Спорт 365

Марјан Секуловски официјално ја напушти клупата на фудбалскиот клуб Пелистер… Оваа информација ја потврди на својата фејсбук профил каде што ја изразува својата благодарност кон ФК Пелистер за досегашната соработка: „ Ви благодарам на сите Вас за прекрасните 3 месеци и заедничка работа. Горд сум што бев дел од вас, фудбалери, стручен штаб, администрација, управа, навивачи. Само еден тим, само еден град, само Пелистер, само Битола!!! “. Во борбата за опстанок, Пелистер од клупата ќе го води Неџат Хусеин. Да потсетиме, во 28. коло Пелистер во пелагониското дерби ремизираше 1:1 против прилепска Победа. Пелистер се наоѓа на претпоследното деветто место со 25 бодови, а во следната рунда на 22. април (недела) од 16:00 часот ќе му гостува на Работнички. Фото: facebook.com/marjanmane/
сите 11 | | | веќе видена

„Почитувани, Преставници на Медиумите, јавните гласила, спортски работници и вљубеници на ракометната игра, повод за денешната прес конференција е финасискиот извештај за првото тримесечие од работењето на новиот управен одбор на Р.К. Пелистер А.Д. – Битола, како и за завршната сметка од претходната година, претставување на официјално новиот тренер на РК. Пелистер. Најава за официјално отворање на реновираните простории. За нештата бидат појасни за секого, особено за ракометната јавност и нашата верна публика, што до сега е направено и какво е работењето на оваа управа, како што најавивме претходно ќе ја преставиме состојбата во која го затекнавме клубот и какво беше работењето на претходната управа. Основен долг на РК. Пелистер 5 086 337 денари или 83 000 евра плати за ноември октомври, септември и половина август, а подоцна и декемвриска плата. Побарувања од конто кон добавивачи во земјата е 618 332 денари или 10 054 евра. Поединечни побаруања со извршно решение 53 594 денари кон Ројал Секјурити за ...
сите 3 | | | веќе видена

Минатата година, поточно во јуни шведскиот лев бек одлучи да паузира од ракометот на само 27-годишна возраст после пет сезони во дресот на Рајн Некар Левен… Но, во февруари Екдал Ду Риц направи изненадувачки кам-бек во клубот од Манхајм да помогне во обидот да се освои третата титула по ред во Бундеслигата. Денеска и официјално беше објавено дека од следната сезона ќе го облече дресот на ПСЖ (две-годишен договор) кој воедно ќе биде предводен од сегашниот тренер на Вардар, македонскиот селектор Раул Гонзалез. Тоа е третото засилување во редовите на францускиот клуб за наредната сезона, откако претходно се обезбедија услугите на данскиот пивот Хенрик Тофт Хансен и шпанскиот одбранбен играч Виран Морос.
сите 33 | | | веќе видена

Денеска македонската женска Фед куп тениска репрезентација (ранг 75) го одигра и третиот натпревар во Гамарт, Тунис. Во рамките од групата А (Трета Евро Африканска зона) беше претрпен и вториот пораз овојпат од селекцијата на Литванија (65). Претходно беше остварена победа над Исланд (2:1) и уште еден пораз од Ерменија (0:3) со што нашите најдобри тенисерки и наредната година ќе играат во истото натпреварување. Најпрвин во првиот меч кој траеше нешто над два часа, Марија Еленова загуби од Паулина Бакаите со резултат 2:0 по сетови 7:5 и 7:6 (0). Во вториот дуел кој заврши за еден час, убедливо со 6:0 и 6:1, Катарина Маринковиќ беше совладана од Јоана Еидуконите. Третиот најавен натпревар во двојки ќе биде само формален, Ана Ристевска и Јана Таневска треба да се соочат против Ивета Даујотаите и Герда Зукуте.
сите 17 | | | веќе видена

