Вон го освои малиот Кристален глобус во спуст

Американката Линдзи Вон во францускиот ски центар Мерибел ја забележа 66-та победа во кариерата. Вон победи на последната спуст трка во сезоната и го освои малиот Кристален глобус во оваа дисциплина. Вон до победата стигна со време од 1:29.87 минути, 24 секунди послабо време имаше Австријката Елизабет Гергл кој го освои второто место, додека трета беше уште една Австријка, Никол Хосп. Американката која постави нов рекорд според бројот на победи во Светскиот куп, стигна до 18-от трофеј во кариерата, а има големи шанси да дојде и до 19-от бидејќи се наоѓа во трка и по малиот Кристален глобус во супервелеслалом. Во поредокот во супервелеслалом таа има осум бодови помалку од водечката Ана Фенингер. Инаку борбата се севкупна победничка во Светскиот куп се води помеѓу Ана Фенингер и Тина Мазе, Австријката води со 1.373 бодови 12 повеќе од Мазе. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Хиршер, кој беше крунисан како шампион од Светскиот куп по саботниот велеслалом, доминираше во последната трка од сезоната за да симне Германецот Феликс Нојројтер од врвот во слаломот. Австриецот стигна до осмата победа оваа сезона со комбинирано време од 1:33.53, за дури 0.83 секунди подобро од поранешниот олимписки шампион во слалом, Италијанецот Џулијано Рацоли, додека трет беше Русинот Алексис Хорошилов. Со победата од 23 поени пред Нојројтер, Хиршер има три кристални глобуси - во генерален пласман, во велеслалом и во слалом. - Едноставно немав избор. Требаше да бидам прв или втор за да го победам Феликс, така што тактиката беше јасна. Јас и Феликс сме добри пријатели и затоа не можам да се радувам целосно. Ова е третпат да го освојувам купот од пред неговиот нос - вели Хиршер. Фенингер повторно е „скијачка кралица“ (Фото: ЕПА) Во женска конкуренција, Ана Фенингер го одбрани големиот трофеј и титулата во велеслалом по победата со 0.38 секунди пред сонародничката Ева-Марија Брем, нејзината единствена ...
| | веќе видена | слични

Младиот австриски скијач Марсел Хиршер влезе во историјата на алпското скијање со освојување на овогодишениот кристален глобус во генералниот пласман. Тој успеа по четврти пат едноподруго да го освои ова големо признание освојувајќи најголем број бодови во Светскиот куп. Хиршер на вчерашниот велеслалом го освои четвртото место што му беше доволно да ја зболеми предноста на 60 бодови пред најголемиот конкурент Кјетил Јансруд од Норвешка. Јансруд на денешната трка во слалом нема да настапи бидејќи неговото правило е да никогаш не настапува во најтешката техничка дисциплина и со тоа му озвожи на 26-годишниот Хиршер на трка пред крајот се радува и за првото место во генералниот пласман. Хиршер покрај освојување на големиот кристален глобус тој беше најдобар и во дисциплината велеслалом, а останува во трката и во слалом да се заќити со најсјаното одличје. Сега Хиршер заостанува само еден кристален глобус засд легендарниот Марк Џирардели кој во својата кариера пет пати му се радувал на првото место во Светскиот ...
| | веќе видена | слични

Австриската скијачка Ана Фенингер триумфираше на денешната последна трка во сезоната и со тоа се избори за два трофеи во еден ден. Победата и го запечати триумфот и Кристалниот глобус во генералниот пласман, но и во велеслалом, дисциплина која се возеше денеска. Таа славеше со време 2:26,91, 38 стотинки побрзо од второпласираната Ева Марија Брем која и беше директен конкурент во велеслалом. Третото место го освои Тина Мазе која и конкурираше во генерален пласман. Словенката влезе во денешната трка со 18 бода предност пред Фенингер, но нејзината конкурентка за победата освои 100 бода, а Мазе само 60 и ја загуби борбата за титулата. Со ова, Фенингер ги одбрани титулите и во велеслалом и во генерален пласман кои ги освои минатата сезона. ПЛАСМАН ОД МЕРИБЕЛ 1. Ана Фенингер Австрија 2:26,91 2. Ева Марија Брем Австрија 2:27,29 3. Тина Мазе Словенија 2:27,37 4. Сара Хектор Шведска 2:28,46 5. Линдси Вон САД 2:28,61 ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН 1. Ана Фенингер Австрија 1.553 бода 2. Тина Мазе Словенија 1.531 3. Линдси Вон САД ...
| | веќе видена | слични

Откако вчера го освои Кристалниот глобус во генерален пласман, австрискиот скијач Марсел Хиршер триумфираше и во Светскиот куп во слалом. Тој победи на трката во францускиот Мерибел со 83 стотинки побрзо време од Џулиано Рацоли. Сепак, голема работа му заврши досегашниот лидер Феликс Нојројтер кој имаше катастрофална трка и го освои 12. место за што му припаднаа само 22 бода. Инаку, оваа сезона за Хиршер беше најуспешна во кариерата. Освен во слалом и во генералниот пласман, тој триумфираше и во велеслалом. ПЛАСМАН ОД МЕРИБЕЛ 1. Марсел Хиршер Австрија 1:33,53 2. Џулиано Рацоли Италија 1:34,36 3. Александер Корошилов Русија 1:34,62 4. Алексис Пинтор Франција 1:34,64 5. Андре Мирер Шведска 1:34,70 КОНЕЧЕН ПЛАСМАН ВО СЛАЛОМ 1. Марсел Хиршер Австрија 614 бода 2. Феликс Нојројтер Германија 591 3. Александер Корошилов Русија 485 4. Хенрик Кристоферсен Норвешка 463 5. Фриц Дофер Германија 451
| | веќе видена | слични

