Вистина

Во Истанбул вчеравечер се случи отворањето на новата сезона на кошаркарската Евролига со натпреварот меѓу турскиот тим Анадолу Ефес и Реал Мадрид во арената Абди Ипекчи. Главна ѕвезда на вечерта беше мега популарната актерка и модел Елчин Сангу која ја имаше честа да ја фрли топката за старт на натпреварот. По тој повод Елчин се појави во едноставна комбинација од која го покажа цврстиот и затегнат стомак. Оваа улога на актерката која и беше доделена уште еднаш потврди дека Сангу моментално ја живее најголемата слава не само во Турција туку и пошироко. Elçin Sangu Sahada A post shared by Elçin Sangu (@elciinsanguu85) on Oct 12, 2017 at 10:34am PDT
сите 8 | | | веќе видена

Како и секоја година, така и оваа, Австралијанскиот календар за 2018 година е тука. Календарот го красат прекрасни, згодни пожарникари и можеби овој календар е единствената причина зошто ќе му се радуваме на Новата Година. Од 1993 година, компанијата The Land Down Under секоја есен ги почестува луѓето со новите календари за наредната година. Така и оваа есен го објавија новиот календар за 2018 година со “жешка” фотосесија на згодни момци. Од овој календар можете да изберете згодни пожарникари кои позираат со животни од зоолшката градина, пожарникари кои држат слатки кученца или едноставно само “жешки” пожарникари. Всушност, со продавањето на овој календар, кој воедно може да се порача и по Интернет, парите ќе бидат наменети за Children’s Hospital Foundation со што ќе направите добро хуманитарно дело. Извор: Точка.мк
сите 2 | | | веќе видена

Европскиот првак во шах Алкалоид денеска во мечот од шестото коло на Европскиот клупски куп што се игра во Анталија за ривал го има лидерот на табелата руската екипа Глобус. По поразот во второто коло Алкалоид постигна три убедливи победи и со осум поени се наоѓа на третата позиција, веднаш зад Глобус и Олдар Јурду, кои имаат по девет. Овие два тима вчера во меѓусебен дуел одиграа нерешено. Ова е важен дуел за екипата на Алкалоид, која со триумф ќе има шанса и да ја одбрани титулата. На дуелот Алкалоид – Глобус распоредот на таблите е следен: Лирен Динг – Владимир Крамник, Павел Ељанов – Шахријар Мамедјаров, Дмитри Андрејкин – Александер Гришчук, Јанг Ји – Ју – Сергеј Карјакин, Дмитри Јаковенко – Аниш Гири и Јури Криворучко – Јан Непомниачи. Втората македонската екипа учесничка на ЕКК Гамбит Асеко по двата пораза падна на 15.место на табелата и денеска ќе игра против Дунајска Стреда. извор:курир
сите 37 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркарски првак МЗТ Скопје е во серија слаби резултати откако вчера го загуби и првиот натпревар од домашната лига дуелот со Карпош Соколи на домашен терен со 85:83. Тренерот на „металците“ Александар Тодоров уште еднаш слабата одбрана ја потенцираше како причина за поразот. – Натпреварот го загубивме во последните пет минути од вториот период, односно во првото полувреме. Немавме решение за нивните шутеви за три поени на високите играчи. Прикажавме лоша игра, без никаква желба за победа. Најчесто екипа со 80 и повеќе постигнати поени победува, ама тоа не важи за нас. Слично беше со Задар во АБА лигата, изјави Тодоров. Во таборот на ланскиот финалист од плеј офот задоволство по гостинскиот триумф над првакот. – Очекувавме тежок натпревар, а одигравме според договорот и стигнавме до победа. Подолг период бевме без официјален натпревар и затоа добро е што победивме, изјави тренерот на Карпош Соколи Борче Даскаловски. Во второто коло од домашната лига Карпош Соколи утре е домаќин на Струмица, ...
сите 75 | | | веќе видена

