Спорт 365

Македонскиот фудбалски шампион Вардар наскоро ќе го започне учеството во групата Л на Лига Европа. „Црвено-црните“ предводени од тренерот Чедомир Јаневски во првото коло на „Филип Втори“ Арената во Скопје на 14. септември од 21:05 часот ќе се пречека рускиот Зенит Ст. Петерсбург, а во истиот термин на Аноета во Сан Себастијан Реал Сосиедад е домаќин на Розенборг. Јаневски ексклузивно за нашиот веб сајт „Спорт365.мк“ одговори на прашање пред историското учество во второто по ред најквалитетно европско фудбалско натпреварување. СПОРТ365: Во однос на противниците кои настапуваат во посилни првенства, сметате ли дека во периодот што следува се можни пријателски натпревари со посилни клубови како подготовка и стекнување поголемо искуство за овие мечеви од Лига Европа или верувате дека се доволни мечевите во Првата македонска лига и националниот Куп, земајќи ги и репрезентативните обврски? ЈАНЕВСКИ: „ Како прво нашиот фокус е настапот во групната фаза на Лига Европа. Спортски е да се надеваме на понатамошен ...
сите 15 | | | веќе видена

Турскиот гигант кој летово беше непријатно изненаден и елиминиран од Вардар во плеј-офот на Лига Европа… Започна со итни промени во својот состав, Фенербахче потврди дека носи напаѓач во своите редови кој доаѓа од Премиерлигата. Станува збор за 23-годишниот напаѓач Винсент Јансен кој една сезона ќе игра како позајмица. Турците потврдуваат дека денеска треба новиот играч да пристигне во Истанбул, се договорат последните детали, се поминат лекарските прегледи и на крајот официјалниот потпис. Холанѓанецот стана член на Тотенхем лани доаѓајќи од тимот на АЗ Алкмар и досега за премиерлигашкиот клуб има учинок од 27 натпревари и два голови. За холандската сениорска репрезентација има вкупно 15 мечеви и седум погодоци. Во сезоната 2015/2016 за АЗ Алкмар забележа 34 натпревари и 27 голови (прв стрелец во шампионатот), а професионалната кариера ја започна во Алмер Сити каде што во периодот од 2013-2015 год. запиша 69 мечеви и 29 голови. Исто така се шпекулира и дека можно е дресот на Фенер да го облече и досегашниот ...
сите 20 | | | веќе видена

Утре (сабота, 9. септември) во рамките од третото коло во најквалитетната шпанска фудбалска лига (Примера)… Составот на Леванте ќе гостува на „Сантјаго Бернабеу“ кај Реал Мадрид со почеток од 13:00 часот, и двете екипи после два меча имаат по четири бодови. Според шпанскиот „АС“, македонскиот репрезентативец Енис Барди кој уште на почетокот од сезоната во покажа и докажа зошто е големо летно засилување на Леванте е новиот „Дејвид Бекам“. Поранешната англиска легенда беше препознатлив по своите фантастични слободни удари, а нешто слично се случува и во Леванте, нашиот интернационалец постигна досега прекрасни погодоци од далечина, последниот (прв официјален) од слободен удар кој што беше и прогласен за гол на колото го имаше во домашното реми (2:2) против Депортиво Ла Коруња. На утрешниот дуел нема да настапи првата ѕвезда на „кралевите“ Кристијано Роналдо кој е суспендиран, и кој исто така знае да биде маестрален со удари од далечина, а можно е да види вистинска конкуренција во Барди оваа сезона. Sensing a ...
сите 35 | | | веќе видена

„Скај Спортс“ ги избра најдобрите номинирани голови на месецот (август) во Чемпионшип и останатите англиски дивизии. Да потсетиме, македонскиот репрезентативец Езгјан Алиоски постигна прекрасен гол во победата на Лидс Јунајтед на гостувањето кај Нотингем Форест. За неговиот погодок може да се гласа (до вторник 12 септември) и моментно води на таа кратка листа каде што се наоѓаат уште грчкиот интернационалец од редовите на Нотингем Форест, Андреас Бухалакис, и Андре Грин од екипата на Астон Вила. ЗА НАЈДОБРИОТ ГОЛ НА МЕСЕЦОТ АВГУСТ ВО ЧЕМПИОНШИП МОЖЕТЕ ДА ГЛАСАТЕ ТУКА
сите 11 | | | веќе видена

