Радио Слободна Европа

Повикувајќи се на благо зголемување на случаи кои зборуваат дека новинари се мета на говор на омраза претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски денеска уште еднаш ...
сите 9 | | | веќе видена

Амбициозниот старт во работата на новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата, според упатените, е добар сигнал во процесот на реформи во ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерот за животна средина и просторно планирање Садула Дураки потрошил најмногу пари по ресторани во 2018 година, но министерството нема средства за кадар ...
сите 3 | | | веќе видена

„Реквием“ на италијанскиот музички мајстор Џузепе Верди се смета за едно од најмоќните, најдраматичните дела во историјата на класичната музика. Оваа творба ...
сите 6 | | | веќе видена

Тетово е град без општинска служба за бездомните животни па спасот од изгладнување и болести е во малкумината како Снежана Гиевска кои вдомуваат многу мачки и ...
сите 24 | | | веќе видена

Папата Франциск доаѓа во многу важен момент за нашата земја, а тоа е времето во кое земјата е пријател со сите и кога демонстриравме исклучително храбри чекори ...
сите 112 | | | веќе видена

На денешната собраниска седница која ја свика претседателот на Собранието Талат Џафери, се вратените закони од страна на претседателот Ѓорге Иванов во кои стои ...
сите 40 | | | веќе видена

„Последните голтки“ е втората збирка раскази на Елизабета Баковска која доаѓа по безмалку деценија и половина од „Четири годишни времиња“. Станува збор за ...
сите 4 | | | веќе видена

Околу 226 гласа повеќе освои Гордана Сиљановска Давкова од Стево Пендаровски во Битола. Иако разликата не е голема и не е решавачка во однос на крајниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Граѓаните и натаму се соочени со недостиг на одредени лекови кои се на товар на Фондот за здравство меѓу кои антибиотици, лекови за зголемен крвен пристисок, ...
сите 6 | | | веќе видена

Малите компании сметаат дека климата за водење бизнис во земјава е полоша споредбено со другите земји во регионот, за разлика од поголемите кои имаат подобра ...
сите 11 | | | веќе видена

next