Радио Слободна Европа

Образование и професија во областа на информатичката технологија е тенденција кон која сè повеќе се стремат и средношколките. На тој начин во оваа професија се ...
сите 3 | | | веќе видена

Промовиран некаде на почетокот на март 2013 година со идеја публиката да ги запознае своите автори и да го чуе нивниот глас, да се воспостават поблиски ...
сите 17 | | | веќе видена

Три недели поминаа откако премиерот Зоран Заев ја најави таканаречената метла за сите во владините структури кои не ја вршат работата добро. Таа најава беше ...
сите 93 | | | веќе видена

Двотретинското мнозинство за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски е крајно неизвесно, па може да се случи поранешниот премиер да продолжи да ...
сите 376 | | | веќе видена

Претседателот Путин оцени дека телефонскиот разговор што деновиве го имал со американскиот претседател Доналд Трамп го охрабрил да мисли дека односите меѓу ...
сите 33 | | | веќе видена

Министерот за финансии Драган Тевдовски вели дека успешно менаџира со јавниот долг, парите од обврзницата се трошат согласно законот, а задолжувањата се со ...
сите 16 | | | веќе видена

Кое дете не мечтае да биде херој како оние од книгите, филмовите, цртаните серии? Кое дете не сака макар на ден да порасне во очите на тие околу него и да го ...
сите 7 | | | веќе видена

РСЕ: Дали сметате дека Северна Македонија и Албанија ќе ги започнат преговорите во декември, оваа година? Се обидувам да направам се за да ја постигнеме таа ...
сите 218 | | | веќе видена

Власта ќе го преврти секое камче за државата да почне преговори со ЕУ оваа година, најави вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи. Еден од предусловите е ...
сите 67 | | | веќе видена

На нецела недела по тродневното претставување со Бостонскиот симфониски оркестар под диригентство на Андрис Нелсон и светската премиера на „Етер“, делото за ...
сите 9 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 12 | | | веќе видена

По нешто повеќе од две години од „Старицата од Калкута“, режисерката Софија Ристевска-Петрушева со нов проект се врати во НУЦК „Јордан Хаџи-Константинов Џинот“ ...
сите 4 | | | веќе видена

Демонстрантите, кои ја обвинуваат владата на Рама дека е корумпирана и има врски со организираниот криминал се судрија со полицајците и фрлаа молотови коктели, ...
сите 117 | | | веќе видена

next