Радио Слободна Европа

Секоја година студенти ширум Македонија доаѓаат во Скопје и ги откриваат поволностите на живот во главниот град на државата, но тука се соочуваат и со првите ...
сите 5 | | | веќе видена

Во деновите кога на Скопје ќе му се случува Младиот отворен театар и уште едно издание на пивските фестивали со интересен избор на музичка програма ( Горан ...
сите 28 | | | веќе видена

Обвинителството за гонење на организиран криминал не открива нови детали за истрагата за предметот „Рекет“, но во јавноста се повеќе се споделуваат шпекулации ...
сите 520 | | | веќе видена

Се додека водоводите во селата не добијат филтер станици можно е да се повторуваат ситуации водата за пиење да биде неисправна и да му штети на здравјето на ...
сите 7 | | | веќе видена

Во првата половина од годинава во Македонија влегле само 55,6 милиони евра странски директни инвестиции, што е најслабо прво полугодие во изминатата деценија. ...
сите 56 | | | веќе видена

Лидерска средба на која ќе се расправа за законот за Јавно обвинителство ќе се одржи утре во Собранието. Утре продолжуваат и разговорите на работните групи за ...
сите 520 | | | веќе видена

Денот на независноста 8 Септември посетителите на нашата ФБ страница го „прославија“ со недоличен јазик, пцости и клетви против актуелната власт, и против ...
сите 40 | | | веќе видена

По поставките на Ева Францова, Ахмет Албарак... одржани во текот на изминативе неколку месеци, во рамките на претстојното „Остен биенале на цртеж Скопје 2020“, ...
сите 9 | | | веќе видена

Во Македонија голема е бројката на луѓе кои немаат доволно храна, но според граѓанските организации расте и свеста дека храната не треба да се фрла. Пунктот на ...
сите 10 | | | веќе видена

Зградата во нашиот проект/инсталација е само една сцена , основа на која се одигрува историјата, зградата е само пример каде во еден тајмлајн од 70 години може ...
сите 31 | | | веќе видена

За некои има, за некои пак, нема правна основа за јавниот обвинител Љубомир Јовески да ги преземе предметите на СЈО, откако специјалната јавна обвинителка ...
сите 365 | | | веќе видена

Агенцијата за млади и спорт во последните неколку години станува повидлива затоа што пројавува различни иницијативи, но сепак, треба уште многу да се работи за ...
сите 12 | | | веќе видена

Ако од преговорите меѓу Белград и Приштина произлезе договор за размена на територии тогаш се можни, но не и сигурни импликации врз Македонија. Вакви се ...
сите 97 | | | веќе видена

next