Спорт 365

Натпреварувачи од македонскиот пливачки клуб „Бета“ изминатиот викенд имаа настап на меѓународните натпревари „11ти април Гран при” и „Пливко” во Белград (Србија), „Купот на Ниш” во Ниш (Србија) и меѓународниот натпревар „Пливај во Софија” во Софија (Бугарија). Пливачите кои настапија на најсилниот пливачки натпревар „11ти април Гран при” успеаја да се вратат со медали и во силната конкуренција да се изборат за финалиња и тоа: -Љупчо Ангеловски успеа да се избори за финале во дисциплините 50 метри делфин и 50 метри грбно, -Стефан Цветковски освои медал во дисциплината 100 мери делфин а воедно и постави нов национален македонски рекорд во дисциплината 50 метри делфин со време 28,18 секунди. -Јана Милковска успеа да се избори за финале во дисциплината 50 метри делфин и освои трето место, второ место во дисциплината 100 метри делфин и второ место во дисциплината 200 метри делфин – Матеја Дамчевски успеа да се избори за финале во дисциплините 50 метри грбно и 100 метри грбно. Од пливачите кои настапија на ...
сите 10 | | | веќе видена

Фантастичната игра во третата четвртина (28-15), на кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром им ја донесе победата на вечерашното гостување кај АВ Охрид (89-80) во меч од 5. коло од Суперлигата. Квалитетот и искуството дојде до израз веднаш по одморот помеѓу двете полувремиња, кога „сино-белите“ брзо дојдоа до двоцифрена предност, која потоа умешно ја одржуваа до самиот крај. Домаќинот пружи солиден отпор, особено во првите две четвртини, во кои тренерот Ѓорѓи Кочов ја бараше петорката од најрасположените играчи вечерва. Аеродромци максимално доминираа во играта под кошевите, што најдобро се гледа по учинокот на Бојан Трајковски и на Јуре Лалиќ кои со 24 поени и девет скока односно 20 поени и осум скока беа најдобри во составот на МЗТ Скопје Аеродром. На спротивната страна за охридската екипа доминираа Ахметбашиќ со 21 поен и Хенри со 19 поени (седум скокови). Рундата ќе биде комплетирана в четврток со останатите два меча: Блокотехна-Работнички (17:45 ч.) и Куманово-Гостивар (19:00 ч.) Фото: mztskopjeaerodrom.mk
сите 33 | | | веќе видена

Денеска во рамките од 30. коло во најсилното хрватско фудбалско првенство… Составот на Рудеш на домашен терен загуби со минимален резултат 1:2 од Локомотива Загреб. После првото полувреме водеше домаќинот благодарение на погодокот на македонскиот интернационалец Самир Фазли во 15. мин. од средбата. Ова за него е првенец (во 13. настап) оваа сезона во првенството на Фазли во дресот на Рудеш кој останува во безбедната зона во генералниот пласман со 26 бодови, но само два повеќе последнорангираните Истра и Цибалија со по 24 бодови кои што се на позициите кои водат во понизок ранг. ГОЛОТ НА ФАЗЛИ МОЖЕТЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ НА 00:20 МИН. ОД ВИДЕО ЗАПИСОТ:
сите 3 | | | веќе видена

Се одиграа и преостанатите четири натпревари во 28. коло од Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ)… Составот на Силекс веќе четврти меч по ред не знае триумф, односно во оваа серија денеска го забележа третото реми на гостувањето кај Силекс (1:1). Тимот од Кратово поведе во 16. мин. преку Глигоров, а домаќините израмнија преку Петковски во 54. мин. на теренот на СРЦ „Железарница“. Силекс предводен од тренерот Тасевски останува трет во генералниот пласман, позиција која води во квалификациите за Лига Европа, а во прилог им оди и поразот на Работнички од Ренова (2:1). Во првото полувреме водеа „гипсарите“ после автоголот на Рашо, во вториот дел израмни Шаркоски (86), а само четири минути подоцна домаќините дојдоа до трите бода благодарение на Стојановски. 1МФЛ, 28. коло Среда, резултати: Вардар-Шкендија 2:3 (Колевски 43, Блажевски 46 пенал/Ибраими 6, 51, Муслиу 59) Академија Пандев-Шкупи 1:2 (Балдовалиев 45+2/Шабани 33, Илијоски 38) Скопје-Силекс 1:1 (Петковски 54/Глигоров 16) Пелистер-Победа 1:1 (Трифуновски ...
сите 61 | | | веќе видена

