Спорт 365

Познати се официјално сите двојки во НБА плеј-офот на Источната и Западната конфедерација… Бранителот на титулата од минатата натпреварувачка сезона, екипата на Голден Стејт Вориорс во првата рунда ќе ги одмери силите против Сан Антонио Спарс. Првите натпревари од плеј-офот ќе се играат в сабота (14. април) со дуелите Голден Стејт Вориорс-Сан Антонио Спарс (21:00 ч.) и Торонто Репторс-Вашингтон Визардс (23:30 ч.) НБА плеј-оф Источна конференција: Торонто Репторс-Вашингтон Визардс Кливленд Кавалирс-Индијана Пејсерс Филаделфија Сиксерс-Мајами Хит Бостон Селтикс-Милвоки Бакс Западна конференција: Хјустон Рокетс-Минесота Тимбервулвс Оклахома Сити Тандер-Јута Џез Портланд Трејл Блејзерс-Њу Орлеанс Пеликанс Голден Стејт Вориорс-Сан Антонио Спарс
сите 37 | | | веќе видена

Лесно и убедливо, без никакви проблеми, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Гостивар (95:74) во мечот од 3. коло од Суперлигата и му се реваншираа за поразот во претходната меѓусебна пресметка. Шампионот доминираше во текот на целиот меч, а клучната предност ја обезбеди во третиот период кој го доби со двоцифрена разлика (32:20). Шутот од далечина беше најсилното „оружје“ на „штрковите“, со оглед што постигнаа 13 тројки со нешто под 50-отстотна прецизност. Избраниците на тренерот Ѓорѓи Кочов ја погодуваа секоја втора „двојка“, а беа максимално надмоќни и во играта под кошевите со 13 скокови повеќе (43-30). Џордон Крафорд со 24 поени беше најпрецизен кај МЗТ Скопје Аеродром, а одлично одигра и последното засилување за шампионот, Андрија Бојиќ, кој средбата ја заврши со дабл-дабл ефект од 16 поени и 11 скокови. На спротивната страна Таварион постигна 16 поени (пет скокови), следен од Магдевски со 12 поени (шест асистенции, четири украдени топки). На останатите два натпревари од рундата: АВ ...
сите 42 | | | веќе видена

Вардар го поседува квалитетот за да игра на Ф4, сега останува само потврдата… Тимот покажа карактер да игра дури и кога има негатива, да не се откаже во ниту една ситуација. Македонскиот женски ракометен клуб Вардар в сабота во Скопје ќе се обиде да ја одбрани минималната предност од првиот натпревар во четвртфиналето против Митјиланд (23:24) и обезбеди нов настап на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите. „ Дојде и тој момент да го одиграме последниот меч за Вардар во СЦ „Јане Сандански” во овој состав. Верувам дека публиката ќе ги исполни трибините и дека ќе имаме голема поддршка на оваа средба. Сакаме на Ф4 турнирот за да го направиме оној чекор напред. Сакаме со победа да се збогуваме со натпреварите во Лигата на шампионите. Со оглед на тоа што Вардар има победа против Митјиланд сите очекуваат и на овој дуел да има победа за Вардар, а особено поради тоа што ова е последен меч во ваков состав во Скопје. Свесни сме и за тоа дека нема да биде воопшто лесно. Веруваме дека ќе можеме со победа да се најдеме на ...
сите 61 | | | веќе видена

Ракометарките на Вардар се на добар пат да бидат единствен тим што по петти пат ќе игра на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите… Остануваат уште 60 минути до потврда на тој успех, а реванш натпреварот против данскиот состав на Митјиланд почнува со предност за македонскиот женски ракометен клуб. На првиот натпревар во Данска нашите ракометарки победија со резултат 23:24. Сега останува да се потврди квалитетот на тимот од кого сите очекуваат искачување на европскиот врв. Тоа лани за малку не им успеа, а ова е последната шанса тоа да се направи. Во тимот се свесни дека иако Вардар е фаворит воопшто нема да биде лесно да се стигне до Будимпешта. Тоа го покажа и првиот меч во Данска каде во текот на натпреварот домаќинките беа во водство користејќи ги сите шанси и казнувајќи ги сите грешки на Вардарки во првиот меч. „ Добро знаеме што е нашата задача на дуелот в сабота. Во Данска имавме катастрофално прво полувреме, но во вториот дел го спасивме мечот. Знаеме што не очекува. Добро е што победивме. Направивме ...
сите 64 | | | веќе видена

На меѓународниот џиу-џица турнир „Будимпешта Опен 2018“ нашата земја освои пет медали… На овој настап се натпреваруваа над 600. учесници во вкупно шест борилишта. Македонските борци на најголемиот верски празник Велигден се бореа како лавови, за себе, својот клуб и Македонија. Катерина Ацевска и Дарко Стојановски освоија златни медали, додека со сребро се закитија Јаким Колевски, Зоран Колевски и Јана Велковска.
сите 2 | | | веќе видена

