Радио Слободна Европа

Огромните суми кои пратениците ги добиваат за патни трошоци, најавата за воведување евтина струја преку ден и разрешувањето на јавниот обвинител Марко ...
сите 100 | | | веќе видена

Веќе 16 години се договара отворање на регионална депонија каде би се собирал сметот од сите девет пелагониски општини. Ако се обезбедат пари, најдоцна за две ...
сите 195 | | | веќе видена

Со програма сочинета од популарни дела на романтизмот, в сабота, на 19 август, во црквата Света Софија, во рамките на Охридско лето, ќе настапат врвните ...
сите 34 | | | веќе видена

По разрешувањето на Зврлевски, следува процедура од најмалку еден месец за избор на негов наследник. Трката за оваа функција нефицијално е почната, во јавноста ...
сите 223 | | | веќе видена

Неделните пратенички прашања ќе ја зголемат транспарентноста на власта и ќе им дадат можност на пратениците, а со тоа и на граѓаните да контролираат што и како ...
сите 91 | | | веќе видена

По реконструкцијата објектот на Пионерскиот дом ќе биде дел од градинката Ангел Шајче и во него ќе бидат сместени 85 деца. Со овој потег ќе се ублажи проблемот ...
сите 120 | | | веќе видена

Ниту полицијата, ниту СЈО не откриваат детали околу приведувањето на осомничен поврзан со објавувањето на незаконски прислушувани разговори. Системите за ...
сите 44 | | | веќе видена

Бесконечни реплики и контрареплики и грешно рецитирање поезија ги одбележуваат дискусиите за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во изминативе две ...
сите 267 | | | веќе видена

Во услови кога Македонија покажува јасна западна ориентација, според експерти, разбирливи се последните реакции на руското Министерство за нaдворешни работи. ...
сите 50 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш ги обвини „двете страни“ за насилствата за време на собирот на белите расисти во Шарлотсвил, Вирџинија. Во ...
сите 109 | | | веќе видена

Триесет и три годишниот автор Александар Стеванов од Штип е годинашен добитник на наградата „Љупчо Филипов“ која Стрип-центарот на Македонија (СЦМ) ја доделува ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Битола нема ни еден бегалец, но се водеше тричасовна расправа во Советот на општината, за тоа како да се спречат да дојдат и останат во градот. Советниците ...
сите 94 | | | веќе видена

Климатските промени се третата најсериозна закана за македонското општество. Тие не може да се спречат, но може да се забават. Во последните пет години особено ...
сите 3 | | | веќе видена

Дваесеттина настани и преку 40 учесници во петдневната програма чие мото е „Градиме нови генерации“ ја чинат срцевината на петтото јубилејно издание на ...
сите 13 | | | веќе видена

next