Вистина

Зодијачките знаци може во голема мера да ви помогнат да ја откриете вистинската личност покрај себе. Без разлика на тоа дали верувате во хороскоп или не, постојат одредени комбинации на знаци кои што би можеле да имаат проблеми во врската. Овен и рак Личностите родени во знакот на овен се екстремно енергични и не се согласуваат со знаците кои што се конзервативни и чувствителни, како што се раковите. Иако не се тотални спротивности, врската меѓу овен и рак би била фрустрирачка бидејќи имаат различни приоритети. Рак и водолија Активниот и возбудлив живот на водолиите може да му изгледа привлечно на ракот, но само на почетокот. Оваа врска ќе биде забавна и возбудлива можеби само еден месец, а потоа ќе преовлада личноста на ракот. Тоа на водолиите брзо ќе им здодее и ќе предизвика расправии и неверства. Лав и бик Оваа комбинација најдобро се опишува како „кога незапирливата сила ќе удри во неподвижен предмет“. Ова значи дека се многу тврдоглави и имаат различни приоритети. Лавовите сакаат слава и богатство, а ...
сите 34 | | | веќе видена

Италијанскиот фудбалски стручњак Алберто Закерони е назначен за нов селектор на Обединетите Арапски Емирати. 64-годишниот Закерони доаѓа на местото на досегашниот предводник на ОАЕ, Аргентинецот Едгардо Бауса. Веста за назначувањето на Закерони официјално беше објавена од Фудбалската федерација на ОАЕ. Закерони и ОАЕ потпишаа договор за соработка до 2019 година. Еден дел од својата професионална тренерска кариера, искусниот тренер помина во италијанските и европски великани, Милан, Интер и Јувентус. Како тренер работеше и во други италијански екипи, а беше и селектор на Јапонија во периодот 2010-2014 година. извор:курир
сите 38 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи вчера информираше дека полициски службеник, кој не бил работно ангажиран, ноќта по завршување на изборниот ден го нарушил јавниот ред и мир и нападнал лица кои ја славеле победата на кандидатот на СДСМ за Свети Николе. Сепак, полицискиот службеник вчера попладнето во емисијата „Бумбар“ на ТВ Нова го кажа своето потресно сведоштво за целата ситуација, истакнувајќи дека околу 100 лица скандирале пред неговиот дом, му се заканувале и го навредувале. Полицискиот службеник, кој вели дека има над 30 години работен стаж во МВР, посочува дека бил влечен, малтретиран и тепан од страна на лицата за што има и сведоци. Полицаецот додава и дека неговиот автомобил е уништен, а со камења и други тврди предмети било фрлано кон неговиот дом. Сведоштвото, кое е уште една потврда за манипулациите кои се обидува да ги направи МВР под контрола на Оливер Спасовски, може да го погледнете во продолжение. извор:курир
сите 18 | | | веќе видена

Пристигнувањето на Јелена Карлеуша во „Ѕвездите на Гранд“ и оваа недела привлече големо внимание, со оглед на тоа дека пејачката го променила имиџот. Јелена била навистина расположена, за разлика од претходните снимања, а дошла како за чудо, закопчана од глава до пети. Цела во црно, во стилот на светските музички ѕвезди и нова фризура.
сите 37 | | | веќе видена

