Радио Слободна Европа

Од град со релативно малку заболени, Битола по број на активни случаи со коронавирус ги надмина и Прилеп и Ресен, општини кои на почетокот на јули имаа двојно, ...
сите 23 | | | веќе видена

По двенеделни антивладини протести и тврдења дека владејачката партија ГЕРБ е контролирана од зад сцената од Пеевски и ДПС, Борисов на 23 јули објави дека ги ...
сите 43 | | | веќе видена

Пандемијата на коронавирусот се одрази врз пазарот на недвижнини покажуваат податоците на Агенцијата за катастар. Во второто тромесечие од годината продажбата ...
сите 13 | | | веќе видена

Газди на фирми зеле државна помош за исплата на плати, ама вработените не ги виделе тие пари. Некои не добиле ич, а некои добиле помалку од минимална плата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Во последните две години променета е свеста кај граѓаните за прашањата поврзани со климатските промени и тие повеќе се информирани за темата, бидејќи во истиот ...
сите 6 | | | веќе видена

Американските претставници цитирани од новинската агенција „Асошиетед Прес“ велат дека активноста е поврзана со руските разузнавачки служби. Тие идентификуваа ...
сите 10 | | | веќе видена

Оние кои сакаа да ја уриваат сега „ронат солзи“ за Универзалната сала во Скопје. Оние кои во минатото ја спасуваа од уривање, сега велат дека си го отслужила ...
сите 102 | | | веќе видена

Професоре Марковиќ, што според вас треба да биде првата задача на идната влада? Има еден патоказ кој го даваат изборните резултати кои покажуваат разочараност ...
сите 33 | | | веќе видена

Забележувајќи во последно време релативен мал број случаи на коронавирус, Кина се чини дека е првата голема економија во светот која заздравува од разорните ...
сите 29 | | | веќе видена

Рокот за поднесување на барања за субвенции за Програмата за земјоделство 2020 година е 31 јули. Од министерството за земјоделство велат дека пари за субвенции ...
сите 44 | | | веќе видена

Итни измени на Кривичниот законик со кои нападите врз новинари ќе се третираат како напад врз службено лице, односно институциите ќе мора по службена должност ...
сите 51 | | | веќе видена

Хотелот Холидеј Ин во Сараево стана иконски белег и симбол на опстанокот за време на опсадата на босанската престолнина 1992-95 година. За време на војната во ...
сите 20 | | | веќе видена

Институциите во првата половина од годината биле „штедливи“ кога станува збор за капитални расходи. За половина година тие потрошиле само 22 отсто од ...
сите 38 | | | веќе видена

next