Радио Слободна Европа

Лидерите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети денеска се очекува да постигнат, како што најавија од двете партии „конечен договор за нова Влада“. Засега ...
сите 335 | | | веќе видена

Со зголемената употреба на маски и ракавици за заштита од Ковид -19 во време на пандемијата, се создаваат и поголеми количини на ваков вид отпад, кој доколку е ...
сите 16 | | | веќе видена

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ својата втора декада ја почнува соглсно на условите на времето во кое живееме - хибридно. Со програма и ...
сите 25 | | | веќе видена

Има сериозен напредок по однос на речиси сите прашања кои водат до договор за влада- оваа иста реченица пратена во соопштенијата на СДСМ и на ДУИ како и ...
сите 461 | | | веќе видена

Традиционално, националните конвенции на кои демократските и републиканските партии ги избираат своите претседателски кандидати се меѓу најинтересните настани ...
сите 205 | | | веќе видена

Господине Димовски, се ближи почетокот на наредната школска година, а се уште не се знае дали ќе почне. На што се должи тоа? Министерството за образование ...
сите 311 | | | веќе видена

Неизвесноста околу стартот на учебната година продолжува. Јавноста е поделена во однос на тоа кој е најдобриот начин на кој треба да продолжи образованието? За ...
сите 309 | | | веќе видена

По нешто повеќе од месец дена од настапот на годинешното Скопско лето, ЗЏМ Колектив кој го чинат познати македонски уметници, зад кои стојат бројни концерти, ...
сите 9 | | | веќе видена

Некогаш помалку некогаш повеќе, но изминатава недела има и тоа колку многу теми што доминираат во печатените и електронските медиуми. Заврши темата дали Заев ...
сите 571 | | | веќе видена

„Луѓето не треба да се плашат од храна, пакување на храна, или преработка и испорака на храна“, рече шефот на програмата за итни случаи на СЗО, Мајк Рајан, на ...
сите 179 | | | веќе видена

Принципите за влада договорени, но спорно е кој ќе ги спроведува тие принципи. Друг проблем во преговорите за ново владино мнозинство меѓу СДСМ и ДУИ се и ...
сите 94 | | | веќе видена

ДА СЕ РАЗБЕРЕ ПРВО Ноќе, кога навредата е потешка, а простувањето полесно, зад нечистите стакла, патниците не ја гледаат природата туку своите души. Што да ѝ ...
сите 11 | | | веќе видена

За три четвртини намален е протокот на грчки државјани на граничниот премин Меџитлија-Ники на македонско-грчката граница поради корона-кризата. Службите на ...
сите 5 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот за составување на влада на претседателот на СДСМ Зоран Заев, кој сега, како мандатар има дваесет дена да ...
сите 575 | | | веќе видена

next