За струмичката модна блогерка и скорашна девојка на кумановецот Дарко Спејко, Љупка Митрова, денот не смее да започне без провокација. Па така, нејзините бројни следбеници на социјалните мрежи, особено на Инстаграм секојдневно имаат прилика да погледнат жешки фотографии на кои Митрова позира разголена во најжешките изданија. Деновиве Дарко замина за Босна, а пак таа за Малта. Оттаму не пропушти да сервира нова провокација, но овој пат ја долови посликовито и динамично со видео на кое се сонча, а машка рака го мачка нејзиниот раскошен задник со масло за сончање. Ова многу подобро изгледа кога се гледа, отколку кога се чита. Погледнете: A post shared by Ljupka Mitrova (@ljupka_mitrova) on Oct 15, 2017 at 7:14am PDT
сите 6 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Скопје ја прошири истрагата и приведе уште пет лица за нападот на пратеникот Зијадин Села, што се случи за време на насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април годинава. – Во врска со постапката што се води во Основното јавно обвинителство Скопје за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април и нападот врз Зијадин Села, надлежен јавен обвинител донесе Наредба за проширување на истрага за уште пет лица за сторено кривично дело убиство во обид сторено во соизвршителство, од чл.123 во врска со чл. 19 и во врска со чл.22 од Кривичниот законик, велат од скопското Обвинителство. Петте лица, како што подочуваат од Обвинителството, по барање на надлежен јавен обвинител се лишени од слобода при вршење на претрес во нивните домови. Во текот на денот Обвинителството ќе презема дејствија за утврдување на факти и спрема останати лица. Претходно, ОЈО на 10 мај годинава поведе истрага за две лица, татко и син, за кои е утврдено дека учествувале во нападот врз ...
сите 234 | | | веќе видена

Со фотографија пред Спомен куќата за Тоше Проески во Крушево каде позира облечена во бела симболична маичка и црно здолниште, пејачката Елена Ристеска откина парче од својата душа и мисли посветено на непреболената музичка ѕвезда и татка си. Во посветата ги избра најемотивните зборови, односно разговор со Тоше од кој откри како тогаш му опишала како се гледа по 10 години. Е: Како се замислуваш себе си после 10 години? Т: Хмм.. веројатно со дечиња и сопруга на прво место, па и успешна кариера.. сакам да го завршам и факултетот..” Еден од многуте наши разговори… А сега после 10 години уште сум во неверување дека те нема и нема да ја прифатам реалноста како и за татко ми.. така ми е полесно.., напиша Елена. Повеќе од 3000 следбеници и порачаа дека убавите спомени никогаш не бледнеат, особено од луѓе кои се длабоко во нашите срца.
сите 27 | | | веќе видена

Адријана Алачки веќе подолго време има своја емисија „Вкусот на традицијата“ во која може да видите и научите многу традиционални македонски рецепти. Адријана кога не работи во кујна слободното време го поминува со најблиските, особено со нејзината внука. Сега на социјалните мрежи се пофали дека има кој да ја наследи, па и нејзината внука тргна по нејзините стапки.
сите 3 | | | веќе видена

На 29 октомври ќе се гласа за избор на градоначалник во останатите 35 општини кои не добија градоначалници во првиот круг од локалните избори. Во вториот круг СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе се натпреваруваат во 19 општини, ДУИ и Алијанса за Албанците во пет, ДУИ и БЕСА во седум, во една општина кандидат на група избирачи и на ВМРО-ДПМНЕ, во една ДУИ и СДСМ, во една СДСМ и Сојузот на Роми и во уште една ДПА и БЕСА. Според обработените податоци на Државната изборна комисија, во првиот круг СДСМ освои 37 градоначалнички мандати, а нивните кандидати за градоначалници се во предност пред ВМРО-ДПМНЕ во скопските општини Кисела Вода, Бутел и Гази Баба, како и во Виница, Градско, Демир Капија, Јегуновце, Карбинци, Македонска Каменица, Македонски брод, Росоман, Старо Нагоричане и Чашка. ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг освои три градоначалнички мандати и тоа во Илинден, Петровец и Сопиште, а нивните кандидати водат во шест општини – Зрновци, Кавадарци, Новаци, Пробиштип, Чешиново-Облешево и Штип. Најтесна е разликата меѓу кандидатите ...
сите 83 | | | веќе видена

Православните верници денес го одбележуваат празникот Покров на Пресвета Богородица како спомен на случката кога Богородица се јави меѓу народот собран за молитва, за време на богослужба. Настанот што го слави Црквата денес се случил на 1 октомври 911 година, на едно бдение во Богородичната влахернска црква во Цариград. Црквата била полна со народ. Меѓу народот бил и свети Андреј Јуродивиот со својот ученик Епифаниј. Во четири часот ноќта над народот се појавила Пресвета Богородица со распослан омофор со кој го покривала целиот народ. Била облечена во порфира и блескала со неискажлив сјај, опколена од апостолите и светителите. Гледајќи го јавувањето, свети Андреј му рекол на Епифаниј: “Ја гледаш ли, брате, царицата и господарката над се, како се моли за целиот свет?” Во чест на тоа јавување и се востанови овој празник. Но, овој празник е само потврда или симбол на славењето на Пресвета Богородица, како заштитничка на целиот православен народ, бидејќи нејзиното заштитништво се покажало многупати и пред овој ...
сите 10 | | | веќе видена