Австриецот Марсел Хиршер стана првиот маж во алпското скијање, кој освоиил четири големи кристални глобуси во Светсскиот куп едноподруго. Неговиот најголем конкурент, Кјети лЈнасруд не настапи на слаломската трка во Марибел, која се одвива денеска и со тоа ги реши дилемите пред крајот на календарот. На вчерашниот велеслалом Хиршер заврши четврти и дојде до 60 бода водство пред Јансруд, кој беше дури 11-ти. Сите нагодуваа дали можеби Јансруд ќе ја прекрши својата практика да не скија слаломи, меѓутоа ниту борбата за Светскиот куп не го поколеба, затоа што сепак, шансите му беа минимални. Тој требаше да заврши најмалку втор, а Хиршер не требаше да биде повисоко пласиран од седмото место. Хиршер стана еден од петте луѓе во историјата кои освоиле четири големи кристални глобуси во кариерата и со 26 години и одлична форма сериозно му се закани на Марк Џирардели од Луксембург. „Официјално сум победник. Многу ми е мило, ова е неверојатно. Притисокот сега целосно исчезна“ , изјави Хиршер. Тој победи на седум трки ...
| | веќе видена | слични

Марсел Хиршер ја продолжува доминацијата во Светскиот куп во алпско скијање каде и оваа сезона ја заврши со освојување на Големиот кристален глобус. Австриецот ја потврди победата на една трка до крајот, односно утрешниот слалом на кој нема да учествува неговиот директен ривал, Кјетил Јансруд. Хиршер има 60 бодови повеќе од Јансруд, но Норвежанецот денеска објави дека нема да се натпреварува во дисциплината во која нема посакувани резултати, истовремено потврдувајќи ја четвртата титула по ред за Хиршер. Следната сезона, Хиршер ќе се обиде да се израмни со Марк Џирардели кој е единствениот со пет светски титули во Светскиот куп, a веќе влезе во историјата како прв скијач кој освоил четири титули по ред.
| | веќе видена | слични

Американската скијачка Микаела Шифрин победи на последниот слалом оваа сезона и трет пат по ред го освои Малиот кристален глобус во оваа дисциплина. Второто место и припадна на Швеѓанката Фрида Хансдотер, додека треторангирана беше Вероника Зузулова од Словачка. Мазе дојде до четвртото место, но тоа и беше доволно да ја преземе лидерската позиција во Светскиот куп во пресрет на последната дисциплина, велеслаломот кој ќе се одржи в недела. Резултати од денешниот слалом (Мерибел, Франција): Микаела Шифрин (САД) 1:34.08 Фрида Хансдотер (Шведска) 1:34.13 Вероника Зузулова (Словачка) 1:34.48 Конечен пласман во слаломот: Микаела Шифрин (САД) 679 поени Фрида Хансдотер (Шведска) 569 Тина Мазе (Словенија) 439 Генерален пласман во Светскиот куп: Тина Мазе (Словенија) 1471 поен Ана Фенингер (Австрија) 1453 Линдзи Вон (САД) 1042
| | веќе видена | слични

Хенрик Кристоферсен го освои првото место на велеслаломот во Мерибел. Норвежанецот го победи Германецот Фриц Допфер кој заврши втор со 0.08 секунди заостанување. Третата позиција беше за Французинот Томас Фанара кој имаше минус од 0.74 секунди. Во СК на првото место и натаму е Марсел Хишнер кој денешната трка ја заврши на четвртата позиција со 60 бодоби преднос од Кјетил Јансруд, и треба да се случи чудо да не победи во генералниот пласман. Јансруд потрфли денеска во Мерибел и го освои само 11 место.
| | веќе видена | слични

Американската скијачка Микаела Шифрин го освои малиот Светски куп во слалом. 20-годишната Шифрин уште пред почетокот на натпреварувањето во Мерибел беше фаворитка, а требаше да заврши само меѓу првите 15 за да го освои трофејот. Меѓутоа таа заврши на првото место, иако заостануваше на првото и второто мерење. Но, во долниот дел на патеката успеа да надомести и на крајот да биде на првото место. „Знаев дека морам да ризикувам затоа што на почетокот работите не се одвиваа како што посакував“, изјави Шифрин која стана и Светска шампионска. На второто место заврши Фрида Хансдотер, а третата позиција беше резервирана за Вероника Зузулова. Шифрин ја финишираше сезоната во слалом со 679 поени пред Хансдотер која остана со 569.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Синоќа завршија квалификациите за Европското првенство по што се познати 20 учесници на континенталниот собир, остануваат уште четири места кои ќе бидат ...
сите 389 | | | веќе видена

Според најновите податоци на Државниот завод за статистика, просечната плата во септември годинава бележи ираст од 4,4 отсто и изнесува 25.435 денари што е за ...
сите 241 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на денешниот ден оствари повеќе средби при што се сретна со шефот на мисијата на ОБСЕ во Македонија, ...
сите 63 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи целосно ги демантира дезинформациите пласирани во одредени медиуми за некаква изградба на кампови за мигранти на ...
сите 375 | | | веќе видена

Ќ.С. (31) од Скопје е еден од измамниците од случајот за кој МКД.мк пишуваше дека последниве неколку месеци биле измамени десетици хотелиери, преведувачи, ...
сите 144 | | | веќе видена

Ревизорскиот извештај на Советот за ориентација на пензиите, нарачан од владата, предвидува дека дефицитот на пензискиот систем на Франција може да достигне од ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вон го освои малиот Кристален глобус во спуст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: