Спорт 365

Во текот на минатата седмица до адресата на Македонската кошаркарска федерација… Пристигна барање од кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром во врска со промена ...
сите 13 | | | веќе видена

Вардар направи голем подвиг против силниот бундеслигаш изминатиот викенд, актуелниот европски шампион забележа победа во првиот четвртфинален меч против Кил в ...
сите 165 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација до 15. години (генерација 2003) вчера го започна настапот на турнирот на Нациите кој што се одржува во Италија… Во ...
сите 5 | | | веќе видена

Доцна синоќа во првата рунда од НБА плеј-офот, составот на Хјустон Рокетс во петтиот натпревар дома триумфираше со резултат 122:104… На тој начин со вкупни 4:1 ...
сите 83 | | | веќе видена

Огромен успех на Таеквондо Клубот Тигри-Скопје на меѓународниот натпревар 5ти Скопје Опен што се одржа на 21.04.2018 во СРЦ Кале. Тигрите учествуваа со само 14 ...
сите 8 | | | веќе видена

Српскиот тенисер е далеку од својата препознатлива добра форма… Новак Ѓоковиќ во второто коло на турнирот во Барселона загуби од Словакот Мартин Клижан (2:6, ...
сите 50 | | | веќе видена

Вардар денеска доживеа нов, трет по ред пораз во првенствените натпревари. Практично продолжува негативната серија на „црвено-црните“ кои веќе шест меча во ...
сите 7 | | | веќе видена

Подгорица (Црна Гора) е домаќин на последниот турнир од ВРХЛ Регионалната женска ракометна лига… Македонскиот шампион Вардар кој веќе ја освои титулата оваа сезона, во првиот натпревар денеска минимално триумфираше над Будуќност со резултат 27:26. „Црвено-црните“ успеаја на почетокот да поведат со 1:0, а потоа постојано имаа водство на овој дуел. Противникот доаѓаше до израмнување во текот на мечот, но не можеше и да направи пресврт, бидејќи избраничките на тренерот Ирина Дибирова повторно се одлепуваа. Играта гол за гол траеше постојано во првиот дел, нашиот тим поведуваше, а Будуќност брзо носеше егал. Вардарки на одмор заминаа со позитива (14:13). Во вториот дел, Вардар успеа првпат да поведе со два гола на стартот, но подоцнa Црногорките се вратија во игра и израмнија на 18:18, а потоа дојде конечно до мал притисок во нападот од Вардар. Заигра Вардар поангажирано, имаше повеќе од играта, Барбара Лазовиќ донесе погодок со кој првпат стигнаа до плус четири, 24:20. Домаќинот до крајот ја намали својата ...
сите 21 | | | веќе видена

Денеска во новиот натпревар од најсилното романско кошаркарско првенство… Составот на Питешти на домашен терен ја прекина негативната серија од пет порази во низа во шампионатот. Пред своите гледачи успеа да го совлада тимот на Стеауа со резултат 77:79, иако после три четвртини имаше негатива од 52:54. Во последните 10. минути Питешти кој останува последнорангиран во шампионската група доминираа и ја освоија последната делница со 25:15. Свој придонес во успехот имаше македонскиот репрезентативен плејмејкер Александар Костоски кој реализираше седум поени, додаде три скока, шест аистенции и една украдена топка. До крајот на сезоната за Питешти останува уште еден дуел, на 28. април 2018 год. ќе му гостува на Темишвар (17:00 ч.)
сите 12 | | | веќе видена

Германија и официјално се прјави за организација на Европското првенство во 2024. година… Предадени се сите потребни документи, последен пат, но како Западна Германија организираше ЕУРО во далечната 1988. година. Потсетување, дека Германија беше домаќин на Светското првенство 2006. година кога успеа да дојде до бронзениот медал. Според информациите Германија ќе има конкуренција за организирање на ЕП 2024 во Турција која пак своите документи ќе ги предаде до крајот на оваа седмица.
сите 14 | | | веќе видена

Нов настап на меѓународната сцена и повторно се освоени медали на џиу-џица турнирите… Македонските натпреварувачи овојпат учествуваа на „MARIBOR OPEN – ROBI RAJH 2018“ во Словенија. Како што известуваат од Македонската Џиу Џица Федерација од овој турнир нашите борци се враќаат задоволни со постигнатите резултати. Во многу силни борби медали успеаја да освојат: -Дарко Стојановски (златен медал) -Катерина Ацевска (златен медал) -Јаким Колевски (златен медал) -Зоран Колевски (сребрен медал) -Филип Денков (сребрен медал) -Данил Николиски (сребрен медал) -Калин Кирковски (бронзен медал) -Стефан Донев (бронзен медал) Неколку наши борци не успеаја да дојдат до едно од првте три места поради тешки борби и многу борци во нивните категории. Да додадеме уште дека во „ЈАДРАНСКАТА ЏУ ЏИТСУ ЛИГА“, тимот на „ОСЕНСЕИ БАЛЕКС“ забележа една победа против тимот на Панда од Херцег Нови и два порази од НиФ Алексинац и АДК Марибор. За тимот настапија Александар Илиевски, Христијан Јованов, Виктор Велинов и Кирил Иванов. Фото: ...
сите 10 | | | веќе видена

