кога веќе беше јасно дека нема време за ништо друго освен за славење на Вардар и навивачите во СЦ „Јане Сандански” гостите го искористија невниманието и опуштањето на Вардарци. Вардар кој беше бодрен од љубителите на ракометот и особено навивачката група „Комити“, според сите беше фаворит на средбата против Кил, но уште на почетокот Гермнците најавија дека ќе се борат до крај и дека ...
сите 89 | | | веќе видена

Фудбалерите на Селтик го декласираа најголемиот ривал во 413. „Олд Фирм“… Со конечен резултат 5:0 дојдоа во шкотскиот шампионат до шампионската титула, седма по ред која доаѓа на „Селтик Парк“. Едуард ја започна гол-серијата со два голови, а непосредно пред паузата Форест се погрижи за зголемување на позитивата (3:0). На стартот од вториот дел Рогиќ стрелаше во мрежата на Алнвик, а во 53-та мин. конечниот епилог го постави МекГрегор после асистенцијата на Едуард. Селтик – Рейнджерс. Обзор матча. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube .
сите 23 | | | веќе видена

Во вистинско време се случува победничката серија на Хувентуд која може да значи и опстанок во најсилната шпанска кошаркарска лига… Денеска во рамките од 30. коло, составот на Хувентуд го забележа својот осми триумф (четврти по ред) сезонава против екипата на Валенсија на домашен терен со 77:75. Македонскиот интернационалец Ненад Димитријевиќ во победата придонесе со два поени за скоро девет минути игра на паркетот (1/1 од поле, 0/1 за три поени), забележа и две асистенции. На табелата Хувентуд е на засега сигурната 15. позиција со 20 бодови, четири повеќе од Билбао на 17-та и шест од Реал Бетис на 18-та последна позиција. Во последните три кола од регуларниот дел на сезоната, Хувентуд ќе игра редоследно уште против Фуенлабрада (дома), Гипузкоа (гости) и Уникаха (дома).
сите 5 | | | веќе видена

После минималниот тирумф над Јонг ПСВ со резултат 1:0, Фортуна Ситард успеа да обезбеди настап во најсилната холандска фудбалска лига наредната сезона. После вкупно 38. одиграни кола, Фортуна Ситард го освои второто место со 78 бодови, само еден помалку зад првопласираниот и шампион во втората холандска лига за сезонава, Јонг Ајакс. Во овој успех дефинитивно голем придонес има и македонскиот интернационалец Стефан Ашковски, 26-годишниот лев бек. И покрај тоа што настапува на одбранбената позиција, знаеше во текот на сезоната да помогне и во нападот, односно од 34. настапи забележа вкупно 12 голови што го прави трет најдобар стрелец на тимот во шампионатот после неговите тимски колеги, Португалецот Семедо (15 голови) и Стокерс (13). pic.twitter.com/FZqZwq3RtZ — Fortuna Sittard (@FortunaSittard) April 29, 2018
сите 2 | | | веќе видена

Трофејниот стручњак ја одби понудата на Фудбалската федерација на Италија да ја води репрезентацијата… Како што пренесува „Кориере дело Спорт“, Карло Анчелоти пред неколку дена бил на разговори во Рим со официјалните лица од федерацијата, Алесандро Костакурта и Роберто Фабричини и после кратко размислување дал негативен одговор. Анчелоти кој е без тренерска функција од заминувањето од Баерн во септември минатата година, се шпекулира дека е во трка за менаџерската улога на Арсенал, односно биде замената за Арсен Венгер кој пак одлучи да се раздели со „топчиите“ на крајот од оваа сезона. Како најсериозни кандидати за селекторската клупа на Италија остануваат Роберто Манчини и Клаудио Раниери.
сите 31 | | | веќе видена

Легендарниот ас на Ливерпул, Стивен Џерард од наредната сезона ќе седне на клупата на Глазгов Ренџерс. Поранешниот долгогодишен капитен на тимот од „Енфилд“, ќе се обиде да го врати славниот клуб на вистинскиот пат и воедно ја прекине доминацијата на Селтик во Шкотска. Џерард моментно е тренер на младинската екипа на Ливерпул. Екипата на Селтик е предводена од Брендон Роџерс кој пак исто така ги водеше и Редси во чии редови беше и Џерард.
сите 27 | | | веќе видена

Познати се составите за денешниот реванш натпревар од четвртфиналето во машката ракометна Лига на шампионите… Дуелот ќе започне од 17:00 часот во СЦ „Јане Сандански“, а „црвено-црните“ имаат предност од 28:29 остварена во Германија. Вардар предводен од тренерот Раул Гонзалез како и во првите 60. минути, така и на возвратниот дуел ќе смета на истиот состав. „Моите ракометари се подготвени и сакаме уште еднаш да играме во Келн“, вели стратегот на Вардарци, Гонзалес. На спротивната страна тренерот на „зебрите“ Алфред Гисласон нема да може да смета на десниот бек Стефан Вајнхолд кој се здоби со повреда. Вардар: Штербик, Милиќ, Абутовиќ, Борозан, Канелјас, Циндриќ, Чупиќ, Дибиров, Фереира Мораеш, Карачиќ, Криштопанс, Македа, Марсениќ, Шишкарев, Стоилов, Војводиќ. Кил: Ландин Јакобсен, Волф, Билик, Дисингер, Дувњак, Екберг, Фирнбахер, Френд-Офорс, Нилсон, Рамел, Сантош, Вујин, Винцек, Зарабец. Судии на денешниот меч се Чесите Вацлав Хорачек и Јири Новотни, додека ЕХФ делегатите доаѓаат од Словенија (Томо ...
сите 131 | | | веќе видена

next