Радио Слободна Европа

Лазе Трипков од Здружението на графички дизајнери „Плакарт“, во екот на 11-то издание на Скопје постер фестивал кое годинава под мотото „Моќта на плакатот“ се ...
| | веќе видена

Македонија по трет пат се соочува со афера на прислушување, откако јавното обвинителство обелодени дека од 30 септември 2016 година, па досега во два хард ...
сите 65 | | | веќе видена

По најавите дека ќе дозволи да се изѕидаат повеќекатници во централното градско јадро во Скопје, струката и за ова прашање е поделена. Но Скопјани се противат ...
сите 31 | | | веќе видена

Госпоѓо Лукаревска, периодов е актуелна електронската регистрација за персоналниот данок на даночните обврзници. Како се одвива процесот и задоволни ли сте од ...
сите 57 | | | веќе видена

Во Собранието денеска продолжи втората фаза од расправата за уставните измени. На дневен ред е текстот на четири нацрт-амандмани на Уставот на Република ...
сите 351 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за новинарот на Гласот на Америка, Грета Ван Сустерен во Буенос Аирес во Аргентина каде беше на самит на Г ...
сите 39 | | | веќе видена

Империја, Талир, Траекторија, Маѓар Телеком и Актор се големите корупциски афери со кои се соочува Македонија. Сите се во надлежност на СЈО. Империја и Актор ...
сите 4 | | | веќе видена

Капитал - Странските компании набавуваат малку суровини од македонските фирми Една од темите на насловната страница на новото издание на Капитал е посветено на ...
сите 14 | | | веќе видена

По незаборавниот перформанс на гитаристот и експериментатор Фред Фрит (кој патем како организатор го потпиша Скопје џез фестивал) во камерната сала на ...
сите 31 | | | веќе видена

Јавно наддавање со само еден понудувач, договор во четири очи или законска непосредна спогодба со купувач поради дооформување на парцела, со цени од едно евро ...
сите 29 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна во Аргентина на самитот на Групата 20, откажувајќи ги планираните разговори со рускиот претседател Владимир ...
сите 73 | | | веќе видена

По нешто повеќе од два месеца од последното излегување во јавноста со наталожените проблеми, од кои хаосот во однос на начинот на пресметка на платите и ...
сите 9 | | | веќе видена

Фирмата „Обновители“, која е основана од Македонската православна црква и од сопственикот на Фешн, Зоран Антиќ, две години немаат никакви приходи и нема ниту ...
сите 27 | | | веќе видена

next