Радио Слободна Европа

На денешниот трет ден од расправата, се очекува грчкиот Парламен да го ратификува Договорот од Преспа по што тој ќе стапи на сила и ќе го откочи процесот за ...
сите 170 | | | веќе видена

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи во петок на 25 јануари ...
сите 143 | | | веќе видена

„Детето сонува“ е драма напишана во 1986 година и премиерно изведена седум години подоцна во Хабима, Израелскиот народен театар и претставува еден од ...
сите 12 | | | веќе видена

Вакви случаи во последно време се повеќе се присутни во медиумите, односно дека во државни компании се вработуваат блиски роднини на функционери од актуелната ...
сите 16 | | | веќе видена

„Џезилка“ е кованица помеѓу два збора – џез и „Везилка“ од Блаже Конески. И самата кованица зборува за тоа дека и музиката забележана на албумот е мешавина на ...
сите 3 | | | веќе видена

Кога била градоначалничката слободна да ја повезел некој таксист и да ѝ кажел што треба да се направи за градот? Па, се пренесуваа прашања од пациенти зошто ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонија минатата година имала убедливо најголем раст на бројот на ноќевања меѓу членките на ЕУ, земјите-кандидати за членство и во Европскиот економски ...
сите 17 | | | веќе видена

На бизнис секторот му требаат занаетчии, не административци, велат стопанствениците за владината намера вишокот административци да го понудат на реалниот ...
сите 12 | | | веќе видена

Во предвечерието на премиерната изведба на својата поставка на „Крал Иби“ во Драмски театар, режисерот Васил Христов ќе забележи дека францускиот автор Алфред ...
сите 17 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска укажа на растечкиот национализам во Европа и повика на заживување на прекуграничната соработка, откако таа и ...
сите 24 | | | веќе видена

Десетина потенцијални кандидати анализира СДСМ за претстојните претседателски избори, изјави премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес- конференција во ...
сите 18 | | | веќе видена

Владејачката партија е поделена во однос на можноста да има предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, а опозициската продолжува да инсистира ...
сите 7 | | | веќе видена

next