Ким Кардашијан и нејзините сестри станаа познати ширум светот, а нивните лица се ба препознатливи. Но, две девојки од Дубаи и Кувајт кои изгледаат идентично како сестрите Кардашијан, направија вистински хаос. Поточно како Ким Кардашијан и Кајли Џенер. Во прашање се девојките по име Сониа и Физа Али. И едната и другата се блогерки, а нивната сличност со Ким и Кајли е неверојатна. Како да се работи за истите личности. Погледнете како изгледаат Сониа и Физа… Како Кајли Џенер и Ким Кардашијан. Некои луѓе ги обвиниле Сониа и Физа дека подлегнале на скапоцени пластични операции за да личат на Кардаијан, но тие ги демантирале овие наводи. Сониа и Физа рекле дека воопшто не се обожавателки на сестрите Кардашијан и дека не гледале ниту една од епизодите на реалното шоу “Keeping Up With The Kardashians”. Она што е сигурно е дека неверојатно личат на Ким и Калји.
сите 19 | | | веќе видена

Еден од најголемите загадувачи во тетовско, фабриката „Југохром“ од Јегуновце нема да се рестартира, потпишан е само меморандум за соработка. Најавите на Владата предводена од Зоран Заев, дека комбинатот Југохром, повторно ќе почне со работа, според многумина се само предизборни манипулации со граѓаните. Претставници на владата и вработените во комбинатот потпишаа само меморандумот за соработка, додека пак засегнатите очекуваа Југохром да се рестартира. На три дена пред локалните избори Владата и „Југохром“ потпишаа договор дека на оџаците на тетовската фабрика конечно ќе бидат вградени филтри. Прашањето на „Југохром“ ги засега сите во полошкиот регион, граѓаните, вработените во фабриката, раководството и газдите, па затоа се отвора прашањето дали овој договор не можеше да почека барем за понеделник. Во изборните програми, сите кандидати бараат решенија токму за металуршкиот комбинат, односно за загадувањето на воздухот во Тетово и регионот, коментираат медиумите. „Југохром“ останува под клуч нема да ...
сите 18 | | | веќе видена

Сметките на „Фени индустри“ се уште се блокирани иако Владата и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев неодамна изјави дека Владата е посветена на изнаоѓање решение за проблемот со Фени. Причината која компанијата ја наведе поради блокираните сметки се ниските цени на фероникелот на светските берзи. Оттаму велат дека преговорите со една банка не дале резултат и таа побарала блокада на сметката. Анѓушев неодамна изјави дека Владата е посветена на изнаоѓање решение и оти интензивно разговараат со сопственичката структура и менаџерскиот тим на Фени, но од тоа нема никаков резултат. – Владата е посветена на изнаоѓањето решение, интензивно разговараме и со сопственичката структура и со менаџерскиот тим на „Фени“ да изнајдеме решение како овој проблем да биде решен. „Фени“ е голем индустриски капацитет, истакна Анѓушев. Посочи дека Владата може да помогне на краток рок, во рамките на своите капацитетит, но, долгорочно решение мора да понудат сопствениците и менаџерскиот тим на комбинатот. Празните ...
сите 18 | | | веќе видена

300.000 пензионери на удар на економските политики на Владата. Од новата влада очекувале повеќе, бидејќи во предизборната кампања СДСМ ветуваше достоинствен живот за постарите граѓани. Со минатогодишните зголемувања на пензиите од 600-тини денари успевале да ги покријат трошоците за сметки, лекови и храна, сега стравуваат како ќе го поминат месецот. Од Сојузот на здружението на пензионерите велат дека мора да се размислува за дополнително зголемување на пензиите, особено за 170.000 пензионери чии месечни примања се под просекот. Кај нив покачувањето за минатиот месец ќе биде помалку од 100 денари, вели претседателот Аргировски. – Во овој случај, со најмала пензија 8.500 денари ќе земе само 80 денари, а ако земал 640 денари значи дека губи околу 500 денари. Значи со други зборови, треба да се размислува како да им помогнеме на тие што имаат помали пензии , вели Аргировски. Во изминатите десет години, најниската пензија се зголеми за 105 проценти и истата од 4.330 денари во 2006 година, скокна на 8.895 денари ...
сите 18 | | | веќе видена

