Архива на вести за 23 Мај 2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна ...
сите 28 | | | веќе видена

Историски успех на македонското здравство. После 6-часовна операција, рано утринава на државната Клиника за кардиохирургија на 54-годишен пациент успешно му ...
сите 224 | | | веќе видена

Целиот регион во Европа беше згрозен од реакцијата на момчето кое сними сообраќајна незгода во која возач загина, а „снимателот“ за цело време додека го гледа ...
сите 9 | | | веќе видена

Откако министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски во едно телевизиско гостување пред два дена рече оти новозаболените во Охрид биле на литијата на 7 ...
сите 513 | | | веќе видена

Вицепремиерката за економски прашања во техничката влада, Мила Царовска денеска изјави дека не се доцни со економските мерки, туку дека третиот сет мерки ќе ...
сите 68 | | | веќе видена

Како никогаш досега, плоштадот пред Малиот битолски монмартр во Sтарата битолска чаршија, остана без смеата и дружбата на децата учесници од целиот свет, на ...
сите 6 | | | веќе видена

Берлинската полиција денес уапси околу 60 учесници во демонстрации против ограничувањата поради пандемијата на коронавирус, објави германскиот весник ...
сите 37 | | | веќе видена

Хенриета Розин Бернар била родена на 22 октомври 1844 година во Париз, како вонбрачна ќерка на еврејска Холанѓанка и француски католик. Татко ѝ ја испратил на ...
сите 4 | | | веќе видена

Полицијата го уапси организаторот на протестот, Павел Танајн. Неколку стотици демонстранти, на покана на кандидатот за претседател на Полска, претприемачот ...
сите 9 | | | веќе видена

Акциите на американската биотехнолошка компанија „Moderna” скокнаа за неверојатни 30 проценти минатиот понеделник, откако беше објавено дека се постигнати ...
сите 11 | | | веќе видена

Познатата манекенка Зара Абид (24) е меѓу 107-те патници на авионот на „Пакистан Интернешнл ерлајнс“ што се урна во најголемиот пакистански град Карачи. ...
сите 53 | | | веќе видена

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На ...
сите 165 | | | веќе видена