Радио Слободна Европа

Ова е моја прва графичка новела или стрип, како сакате, и таа е настаната како плод на едно долгогодишно другарување и соработка со издавачот Никола Гелевски ...
сите 3 | | | веќе видена

Отвореното писмо на исклучениот од ВМРО-ДПМНЕ братучед на Груевски, Сашо Мијалков, до сегашниот прв човек на партијата, Христијан Мицкоски – нова тема за ...
сите 5 | | | веќе видена

Русија и натаму ќе продолжи да се меша во внатрешните работи на Македонија иако е свесна дека нема сила да го спречи нејзиното зачленување во НАТО, доколку се ...
сите 4 | | | веќе видена

Колку очекувате да трае процесот на преговори со ЕУ, следејќи ги досегашните искуства на другите земји кандидатки? Некое непишано правило последните неколку ...
сите 12 | | | веќе видена

За разлика од некои други земји во светот, во Македонија се уште не е легализирана употребата на марихуаната за рекреативни цели. Контролата на опојни дроги и ...
сите 22 | | | веќе видена

Рајот постои и тој се наоѓа овде во Слоештица, во Македонија! Вака Стано Бубан, професор на Ликовната академија во Братислава, Словачка, со само неколку збора ...
сите 4 | | | веќе видена

Капитал - Раскол во опозициската партија – Некому остана ВМРО, некому ДПМНЕ „Раскол во опозициската партија – Некому остана ВМРО, некому ДПМНЕ“ – вака е ...
сите 60 | | | веќе видена

Продолжуваат меѓусебните обвинувања меѓу Вашингтон и Москва за мешање во внатрешни работи на Македонија, а поврзано со Договорот од Преспа . Меѓу последните од ...
сите 6 | | | веќе видена

Предлогот за „размена на територии“ како начин за надминување на ќор-сокакот дојде пред неколку месеци од двете страни. Локалните медиуми шпекулираа дека дел ...
сите 35 | | | веќе видена

Локалната власт во Дебар е задоволна од реализираните проекти во текот на последната година . Во владејачката партија на локално ниво, Демократската унија за ...
сите 5 | | | веќе видена

Амандманите на Уставот кои како предлог ги доставија до Владата политичарите Биљал Касами и Зијадин Села, се собирање политички поени од албанскиот електорат, ...
сите 102 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ засега од своите партиски редови исклучи 11 луѓе. Пораката што се праќа од партијата и од луѓе блиски до неа е дека со ова ВМРО-ДПМНЕ завршува со “ ...
сите 104 | | | веќе видена

Првата година од новата локална власт во Општина Битола предводена од СДСМ со коалиционите партнери и градоначалничката Наташа Петровска помина во решавање на ...
сите 6 | | | веќе видена

next