Архива на вести за 23 Мај 2020

 Големиот научник бил оженет со Милева Ајнштајн, родена во Тител, Србија. Таа, покрај сопруга и мајка на неговите деца, исто така била и брилијантен научник ...
сите 5 | | | веќе видена

Специјализантот по васкуларна хирургија, д-р Кристијан Бундовски бил дел од тимот кој доцна во ноќта успешно ја изврши првата трансплантација на срце во ...
сите 274 | | | веќе видена

Откако се дозна дека Себастијан Фетел на крајот од оваа година си заминува од Ферари, сега цел автомобилски спорт е во очекување каде, во кој тим германскиот ...
сите 41 | | | веќе видена

Гинисовите Светски Рекорди, од 2000-та година познати под името „Гинисовата Книга на Рекорди“ е референцијална книга која се објавува секоја година, и ги ...
сите 5 | | | веќе видена

Првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по ...
сите 201 | | | веќе видена

Компании на доскорешни владини функционери, приватни болници, обложувалници, казина, странски инвеститори, приватни училишта и универзитети, медиуми, винарски ...
сите 79 | | | веќе видена

Свештеникот Боро Милчев од Струмица не е разрешен поради едицијата од 12 книги за македонските светители. Тој е разрешен поради неговото нецрковно и неканонско ...
сите 4 | | | веќе видена

Владата на синоќешната седница ги донесе измените на Уредбата со законска сила за примена на Законот за трговија за време на вонредна состојба согласно која за ...
сите 76 | | | веќе видена

32-годишниот англиски актер Ед Вествик, времето поминато во карантин поради пандемијата на коронавирусот го искористил за спорт и често тренирал. Актерот кој ...
сите 6 | | | веќе видена

Наместо да се намалува со текот на времето, морталитетот поврзан со лошата исхрана драстично се зголеми во 21. век. Во светот, само во 2017 година, 11. милиони ...
сите 14 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-4, Куманово-3, Прилеп-5, Тетово-6, ...
сите 513 | | | веќе видена

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска имаше телефонски разговор со косовскиот премиер Албин Курти, кој на премиерот Спасовски му изрази честитки и ...
сите 47 | | | веќе видена

Александар Верушевски кого Зоран Заев го обвини дека е снимателот на разговорот од 2016 година смета дека изјавата со која лидерот на СДСМ го коментира нивниот ...
сите 2 | | | веќе видена