Радио Слободна Европа

Пратеници во Европскиот парламент ги повикаа лидерите на ЕУ да ги засилат мерките во борба против руските и кинеските кампањи за дезинформација, насочени кон ...
сите 41 | | | веќе видена

Епидемијата на коронавирусот во земјава која стави клуч на образовните институции, ги принуди просветните работници и учениците класичното учење да го заменат ...
сите 125 | | | веќе видена

Северна Македонија стана 30-та земја-членка на НАТО. Кои се бенефитите од пристапувањето, за земјата и за НАТО? Ова е голем ден, историски ден за Северна ...
сите 93 | | | веќе видена

„Ова е историски ден за Северна Македонија, за Западен Балкан и за сите земји членки на Алијансата, бидејќи Северна Македонија стана членка на најуспешната ...
сите 109 | | | веќе видена

Битолската и онака кревка економија е многу погодена од моменталната ситуација со коронавирусот. Економијата во градот под Пелистер и сигурноста на вработените ...
сите 20 | | | веќе видена

Во сите држави од регионот властите воведоа слични мерки околу ограничувањето на движењето за спречување на ширењето на коронавирусот. Полициски час нема во ...
сите 97 | | | веќе видена

За да се заштитат од заразување со коронавирусот, Светската здравствена организација ги советува луѓето не само да ги мијат рацете често, туку и површините со ...
сите 49 | | | веќе видена

Во нашето редовно неделно интервју, овојпат со министерката за финансии, Нина Ангеловска, таа ги најавува владините мерки за „кратењата и задолжувањата“, како ...
сите 15 | | | веќе видена

Двајца починати и 18 новозаболени од коронавирусот се регистрирани во изминатите 24 часа, информираше денеска на прес-конференција министерот за здравство ...
сите 514 | | | веќе видена

Министерке колку оваа криза ќе ја чини македонската економија? Кои се оптимистичките сценарија и кој се песимистичките? Многу е тешко во една ваква ситуација, ...
сите 273 | | | веќе видена

Гордон Асмундсон, професор по психологија на Универзитетот Реџина, САД, кој ги проучува социјалните феномени, ги дели луѓето во три групи врз основа на она ...
сите 25 | | | веќе видена

Димковска, што значи ова високо признание за Вас како автор, како творец и како првиот „добитник кој живее во Словенија, но не пишува на словенечки јазик“? ...
сите 93 | | | веќе видена

Ова на Скопје му покажува дека склучувањето на политички храбри договори со соседите на крајот се исплатува. Но, времето да се стигне до оваа точка исто така ...
сите 231 | | | веќе видена

Владата најавува над 100 милиони евра за поддршка за исплата на минимална плата на фирмите погодени од економската криза предизвикана од пандемијата на ...
сите 123 | | | веќе видена

Сега по турската колонска вода – која е во скоро секое домаќинство, било во фрижидер или на плакар – има невидена побарувачка како оружје во борбата против ...
сите 18 | | | веќе видена

next