Вистина

Препукувањата помеѓу поранешните сопружници продолжуваат и откако Иван Маринковиќ во неколку наврати ја прозва Гоца Тржан во „Парови“, пејачката одлучи да открие шокантни детали од нивниот брак. Гоца Тржан тврди дека Маринковиќ во обложувалница потрошил 20.000 евра кои таа ги добила за учеството во „Survivor“ и дека ја оставил со 1500 динари во џеб. Исто така пејачката тврди дека Иван и се заканувал со насилство. Јас ги чувам сите негови пораки од моментот кога му реков дека не сакам да живеам со него. Имам два гигабајти од тоа. Полицијата е запознаена со тој материјал, рекла Гоца која на прашањето што се наоѓа во пораките одговорила: Искрено на дното ми е сето ова што го раскажав. Имаше се… Од тоа дека ќе ми ги отсече прстите, до тоа дека сум лесна жена која истовремено била со петторица момци. Најболно беше кога напиша дека Лена не е негова ќерка.
сите 10 | | | веќе видена

Фолкерот Аца Лукас следната година ќе стане додо! Имено, неговата ќерка Милјана од првиот брак е во блажена состојба, а пејачот среќната вест ја дозна додека беше на концерт во странство, пишува српски Ало. Милјана за својата бременост прво ја известила мајка си Светлана, а по неколку часа убавата вест му ја соопштила и на татко си, кој веста ја дочекал со неверување. Инаку, ова ќе биде прво дете на 26 годишната Милјана Вуксановиќ.
сите 15 | | | веќе видена

По изборот на првиот шампион корпорацијата Google Inc. минатиот месец, Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) со проектот “Светска мрежа за мали бизниси” од страна на Светската трговска организација и Интернационалната Стопанска Комора е официјално прогласен за втор „Шампион за мал бизнис“. Овој голем успех за Република Македонија и официјално беше проследен со заедничка изјава на Роберто Азеведо, директор на Светската трговска организација, Џон Данилович, Генерален Секретар на ICC, како и на Данела Арсовска, претседател на Сојузот. -Домшаните компании по најнови светски трендови, со поддршка на Светската трговска организација и Интернационалната стопанска комора, преку Сојузот ќе имаат можност да го зголемат извозот. Малите и средни претпријатија, ќе учествуваат во „Светската мрежа за мали бизниси“, со цел нивно полесно интегрирање во регионалните и меѓународни пазари, олеснување на пристапот до информации и градење на капацитетите за извоз. Идентификувани ќе бидат оние МСП кои имаат потенцијал ...
сите 105 | | | веќе видена

Ако може да им се верува на долгорочните прогнози, тогаш оваа зима нема да видиме некој голем студ. Неколкумесечните прогнози велат дека до крајот на годината само утринските температури ќе бидат во минус и тоа само неколку степени, додека дневните во најстудените денови ќе надминуваат 5 степени. Оние кои го сакаат снегот, веројатно нема да се радуваат многу оваа година. Снежни врнежи не се најавуваат во градовите се до крајот на годината. Услови за снег ќе се создадат во последните денови но според она што сега се прогнозира, тоа нема да биде интензивно и веројатно нема да се формира снежна покривка. Дека вакви метеоролошки услови ќе имаме до крајот на годината аргумент плус дава и топлото време во втората половина на октомври, кога во текот на денот температурите надминуваат и 25 степени, што е далеку над просекот за овој период од годината. Долгорочните прогнози ретко даваат прецизна слика за временските услови кои не очекуваат, но сепак, добри се за да дадат каква-таква претстава за времето. ИЗвор: ...
сите 24 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Вики Миљковиќ анимозитетот од претходната сезона во „Ѕвездите на Град“ го продолжуваат и во новото издание. Хаосот веќе започна, а Карлеуша го почна прва. Имено таа на Вики најпрвин и кажа: -За разлика од тебе, јас сум професор за музика, а ти си чапја од Маринкова бара, а Вики пак снаодливо веднаш и возврати: -Чапјата има слаби нозе и точно е, јас ги имам. А покажи ги ти твоите, кажа Вики па Јелена распали: -За разлика од твоите чапјо, моите прекрасни нозе во Баленсијага изгледаат како милион долари, не се предаде Карлеуша, но ни Миљковиќ не застана: -Малку дебели, но нема врска! Расправата ја заклучи Босанац со констатацијата дека нивите сопрузи не си ја вршат работата кога тие двете доаѓаат на снимање жедни за кавга.
сите 32 | | | веќе видена