Иско се очекува да го напушти Реал Мадрид наредното лето, но неговата наредна дестинација е сеуште непозната… Според шпанските медиуми, најновиот клуб кој што покажува интерес за Иско е италијанскиот шампион Јувентус кој е подготвен да испрати понуда од 150 милиони евра. 25-годишниот репрезентативец на црвената „фурија“ досега во дресот на „кралевите“ има 153. натпревари и 30. голови од 2013 год. Воедно „Старата дама“ ја следи и ситуацијата уште со тројца фудбалери на „кралскиот“ клуб, тие се: Тони Крос, Дани Себалос и Матео Ковачиќ.
сите 13 | | | веќе видена

Фернандо Торес најверојатно ќе ја продолжи кариерата во САД откако ќе истече неговиот договор со Атлетико Мадрид, пренесува „Марка“. Во понеделникот шпанскиот фудбалер изјави дека ќе го напушти неговиот клуб на крајот од оваа натпреварувачка сезона. Според споменатиот извор како наредна дестинација се спомнува американската МЛС лига, но за услугите на 34-годишниот играч интерес покажуваат и кинеските екипи. Да додадеме уште дека Далиан Јифанг, кој го ангажираше неговиот тимски колега Јаник Караско во февруари, исто така се обиде да го доведе поранешниот играч на Ливерпул.
сите 35 | | | веќе видена

На 50. издание на Илинденскиот кајак слалом што традиционално се одржува на патеката Матка во Скопје… Во натпреварите од кајак (К1) првото место го освои натпреварувачот од Словенија, Вид Острбеник (115.57). На втората позиција се најде српскиот претставник Павле Ѓорѓевиќ (118.90), а како трет заврши Христијан Игнатов од Македонија (Кајак Клуб Бабуна – Велес) 121.17. Игнатов воедно се натпреваруваше во поединечна конкуренција (Ц1) каде што беше четвртопласиран, зад водечкото трио Панагиотис Зисекас (Грција), Горан Јовановиќ (Србија) и Лука Зубчиќ (Хрватска). Да додадеме уште дека во женска конкуренција триумфираше Кристина Петровиќ (Србија, 152.99), пред Лиса Маенпа (Финска, 157.67) и Наја Пинтерич (Словенија, 172.46). Освен од Македонија, на „ИКАС 2018“ имаше учесници уште од Грција, Србија, Хрватска, Финска, Словенија, Унгарија, Литванија и Норвешка. Фото: facebook.com/hristijan.ignatov
сите 5 | | | веќе видена

Националната селекција до 16 години која е дел од од проектот за развој на млади и талентирани кошаркари на ФИБА насловен како „заедно до М16“ запиша три победи на турнирот во Косово кој се одржа изминатиот викенд. Предводникот на оваа репрезџентација, Александар Јованчев е задоволен од прикажаната игра на своите избраници, за кои верува дека ќе бидат максимално подготвени за претстојното Европско првенство (дивизија Б) на кое ќе земат учество. Македонија-Косово 71:56 Македонија-Романија 107:50 Македонија-Бугарија 62:54 Статистиката е достапна на следните линкови: МАКЕДОНИЈА – Косово МАКЕДОНИЈА – Романија МАКЕДОНИЈА – Бугарија „ Со последниот одигран турнир во Приштина ги завршивме активностите околу проектот “Заедно до 16 години”. Со одработување на целокупниот процес од 2 години каде беа разгледани и пратени голем број на млади кошаркари веќе добивме конечна слика околу изборот на кошаркари кој летово ќе ги започнат припремите за европското првенство Б дивизија во Сараево. Периодот од 2 години го ...
сите 4 | | | веќе видена

Како што пренесува шпанскиот „АС“, Атлетико Мадрид ја следи ситуацијата со еден фудбалер на германскиот шампион… Станува збор за 25-годишниот лев бек на Баерн Минхен, Хуан Бернат кој се поврзува со трансфер во дресот на „јорганџиите“. Токму во Шпанија ја започна професионалната кариера, поточно во Б тимот на Валенсија, а потоа се префрли во првиот состав, каде што во периодот од 2011-2014 год. имаше 51. натпревар и еден погодок. Од 2014 год. досега за баварскиот гигант има вкупно 72. одиграни мечеви и три постигнати голови. За шпанската најдобра репрезентација има седум натпревари и еден погодок реализиран токму на неговото деби во националниот дрес. Воедно за 11. милиони евра дојде на „Алијанц Арена“, сезонава стартуваше само на осум мечеви во Бундеслигата, а потсетување наредната година му истекува договорот со Баерн.
сите 44 | | | веќе видена