НБА лигашот Сан Антонио Спарс одлучија да му го продолжи договорот на еден од најдобрите свои играчи на Ламаркус Олдриџ кој за новата тригодишна верност ќе добие 72 милиони долари. Олдриџ во клубот од Тексас е од 2015 година, а претходно играше девет години во Портланд. Минатата сезона ја заврши со просек од 17,3 поени и 7,3 скокови по натпревар. извор:курир
сите 11 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе прими акредитивни писма на новоименуваните амбасадори на Шпанија, Чешка и на Кувајт за Република Македонија. Новоименуван амбасадор на Кралството Шпанија е Емилио Лоренсо Сера, на Чешката Република Мирослав Томан, а на Државата Кувајт за Република Македонија со седиште во Софија е Јакуб Алтеги. извор:курир
сите 19 | | | веќе видена

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Александар Тодоров на прес-конференцијата по синоќешната победа над Игокеа беше задоволен од триумфот и ефикасноста, но повторно ја потенцира слабата игра во одбраната. МЗТ победи (108:99) во меч на кои двете екипи заедно постигнаа преку 200 поени, нешто што не се гледа често во европската кошарка. – Беше тежок натпревар затоа што игравме против една одлична екипа. Почнавме шутерски добро, одбранбено катастрофално, па затоа на полувремето имавме ситуација 63:57 што повеќе наликуваше на НБА „Ол-стар“ отколку на дуел од АБА лига. Во второто полувреме тренерот на ривалот се обиде со некоја нестандардна петорка, Рајт на „петка“ и со четири „ниски“ да не развлечат со цел да дојдат до позиции за лесни поени. Ние успеавме таа ситуација добро да ја решиме. Но кога ќе примите 99 поени, тоа е далеку од добро. Сепак на крајот победивме одлична екипа и според мене еден од најголемите фаворити за „фајнл фор“. Продолжуваме со амбициите да стигнеме до некои 9-10 победи, изјави Александар ...
сите 87 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја забележаа втората победа оваа сезона во АБА-лигата, откако синоќа во Лакташи со фантастична игра во нападот ја совладаа фаворизираната Игокеа со 108:99. Во последниот дуел од 4. коло во регионалното натпреварување, триумфот за македонскиот шампион беше сосема заслужен, бидејќи „сино-белите“ водеа во најголемиот дел од средбата. Шутот беше на високо ниво со дури 13 постигнати тројки и 60-отстотна прецизност во ударите за два поени, а МЗТ доминираше и во скокот со дури 22 скока повеќе во однос на противникот (46:24). По оваа победа МЗТ Скопје заедно со Игокеа и со уште шест други екипи имаат биланс од по две победи и два пораза. Дамјан Стојановски постигна 23 поени и тоа по перфектното прво полувреме во кое реализира 17 поени без ниту едно промашување од поле (7/7). Јордан Минчев блесна со 19 поени, Бојан Трајковски и Бред Бејли реализираа по 17, а Јуре Лалиќ застана на 14 поени. „Штрковите“ веќе утре ќе го пречека тимот на Шкупи во меч од 2. коло од домашната Првата лига, ...
сите 87 | | | веќе видена