Белгискиот тренер Стефан ван дер Хејден, и тренерот на голманите Мане Манев, се приклучени во стручниот штаб на Вардар. Со тоа е комплетиран стручниот штаб на екипата во настапите за Лигата на Европа каде што македонскиот фудбалски шампион ќе ги одмери силите против Зенит, Реал Сосиедад и Розенборг. Стефан ван дер Хејден ќе му биде асистент на Чедомир Јаневски на клупата. Новиот тренер на „црвено-црните“ во минатото работеше како помошник во екипите на Бриж, Локерен и Беверен. Во играчката кариера Ван дер Хејден играше во неколку белгиски клубови, а беше дел и од белгиската репрезентација. 48-годишниот Ван Дер Хејден своевремено како професионален фудбалер (играч од средниот ред) бил дел од екипите на Беверен, Клуб Бриж, Рода, Лил, Жерминал Бершот и Капелен, додека имал четири настапи за белгиската сениорска репрезентација. Мане Манев во иднина ќе работи со голманите на ФК Вардар, тој беше тренер на голмани во многу екипи во Македонија, меѓу кои и Вардар, а до сега работеше во младинските категории на ...
сите 3 | | | веќе видена

Шпанскиот тим на Реал Мадрид како освојувач на Лигата на Шампионите дојде до својот четврти триумф во УЕФА Супер Купот… Во Скопје успеаја „кралевите“ да слават со 2:1 над победникот на Лига Европа, Манчестер Јунајтед. Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) и Скопје се покажаа како одлични домаќини пред целиот свет. Како едно потсетување, ЈуТјуб каналот на ФФМ сподели едно прекрасно видео и како се виде од друг агол досега можеби најспектакуларниот УЕФА Супер куп натпревар и најголемиот во историјата на македонскиот фудбал. Фото: ffm.mk
сите 8 | | | веќе видена

До крајот на сезоната има уште осум натпревари да одигра Лахти во најсилното фудбалско првенство на Финска. Денеска клучни три бода освои клубот на гостувањето кај ЈЈК Јиваскила славејќи со конечен резултат 2:4 во рамките од 25. коло, а свој придонес во 10. триумф во шампионатот имаше 25-годишниот напаѓач Марко Симоновски со два гола и една асистенција. Во деветтата минута од средбата Хертси убаго го пронајде македонскиот интернационалец кој пак со глава ја затресе домашната мрежа. Потоа, за 1:3 во 73. минута Симоновски асистираше до Аниер, а само 120 секунди подоцна го постигна и четвртиот погодок за својот клуб. На табелата води ХЈК со 52 бодови (еден меч помалку) кој засега има квалификации за ЛШ, потоа на второто место е Лахти со 41, два повеќе од третопласираниот Илвес и засега тие две екипи имаат учество во квалификациите на Лига Европа. Досега оваа сезона во најквалитетната финска лига Симоновски од 24 натпревари во дресот на Лахти има девет реализирани голови: Simonovski_Goals_Assist_JJK_-_Lahti by ...
сите 16 | | | веќе видена

Големо незадоволство на навивачите на загрепски Динамо после загубениот примат во домашниот шампионат, но и испаѓањето од Европа пред групната фаза, ќе доведе, најверојатно, до смена на тренерот. Марио Цвитановиќ непосредно пред почетокот на сезоната го замени Бугаринот Ивајло Петев, но изгледа ниту тој нема долго да се задржи на клупата на „модрите“. Според неофицијални информации, поранешниот фудбалер на хрватскиот гигант, Гоце Седлоски кој воедно е и голем миленик кај фановите на Динамо, можно е да биде новиот тренер на клубот за оваа сезона. Се очекува веќе после наредниот викенд челниците заедно со поранешниот македонски репрезентативец заеднички преговараат и дојдат до евентуален договор. Да потсетиме, Седлоски летово го водеше Вардар во квалификациите за ЛШ, го елиминираше шведскиот Малме, малку недостасуваше да го исфрли и данскиот Копенхаген, а отказ си даде после поразот од Шкендија, главниот ривал за титулата во нашата Прва лига.
сите 11 | | | веќе видена

Младиот голман на Академија Пандев, Стефан Митрев, потпиша договор со ФК Баден од Швајцарија. Инаку младиот Митрев беше член на Академија Пандев од 2012 година, а воедно беше и член и во УЕФА паралелката при ФФМ во генерацијата 2003. За неговата возраст, Митрев сигурно е еден од најперспективните голмани во Македонија, пренесува официјалниот веб сајт на ФК Академија Пандев. На трансферот во Швајцарија, Академија Пандев му посакува успешен развој во понатамошната кариера и брз прогрес за влез во професионалниот фудбал во Швајцарија. Фото: fkakademijapandev.mk
сите 9 | | | веќе видена

Секогаш наидува на критики менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер поради неговите потези и најави за големи засилувања кога доаѓа зимски или летен преоден рок. Ова лето легендарниот стратег на „топчиите“ изјави дека бил блиску до потписот на Килијан Мбапе кој одлучи да оди на позајмица од Монако во редовите на ПСЖ. Во продолжение еден хипотетички тим од 11 играчи кој што „можел“ Венгер или „планирал“ да ги донесе на „Емирати“ и изгради состав со кој повторно клубот ќе се искачува на европскиот врв и биде рамо до рамо со најдобрите. „Дрим-тимот“ на Арсенал замислен од Арсен Венгер: -Харт, Пике, Компани, Варан, Погба, Канте, Роналдо, Меси, Лемар, Мбапе, Суарез.
сите 28 | | | веќе видена

Според законот, во шпанските натпреварувања имаат право да играат единствено клубови од Шпанија и Андора. Каталонскиот парламент го одобри законот кој дава легитимитет за референдум на 1 октомври 2017 преку кој граѓаните на Каталонија ќе се изјаснат за независност. Спортски гледано, тоа значи дека Барселона, Еспањол, Хирона и останатите не би играле, во натпреварувањата од шпанската фудбалска федерација. Што ќе се случи ако Каталонија прогласи независност? Во принцип, спрема постојните законо и прописи, каталонските клубопви не би смееле да се натпреваруваат. Каталонија би морала да формира сопствено натпреварување или официјално екипите поднесат барање за вклучување во некоја друга европска лига, а најблиска би била француската Лига 1. Денешниот претседател на Примера, Хавиер Тебас уште во 2015. година изјави: „ Тие клубови не би можеле да играат во Примера, бидејќи спрема законот право имаат само клубовите од Шпанија и Андора “. Дали и Шпанците веднаш ќе реагираат и го променат законот и на тој начин ...
сите 12 | | | веќе видена

Во новата сезона во женската регионална лига требаше да учествуваат повторно четири екипи, но тимот на Подравка (Хрватска) го откажа настапот. Остануваат три екипи, меѓу кои и Вардар (Македонија) и ќе се играат планираните турнири, во три денови со по два натпревари, информира клупскиот веб сајт на македонскиот и европски вицешампион. Домаќин на првиот турнир е екипата на Будуќност (Црна Гора), и натпреварите треба да се одиграат во периодот од 13 до 15 септември во Подгорица. Ќе учествуваат екипите на Вардар, Крим (Словенија) и Будуќност. Вардар е победник на ланската сезона во ВРХЛ лигата по триумфот во Скопје. Распоред за првиот турнир 13 септември 2017 19 часот: Будуќност – Вардар 14 септември 2017 19 часот: Крим – Вардар
сите 36 | | | веќе видена

Ердон Даци кој доаѓа од редовите на младинскиот и кадетскиот состав на Вардар (19) досега ги бранеше боите на македонските фудбалски репрезентатации до 18 и 19 години… Како што пренесува „anadoludabugun.com.tr“, Даци кој може да игра на позицијата централен напаѓач потпишал договор со турскиот суперлигаш Коњаспор до 2020 година. Моментно првиот тим на Атикер Коњаспор после три кола во најсилното турско фудбалско првенство се наоѓа на 12. место со три бодови, лидер е Галатасарај со девет, односно единствен без пораз досега во сезоната.
сите 3 | | | веќе видена

Првата мета е откриена, но тешко дека ќе ја добие наредната зима… После пропаднатите трансфери на Кутињо и Ди Марија, Барса се врти кон младите играчи. На мета е „новиот Зидан“, како што во Марсеј го нарекуваат Максим Лопез. Овој 19-годишен играч на Олимпик е под надзор на скаути на Барселона од изминатата пролет, и веќе во јануари би можел да дојде на „Камп Ноу“. Роберто Фернандез и Урбано Ортега веќе разговарале со агентите на играчот, но и Марсеј кој не е премногу расположен да го пушти во јануари. Како што пишува „Мундо Депортиво“, пореално е Лопез на лето да се пресели на „Камп Ноу“ и тоа да биде замена за Иниеста за чии услуги е заинтересиран италијанскиот шампион на Јувентус. Но, од друга страна Андрес Иниеста има желба да го продолжи договорот со Барселона, пренесува каталонскиот „Спорт“. Барса му понуди на 33-годишниот фудбалер нов договор пред неколку недели, но двете страни и понатаму водат преговори.
сите 20 | | | веќе видена

Комитите излегоа со важни информации за натпреварите во Лигата на Европа и за натпреварот во сабота против Силекс. Во соопштението на Комити се вели: „ Започнува Црвено Црниот Евро сон…Времето не можеше подобро да се поклопи, 70 години од Формирањето на Фудбалскиот клуб Вардар и 30 години од нашето основање… Последната увертира пред остварувањето на сонот, Вардар ќе игра во Фазата по групи од едно Европско натпреварување…противникот сега не е важен, важна е поддршката која треба да ја дадеме на ваков натпревар, каде главна цел не е само победата туку да се сочува тимот одморен и свеж и спремен за најважните натпревари во кариерите на повеќето играчи, а секако за нас и најважните во нашите животи, од кои првиот против Зенит е веќе следниот Четврток, 14.09 (за овој натпревар дополнително ќе бидеме ажурирани со информации наскоро)… Се поклопуваат коцките, токму на овој натпревар ќе бидат пуштени во оптек Блок картите за Западната трибина за Комити, кои ќе можат да се подигнат единствено на лице место на Западна ...
сите 12 | | | веќе видена