Пред почетокот на Ф4 турнирот во СЕХА Газпром лигата утре (среда) во периодот од 16 до 18 часот во Сити мол ќе има дружење со ракометарите на Вардар, и истовремено ќе имате шанса да освоите и многу вредни награди. Вардар е организатор на Фајнл-фор турнирот и заедно со СЕХА лигата ќе огранизираат различни наградни игри и запознавања со турнирот. Ќе може да добиете автограм од ракометарите на Вардар, да направите селфи.. Се што треба да сторите е да бидете во Сити мол во периодот од 16 до 18 часот. А таму ќе ве чекаат: Иван Чупиќ, Даинис Криштопанс, Хорхе Македа, Игор Карачиќ, Мартин Поповски и Рожерио Мораеш Фереира. Исто така во пресрет на спектаклот, дознајте низ статистика каква беше сезоната на Вардар ТУКА Воедно прочитајте за Лука Циндриќ и неговото цело интервју за официјалниот магазин на СЕХА Газпром лигата по повод Ф4 турнирот во Скопје ТУКА Потсетување дека во петок се играат полуфиналните натпревари од Ф4 турнирот. Од 17,45 часот во првото полуфинале се среќаваат Вардар и Мешков, а од 20,15 часот ...
сите 205 | | | веќе видена

Сезонава четири ракометарки се наоѓаат во конкуренција за едно од местата, а меѓу оние што се борат е и тренерот на македонскиот женски ракометен клуб, Ирина Дибирова. Петта сезона по ред ЕХФ им дава можност на навивачите да го изберат својот идеaлен тим на сезоната во Лигата на шампионите. И како што традицијата продолжува со изборот, така продолжува и да има по неколку ракометарки на Вардар во тој избор. Во годинешниот избор на Ол стар тимот на ЛШ се најдоа: Голман – Амандин Лејно Лев бек – Андреа Пенезиќ Пивотмен – Драгана Цвијиќ Десен бек – Александра Лакрабер Тренер: Ирина Дибирова Гласањето се одвива на следниот линк ( https://apps.facebook.com/my-polls/all-star-team-women-2017-18 ) Гласањето е отворено до 8 мај 2018 година, а победниците односно идеалниот тим ќе биде прогласен за време на финалниот викенд во Будимпешта на 12 и 13 мај. Вардар е на чекор до своето петто учество на Ф4 турнирите. Во првиот четврт-финален натпревар „црвено-црните“ победија на гостувањето во Данска кај Митјиланд со ...
сите 106 | | | веќе видена

Маруан Фелаини е трансфер „мета“ на Ливерпул… Како што пренесуваат британските медиуми, белгискиот интернационалец кој има договор со Манчестер Јунајтед до крајот на сезоната би можел следното лето да го облече дресот на тимот од „Енфилд“. Исто така, се шпекулира дека можно е по крајот на оваа сезона играчот од средниот ред на украинскиот клуб Шахтјор Доњецк, Фред да се пресели на „Олд Трафорд“. Од друга страна, „црвените ѓаволи“ за услугите на 25-годишниот Бразилец имаат конкуренција во нивниот градски ривал, Манчестер Сити.
сите 45 | | | веќе видена

Вардар победува, игра добро, а тоа му носи и многу индивидуални признанија… Македонските женски ракометни шампиони победија со 23:24 на гостувањето во Данска и е чекор поблиску до пласман на Ф4 турнирот во Будимпешта. Останува само уште реваншот во сабота (17:00 ч.) во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје за потврда на уште едно учество на завршниот спектакл во Унгарија. Пивотменот Драгана Цвијиќ е избрана за една од трите ѕвезди на колото. Таа беше наша најефикасна ракометарка со осум голови потврдувајќи го повторно квалитетот што го поседува. Како ЕХФ ја претстави Цвијиќ и кои се другите ѕвезди на колото можете да погледнете на следниот линк. Индивидуални награди добија и Андреа Лекиќ и Ина Суслина. Организаторот на играта на „црвено-црните“ постигна атрактивен гол со „цепелин“ после асистенцијата од Александра Лакрабер. Тој гол беше дел од Топ-5 голови на колото . Победата секогаш се добива со добра одбранба, а сега Вардарки меѓу стативите ја имаа и Ина Суслина. Една од нејзините одбрани се најде на врвот во ...
сите 113 | | | веќе видена