Во вториот натревар од четвртфиналниот плеј-оф во романскиот ракометен шампионат… Составот на Доброгеа Суд Констанца на домашен терен израмни во серијата (1:1), откако триумфираше со 27:20 над Динамо Букурешт. Еден од најзаслужните за победата беше македонскиот голман Никола Митревски кој придонесе со 19. одбрани. Исто така, во серијата на 1:1 израмни и тимот на ЧСМ Букурешт кој како гостин минимално беше подобар од Темишвар на нашиот чувар на мрежата, Златко Даскалоски. Свој придонес во таа победа имаше десното крило Гоце Георгиевски како втор стрелец со четири реализирани голови од пет обиди, воедно имаше и едно исклучување од две минути.
сите 4 | | | веќе видена

Уште пред две години Златан Ибрахимовиќ се прости од националниот дрес на Шведска. Иако фудбалерот на Лос Анџелес Галакси даваше различни изјави, тој нема да биде дел од репрезентацијата на Светското првенство летово во Русија. Ибра од една страна ќе биде на Мундијалот, но од друга не како репрезентативец на Шведска. Очигледно ова е уште еден нов маркетиншки трик на Ибрахимовиќ на кој во фудбалската федерација на таа земја воопшто не сметаат. Тоа го потврди и селекторот, Јан Андерсон: „ Не, апсолутно не. И други играчи кои ја напуштиле репрезентацијата не се вклучени во плановите. Оние кои рекле „да“, ќе бидат таму. После ЕП во Франција, Златан и уште неколку фудбалери рекоа дека не сакаат повеќе да играат за репрезентацијата, јас тоа го почитувам. Не можам да разберам тоа што медиумите шпекулираат и тоа што Ибрахимовиќ говори. Јас знам само она што ние го разговаравме. Имавме договор и тој спрема мене беше навистина јасен. Со тоа се согласувам “, изјави Андерсон. Ибрахимовиќ е најдобар стрелец во ...
сите 50 | | | веќе видена

Како што во изминатиот период се најавуваше, тоа и се потврди од страна на унгарскиот ракометен клуб… Играчот на Вардар, шпанскиот бек Жоан Канелјас од наредната натпреварувачка сезона ќе ги брани боите на Пик Сегед. Левиот бек на македонскиот и европски шампион кој ќе им се приклучи на своите нови тимски колеги следното лето, официјално потпиша две-годишен договор. Со „црвено-црните“ успеа лани да ја освои титулата во Лигата на шампионите, а ќе се обиде за прв пат во историјата на натпреварувањето, истата да биде одбранета. На патот до нов Ф4 турнир во Келн, во четвртфиналето стои германскиот Кил, а веќе в недела (22. април) во „Шпаркасен“ Арена ќе се игра првиот натпревар. Канелјас кој со шпанската репрезентација беше европски (2018) и светски шампион (2013 год.), во клупската кариера играше уште за Гранољерс, Барселона, Атлетико Мадрид, Хамбург и Кил. Да потсетиме, Вардар на крајот од сезоната ќе го напуштат уште Лука Циндриќ, Арпад Штербик, Илија Абутовиќ, Мијајло Марсениќ и Раул Гонзалез. Исто така се ...
сите 31 | | | веќе видена

Како што пренесува официјалниот клупски веб сајт, менаџерот ќе ја напушти клупата на крајот од оваа сезона. „ После едно внимателно разгледување и дискусија со раководството на клубот, проценив дека е вистинско време да го напуштам Арсенал на крајот од сезоната. Благодарен сум на привилегијата што го водев клубот во годините кои ќе бидат запаметени во историјата. Сите овие години работев посветено и со интегритет. Им се заблагодарувам на вработените, играчите, навивачите, јас ќе го сакам Арсенал засекогаш “, рече Арсен Венгер во соопштението. Легендарниот „Професор” ги води „топчиите” од октомври 1996 година и во следните две децении го направи клубот од северен Лондон еден од најпознатите, но исто така и финансиски најстабилни клубови во светот. #MerciArsène pic.twitter.com/7wqOwveCfz — Arsenal FC (@Arsenal) April 20, 2018 Му донесе на клубот три титули во Премиерлигата, и по седум во ФА Купот и „Комјунити Шилд“, како и едно финале во Лигата на шампионите. Потоа, три пати беше избран за менаџер на годината ...
сите 170 | | | веќе видена