Викторија Бекам повторно направи хаос шетајќи се по улиците во Њујорк. Сопругата на Дејвид Бекам носела фустан и била закопчана до грло. Но, нешто друго навистина привлекло внимание. На фустанот јасно се оцртале брадавиците на Викторија, што многу мажи кои се нашле таму ги доведе до лудило.
сите 29 | | | веќе видена

СДС наместо да работи за доброто на граѓаните и да креира нови вредности, крати и стопира. Се што знае да работи СДС е блокирање, укинување и уривање, вели Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ. -Владата на СДС го поништи тендерот за изградба на катна гаража во центарот на Охрид, проект со кој требаше да се реши проблемот со паркинг места во Охрид и значително да се растерети сообраќајниот метеж. Со стопирањето на овој проект СДС свесно дозволува да продолжи сообраќајниот хаос во најголемиот туристички центар во земјава. Возачите ќе бидат приморани да ги паркираат автомобилите по улиците и тротоарите, а со тоа да се ставаат во потенцијална опасност и животот на пешаците. Ветуваа промени и решавање на проблемот со сообраќајниот хаос, а сега откако се на власт гледаме дека тоа биле само лаги и празни ветувања, потенцира Стојаноски. Тој додава дека очигледно е дека за СДС не се важни капиталните проекти кои се од значење за потребите на граѓаните и на странските посетители кои ја посетуваат земјава, туку важен им е ...
сите 7 | | | веќе видена

Иако не е од оние јавни личности кои сакаат во прв план да го истакнуваат физичкиот изглед, туку духовниот мир и семејната среќа и се поважни, Сека успеа сите да ги остави без текст со својата нова фотографија. Иако сакала да се пофали со новиот телефон, сите гледале во нејзините долги и згодни нозе.
сите 13 | | | веќе видена

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, познат по своите антимакедонски ставови, за тамошните медиуми ги оцени резултатите на локалните избори во Македонија како поддршка за договорот за добрососедство со Бугарија. Според донеодамнешниот директор на Националниот историски музеј од Софија, токму договорот меѓу Македонија и Бугарија му пресудил на ВМРО-ДПМНЕ како негов остар критикувач. Тој очекувал партијата да освои 70-80 проценти од гласовите и е многу изненаден што владеачката СДСМ освои апсолутно мнозинство. -Тоа покажува дека таканаречените Македонци му поверуваа на господинот Заев и оти зближувањето со Бугарија наиде на поддршка кај населението во Македонија, што е многу радосно за нас. Ова значи дека со измислувањето и со туркањето со насилство и со безброј фалсификати на политичката идеја на македонизмот е завршено. И започнува неговото бавно или побрзо демонтирање. Искрено, не очекував да го доживеам тој момент, изјави Димитров. За контроверзниот поранешен политичар, и „признавањето на бугарското ...
сите 57 | | | веќе видена

По предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, судија на претходна постапка определи мерка Притвор во траење од 30 дена за четири лица кои се под истрага за сторено кривично дело Убиство во обид сторено во соизвршителство, од чл.123 во врска со чл. 19 и во врска со чл.22 од Кривичниот законик. За петтото лице за кое обвинителството исто така предложи определување на мерка Притвор, поради влошена здравствена состојба судот дополнително ќе одлучи, информираат од Обвинителството. Постапката што се води против овие лица се однесува на настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април и нападот врз Зијадин Села.​​ Извор: Курир.мк
сите 138 | | | веќе видена

Наредната недела, ноќта меѓу сабота и недела, односно меѓу 28 и 29 октомври почнува зимското сметање на времето со што стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час назад. Тоа значи дека во 3 часот ноќта стрелките на часовникот треба да се вратат на 2 часот така што ќе се спие еден час повеќе. Зимското сметање на времето почнува последниот викенд во октомври и трае до последниот викенд на март. Поместувањето на стрелките во Западна Европа е воведено во почетокот на 1970-тие години со образложение дека со тоа се „продолжува“ денот, се овозможува заштеда во потрошувачката на електрична енергија, се зголемува продуктивноста, се подобрува приспособувањето на луѓето и работниот ден го прави поефикасен. Преминувањето на летно и зимско време првпат е забележано во 1916 година во земјите на северна Европа, а досега воведено е во околу 70 земји, главно на северната хемисфера. Стрелките не се поместуваат секаде во светот во исто време. Така, САД и Канада во 2007 година воведоа зимското сметање на времето да ...
сите 30 | | | веќе видена