Во мадридското дерби од 31. коло во најсилното шпанско фудбалско првенство ремизираа екипите на Реал и Атлетико (1:1). Португалската ѕвезда на „кралевите“ Роналдо после „ножичките“ во Лигата на шампионите, постигна уште еден убав погодок, овојпат волеј во 53. мин. после асистенцијата на Бејл за водство на домаќините. Нивната радост кратко траеше, бидејќи само четири минути подоцна за израмнување се погрижи францускиот интернационалец Гризман по додавањето на Витоло. Во останатите мечеви од неделната програма: Леванте-Лас Палмас 2:1, Реал Сосиедад-Жирона 5:0, Валенсија-Еспањол 1:0. Табела: Барселона 79 бодови, Атлетико Мадрид 68, Валенсија 65, Реал Мадрид 64, Бетис 49, Виљареал 47… от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube .
сите 11 | | | веќе видена

Денеска во рамките од 34. коло во втората шпанска фудбалска лига три бода за составот на Химнастик. На домашен терен со минимален резултат 1:0 избраниците на тренерот Ривас успеаја да го совладаат подоброрангираниот Ваљадолид. Стрелец на единствениот гол за домаќините беше Вазкез во 89. мин. од средбата после асистенцијата на Хименез. Гостите имаа шанса да извлечат бод од овој дуел, но тоа не го дозволи македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски кој одлично реагираше. Засега Химнастик добри ја води битката за опстанок во Сегунда, моментно е на 14. место со 42 бодови, а во следното коло на 15. април ќе гостува кај Р. Овиедо. НАЈИНТЕРЕСНИТЕ МОМЕНТИ ОД НАТПРЕВАРОТ ХИМНАСТИК-ВАЉАДОЛИД (1:0) МОЖЕТЕ ДА ГИ ПОГЛЕДНЕТЕ ТУКА
сите 6 | | | веќе видена

Во рамките од 31. коло во најсилното шпанско фудбалско првенство три важни бода за екипата на Леванте… После првото полувреме на домашен терен со 1:0 водеа избраниците на тренерот Лопез во 35. мин. преку Коке. Потоа, на стартот од вториот дел гостите израмнија преку Гарсија после асистенцијата на Калери. Македонскиот интернационалец Енис Барди кај Леванте настапи од 67. мин. како замена за Иви. Во 86. мин. домаќините останаа со играч помалку поради вториот жолт картон на Коке, но и покрај тоа во самиот финиш (90+2) дојдоа до победата благодарение на Кампања. Леванте останува во безбедната зона на 17. позиција со 31 бод, осум повеќе од Депортиво Ла Коруња кој е во опасната зона за испаѓање. На 15. април во следното коло Леванте ќе игра на „Ванда Метрополитано“ против екипата на Атлетико Мадрид. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube .
сите 13 | | | веќе видена

Фудбалерите на Торино го срушија „проклетството“ против Интер долго 24 години во Серија А. „Биковите“ славеа со минимален резултат (1:0), а единствениот стрелец беше српскиот репрезентативец Љајиќ во 36. мин. после асистенцијата на Де Силвестри. За Торино ова е 11. победа (трета по ред) сезонава за моментно 10. место со 45 бодови, додека Интер е на четвртата позиција со 59. Торино – Интер. Обзор матча. Италия. Серия А 2017/18. 31 тур. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube .
сите 29 | | | веќе видена

Се одиграа четири од најавени пет натпревари во рамките од 26. коло во Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ)… Шкендија забележа уште една убедлива победа и тоа во градското дерби против екипата на Ренова со резултат 5:0. По двапати во листата на стрелците за „црвено-црните“ се запишаа Шефити и Радески, а гол-серијата во 23. минута ја започна Емини. Избраниците на тренерот Ќатип Османи се уште поблиску до титулата, особено после ремито на нивниот најголем конкурент Вардар на гостувањето кај Академија Пандев (1:1). Во текот на второто полувреме поведоа домаќините со погодокот на Чешмеџиев во 50. мин., но кратко траеше нивната радост, само 180 секунди подоцна дојде израмнувањето преку Максиков. Да додадеме уште дека е одложен мечот помеѓу Шкупи и Пелистер, според информациите 14 фудбалери на битолската екипа имале стомачни проблеми, односно биле затруени после заедничкиот ручек кој што го имале во Велес по што веднаш беа хоспитализирани. 1МФЛ, 26. коло Сабота, резултати: Работнички-Силекс 2:0 (Кировски 29, ...
сите 63 | | | веќе видена

Уште во втората минута македонскиот интернационалец ја најави победата на Бангкок Глас… На домашен терен во рамките од деветтото коло во најсилното фудбалско првенство на Тајланд неговиот клуб триумфираше убедливо со 4:1 над Полис Теро. Бангкок Глас ја прекина серијата од три мечеви без победа, моментно е на 12. место со 11 бодови. Ова за него е четврти погодок сезонава во деветтиот лигашки настап:
сите 10 | | | веќе видена

next