Од полноќ завршува изборната кампања за првиот круг од локалните избори и почнува изборниот молк, кога може да се известува за изборите и текот на гласањето, но престануваат сите облици на изборно месиумско преставување, соопшти денеска Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ). – Според изборниот законик за прекршување на изборниот молк ќе се смета емитување било какви информации, фотографии, аудио и аудиовизуелни материјали поврзани со или во кои учествуваат учесници во изборите, какви било облици на медиумско известување кои се отворено или прикриено во функција на нечија изборна кампања и можат да влијаат на одлуката на избирачите, податоци кои го откриваат идентитетот на политичките субјекти и/или на поединци вклучени во инциденти или други неправилности на денот на гласањето, како и изјави од кандидати во изборниот процес, од учесниците во изборна кампања, од претставници на политички партии и од носители на функции во органите на власта, се вели во соопштението од АВМУ. Агенцијата ги ...
сите 30 | | | веќе видена

СДС повторно го врати криминалот и непотизмот како начин на владеење во Македонија и за само 4 месеци го покажа своето вистинско лице. Низа скандали поврзани со самиот врв на власта беа обележје на начинот на управување на СДС изминативе 4 месеци, се вели во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев на најбеозбразен начин, без тронка срам и обѕир посегна по најголемите фабрики кои за багателни цени ги превзема со помош на неговата фамилија. Текстилниот гигант „Герас Цунев“ беше купен за само 20.000 евра од неговиот прв братучед Трајче Заев, со тоа Заеви се стекнаа со сопственост на 22% од фирма која има над 7.000 м2 атрактивен индустриски и деловен простор. За тие пари сите останати граѓани на Република Македонија можат да си купат само гарсониера од 25м2 и ништо повеќе. Тендерашот мултимилионер Кочо Анѓушев користејќи ја позицијата на вицепремиер во владата на СДС за својата фирма обезбеди работа за увоз на електрична енергија во вредност од 2,6 милиони евра, која мораше да биде поништена бидејќи на ...
сите 58 | | | веќе видена

Стоја Новакови предизвикала пожар во еден хотел во Сиднеј, поради што малку фалело да заври во затвор. За нејзина среќа поминала само со парична казна. Пејачката го направила хаосот, поради тоа што сама спремала доручек во својот апартман. Тостерот се запалил, алармот за пожар се вклучил, се запалил детектород за чад и прскалките, а на лице место пристигнале три противпожари возила со 15 пожарникари. Вработените во хотелот ги евакуирале гостите. Бидејќи сака малку потпечен тост, Стоја два пати го тостирала лебот. Но тостерот почнал да чади, во кујната ништо не се гледало. Се активирал алармот, настанала паника, а пејачката се исплашила. За среќа не направила голема штета, но морала да се правда пред полицијата и директорот на хотелот. Ба кога собрала пари од турнејата во Австралија, морала да издвои голема сума на пари да ја плати казната. Имала среќа што секоја вечер ги полнела клубовите, па добро и заработила, рекол изворот. А во телефонски разговор пејачката изјавила: Не сакам да се сеќавам на тој ден. ...
сите 9 | | | веќе видена

По улогите на Здравко Чолиќ и Лејди Гага, нашата Тијана Дапчевиќ во следната емисија на ТЛЗП ќе го имитира светски познатиот пејач и актер Џастин Тимберлејк. Подготовките се веќе во тек, а Тијана седна да ја трансформираат и тоа го покажа на кратките приказни на Инстаграм. За да им биде поинтересно на гледачите и нејзините обожаватели, Тијана само делумно ја откри маската, односно лицето на Џастин. Како ќе изгледа во комплетната трансформација, останува да почекаме до недела.
сите 14 | | | веќе видена

