Радио Слободна Европа

„Григор Прличев е најочевидниот пример на интелектуалец од Охрид кој во својот постепен и длабок развоен пaт, од детството до знаменит „Втор Хомер“ во Атина, ...
сите 7 | | | веќе видена

Билјана Манева од Скопје е продавачка во приватна колонијална продавница каде работи 28 денови месечно. Во договор со нејзината колешка таа има право на две ...
сите 101 | | | веќе видена

Кога ќе ја стави раката на Библијата, 78-годишниот Бајден ќе стане најстарата личност што дала заклетва како американски претседател и кратко потоа ќе влезе во ...
сите 199 | | | веќе видена

Бројот на згаснати фирми во минатата година е во рамки на просекот, за разлика од бројот на невработени лица кој забележа раст поради пандемијата на ...
сите 63 | | | веќе видена

Прекинување на договорот за работа на 64 години и со 15 години стаж предвидуваат измените на Законот за работни односи кои се во собраниска процедура и кои ...
сите 101 | | | веќе видена

Министерството за здравство заедно со Светската здравствена организација (СЗО) и УНИЦЕФ развива комуникациска стратегија и кампања за вакцинацијата за ковид- ...
сите 161 | | | веќе видена

Граѓаните на Косово, со право на глас кои живеат надвор од територијата на Косово, во тек на една недела, односно од 13 до 21 јануари, ќе можат да аплицираат ...
сите 51 | | | веќе видена

Ограничените можности на македонските граѓани поради короната да патуваат надвор и да уживаат во зимските спортови и рекреација во соседните земји, оваа сезона ...
сите 25 | | | веќе видена

Критичарот на руските власти, Алексеј Навални ги повика Русите да излезат на улица во знак на протест, откако судија му одреди 30-дневен притвор. Судењето беше ...
сите 216 | | | веќе видена

Човек, главниот зоолог во Вокабуларис - светот на Зборовите, го ослободува вирусот на Неписменост кој ги заразува повеќето од неговите сограѓани. На невините ...
сите 9 | | | веќе видена

Најавениот попис на населението на 1 април годинава се чини станува новата топ тема за коментирање на нашата ФБ страница. Европската комисија неколку пати ...
сите 161 | | | веќе видена

Околу 25 илјади членови на Националната гарда се проверуваат од страна на федерални агенции за спроведување на законот веднаш по пристигнувањето во Вашингтон, ...
сите 199 | | | веќе видена

Бизнисмени, новинари, политичари чии телефонски разговори со години ги слушале разузнавачи и фаќале белешки од нив за да им ги пренесат на врвот на поранешната ...
сите 50 | | | веќе видена

Продолжувањето на работното време на угостителските објекти е можеби прерано, затоа што епидемијата сè уште не е поразена, но веројатно нема да предизвика ...
сите 583 | | | веќе видена

Руската полиција го уапси опозицискиот политичар Алексеј Навални на аеродромот во „Шереметјево“ во Москва, веднаш откако тој слета со авион од Германија, ...
сите 216 | | | веќе видена

Господине Симовски, како течат подготовките за пописот и дали по скоро 19 години ќе имаме успешно спроведена статистичка операција? Ќе почнам со одговор на ...
сите 25 | | | веќе видена

За Унија која што се гордее со промовирањето на социјалниот модел и каде квалитетот на животот според нив е совршен, ова навистина може да биде штетно, пишува ...
сите 161 | | | веќе видена

next