Зоран Василевски, алиас Зоки – Фаци, фаца која сите добро ја знааат. Барем оние од скопската шминка, или како веќе се вика… Постојано е во тренд, иако најчесто му се случува „дежа ву“: Секогаш опкружен со убави жени – сите само „верни другарки“. А кога се другарките во прашање, сепак една е навистина најверна. А мора и да биде, зашто не случајно го одбрала за кум. Хелена Роза која сега живее на Нов Зеланд, својот престој во Скопје максимално го користи за дружба со кумот. А кумот среќен што ја има. Зошто… „ И да те немаше ќе те измислев“ – така и напишал на кумашинката во постот крај фотографијата, на која Фаци е со нов имиџ – тетовиран од рамења до дланки…?! Или можеби не? Ако добро подзагледате ќе видите дека се работи за таканаречена „лажна тетоважа“. Блуза со долги ракави – месо боја, со апликации кои се така креаирани, како рацете од горе до долу да ти се тетовирани. Фаци покрај другото, до душа и е голем мераклија шарки по телото, кои и ги има неколу, ама за вака крупно украсување, прво треба да ...
сите 3 | | | веќе видена

Тијана Дапчевиќ во најновата емисија на „Твоето лице звучи познато“ се појави како Џастин Тимберлејк. Со песната „Can’t Stop the Feeling“, Тијана растури на сцената и направи вистинско шоу. Настапот го започна од зад сцената, па потоа се префрли пред жирито. Тијана беше непрепознатлива и доби само пофалби од жирито.
сите 18 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло за овој период од годината со мала до умерена висока облачност и со слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи од 3 до 12, а максималната од 24 до 28 степени. Во Скопје утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена висока облачност и со слаб ветер од јужен правец. Температурата ќе се движи од 7 до 27 степени. Стабилното, суво и топло време со позитивни утрински температури ќе продолжи и понатаму. Максималните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината. Преодно наоблачување ќе има во петок, а позначителна промена на времето се очекува во почетокот на наредната недела. извор:курир
сите 356 | | | веќе видена

Поминаа десет години откако нашата голема музичка ѕвезда Тоше Проески повеќе не е со нас. По повод денот кога тој си замина, неговата пријателка, актерката Весна Бејби Петрушевка му напиша писмо во кое ги опиша 10-те години без него, а истото го објави за модниот портал Fashionel.mk кое ви го пренесуваме во целост: Поминаа десет години. Велат брзо минува времето. Како за кого …. Што може да направите кога има една празнина која никогаш и никаде и ниту на еден начин не може да ја исполните. Што се случи во ова време кога те нема? Искрено, многу работи … она што тебе нема да ти се допадне е дека не се сакаме повеќе едни со други. Не пееме наши песни, музичките фестивали ни се повеќе од лоши, твоите песни ретко се пуштаат на радио. Пред точно една година РТС дојдоа да ми побараат изјава за тебе оти правеле документарец за тебе по повод десет годишнината од смртта. Замисли, со време си ја фатиле работата. Велеше како сакаш да ја имаш моќта да исчезне омразата и злото меѓу луѓето. Верувај ми се обидувам секој ден ...
сите 16 | | | веќе видена

Во општина Зрновци кандидат за градоначалник ќе се бира во втор круг од локалните избори. Разликата меѓу двата кандидата за градоначалник е 331 глас, информираше Светлана Димитрова, претстедател на ОИК во оваа општина. Кандидатот за градоначалник Ванчо Митев од редовите на СДСМ и коалицијата освои 460 гласа, а Блаже Станков од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата доби 791 глас. Во Зрновци глсаа 1.631 граѓанин со право на глас. Листата на советници од СДСМ и коаиционите партии доби 37,1 проценти од гласачите и освои 4 советнички места, додека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освои 42,9 проценти од гласовите и освои исто така четири советнички места. Едно советничко место во идниот совет на општина Зрновци освои листата на група избирачи. И во општина Чешиново Облешево, според изјавата на Весна Ѓорева Малинов, престедател на ОИК, ќе се оди на втор круг од локалните избори. Таму кандидатот на СДСМ и коалицијата Горанчо Крстев освои 1.938 гласови, додека Горанчо Зашов од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата доби 1.977 гласови. Во оваа општина ...
сите 56 | | | веќе видена

(ФБ статус на Илчо Захариев) Почитувани сограѓани, победив во првиот круг на градоначалничките избори во Штип! Им се заблагодарувам на сите мои соработници и активисти кои неуморно работеа со мене во текот на кампањата. Ќе има втор круг на гласање и знам дека делата ќе победат! Извор: Курир.мк
сите 7 | | | веќе видена

next