Шкендија денеска во дербито од 28. коло во Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ)… Триумфираше на Националната Арена „Филип Втори“ – Скопје против Вардар со конечен резултат 2:3. Поведе Шкендија уште во шестата минута со погодокот на Ибраими, а домаќините непосредно пред паузата израмнија преку Колевски. Вардар за прв пат дојде до позитива на стартот од второто полувреме кога во мрежата на Реџепи стрелаше Блажевски од пенал. Не траеше многу радоста на Вардарци, бидејќи само пет минути подоцна Ибраими од слободен удар ја затресе мрежата на Алексовски за израмнување. Конечниот епилог го постави поранешниот член на Вардар, Муслиу во 59. мин. од средбата за вкупно 23. победа сезонава. Токму пред верни навивачи избраниците на тренерот Ќатип Османи во следното коло на 22. април може да го обезбедат трофејот на дуелот против Шкупи од 16:00 часот. Или со триумф или најмалку бод тетовските „црвено-црните“ ќе ја освојат својата втора титула во клупската историја. ВАРДАР – ШКЕНДИЈА 2:3 (1:1) Скопје, Национална Арена ...
сите 44 | | | веќе видена

Таеквондо клубот „Феникс Кик“ изминатиот викенд учествуваше на силниот меѓународен турнир„ 4 Хереја Трофеј“ во Софија на кој учествуваа шест држави: Македонија, Бугарија, Србија, Турција, Грција и Романија со околу 650 натпреварувачи. Клубот настапи со четворица натпреварувачи, надежите се изборија за четири финални борби што за „Феникс Кик“ е голем успех, но за жал никој не се закити со златен медал. Сите покажаа одлични борби храброст и зрелост која им е потрна. Стефан Димовски пионер -21 сребрен медал Лука Ангелов пионер -40 сребрен медал Давид Цеков пионер -52 сребрен медал Марко Грујоски кадет +65 сребрен медал На овој силен натпревар Лука Ангелов покажа и докажа дека е еден голем талент кој прераснува во врвен борец од кој во иднина ќе се очекуваат врвни резултати, имаше три победи и пораз во финалето.
сите 7 | | | веќе видена

Место во нападот покрај Кејн и Агуеро доби Мохамед Салах од Ливерпул, прв стрелец во Премиерлигата со 30 голови. Во изборот на Англиската асоцијација (ФА) избран е најдобриот тим на годината во најсилната англиска фудбалска лига. Новиот шампион на Англија за оваа сезона, Манчестер Сити има најмногу играчи (пет) помеѓу 11. најдобри, тројца има од редовите на Тотенхем, а по еден од Манчестер Јунајтед, Челзи и веќе рековме Ливерпул. Најдобриот тим на годината во Премиерлигата: Давид Де Хеа (Манчестер Јунајтед), Кајл Вокер (Манчестер Сити), Јан Вертонген (Тотенхем), Николас Отаменди (Манчестер Сити), Маркос Алонсо (Челзи), Давид Силва (Манчестер Сити), Кевин Де Брујн (Манчестер Сити), Кристиан Ериксен (Тотенхем), Мохамед Салах (Ливерпул), Хари Кејн (Тотенхем) и Серхио Агуеро (Манчестер Сити).
сите 81 | | | веќе видена

Како што пренесува „Балкан-Хандбал“, после две години во скопски Вардар, искусниот шпански интернационалец ќе ја продолжи кариерата во Пик Сегед. 32-годишниот лев бек Жоан Канелјас кој е одличен и во одбранбените задачи ќе биде нов играч во составот на Хуан Карлос Пастор, а Унгарците ќе му платат обесштетување на македонскиот шампион, со оглед на тоа што ракометарот има валиден договор до лето 2019. година. Да потсетиме, го облече дресот на „црвено-црните“ во летото 2016. година и веднаш во првата сезона го оствари најголемиот успех во клупската кареира со освојувањето на титулата во Лигата на шампионите. Воедно во кариерата настапуваше уште за Кил (2014-2016 год.), односно Хамбург (2013-2014), како и за шпанските екипи на Сиудад Реал, Атлетико Мадрид, Барселона, Гранољерс). Се шпекулира исто така дека во Пик Сегед можно е да замине уште еден Вардарец, уште еден шпански интернационалец Хорхе Македа.
сите 65 | | | веќе видена