Се одиграа вкупно четири натпревари од најсилното шпанско фудбалско првенство… Повторно среќен крајот на Леванте кој на домашен терен оствари нов важен триумф над Малага (1:0). Херој на домаќините беше интернационалецот од Гана, Боатенг во 93. мин. за голема радост на трибините. Македонскиот репрезентативец Енис Барди кој во минатото коло настапи против Атлетико Мадрид, овојпат остана на клупата за резервни играчи. Леванте останува засега безбеден на 17. позиција со 34 бодови, седум повеќе од Депортиво Ла Коруња кој е во опасната зона. До крајот на сезоната во Примера остануваат уште пет кола, а Леванте редоследно ќе игра против Атлетик Билбао (гости), Севиља (дома), Легањес (гости), Барселона (дома) и Селта Виго (гости). Во останатите вечерашни дуели беа постигнати следните резултати: Алавес-Жирона 1:2, Реал Сосиедад-Атлетико Мадрид 3:0 и Бетис-Лас Палмас 1:0.
сите 53 | | | веќе видена

Во последното дерби оваа сезона на Националната Арена „Филип Втори“, составот на Шкендија триумфираше со 2:3 против Вардар… На тој начин тетовските „црвено-црни“ предводени од тренерот Ќатип Османи се наоѓаат на еден бод од шампионската титула која може да биде обезбедена во следното коло од Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ) на домашен терен против Шкупи. Шкендија веднаш после триумфот ја прославија големата победа и на тој начин, иако сеуште неофицијално, ја најави прославата на новата титула, вкупно втора во клупската историја. Освен на теренот, се славеше и во соблекувалната каде што играчите покажале воедно непрофесионализам и упатувале навреди кон фудбалскиот клуб Вардар. Повеќе информации околу тој настан можете да прочитате и погледнете ТУКА Веднаш пристигна реакција од поранешниот член на Вардар, сегашен фудбалер на унгарската екипа на Видеотон огласувајќи се на својот Фејсбук профил: „ Кога Шкендија ќе направи барем малку од тоа што го има ВАРДАР тогаш радувајте се…ама како луѓе… Уште еднаш ...
сите 14 | | | веќе видена

Левото македонско репрезентативно крило говореше за успешниот настап на Фајнл-фор турнирот во Купот на Унгарија. Дејан Манасков и неговиот клуб Веспрем успеаја да се закитат со куп трофејот откако во финалето го совладаа составот на Пик Сегед. „ Тоа беше едно добро, одлично искуство. Беше важно за нас да триумфираме на Ф4, после она што ни се случи изминатиот период (елиминација во осминафиналето од ЛШ). Ни беше потребна самодоверба, среќни сме поради успехот, но има уште една цел за која одиме да се бориме. Имаме две недели да се подготвиме и се надевам дека ќе играме како во Дебрецин. Доколку тоа го направиме, можеме да го освоиме и шампионатот. Добро е чувството после мојот прв трофеј со клубот, затоа и дојдов, да освојувам титули. Таа беше мојата прва, се надевам не и последна титула. Што се однесува до очекувањата за останатиот дел од сезоната, имаме четири натпревари и сакаме на сите да триумфираме. Сакаме да одиме на летен одмор со „двојна круна“ и дека треба да бидеме подобри следната сезона во ЛШ “, ...
сите 17 | | | веќе видена

Во рамките од 21. коло во најсилното француско ракометно првенство… Екипата на Нант освои нови бодови на домашен терен против Трембле со резултат 36:31. Најефикасен во триумфот беше македонскиот интернационалец Кирил Лазаров со осум голови , еден помалку забележа неговиот тимски колега Белегер. На табелата после 14. победа се наоѓаат на третата позиицја со 30 бодови, зад водечките тимови на ПСЖ и Монпелје кои имаат по 35. Ова беше добра најава за Нант кој викендов ќе го игра првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите против данскиот Скјерн.
сите 19 | | | веќе видена

