Архива на вести за 23 Мај 2020

Познатата манекенка Зара Абид (24) е меѓу 107-те патници на авионот на „Пакистан Интернешнл ерлајнс“ што се урна во најголемиот пакистански град Карачи. ...
сите 53 | | | веќе видена

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На ...
сите 165 | | | веќе видена

Вчера околу 17 часот на улицата „Џон Кенеди“ во Скопје се случила тешко сообраќајна незгода во која три лица се тешкоповредени.Во сообраќајката учествувале ...
сите 131 | | | веќе видена

СЗО ја предупреди Европа за втор бран на коронавирусот. Според СЗО, европските земји би требало да се подготват за вториот смртоносен бран на инфекцијата ...
сите 37 | | | веќе видена

Бидејќи загревањето е еден од најпроблематичните сегменти во поглед на загадувањето, ова е уште еден сигнал, покрај намалувањето на ДДВ од 18 на 5 проценти, за ...
сите 25 | | | веќе видена

Му забраниле да врши свештенска дејност и му ја рушат црквата која сам ја гради, бидејќи не сакал во своите житија македонските светители да ги напише како ...
сите 15 | | | веќе видена

Поради пандемијата со КОВИД-19, за првпат во 39-годишното постоење детскиот фестивал „Мал Битолски Монмартр“ годинава се одржува без детските ликовни ...
сите 12 | | | веќе видена

Делови од античкиот фриз од Партенон, изграден во 5 век п.н.е., биле пренесени во Велика Британија на почетокот од 19. век, а ја прикажуваат, меѓу другото, и ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, преку Фејсбук му одговори на поранешниот прв човек на Скопје, Коце Трајановски кој ја коментираше набавката на новите ...
сите 6 | | | веќе видена

ЗА КОГО СЕ ГРИЖИ ФФМ? ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ФУДБАЛЕРИТЕ И ФУДБАЛСКИТЕ РАБОТНИЦИ И НИВНИТЕ СЕМЕЈСТВА? ИЛИ ЗА БИСНИ С ИНТЕРЕСИ НА ЕДЕН ИЛИ ДВА ФУДБАЛСКИ КЛУБА? И по ...
сите 186 | | | веќе видена

Oд вчера во војна се Вардар и поранешниот стопер на овој клуб Бобан Грнчаров. Се започна со статусот во кој Грнчаров го обвини Самсоненко дека тој е единствен ...
сите 6 | | | веќе видена

Пред сè уште неизвесниот почеток на туристичката сезона, концесионерите со плажи во Струга и Охрид се соочуваат со повеќе непознати прашања. Како и на кој ...
сите 16 | | | веќе видена

 Личноста која постојано упатува критики кон нешто е всушност некој кому му е потребна помош со цел да ги реши своите внатрешни конфликти. Бидејќи не е во ...
сите 10 | | | веќе видена

 Речиси сите ја знаеме приказната за таткото кој на смртната постела му оставил 2 кутивчиња, едно црно и едно бело, на својот син. Му оставил аманет дека ...
сите 3 | | | веќе видена