Битолски Еурофарм Работник забележаа очекувана победа против соседниот Прилеп со 37-29 (20-16) во контролен натпревар во спортската сала „Младост“. Во првото појавување на екипата на Андон Бошковски пред битолската публика во новата сезона, тестот беше успешен. Чампар и Ковачевиќ првпат настапија пред битолската публика, а Шајин, Вешовски и Јовановски од новајлиите добија шанса од тренерот на Прилеп, Ице Соколески. Битолчани водеа од самиот почеток и не дозволија да бидат изненадени. В петок во Битола ќе гостува Железничар од Ниш и ќе одигра два пријателски натпревари против Еурофарм Работник в петок од 18.00 часот и в сабота од 11.00 часот.
сите 54 | | | веќе видена

Аргентинецот се пласираше во полуфиналето на последниот Грен слем турнир сезонава „УС Опен“… Хуан Мартин дел Потро со резултат 3:1 по сетови 7:5, 3:6, 7:6 (8), 6:4 го елиминираше големиот швајцарски тениски великан Роџер Федерер. Ова беше шеста победа за Дел Потро во 22. дуел против Федерер и за пласман во големото финале ќе игра против Шпанецот Рафаел Надал. Во второто полуфинале силите ќе ги одмерат Кевин Андерсон (Јужна Африка) и Пабло Карено-Буста (Шпанија).
сите 106 | | | веќе видена

Една од вечните полемики поврзани за најважната споредна работа на светот во која навивачите дебатираат, резултат е секогаш актуелно прашање – кој играч е побрз и кој е „крал“ на спринтот на фудбалските терени. Со оглед на тоа што поголемиот дел од тие дебати води без цврсти аргументи, ви донесуваме статистички податоци за развиените брзини на 15. најбрзи фудбалски спринтери во историјата, чии страшни брзини и оваа сезона ќе се обидат да бидат стигнати од останатите професионални играчо во најсилните лиги. На првото место се наоѓа холандскиот интернационалец Арјен Робен, своето ремек дело го направи во текот на Светското првенство против Шпанија кој со брзина од дури 37 километри на час ги остави сите колеги зад себе. 1. Арјен Робен (37 километри на час) 2. Шејн Лонг (35.3 км/ч) 3. Антонио Валенсија (35.2 км/ч) 4. Метју Леки (35.1 км/ч) 5. Линден Гуч (35.1 км/ч) 6. Џејми Варди (35.1 км/ч) 7. Кајл Вокер (35.1 км/ч) 8. Герет Бејл (34.9 км/ч) 9. Ектор Белерин (34.7 км/ч) 10. Садио Мане (34.7 км/ч) 11. Ерик ...
сите 6 | | | веќе видена

Рафаел Надал се пласираше во полуфиналето на УС Опен со една фуриозна партија против Андреј Рублев, совладувајќи го Русинот за 99 минути игра – 6:1, 6:2, 6:2. Најдобриот тенисер на светот доминираше од првиот до последниот поен и по трет пат во кариерата обезбеди полуфинале на терените на Флешинг Медоуз. Шпанецот е чекор поблиску до својот трет триумф на овој Грен слем, односно 16. Грен слем трофеј, ќе се бори со подобриот од дуелот Роџер Федерер-Хуан Мартин дел Потро. Во второто полуфинале ќе играат дебитанти помеѓу најдобрите четири играчи, Јужноафриканецот Кевин Андерсон и Пабло Касењо-Буста од Шпанија.
сите 119 | | | веќе видена

Во својот втор натпревар сезонава во ракометната СЕХА Газпром лига… Македонскиот состав на Металург на гостински терен дојде до првиот триумф во Србија кај Динамо Панчево со конечен резултат 20:25 (9:16). Тимот од „Автокоманда“ предводен од Лино Червар започна фуриозно со серија од 1:8 и покажа кој е фаворит на овој меч. Во продолжение „сино-белите“ ја одржуваа разликата на 6-7 голови разлика, водечки стрелци во текот на првите 30. минути беа Токиќ и Анѓелиќ со по четири голови кај гостите. Домаќините во второто полувреме дадоа нешто посилен отпор со цел мечот да биде рамноправе, но искусниот голман Арсиќ беше една од клучните алки кај Металург и беше човекот на натпреварот со 14 одбрани. Кај Динамо прв стрелец беше Стојановиќ со пет голови, а исто толку имаа Пешевски и Анѓелиќ на спротивната страна. Фото: seha-liga.com
сите 50 | | | веќе видена

next