Пол Погба е понуден на ПСЖ, пренесува Дејли Мејл. Изворот вели дека Жозе Мурињо е подготвен да се раздели со Погба наредното лето. Очигледно агентот на Погба, Мино Рајола контактирал со ПСЖ, иако сеуште не е јасно дали францускиот клуб ќе биде во можност да потпише со 25-годишниот фудбалер поради потенцијалните проблеми со Финансискиот Фер Плеј.
сите 120 | | | веќе видена

Како што и најави Европската ракометна федерација, објавени се термините кога ќе играат екипите на Ф4 турнирот во Будимпешта од ЛШ. Македонскиот женски ракометен клуб Вардар на 12. мај ќе игра во вечерниот термин од 18:00 часот, поточно во второто полуфинале против рускиот Ростов-Дон. Претходно, спектаклот во Унгарија ќе започне од 15:15 ч. кога бранителот на титулата Ѓер ќе се соочи против романскиот ЧСМ Букурешт. Наредниот ден (13. мај 2018 год.) од 15:15 ч. поразените ќе играат за третото место, а од 18:00 ч. во „Пап Лашло“ Спортарена победниците ќе се борат за трофејот.
сите 36 | | | веќе видена

Денеска се одиграа вкупно три натпревари од 33. коло во најсилното шпанско фудбалско првенство… Составот на Барселона ремизираше на гостувањето кај Селта Виго (2:2), иако израмнувачкиот гол на домаќините беше евидентно постигнат со рака. Поведоа избраниците на тренерот Валверде во 36. мин. преку Дембеле, а непосредно пред паузата израмни Хони. Во 64. мин. повторно во водство беа каталонците благодарение на Пако, но само седум минути подоцна останаа и без играч на теренот поради црвениот картон на Роберто. Ваквата предност на теренот ја искористи Селта во 82. мин. каде што најдобро во казнетиот простор на тер Штеген се најде Аспас кој практично од неговата рака топката заврши во мрежата. Никој не виде, ниту реагираше од фудбалерите на Барса, но ваквиот сомнителен момент добро го забележаа камерите. И со овој бод Барса направи уште еден чекор напред кон освојување на шампионската титула, се наоѓа на врвот со 83 бодови, 12 повеќе од второпласираниот Атлетико Мадрид кој својот меч ќе го има в четврток на ...
сите 17 | | | веќе видена

Денеска во рамките од 33. коло во најсилното италијанско фудбалско првенство… Составот на Интер пред своите гледачи беше убедлив со конечен резултат 4:0 против Каљари. На стадионот „Џузепе Меаца“ во Милано стрелци за „неро-аѕурите“ беа Кансело (3.), Икарди (49.), Брозовиќ (60.) и Перишиќ (90. мин.) На тој начин избраниците на тренерот Спалети ја прекинаа серијата од три натпревари без победа, односно ова беше вкупно 17. триумф за моментно трето место со 63 бодови и одржување во трката за една од позициите кои водат во групите на ЛШ наредната сезона. Од друга страна, Каљари после 19. пораз во Серија А останува во безбедната зона на 14. позиција со 32 бодови.
сите 15 | | | веќе видена

Вардар во својот петти настап на Ф4 турнирите во женската Лига на шампионите за противник го доби Ростов Дон во полуфиналето. Рускиот тим е дебитант во настапите на Ф4 турнирите и досега нема официјални натпревари против Вардар во ЛШ. Последен пат двата тима играле меѓу себе пред почетокот на сезоната на турнирот што „црвено-црните“ го организираа и победија гостинките од Русија. „ Имаме само два натпревари одиграно со нив. Не знаеме како тие ни „лежат” за играње. Знаеме дека имаат добри играчи, добри крила, а некои играа во Вардар во минатото. Голманките Песоа и Седојкина се во добра форма. Ние мораме да се фокусираме на нашата одбрана и нашата игра и да не размислуваме за нив “, смета Андреа Пенезиќ, хрватскиот лев бек. Вардар според многумина е фаворит на овој полуфинален меч поради фактот што Русинките за првпат играа на завршниот турнир. „ Ништо не значи што се првпат на завршниот турнир. Ние размислуваме само на тој полуфинален меч и ништо друго. Тие покажаа дека се добри, и имаме еден месец за ...
сите 51 | | | веќе видена

