Архива на вести за 23 Мај 2020

Доцна по полноќ. 6 часа надчовеки напори, воодушевување, но и солзи, а потоа аплауз за срцето кое зачука додека градот спиеше. 54 годишен пациент доби ...
сите 222 | | | веќе видена

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиохирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко ...
сите 107 | | | веќе видена

Зоран Заев продолжува да ја става својата тажна политичка кариера пред здравјето на граѓаните. Заев и натаму се залага за брзи корона избори на кои наместо да ...
сите 205 | | | веќе видена

Првиот човек во здравството, Венко Филипче, утрово го посети пациентот, на кој синоќа успешно му беше трансплантирано срце од починат донор. На државната ...
сите 231 | | | веќе видена

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, ...
сите 63 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, утрово го посети пациентот, на кој синоќа успешно му беше трансплантирано срце од починат донор.На државната Клиника за ...
сите 150 | | | веќе видена

Во раните утрински часови, околу 02 после полноќ започна да чука првото трансплантирано срце во градите на 54 годишен пациент. По шест часа операција, ...
сите 272 | | | веќе видена

Два бубрега од истиот донор кој донираше срце, во моментов се трансплантираат на Клиниката за Урологија кај двајца пациенти со хронична бубрежна слабост кои со ...
сите 201 | | | веќе видена

На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во телото на 54-годишниот ...
сите 167 | | | веќе видена

Состојбата со техничка влада е неодржлива. Доколку има улслови и согласно законските рокови – изборниот процес мора да продолжи таму каде што застана пред ...
сите 410 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното интервју за телевизијата 24 Вести објасни дека од ѓурѓовденската литија во Струга, која се одржа на 7 мај, ...
сите 4 | | | веќе видена

Сите ние, а и самиот пациент Иван Огненовски бевме свесни дека тој ги живее последните недели од својот живот, бидејќи сите механизми на лекување беа исцрпени. ...
сите 187 | | | веќе видена

Сè беше така брзо, ни се јавија пред два дена и ни рекоа дека нашле донатор на срце за мојот татко, и дека за прв пат ќе прават ваква трансплантација, накратко ...
сите 150 | | | веќе видена

Семејството Стајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil во Македонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, ...
сите 122 | | | веќе видена

Кога се беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме за да го помогнеме овој процес и тоа се случи. Пресаденото срце ...
сите 116 | | | веќе видена