Софија

  во

  Како што рече Поповиќ, на фестивалските сцени годинава продефилираа 500 уметници од 23 земји од светот, но и гости од земјава и странство кои допатуваа за да ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Јакуб Ал-Атики, aмбасадор на Државата Кувајт за Република Северна ...
  сите 66 | | | веќе видена

  Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими Јакуб Ал-Атики, aмбасадор на Државата Кувајт за Република Северна Македонија, со седиште во ...
  сите 66 | | | веќе видена

  Охридско лето запиша уште едно успешно фестивалско издание во богатата фестивалска историја, изјави денеска на завршната прес-конференција од годинешното 59-то ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Развојот на инфраструктурната мрежа меѓу Македонија и Бугарија е клучен за интензивирање на соработката во сите области. Државава со бугарски искуства ќе го ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Со вечерашната изведба на драмата „Одисеј“ на Горан Стефановски на Античкиот театар се спушта завесата на годинашното 59-то издание на најголемата ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Даниел Вачков, директор на Институт за историски истражувања при Бугарска академија на науките (БАН) и член на заедничката комисија со Македонија, во интервју ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Државава со бугарски искуства ќе го јакне институционалниот капацитет за користење на европските фондови, пред се, за рамномерниот регионален развој и воопшто ...
  сите 26 | | | веќе видена

  Изминатите 40 фестивалски дена понудија 47 содржини со кои се славеше уметноста. Сцените на Античкиот театар, црквата „Света Софија", предворјето на црквата ...
  сите 68 | | | веќе видена

  „Охридско лето” запиша уште едно успешно издание во богатата фестивалска историја. На фестивалските сцени годинава продефилираа 500 уметници од 23 земји од ...
  сите 68 | | | веќе видена

  „Охридско лето“ запиша уште едно успешно издание во богатата фестивалска историја. На фестивалските сцени годинава продефилираа 500 уметници од 23 земји од ...
  сите 68 | | | веќе видена

  Со вечерашната изведба на драмата „Одисеј“ на Горан Стефановски на Античкиот театар се спушта завесата на годинашното 59-то издание на најголемата ...
  сите 68 | | | веќе видена

  На еден ден пред почетокот на 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ви ги најавуваме програмите Земја во фокус – Германија, Чешка ...
  сите 72 | | | веќе видена

  Развојот на инфраструктурната мрежа меѓу Северна Македонија и Бугарија е клучен за интензивирање на соработката во сите области. Државава со бугарски искуства ...
  сите 26 | | | веќе видена