Руски Ростов е ривалот на Вардар во полуфиналето на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите што на 12 и 13 мај ќе се одржи во Будимпешта. За „црвено-црните” ова е рекордно петто учество на Ф4 турнирот, а Ростов е дебитант на ваквите натпреварувања. Во второто полуфинале ќе играат ЧСМ Букурешт – Ѓер. Победниците од полуфиналните натпревари ќе играат за златниот медал на 13 мај. „ Нема лесни и тешки ривали. Сите се фаворити на Ф4 турнирот во Будимпешта. Немаме никакви потценувања кон екипата на Ростов. Тие досега покажаа дека се сериозен тим. Знаеме точно што не очекува и како треба да играме. Веќе се сретнавме со нив пред почетокот на сезоната на турнир во Скопје. Најважно е ние добро да играме, да продолжиме со подобрување на формата. Секоја екипа има свои добри и слаби страни. Ние ќе се обидеме да ја подобриме нашата форма и да најдеме начин да го неутрализираме ривалот. Можеби е добро што нема да играме со Ѓер во полуфиналето, пред сѐ поради домашниот терен. Секако ако сакаме да играме во финале па и понатаму ...
сите 59 | | | веќе видена

Денеска официјално беа извлечени полуфиналните двојки од Фајнл-фор турнирот во женската ракометна ЕХФ Лигата на шампионите… Македонскиот женски ракометен клуб Вардар во полуфиналето ќе игра против рускиот состав на Ростов-Дон, додека во второто полуфинале ќе се сретнат бранителот на титулата Ѓер (Унгарија) и романскиот претставник ЧСМ Букурешт. Во пресрет на ждрепката, една од најдобрите ракометарки на „црвено-црните“, хрватскиот лев бек Андреа Пенезиќ изјави дека донесувањето на европскиот трофеј дома би било остварување на нејзиниот сон. Завршниот ракометен спектакл во женската ЛШ ќе се одржи и годинава во Будимпешта во периодот од 12-13 мај 2018 год. Термините на одигрување на полуфиналните мечеви на 12. мај се 15:15 и 18:00 часот, а наскоро ќе се дознае во кој термин ќе игра нашиот првак Вардар. Да додадеме уште дека наредниот ден мечот за третото место ќе биде од 15:00 часот, а борбата за трофејот од 18:00 часот. Лига на шампиони (жени) Ф4 турнир – Будимпешта (12-13 мај 2018 год.) ЧСМ Букурешт-Ѓер ...
сите 61 | | | веќе видена

Паралелно со прашањето дали Вардар ќе биде првиот клуб кој ќе ја одбрани титулата шампион на Европа во Келн…. Во ракометните кругови се поставува и прашањето – Што ќе биде со Вардар после ерата на Раул Гонзалес? Од реакцијата на играчите во официјални и неофицијални разговори во текот на СЕХА Фајнл-фор турнирот во Скопје, се стекна впечаток дека таквото прашање, по малку, и ги нервира… Руското лево крило на „црвено-црните“ говореше за „Балкан-Хандбал“. Тој тврди дека квалитетот и амбициите на клубот нема да паднат рапидно: „ Не се согласувам, знаете зошто? Најважната работа што Раул ја направи беше тоа што од овој клуб направи „машина“, институција која може и без него, и без Арпад и без мене. Си заминува Раул, знаеме за каков тренер зборуваме, но оваа „машина“ само треба да продолжи да работи, да работи, да работи. Не очекувам дека ќе бидеме послаби. Одиме само нагоре и нагоре, така сакаме да продолжиме. Цел живот зборуваме дека Кил или Барселона е институција. Додека имаме таква поддршка од државата, ...
сите 69 | | | веќе видена

