Вон го освои малиот Кристален глобус во спуст

Американката Линдзи Вон во францускиот ски центар Мерибел ја забележа 66-та победа во кариерата. Вон победи на последната спуст трка во сезоната и го освои малиот Кристален глобус во оваа дисциплина. Вон до победата стигна со време од 1:29.87 минути, 24 секунди послабо време имаше Австријката Елизабет Гергл кој го освои второто место, додека трета беше уште една Австријка, Никол Хосп. Американката која постави нов рекорд според бројот на победи во Светскиот куп, стигна до 18-от трофеј во кариерата, а има големи шанси да дојде и до 19-от бидејќи се наоѓа во трка и по малиот Кристален глобус во супервелеслалом. Во поредокот во супервелеслалом таа има осум бодови помалку од водечката Ана Фенингер. Инаку борбата се севкупна победничка во Светскиот куп се води помеѓу Ана Фенингер и Тина Мазе, Австријката води со 1.373 бодови 12 повеќе од Мазе. The post Вон го освои малиот Кристален глобус во спуст appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични

Австриецот Марсел Хиршер со победа и со мал кристален глобус во слаломот го украси триумфот во Светскиот куп на финалето во Марибел. Хиршер како сопственик на големиот кристал поради непојавувањето на Кјетил Јансруд на стартот, со одлично второ возење ги надмина сите конкуренти и со 83 стотинки го остави зад себе најблискиот, Италијанецот Џулијано Рацоли. Место на подиумот имаше и за третопласираниот русин Александар Хирошилов. Досегашниот слаломски лидер Германецот Феликс Нојројтер беше 12-топласиран и не успеа да го сочува првото место и 55-те бода предност колку што имаше пред последата трка во сезоната. На крајот Австриецот имаше 23 бода повеќе од Германецот и го зграпчи и слаломскиот кристал, што е трет за него во кариерата. Трет е и оваа сезона откако го присвои и најсјајниот велеслаломски. Хиршер е најдобар светски скијач оваа сезона со 160 бода повеќе од Норвежанецот Јансруд.
| | веќе видена | слични

Двојното австриско славје го потцрта Ана Фенингер која триумфираше во последниот велеслалом во сезоната и го освои големиот кристален глобус. Во неизвесната завршница за титулата таа ја победи Тина Мазе која во Мерибел го возеше најдобриот велеслалом во сезоната, но со 46 стотинки заостанување зад Фенингер беше третопласирана што не и беше доволно за прво место. Австријката Ева Мариа Брем ја надополни радоста на Австријците откакао денеска имаше 38 стотинки послабо време зад победничката која петти пат во сезоната беше најбрза во оваа дисциплина. Фенингер втора година по ред е најдобра алпинка на планетата, а успеа да ја ја добие и теоретската битка со Брем за малиот кристален глобус во велеслаломот. На врвот во генералниот пласман фенингер има 22 бода повеќе од мазе, додека во конечниот велслаломски поредок 106 од нејзината сонародничка брем.
| | веќе видена | слични

Австриската алпска скијачка Ана Фенингер на последната трка возена во Мерибел во велеслалом го освои првото место со вкупно време од 2:26,91 минути и со тоа го одбрани големиот кристален глобус освоен минатата година. Најголемата конкурентка на Фенингер беше словенечката скијачка Тина Мазе која пред денешната трка заостануваше само два бода во генералниот пласман. Фенингер максимално фокусирана влезе во трката, беше најбрза и по првото возење, па триумфираше пред Ева Марија Брем и Тина Мазе. Мазе ја пропушти шансата да биде најдобра оваа сезона,а требаше само да биде подобро пласирана од Фенингер на последната трка. Така, Фенингер успеа да стигне до вкупно 1553 бода, па Мазе мораше да се задоволи само со втората позиција, откако сезонава собр 1531 бод. Ова е одлично заокружување на фантастичната сезона на Фенингер, која на Светското Првенство во Бивер крик стигна до златни медали во велеслалом и во супервелеслалом. Фенингер оваа сезона го освои и малиот кристален глобус во велеслалом и во комбинација.
| | веќе видена | слични
3 копии

Австријката Ана Фенингер ја одбрани титулата во генералниот пласман во Светскиот куп со триумфот на последната трка во дисциплината велеслалом, што се возеше во Мерибел, во Франција. По денешната победа Фенигер ја анулира предноста на Тина Мазе (Словенија) од 18 бодови во пресрет на трката и со 22 бодови повеќе стигна до вредниот трофеј. Покрај големиот Кристален глобус, Фенинегр го освои и малиот глобус во велеслалом. На денешниот подиум меѓу победничката Фенингер и третопласираната Мазе место имаше за второпласираната Ева-Марија Брем (Австрија). Пласман велеслалом: 1. Фенингер 542 бода, 2. Брем 436, 3. Микаела Шифрин357,... Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.553 бода, 2. Мазе 1.531, 3. Линдзи Вон (САД) 1.087,…
| | веќе видена | слични
2 копии

