Радио Слободна Европа

Проектот неизоставно мора да биде заокружен со печатено издание. Со книга. Со монографија. Тоа останува. Вообичаено ние фотографиите ќе си ги собереме делата ...
сите 3 | | | веќе видена

Господине Ацевски, според најавите за вашата овогодишна програма, СЈО стигна на ред за ревизија. Дали ревизијата е почната таму? Точна така, како што кажавте, ...
сите 9 | | | веќе видена

Новиот премиер на Косово, Албин Курти во интервју за Радио Слободна Европа, изјави дека има намера да ги укине казнените тарифи за српските производи и да ги ...
сите 104 | | | веќе видена

Спроведување на реформите и на фер и демократски избори, како и одржување на добрососедските односи се работите кои Северна Македонија треба да ги направи за ...
сите 215 | | | веќе видена

Набавени медицински апарати кои не се користат во болниците, исплатени пензии на починати лица, институции кои ги прекршуваат законите, како и сомнеж за ...
сите 14 | | | веќе видена

Пасоши и други лични документи со новото име „Република Северна Македонија“, граѓаните ќе може да извадат дури од септември, ни одговорија од Министерството за ...
сите 57 | | | веќе видена

Горан Трајкоски, со своето неколку децениско музичко творештво, влегува во редот на најзначајните македонски дејци кои оставиле засебен белег во културата овде ...
сите 9 | | | веќе видена

За само три дена откако првообвинетиот Бојан Јовановски наводно ги зел парите од домот на бизнисменот Јордан Камчев, истиот потрошил 148.036 илјади евра за ...
сите 347 | | | веќе видена

Силните ветрови кои дуваа во изминатите два дена се покажаа како најзначајна еколошка мерка. Македонските граѓани добија шанса да подишат чист воздух. Снегот, ...
сите 2 | | | веќе видена

Чесни луѓе, кои интересот на државата ќе го стават на прво место и ќе гласаат по сопствено размислување, а не да бидат само гласачка машинерија. Вака отприлика ...
сите 12 | | | веќе видена

Новата методологија за проширување на Европската комисија, што беше објавена на 5 Февруари ,на прв поглед се чини дека е разумна, и со многу пристојни идеи. ...
сите 307 | | | веќе видена

Општина Куманово од македонска страна и Општина Гњилане од косовска страна добија околу милион евра од европските фондови за два проекти за прекугранична ...
сите 15 | | | веќе видена

По нецели четири месеци од првичното претставување во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, фотографот Влатко Деков со изложбата „Прага интима“ ...
сите 4 | | | веќе видена

Кучиња скитници како јадат човечки остатоци и крв, што потоа истекувало во атмосферската канализација и се влева во реката Вардар е сликата која сведочи за ...
сите 218 | | | веќе видена

next