Патрик Винцек, пивотот на Кил, говореше за официјалниот веб сајт на Европската ракометна федерација (ЕХФ) по повод четвртфиналниот двомеч против Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Првиот натпревар ќе се игра в недела (22. април) со почеток од 17:00 ч. во „Шпаркасен“ Арена, додка реваншот во истиот термин е на 29. април во веќе распродадениот Спортски Центар „Јане Сандански“. Од една страна Кил во осминафиналето го елиминираше унгарскиот Пик Сегед, а од друга во изминатиот период македонскиот шампион ја одбрани титулата на Ф4 турнирот во Скопје во СЕХА Газпром лигата со победите над Мешков Брест и ППД Загреб. Популарните „зебри“ оваа сезона пред своите гледачи има учинок од „само“ четири победи, три порази (Киелце, Целје, ПСЖ), а еднаш одиграл нерешено. „ Вардар е една од највисоките пречки во меѓународниот ракомет. Тие ја имаат најдобрата одбрана во светот, со најголема разновидност на одбранбени тактики и со огромни опции во нападот. Ако сте бранител на титулата во Лигата на шампионите и ...
сите 154 | | | веќе видена

Барселона е се поблиску оваа сезона да ја освои новата шампионска титула во Шпанија, вкупно 24. во својата историја, но да не беа судиските грешки на штета на Каталонците, трофејот во Примера ќе беше досега обезбеден. Избраниците на тренерот Валверде водат на табелата со 83 освоени бодив после 33. одиграни кола, 12 повеќе од второпласираниот Атлетико Мадрид кој има и меч помалку. Иако на тимот од „Камп Ноу“ му недостасуваат уште само шест бодови во преостанатите пет натпревари со цел и математички да биде шампион, тоа можеше да се случи уште претходно доколку не беа огромните судиски грешки во текот на сезоната кои севкупно „украдоа“ 12 бодови. -Последната судиска грешка се случи на последниот дуел против Селта кога Барса водеше со 2:1 се до 82. мин. кога капитенот на домаќините Аспас практично со рака донесе израмнување. Освен споменатиот дуел, каталонскиот гигант беше оштетен на уште пет мечеви: -Барселона гостуваше кај Лас Палмас (1:1) каде што главниот судија не му додели црвен картон на домашниот голман ...
сите 5 | | | веќе видена

Денеска македонската Фед Куп женска тениска репрезентација (ранг 75) го обезбеди првиот триумф во Гамарт (Тунис). После поразот на стартот од Ерменија (0:3), во рамките од Третата Евро Африканска зона нашите најдобри тенисерки дојдоа до првиот триумф во групата А против Исланд (ранг 103). Во првиот меч Марија Еленова со резултат 2:0 по сетови 6:2 и 6:1 ја совлада Софија Солеј Јонасдотир, а во вториот Катарина Маринковиќ со 6:4 и 6:2 беше подобра од Ана Софија Гронхолм. Утре (петок, 20. април) нашата репрезентација ќе игра против Литванија (ранг 65) која досега оствари две максимални победи над Ерменија (3:0) и Исланд (3:0).
сите 7 | | | веќе видена

Еден навистина необичен случај ни доаѓа од фудбалските терени во Унгарија… Трагикомична ситуација се случи на натпреварот помеѓу екипите на Ѓер и Њиреѓхаза во рамките од втората лига и веднаш стана хит на социјалните мрежи. Дури тројца играчи од ист клуб останаа да лежат на тревата поради повреда после една акција на домашните фудбалери. Фудбалерите на Ѓер тргнаа во напад преку десната страна, а двајцата играчи на противничкиот состав се најдоа на тревата после еден судар, додека третиот им се придржи поради истегнат мускул.
сите 4 | | | веќе видена