Последниот ден од сезоната на зимските спортови можеше да биде голем за словенската спортска историја но алпската скијачка Тина Мазе и ски - скокачот Петар Превц, останаа без титулите во Светскиот куп, по драматична завршница. Австриската скијачка Ана Фенингер победи на последната трка во велеслалом во Марбела и ја одбрани титулата во велеслалом и генералниот поредок. Фенингер со својот петти триумф сезонава и ги урна надежите на Словенакта Тина, која на оваа трка заврши на третото место, заостанувајки 46 стотинки зад победничката. Второт место и припадна на Ева – Марија Брем со 38 стотинки полошо време од Фенингер. Австриската скијачка со оваа победа му се придружи на својот сонародник Марсел Хиршер, кој претходно на големиот кристален глобус го додаде и глобусот во слалом во машка конкуренција. Фенингер, која во последната трка влезе со два бода предност пред Тина Мазе сезоната ја заврши со 1553 бода, Словенката собра 1531. Во велеслалом Фенингер освои 542 бода, 106 повеќе од сонародничката Брем. ...
| | веќе видена | слични

По денешната победа Фенигер ја анулира предноста на Тина Мазе (Словенија) од 18 бодови во пресрет на трката и со 22 бодови повеќе стигна до вредниот трофеј. Покрај големиот Кристален глобус, Фенинегр го освои и малиот глобус во велеслалом. На денешниот подиум меѓу победничката Фенингер и третопласираната Мазе место имаше за второпласираната Ева-Марија Брем (Австрија). Пласман велеслалом: 1. Фенингер 542 бода, 2. Брем 436, 3. Микаела Шифрин357,... Генерален пласман во Светскиот куп: 1. Фенингер 1.553 бода, 2. Мазе 1.531, 3. Линдзи Вон (САД) 1.087,… 
| | веќе видена | слични

Ана Фенингер успеа да ја одбрани титулата во Светскиот Куп во скијање откако славеше на денешната велеслаломска трка што со возеше во францускиот Мерибел. Фенингер максимално фокусирана влезе во трката, беше најбрза и по првото возење, па триумфираше со вкупно време од 2:26,91 минути, пред сонародничката Ева Марија Брем и Словенката Тина Мазе. Токму Мазе и беше главна ривалка на Фенингер во битката за големиот „Кристален глобус“, но словенечката скијачка не успеа да оствари подобро време од Австријката, од која имаше два бода помалку во пресрет на денешната трка. Така, Фенингер успеа да стигне до вкупно 1553 бода, па Мазе мораше да се задоволи само со втората позиција, откако сезонава собр 1531 бод. Ова е одлично заокружување на фантастичната сезона на Фенингер, која на Светското Првенство во Бивер крик стигна до златни медали во велеслалом и во супервелеслалом.
| | веќе видена | слични

Марсел Хиршер триумфално ја заврши сезоната во Светскиот куп во алпско скијање. Австриецот го освои првото место на последниот слалом што се возеше во Мерибел. Хиршер во двете трки имаше вкупно време од 1 минута 33 секунди и 53 стотинки и за 83 стоти дела беше побрз од Италијанецот, Џулијано Рацоли додека трет низ целта мина Александер Хорошилов од Русија. Хиршер го освои малиот кристален глобус во слалом со 614 бода, 25 повеќе од директниот конкурент Феликс Нојројтер. Во генералниот пласман за Светскиот куп, Хиршер триумфираше со 1448 бода пред Кетил Јансруд од Норвешка со 1288, а сезоната на третото место ја заврши Французинот, Алексис Пинтуро.
| | веќе видена | слични

Австриската скијачка Ана Фенингер победи на последната велеслаломска трка сезонава што се одржа во француски Мерибел и на тој начин го освои големиот Кристален глобус. Фенингер славеше пред сонародничката Ева-Марија Брем и Словенката Тина Мазе, која ја победи во битката за титулата во генералниот поредок од Светскиот куп. Австријката пред оваа трка имаше 18 бодови помалку од Мазе, но со оваа победа успеа да ја мине Словенката и на крајот да слави со 22 бода предност, а воедно и да го освои малиот кристален глобус во велеслалом. На тој начин Фенингер само ја потврди апсолутната доминација на Австрија во Светскиот куп, со оглед на тоа што кај мажите оваа сезона големиот Кристален глобус го освои Марсел Хиршер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев не сака да ја коментира вчершната најава на обвинителката Вилма Русковска дека ќе бара финансиска истрага за судиите во Апелацискиот суд ...
сите 292 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на денешниот ден оствари повеќе средби при што се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, ...
сите 337 | | | веќе видена

Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во септември годинава бележи ираст од 4,4 отсто и изнесува 25.435 денари што е за ...
сите 159 | | | веќе видена

Трошењата на државните пари од денеска се на увид на јавноста. Преку веб платформата „Отворени финансии“ може да се погледнат сите плаќања на државните ...
сите 140 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Македонија ги заврши квафиликаиците за Европското првенство на третото место во групата Г што за нас е најдобар резултат во историјата кога е во прашање еден ...
сите 300 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи целосно ги демантира дезинформациите пласирани во одредени медиуми за некаква изградба на кампови за мигранти на ...
сите 375 | | | веќе видена

По одложувањето на почетокот на пристапните преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев во раскажа дека француското вето го уништило психолошки.„Тоа ме уништи ...
сите 269 | | | веќе видена

Ќ.С. (31) од Скопје е еден од измамниците од случајот за кој МКД.мк пишуваше дека последниве неколку месеци биле измамени десетици хотелиери, преведувачи, ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вон го освои малиот Кристален глобус во спуст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: