Радио Слободна Европа

Дваесет и две уметнички фотографии од врвни мајстори на својот занает се најдоа на изложбата на уметничка фотографија од учесниците на „IV-та Меѓународна фото ...
сите 2 | | | веќе видена

Предизборните ветувања почнаа од изградба на автопат од Битола за Скопје. Битолчани во 21 век патуваат по три и повеќе часа за да стигнат до главниот град на ...
сите 162 | | | веќе видена

Повеќе од 16 години, Билјана Денчовска од Скопје работниот ден го започнува во Противпожарната бригада на град Скопје. Работната униформа која со себе носи ...
сите 9 | | | веќе видена

Едно кило запленет кокаин прерасна во еден тон. Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев ќе си поднесе оставка како солидарност со разрешената ...
сите 9 | | | веќе видена

Полицијата во домот открила уште едно тело, но соопшти дека „нема индикации оти во нападите биле вмешани и други осомничени“. Полицијата исто така соопшти дека ...
сите 79 | | | веќе видена

Кујунџиски, од 24 пријавени на штотуку завршениот Годишен конкурс за проекти од национален интерес на Министерството за култура на книгоиздателството Антолог ...
сите 7 | | | веќе видена

И власта и опозицијата ветуваат големо намалување на невработеноста, зголемување на платите и пензиите и инвестиции во инфраструктурата. ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 144 | | | веќе видена

Секој музичар е како на луда железница од емоции додека свири. И тоа се случува за многу кратко време, што од една страна е привилегија, но од друга страна ...
сите 10 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 48 | | | веќе видена

Гласачите од општините Дебар и Маврово-Ростуше наместо во шестата сега ќе припаѓаат во петата Изборна единица со измените на Избирачкиот список кои беа усвоени ...
сите 134 | | | веќе видена

Ниту една земја во светот не го штити здравјето на децата од штетите од животната средина, се вели во новиот извештај на комисијата од над 40 научници која ...
сите 23 | | | веќе видена

Жените кои живеат со партнер, кој не им е венчан маж, за поп од Руската православната црква се „неплатени проститутки“, додека средношколци кои настапуваат ...
сите 4 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 57 | | | веќе видена

Госпоѓо Хартман, што ќе следува откако Северна Македонија ќе пристапи во Алијансата ? Штом Северна Македонија ќе стане полноправна членка, Северна Македонија ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека сумата - што ја надминува вкупната проценка за штетите - е „надвор од неговите најлуди фантазии“, со оглед на тоа што ...
сите 17 | | | веќе видена

Седум години се очекува општините од полошкиот регион заедно да почнат да работат во насока на менаџирање со отпадот преку регионална депонија Русино и ...
сите 17 | | | веќе видена

Приказната се повторува. Иако можеби не со ланскиот интензитет, но сепак со истата жолч и разочарување кај добар дел од културната јавност. Едноставно и по ...
сите 20 | | | веќе видена

next