Радио Слободна Европа

Веќе извесно време односите меѓу Косово и Србија се заострени, а евентуален конфликт меѓу овие две соседни земји би можел да предизвика безбедносни последици и ...
сите 132 | | | веќе видена

За изградба на инфраструктура во кумановската населба Средорек, Владата издвоила над три милиони денари, а активностите треба да започнат што поскоро, зависно ...
сите 5 | | | веќе видена

Слободан Богоевски, Зоран Верушевски, Сашо Мијалков, Владимир Атанасовски- четворицата беа директори на Управата за безбедност и контразузнавање и четворицата ...
сите 10 | | | веќе видена

Младите во Македонија се разочарани од лошиот квалитет на живот ги загрижува невработеноста, но и општата атмосфера на политичка и економска несигурност и ...
сите 24 | | | веќе видена

Среќа е да најдеш паркинг во Тетово, вели еден графит во центарот на градот. Со ова се согласуваат станарите на булеварот Илирија, поранешен Маршал Тито. Таа ...
сите 15 | | | веќе видена

По прв пат сум во Македонија и голема чест е не само да се отвори сезоната, туку и да се биде дел од еден ваков јубилеј, 70 години постоење. Концертот на Лало ...
сите 24 | | | веќе видена

Oд утре Владата ја започнува јавната расправа за измена на Уставот, согласно Договорот од Преспа, која ќе трае пет работни дена и на која ќе се слушнат ...
сите 354 | | | веќе видена

„Имаме впечаток дека Уставниот суд на црното ни вика дека е бело“, велат активистите од истокот на Македонија, коментирајќи ја одлуката на Уставниот суд за ...
сите 3 | | | веќе видена

Критичарите велат дека ваквиот потег на Вашингтон, кој се уште не е спроведен, бидејќи датумот на американското повлекување од договорот треба допрва да се ...
сите 62 | | | веќе видена

Лазе Трипков од Здружението на графички дизајнери „Плакарт“, во екот на 11-то издание на Скопје постер фестивал кое годинава под мотото „Моќта на плакатот“ се ...
| | веќе видена

Македонија по трет пат се соочува со афера на прислушување, откако јавното обвинителство обелодени дека од 30 септември 2016 година, па досега во два хард ...
сите 65 | | | веќе видена

По најавите дека ќе дозволи да се изѕидаат повеќекатници во централното градско јадро во Скопје, струката и за ова прашање е поделена. Но Скопјани се противат ...
сите 31 | | | веќе видена

next