Еден од најголемите хитови на нашиот Тоше Проевски е музичката нумера насловена „Соба за тага“. До сега, оваа музичка нумера не ја следеше никаква историја зад нејзиното смислување, но во последно време полека се откриваат вистинските легенди околу текстот на оваа песна. На кратко, пред се би ве потсетиле на рефренот од истиоимениот текст, а потоа ќе ви ја откриеме и целата вистина на авторот кој стои зад трагичните зборови. „Помеѓу врати и прозорци на кревет спомени лежат тука се моите чекори но како олово тежат Моја си замка паднав и спијам сите си мислат дека се кријам нема да пројде само од себе се ме боли после тебе !“ Се зборува, дека оваа песна ја напишал маж и тоа за време на одлежувањето на неговата казна за убиство на љубовникот на нејзината сопруга. Стиховите стигнале до менаџерката на Проевски, која внимателно ги проследила и заклучила дека ќе бидат хит. Кружат гласини и дека затвореникот – текстописец, воопшто не барал никаков паричен надоместок за направеното ремек дело. Единствено, сакал да ...
сите 5 | | | веќе видена

Познатата Лото девојка, Марјана Станојковска на своите колешки, па и на оние од естрадата им покажа дека таа е единствена во своите постапки кога станува збор за појавување на телевизија или некој јавен настан. Нашите познати Македонки тешко отстапуваат од правилото да немаат спонзори, односно салони за убавина кои се грижат за нивната шминка и фризура, но на изненадување, случајот со Марјана не е таков. Таа на социјалните мрежи ја откри својата тајна на убавиот изглед, перфектната шминка и фризура. Иако долги години е на ТВ екраните и има доста покровители кои и овозможуваат третмани за убавина, но кога е шминката и фризурата во прашање, Марјана отсекогаш тоа го прави сама. За ваквиот преседан се пофали на својот Инстаграм, а во дополнување објави неколку фотографии на кои покажа на што се способни нејзините талентирани раце и замисла. Ова е доказ за самодовербата на водителката од која тешко се препушта на други раце на нејзиното лице и коса.
сите 4 | | | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 септември. Денеска е Св. Григориј, просветител на Ерменија. Роден е во видна фамилија, по род блиска до персискиот и ерменскиот царски дом. Кога овие два дома завојуваа, свети Григориј се повлече во Кападокија. Таму ја позна Христовата вера, се крсти и ожени. Во бракот му се родија два сина, Ортан и Аростан. По смртта на својата жена, свети Григориј се врати во Ерменија и му се стави на служба на цар Тиридат. Но, кога овој дозна дека Григориј е христијанин, го стави на тешки маки, а потоа го фрли во длабока јама, сакајќи да го умртви. А Бог не заборави на својот љубен и го одржуваше во јамата цели 14 години. Во меѓувреме, откако ги погуби сестрите од еден женски манастир, Тиридат полуде. На неговата сестра и се јави во сон некој светол маж и и кажа дека брат и нема да оздрави дури не го извадат Григориј од јамата. Кога излезе од јамата, свети Григориј го исцели и крсти Тиридат. По желба на Тиридат, Григориј потоа беше поставен за епископ на ...
сите 10 | | | веќе видена

Кошаркарите на Карпош Соколи постигнаа победа вечерва во дербито на 1.коло од Првата лига откако на гостински терен го совладаа првакот МЗТ Скопје со 85:83 (22:16; 25:17; 23:26 и 15:24). Колективната игра на Карпош Соколи ја донесе првата победа во новото првенство. Натпреварот во поголемиот дел од првото полувреме беше изедначен, а потоа во финишот гостите направија серија од 13:0 што се покажа како решавачка особено што на полувреме резултатот беше 47:33. Во второто полувреме домашниот тим се обиде да направи пресврт, но освен расположениот Бојан Трајковски немаа други играчи кои ќе донесеа победа.Најефикасен на дуелот беше Трајковски со 34 поени, додека во редовите на Карпош Соколи најпрецизен беше капитенот Дарко Соколов со 19 поени, а вкупно пет играчи имаа двоцифрен број поени. Претходно во стартното коло се одиграа натпреварите: Куманово – Работнички 88:91 (по продолжение), Струмица – Охрид 76:90, Кожув – Блокотехна 56:99, Пелистер – Шкупи 80:73 и Фени Индустри – Гостивар 92:96. извор:курир
сите 27 | | | веќе видена

