Радио Слободна Европа

Дел од пациентите со кои сум се сретнал, коронавирусот го сфатиле сериозно дури откако легнале на болничка постела, раскажува доктор Кирил Доновски, ...
сите 57 | | | веќе видена

Најголем дел од наставниците користат дигитални алатки во наставата, заклучи истражување спроведено во основните училишта на територијата на општините ...
сите 10 | | | веќе видена

Коронавирусот е исклучително заговорнички вирус, камуфлиран во ширењето многу поефикасно од неговите најблиски роднини. Дополнително тоа што голем број на ...
сите 100 | | | веќе видена

Сепак, за демографите за здравство како Алексеј Ракша, кој бил вработен во државната агенција за статистика Росстат, нешто не било како што треба со месеци и ...
сите 54 | | | веќе видена

Господине Србиновски во услови на пандемија на коронавирус може ли алтернативниот туризам да доживее подем? Најпогоден сектор кај нас пред се е секторот ...
сите 64 | | | веќе видена

Државната изборна комисија (ДИК), политичките партии и другите организации кои ќе одржуваат прес-конференции за време на изборите, треба да внимаваат при ...
сите 40 | | | веќе видена

По минатогодишното исклучиво успешно издание на кое настапија Марко Боско од Бразил, Маки Хакија од Јапонија, Танос Ставридис од Грција и нашите АНСАМБЛ ...
сите 22 | | | веќе видена

На ФБ страницата на РСЕ дефинитивен рекорд во коментари и постови предизвикала информацијата дека познатата Аја Софија во Истанбул од музеј добива нова ...
сите 9 | | | веќе видена

Речиси и да нема работници кои нема да ги почувствуваат последиците од пандемијата на коронавирус, но се чини дека барем засега текстилните работнички се ...
сите 89 | | | веќе видена

Си поставивте цел генерално да ја победите ВМРО-ДПМНЕ и да го победите вашиот коалиционен партнер ДУИ во шестата изборна единица. Ако ви беше толку тешко со ...
сите 77 | | | веќе видена

Студентите подготвија документ за јавни политики во високото образование, насловен „Новиот договор за образованието и младите“, а и средношколците неодамна ...
сите 9 | | | веќе видена

Одејќи низ шумата над неговиот дом кај Кравица, Нукиќ пронајде остатоци и лични работи кои помогнаа во идентификувањето на околу 300 од 1.000 до 1.500 жртви за ...
сите 50 | | | веќе видена

Заштитата на просторот е важна и со неа ќе се овозможи да бидат решени низа прашања, од изградба на канализација за решавање на проблемот со септичките јами, ...
сите 14 | | | веќе видена

Голем број полицајци и демонстранти беа повредени, а десетици цивили беа уапсени првата вечер, откако илјадници луѓе дојдоа во центарот на Белград и се обидоа ...
сите 10 | | | веќе видена

next