Немаше никакво сомнение во тоа дека Вардар ќе има целосна поддршка на реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите против Кил… Возвратниот дуел ќе се игра во СЦ „Јане Сандански“ на 29. април со почеток од 17:00 часот, а според информациите сите билети се распродадени за овој ракометен спектакл, останале само уште малку влезници за стоење. Потсетување, дека првиот меч од четвртфиналната пресметка за пласман на Фајнл-фор турнирот, македонскиот и европски шампион предводен од тренерот Раул Гонзалез ќе го игра во Германија, поточно во „Шпаркасен“ Арената на 22. април, в недела исто така од 17:00 часот. Да додадеме уште дека судии во првите 60. минути ќе бидат Стеван Пишон и Лорен Ревере од Франција, додека во Скопје судиска правда ќе делат Вацлав Хорачек и Јири Новотни од Чешка.
сите 153 | | | веќе видена

Се одиграа три натпревари од 33. коло во најсилното шпанско фудбалско првенство… На стадионот „Сантјаго Бернабеу“ Реал Мадрид мораше да се спаси од пораз откако ремизираше 1:1 против Атлетик Билбао. После првото полувреме водеа гостите со погодокот на Вилијамс после асистенцијата на Кордоба во 14. мин. од средбата. Израмнувањето се случи во 87. мин. кога Модриќ шутираше, а со „пета“ реагираше Роналдо за радост на трибините. Португалецот за прв во неговата кариера реализира гол на 12. лигашки мечеви по ред за „кралевите“. Во останатите два меча Валенсија загуби на домашен терен од Хетафе (1:2), додека Еибар со 0:1 славеше кај тимот на Еспањол. На табелата води Барселона со 83 бодови, пред мадридските гиганти Атлетико (71) и Реал (68), четвртопласирана е Валенсија со 65. Cristiano Ronaldo has scored in 12 consecutive club games for the first time in his career: To the rescue (again). pic.twitter.com/5gKDWa2LVh — Squawka Football (@Squawka) April 18, 2018 Реал Мадрид – Атлетик Бильбао. Обзор матча от ФУТБОЛЬНЫЕ ...
сите 8 | | | веќе видена

Вечерва се одиграа вкупно девет натпревари од 33. коло во најсилното италијанско фудбалско првенство… Составот на Џенова загуби минимално на гостувањето кај екипата на Рома на стадионот „Олимпико“ со резултат 2:1. Водеше римскиот клуб после првото полувреме со погодокот на Ундер, потоа на стартот од вториот дел предноста беше зголемена откако автогол си постигна Зукановиќ. Во 61. мин. единствениот погодок гостите го реализираа преку Лападула кој претходно беше убаво пронајден од македонскиот интернационалец Горан Пандев кој 120 секунди подоцна го напушти теренот кога беше заменет од Кофи. Џенова останува сигурен во безбедната зона на 12. позиција со 38 бодови, а во следното коло на 23. април дома ќе ја пречека претпоследнорангираната Верона. И на пет кола до крајот на Серија А неизвесно е трката околу шампионската титула, денеска Јувентус одигра само реми кај Кротоне, а тоа го искористи најголемиот конкурент на „Старата дама“, тимот на Наполи кој пак со 4:2 пред своите гледачи го совлада Удинезе. Серија А, ...
сите 24 | | | веќе видена

Денеска во рамките од 35. коло од најсилното англиско фудбалско првенство… Составот на Манчестер Јунајтед ја оправда фаворитската улога на гостувањето кај Борнмут (0:2). На „Виталити“ стадионот за три бода на „црвените ѓаволи“ се погрижија Смолинг во 28. и Лукаку во 70. мин. од средбата. Со овој триумф четата на Жозе Мурињо ја задржа предноста од четири бода повеќе од третопласираниот Ливерпул последните четири кола до крајот на сезоната. Да додадеме уште дека Погба е првиот играч на Јунајтед со 10 забележани асистенции во една премиерлигашка сезона од 2014/15 кога истиот учинок го направи сегашниот фудбалер на ПСЖ, Ди Марија. Paul Pogba is the first Man Utd player to provide 10+ assists in a single Premier League season since Ángel Di María in 2014/15. Double figures. pic.twitter.com/Jq5zNTA2XZ — Squawka Football (@Squawka) April 18, 2018 Борнмут – Манчестер Юнайтед. Обзор матча. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube .
сите 33 | | | веќе видена

next