Тоа што Милан Станковиќ некогаш и беше момче, медиумите како да не сакаат да го заборават. Нивната актуелност и како екс – двојка, се уште трае, иако Милан во една прилика се изјасни дека Рада е минато за него и му пречи тоа што се уште ги поврзуваат. Но, Манојловиќ не реагира како него. Имено, деновиве пејачката пред камери и кажаа дека нејзиниот поранешен има нова девојка, а таа на духовит начин им одговори: „Навистина, дали сте сигурни…како изгледа, кажа таа по што грмна да се смее. Еве ја нејзината реакција: A post shared by Radmila Rada Manojlovic (@radamanojlovic) on Oct 17, 2017 at 12:09pm PDT
сите 2 | | | веќе видена

Семејството на Новак Ѓоковиќ пред повеќе од една година започна да работи на голема куќа на Павловачко Езеро, а како што се гледа од новите фотографии, вселувањето се приближува. Иако имаат прилика на било кое место да изградат куќа, Ѓоковиќ сепак ја избраа Србија и тоа малото езеро на чија обала се гради куќата. Првите фотографии се појавија минатата година на социјалните мрежи и тогаш почнало да се шпекулира дека Ѓоковиќ ќе градат нешто што ќе изгледа како вилата на Азурната обала. Таткото на Новак, Срѓан Ѓоковиќ дошол на оваа идеја, па тој ја гради семејната вила во која Новак ќе може да ужива со семејството, браќата и родителите кога ќе има прилика. Новата вила треба да има и пропратни објекти, а не е исклучено дека еден ден тука ќе биде изграден и ресторан и базен. Вилата е на два спрата и се наоѓа на самата обала на вештачкото езеро, популарно кај риболовците. Куќата е прилично изолирана, а од околу нема други објекти.
сите 26 | | | веќе видена

Пејачот Милан Станковиќ дошол на снимањето на една емисија со детаљ во кој сите гледаа. Познато е дека пејачот секогаш се труди да изгледа поинаку, па многумина и го копираат, но сега отиде чекор подалеку, па сите погледи биле насочени во неговото меѓуножје. Милан дошол со каиш на кој бил закачен интересен детаљ.
сите 8 | | | веќе видена

Кон крајот на минатата сезона на популарното регионално музичко шоу „Ѕвезите на Гранд“, поп-ѕвездата Јелена Карлеуша се појави облечена во бело сако со златни копчиња и ѕвонарки за кои медиумите пишуваа дека ја копирала Цеца Ражнатовиќ, бидејќи и таа своевремено го носеше истиот модел на костум. Познато е дека Јелена секојдневно посветува големо внимание на изгледот и не си дозволува да облече ниту исти обувки, а не пак облека. Сепак, и таа направи отстапка од своето правило и за чудо повторно ја облече истата комбинација. Оние кои постојано ја следат сигурно го забележаа ова. -Стилот е рефлексија на твојот став и личност. Не можеш да ја фотошопираш својата личност, напиша Карлеуша во описот на фотографија, а за тоа секако доби лавина од коментари и лајкови, но никој не спомена дека повторно носи исто.
сите 32 | | | веќе видена

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц, според весникот, ќе биде мошне активен во овој период, имајќи ги предвид резултатите од изборите во Македонија. „Катимерини“ во својот коментар наведува дека резулатите од првиот круг од локалните избори во Македонија, на кои убедлива победа понесе коалицијата предводена од СДСМ на актуелниот премиер Зоран Заев, а голем пораз претрпе опозициската ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски ќе бидат фактор за забрзување и напредок во преговарачкиот процес меѓу Атина и Скопје за решавање на спорот со името. – Настапот на Заев, кој од Западот се смета за умерен политичар, кој има капацитет да ја води земјата на патот кон европските и евроатлантските интеграции, ги изненади и најпрецизните аналитичари, кои предвидуваа одреден баланс на силите меѓу двете партии, нагласува ...
сите 48 | | | веќе видена