Нашата пејачка Калиопи ќе биде запаметена по победата на едно од првите изданија на детскиот музички фестивал „Златно славејче“ во 1976 година, со песната „Мојата учителка“. Токму од овој настап Калиопи сподели фотографија и ги изненади сите нејзини обожаватели. „Кое е ова девојче?“, ги запраша Калиопи сите нејзини следбеници покрај фотографијата, на која ретко кој ја позна пејачката.
сите 3 | | | веќе видена

Најновата преработка на рок групата Некст Тајм е предмет на обвинувања во Бугарија според кои Македонија го присвојува бугарскиот фолклор – пишува порталот Република. Бугарските медиуми пишуваат дека „кражбата“ на песната „Слушам кај шумат шумите“ е стара практика која одново создава конфликт меѓу двете земји. Според бугарски новинари македонските музичари направиле нов современ аранжман на песната која што во Скопје се прикажува како македонска, а всушност е бугарска. За Бугарија оваа песна во оригинал е “Кога зашумят шумите”, и таму нема историски дилеми дека таа песна посветена на војводата Костадин, кој се борел за слободна Македонија како бугарски комита. Бугарските медиуми тврдат дека во Македонија е променет текстот и додаден зборот Македонци за да стане „помакедонска“ иако во бугарскиот оргинал наводно не се споменувале Македонци. Другари верни другари МАКЕДОНЦИ, Другари верни другари МАКЕДОНЦИ, кога низ село врвите, со коњи да не тропате, не тропате. Кога низ село врвите, со пушки да не фрлате, не ...
сите 6 | | | веќе видена

Популарното шоу „Твоето лице звучи познато“ е на самиот почеток од четвртата сезона, а третата емисија ќе имаме можност да ја погледнеме претстојниот викенд во недела. Секое следно издание е изненадување за гледачите од регионот, пред се од фантастичната имитација и маските на учесниците, како и гостувањето на специјален член во жирито и гостите на сцена. Во првата емисија ја видовме минатогодишната учесничка Каја, а во најновото издание најверојатно ќе имаме можност повторно да ја видиме и нашата Елена Ристеска која беше учесничка во втората сезона. Елена на својот Инстаграм објави фотографија од која го потврди своето враќање во ТЛЗП, а дали ќе седне како специјален член на жирито или пак само ќе надополни некој од настапите, останува да видиме… За потсетување, минатата сезона претставник од Македонија беше Даниел Кајмакоски кој ја однесе победата, а пак годинава стискаме палци за маестралната Тијана Дапчевиќ која победи во минатата емисија во улога на Лејди Гага и го освои чекот од 1000 евра.
сите 5 | | | веќе видена

На полноќ завршува дваесетдневната изборна кампања и почнува молкот пред локалните избори во недела. Коалицијата „Живот во Македонија“ предводена од СДСМ ќе ја заокружи кампањата со средби со граѓани во Дебарца и Вевчани, и со митинзи во Струга и Охрид. Карванот на Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе има завршен митинг во Скопје. Демократската унија за интеграција ќе има финални средби со граѓани во повеќе општини. Движењето „БЕСА“ организира средба со граѓани во Чаир. Гласањето в недела на 15 октомври почнува во седум и ќе трае до 19 часот. Локалните избори ќе се спроведат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје. Во сабота, ден пред изборите, гласаат болни и изнемоштени лица, затворениците и лицата во притвор. Право на глас на претстојните локални избори имаат 1.814.644 гласачи. Во изводите од избирачкиот список се запишани 1.735.682 гласачи, 77.071 избирачи се на привремена работа или престој во странство, 1.882 за време на изборите се на издржување казна ...
сите 25 | | | веќе видена

next