Средбите од АБА-лигата сезонава ги проследиле речиси 400.000 вљубеници во кошарката, што носи просек од околу 2.500 на секој од одиграните натпревар во изминатава година. МЗТ Скопје Аеродром е седми најгледан тим во регионалното натпреварување на средбите одиграни на домашен терен. Дуелите на македонскиот шампион во „Јане Сандански“ просечно ги следеле скоро 2.000 фанови, со што „металците“ се пред екипи како Цедевита, Цибона или Петрол Олимпија. „Сино-белите“, пак на гостувањата просечно го следеле 1.827 гледачи со што се наоѓаат на 11. место на табелата во оваа категорија. Најгледан домашен тим во АБА е Партизан со просек од 4.590 гледачи, додека најгледана на гостинските средби е Црвена звезда со просек од 3.800 љубители на кошарката.
сите 13 | | | веќе видена

Ракометарката која со години наназад настапува во Македонија, Андреја Кликовац, во новата сезона ќе го носи дресот на унгарскиот тим Кишвард. Кликовац во Македонија е дури од 2011 година, каде најпрвин го носеше дресот на Жито Прилеп, за потоа да дојде во Вардар и да настапува се до 2018 година. Кликовац како и останатите ракометарки на Вардар, ги очекува Ф4 турнирот во Унгарија, каде можат со титула да се простат од „црвено-црниот“ дрес и Македонија. Да потсетиме, голем број на стандардни првотимки на Вардар наскоро ќе имаат нов предизвик: Александра Лакрабер (Флери, Франција), Амандин Лејно (Ѓер, Унгарија), Драгана Цвијиќ (ЧСМ Букурешт, Романија), Андреа Лекиќ (ЧСМ Букурешт, Романија), Јованка Радичевиќ (ЧСМ Букурешт, Романија), Сара Ристовска (Крим, Словенија), Андреа Пенезиќ (Шиофок, Унгарија), Татјана Хмирова (Шиофок, Унгарија), воедно помошникот-тренер Роберто Гарсија Парондо од наредната сезона ќе го води машкиот ракометен клуб на Вардар како наследник на Раул Гонзалез кој ќе биде новиот стратег на ...
сите 7 | | | веќе видена

Fédération Internationale de l’Automobile (ФИА) ја прифати апликацијата на Porsche како нов член на Формула Е. Ова значи дека фабричкиот тим на Weis-sach може да продолжи со развојот на сопствениот електричен погон, кој се должи на хомологација во 2019 година. Како што беше најавено на крајот од јули 2017 година, Porsche планира да биде меѓу оние што се натпреваруваат во шестата сезона на светската серија на електрични трки на крајот од 2019 година. „ Во текот на изминатите неколку години, ФИА и Алехандро Агаг направија фантастична работа“, вели Фриц Ензингер од Porsche, кој како заменик-претседател е задолжен за програмата за Формула Е. „Тоа е резултат на овој развој што овозможува да можеме да се натпреваруваме на тркачката патека против голем број од најголемите светски производители на автомобили “. Како и со успешниот Le Mans Prototype 919 хибриден проект, Андреас Сејдл ќе биде одговорен за техничкиот развој и изведувањето на програмата Формула Е. „Можностите и перформансите на електричните автомобили ...
сите 14 | | | веќе видена

Македонската женска Фед Куп тениска репрезентација (ранг 75) денеска со пораз ги започна натпреварите во Гамарт (Тунис)… Во рамките од Третата Евро Африканска зона составот предводен од селекторот и капитен Димитар Лабудовиќ загуби на првиот ден од Ерменија (ранг 90) со резултат 0:3. На првиот меч (кој траеше скоко два часа), Марија Еленова претрпе пораз со 1:2 по сетови 6:3, 2:6 и 1:6 од Ана Мовсисјан. Потоа, на вториот дуел исто така во сингл за скоро еден час игра Катарина Маринковиќ загуби со 1:6 и 3:6 од Ани Амирахјан. И на последната трета пресметка во двојки Марија Еленова и Катарина Маринковиќ загубија од Марина Давтјан и Ана Мовсисјан (4:6, 1:6). Нашата селекција се наоѓа во групата А каде што покрај Ерменија, се наоѓаат уште селекциите на Литванија (ранг 65) и Исланд (103).
сите 9 | | | веќе видена

next