Денеска тимот на АКК Стефановски одржа прес конференција во просториите на Кореа Ауто Трејд Скопје Hyundai Motors Macedonia… На средбата беа претставени плановите на Игор Стефановски Иџе за натпреварувањето во сезоната 2018 каде што ќе се натпреварува во европската ТЦР – серија. Потсетување, минатата година Стефановски го имаше најдобриот пласман во ЕТЦЦ серијата освојувајќи го четвртото место во конечниот генерален пласман. Во новата европска серија ќе настапува со „Хјундаи И30“, благодарение на спонзорите кои влеваат доверба во нашиот Иџе дека може повторно да остварува големи резултати на меѓународната сцена и биде воедно рамо до рамо со најдобрите во Европа. И оваа година целта ќе биде да се освојат што е можно повеќе бодови, новата сезона во ТЦР ќе стартува на 6. мај во Франција. Фото: facebook.com/IgorIdzeStefanovski/
сите 9 | | | веќе видена

Претстојниот фајналфор во Купот на Македонија, кој ќе се игра на 19 и на 20 мај 2018 год., ќе претставува пресметка меѓу две екипи од Скопје и од Битола, откако Пелистер обезбеди учество и им се приклучи на Металург и на Еурофарм Работник. Последното празно место ќе се дознае после натпреварите од групата 1 каде што фаворитската улога ја има Вардар кој изминатиот викенд имаше обврски во Лигата на шампионите. Група 1, СЦ Јане Сандански – Скопје Полуфинале: РК Металург 2 – РК Вардар ГРК Борец – РК Металург Јуниор Досега се завршени натпреварите во групите 2, 3 и 4 и постигнати се следните резултати: Група 2, Сала Младост – Битола Полуфинале: 20.04.2018, 11.00 ч.: РК Прилеп 2010 – РК Еурофарм Работник 21:36 (10:17) 20.04.2018, 13.00 ч.: РК Струга – РК Радовиш 27:32 (12:15) Финале: 20.04.2018, 18.00 ч.: РК Радовиш – РК Еурофарм Работник 25:28 (12:17) Група 3, Сала Радишани – Скопје Полуфинале: 21.04.2018, 15.00 ч.: РК Делчево Вардар – РК Пелистер 20:43 (8:19) 21.04.2018, 18.30 ч.: РК Бутел – РК Охрид 2013 29:27 ...
сите 17 | | | веќе видена

Фудбалерот на Ливерпул е прогласен за најдобар играч оваа сезона во Премиерлигата во изборот на колегите… Првиот стрелец во најквалитетната англиска лига со 31 гол. Мохамед Салах ја доби наградата пред фудбалерот на Манчестер Сити, Кевин де Брујн и напаѓачот на Тотенхем, Хари Кејн. Египетскиот интернационалец оваа сезона постигнуваше нови рекорди, прв во историјата на Премиерлиата кој три месеци по ред беше најдобар, а воедно го надмина рекордот на Алан Ширер, Кристијано Роналдо и Луис Суарез по бројот на погодоци. Шанса да го поправи својот учинок ќе има против екипите на Стоук, својот поранешен клуб Челзи и Брајтон. За најдобар млад фудбалер е избран Лирој Сане од редовите на Манчестер Сити, а во продолжение погледнете го и идеалниот тим на сезоната: Давид де Геа (Манчестер Јунајтед), Кајл Вокер (Манчестер Сити), Јан Вертонген (Тотенхем), Николас Отаменди (Манчестер Сити), Маркос Алонсо (Челзи), Давид Силва (Манчестер Сити), Кевин де Брујн (Манчестер Сити), Кристијан Ериксен (Тотенхем), Мохамед Салах ...
сите 135 | | | веќе видена

После вечерашните прекрасни голови од страна на Енис Барди и Горан Пандев… Дефинитивно овој ден може да се заокружи како одличен за македонските фудбалски интернационалци кои настапуваат за своите клубови кога станува збор за головите. Во рамките од шестото коло во плеј-аут групата за опстанок во најсилната романска лига, Сепси ремизираше 2:2 на гостувањето кај Ботошани. Марко Симоновски стана еден од милениците на навивачите на неговиот клуб со неговите погодоци оваа сезона кои се клучни досега во битката за останување во елитата. Откако најпрвин првиот гол на Сепси го постигна поранешниот играч на Работнички, Милован Петровиќ, во 61. мин. донесе водство со еден прекрасен гол. Малку недостасуваше да бидат обезбедени сите три бода, домаќините успеаја во самиот финиш (90+4) да се спасат од пораз. Засега Сепси е во безбедната зона на четвртото место во генералниот пласман со 20 бодови, а во следното коло ќе игра против лидерот на домашен терен, Динамо Букурешт.
сите 9 | | | веќе видена

Вечерва во 34. коло од најсилното италијанско фудбалско првенство нови три бода за екипата на Џенова… На стадионот „Луиџи Ферарис“ со конечен резултат 3:1 избраниците на тренерот Балардини триумфираа над Верона. При водство од 2:1 за домаќините во 81. мин. на теренот како замена за Португалецот Медеирош влезе македонскиот интернационалец Горан Пандев. Нашиот репрезентативец практично го постави конечниот епилог во самиот финиш од средбата (90+3) со еден прекрасен лоб удар во мрежата на немоќниот голман Николас. Со вечерашниот меч се комплетираше 34. коло во Серија А, тимот на Џенова моментно е на 11. место со 41 и теоретски може да се каже дека го обезбеди опстанокот на четири кола до крајот на сезоната.
сите 26 | | | веќе видена

next