Балетскиот спектакл „Оревокршачка “ на мраз, кој беше закажан на 24 ноември 2017 година, поради технички причини се презакажува за 4 декември 2017 година , локација непроменета – Македонска Опера и Балет, со почеток во 20 часот. Важно известување за сите кои веќе имаат набавено билети: Купените билети со датум 24 ноември 2017 година се важечки за претставата на 4 декеври 2017 година и нема никаква потреба од нивна замена за билети со нов датум! Билетите за овој балетски спектакл на мраз – „ Оревокршачка “ на мраз, кои се во ограничен број може да се набават преку продажната мрежа на „Купи карти за сè“ низ цела Македонија, билетарницата на МОБ, во „Пола Југотон“, „Југотон“, цвеќарница „Розе“ – Веро 2, како и онлајн на www.kupikartizase.com .
сите 26 | | | веќе видена

Специјалист ја откри вистината – нема никаква врска со романтиката. Дали ќе ги измиете забите со четка на партнерот? Едвај, но не ни пречи да ја замените плунката и бактерии со него во долг бакнеж уста во уста. Колку и убаво да ви звучи, причината луѓето да се бакнуваат со јазикот нема врска со романтиката, туку со еволуцијата Зошто се бакнуваме со јазик? Доктор Сара Џонс, специјалист за репродукција и еволутивна психологија од Универзитетот во Кент, објаснува дека тоа е најлесната постапка да ги откриеме вистинскиот партнер за продолжување на потомството. „ Луѓето немаат толку развиено чувство за мирис, колку животните. Бакнежот уста во уста ни овозможува да вкусиме и да го помирисаме партнерот, да дознаеме дали имаме различен имунитетски одговор. Бакнежот овозможува да видите колку е различен или пак имате слична биохемиска реакција како некој кој е со вас “ , изјави специјалистот. Е, тоа е причината да сакаме да се бакнуваме. До тука е романтиката на првиот бакнеж. Извор: Локално.мк
сите 2 | | | веќе видена

Потребни состојки: За пандишпан: 6 жолчки 200 гр. шеќер во прав 1 ванила 1/2 чаша масло 3/4 чаша топло млеко 1 чаша просеано брашно 1 лажица просеано какао 1 пециво *Чашата е онаа пластична од јогурт, на неа пишува 180гр. За белиот дел: 6 белки прстофат сол 15 лажици шеќер 1 ванила или лимон шеќер 1 лажица нишесте За глазура: 2 мали кафени финџалчиња млеко-околу 170 мл. 4 лажици шеќер 4 лажици просеано какао 1/4 од 1 маргарин Подготовка: Најпрво се приготвува пандишпанот. Се матат жолчките, се додаваат постепено сите наведени состојки. Се изедначува смесата и се излева во правоаголна тава бр.40 намачкана со масло и побрашнета. Се пече во загреана рерна на 180 степени околу 15-20 мин., или до сува чепкалка. За тоа време се матат белките со солта, шеќерот во густ шам. На крај се додава нишестето, уште малку се промешува со средна брзина. Се нанесува веднаш над испечениот пандишпан и се враќа во исклучена рерна уште 15мин.. Се остава да излади. Се подготвува глазурата на тој начин што сите навдени состојки се ...
сите 77 | | | веќе видена

Признанието Golden Oryx, што за достигнувања на полето на културата го доделува „Катар ервејс“, годинава му беше врачено на Виктор Филиповски, којшто изминатиов период се истакна како тапанар на повеќе состави. Авиокомпанијата, која што е поддржувач на Скопскиот џез-фестивал, во рамки на годинашното издание на манифестацијата го прогласи Филиповски за најдобар млад џез-музичар во Македонија. „Катар ервејс“ е интернационална компанија, меѓу другото, годинава прогласена за најдобар авиопревозник во светот, меѓутоа, таа со гордост помага и на низа локални иницијативи, кои што ја збогатуваат нашата глобална заедница. Се надеваме дека оваа награда ќе му даде дополнителен поттик на Виктор, да продолжи по одличната патека како и досега, но и дека ќе инспирира нови генерации џез-музичари во Македонија – изјави Алтај Шабан, комерцијален директор на канцеларијата на „Катар ервејс“ во Скопје. Виктор Филиповски е дипломец на џез-отсекот на музичката академија при факултетот „Гоце Делчев” во Штип. На истата институција ...
сите 11 | | | веќе видена

next