Радио Слободна Европа

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја повика Европа да разгледа каков ефект ќе има врз нејзината безбедност намерата на Вашингтон да се повлече од ...
сите 26 | | | веќе видена

Мерната станица Битола 2 која го мери загадувањето во центарот на градот не работи, а онаа од периферијата покажува зголемено присуство на концентрации на ПМ ...
сите 26 | | | веќе видена

Ова е моја прва графичка новела или стрип, како сакате, и таа е настаната како плод на едно долгогодишно другарување и соработка со издавачот Никола Гелевски ...
сите 3 | | | веќе видена

Отвореното писмо на исклучениот од ВМРО-ДПМНЕ братучед на Груевски, Сашо Мијалков, до сегашниот прв човек на партијата, Христијан Мицкоски – нова тема за ...
сите 5 | | | веќе видена

Русија и натаму ќе продолжи да се меша во внатрешните работи на Македонија иако е свесна дека нема сила да го спречи нејзиното зачленување во НАТО, доколку се ...
сите 4 | | | веќе видена

Колку очекувате да трае процесот на преговори со ЕУ, следејќи ги досегашните искуства на другите земји кандидатки? Некое непишано правило последните неколку ...
сите 12 | | | веќе видена

За разлика од некои други земји во светот, во Македонија се уште не е легализирана употребата на марихуаната за рекреативни цели. Контролата на опојни дроги и ...
сите 22 | | | веќе видена

Рајот постои и тој се наоѓа овде во Слоештица, во Македонија! Вака Стано Бубан, професор на Ликовната академија во Братислава, Словачка, со само неколку збора ...
сите 4 | | | веќе видена

Капитал - Раскол во опозициската партија – Некому остана ВМРО, некому ДПМНЕ „Раскол во опозициската партија – Некому остана ВМРО, некому ДПМНЕ“ – вака е ...
сите 60 | | | веќе видена

Продолжуваат меѓусебните обвинувања меѓу Вашингтон и Москва за мешање во внатрешни работи на Македонија, а поврзано со Договорот од Преспа . Меѓу последните од ...
сите 6 | | | веќе видена

Предлогот за „размена на територии“ како начин за надминување на ќор-сокакот дојде пред неколку месеци од двете страни. Локалните медиуми шпекулираа дека дел ...
сите 35 | | | веќе видена

Локалната власт во Дебар е задоволна од реализираните проекти во текот на последната година . Во владејачката партија на локално ниво, Демократската унија за ...
сите 5 | | | веќе видена

Амандманите на Уставот кои како предлог ги доставија до Владата политичарите Биљал Касами и Зијадин Села, се собирање политички поени од албанскиот електорат, ...
сите 102 | | | веќе видена

next