Вистина

Дерби дуелот од 5.коло од ракометната Лига на шампионите утре ќе се одигра во Скопје во СЦ „Јане Сандански“ меѓу Вардар и Барселона. Натпреварот е од висок ризик поради големиот број гледачи што се очекуваат во салата, а клубот на својата интернет страница објави соопштение. РК Вардар во соработка со полицијата реши за саботниот натпревар да го затвори паркингот до салата за користење. Поради тоа им се препорачува на сите гледачи навреме да дојдат во салата, а доколку патуваат со автомобил да бидат свесни дека е можно да има застој во сообраќајот поради очекуваниот голем број на гледачи во салата. Истовремено ги потсетуваме сите гледачи дека во салата е забрането внесување на тврди предмети и контролата на влезовите ќе биде вообичаена за ваков тип на натпревари. Натпреварот Вардар – Барселона се игра утре (сабота) со почеток во 17:30 часот. извор:курир
сите 101 | | | веќе видена

Денеска е последниот ден од изборната кампања за претстојните локални избори. Во изминативе 20-тина денови водевме позитивна кампања. Ја промовиравме нашата програма „Нова ера за Велес“. На промовиравме на митинзи, на средби со граѓани, целни групи, од врата до врата. Допревме до сите, ја поделивме во домовите, истакна Славчо Чадиев, кандидат за градоначалник на општина Велес од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. -Дозволете ми да им се заблагодарам на сите членови на ВМРО ДПМНЕ кои неуморно работеа во изминативе денови. Дозволете да Ви се заблагодарам и Вам граѓаните кои ни пруживте топол и срдечен пречек. Оваа изборна кампања ќе ја поделам на два дела: Приот дел: Активностите на терен кои поминаа во најдобар ред и без никави инциденти, и Вториот дел: Кој се однесува на големата црна кмапња која одредени политички центри блиски на СДСМ пласираа купишта со лаги само за да ме дискредитираат и да ми наштетат на денот на изборите. Ова очекувам да продолжи и денеска и утре. Нив веднаш ќе им одговорам дека нема да им ...
сите 26 | | | веќе видена

Лидерот на СДСМ и претседател на Владата, Зоран Заев, очигледно исплашен од изборниот пораз во недела вчера во наплив на нервоза брутално ги навреди граѓаните на Штип. Заев вчера на митингот ги повика штипјани да не се правеле налудничави и да не му изигравале блесави. -Ве повикувам да не се правите налудничави. Буквално немојте повеќе, блесави да ми изигравате. Македонија оди напред, Штип мора да оди напред, изјави Заев. извор:курир
сите 7 | | | веќе видена

Паѓаат во вода и последните очајни обиди на СДС со лаги и манипулации да се обиде да добие поен плус кај гласачите. Се што е направено е превземено согласно закон, за што е донесена и одлука на влада, и има позитивно мислење од законодството на владата на РМ, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Граѓаните видоа дека СДС за четири ипол месеци не направи ништо во насока на подобрување на нивниот живот, а се што прави е во насока на зголемување на своите лични сметки. Наводите изнесени од страна на Владо Бошњаковски се целосно неточни и претставуваат крајно тенденциозен обид во очи на изборите да се манипулираат граѓаните. Тоа е очаен потег на очајни луѓе. Според логиката на СДС, на Роберт Поповски, Цацко, Марјан Забрчанец, Зоран Бојаровски, Бојан Мричиќ, Петри Сарачини и Дарко Лешоски можат да му бидат советници и истите да бидат плаќани илјадници евра од парите на граѓаните, а Груевски не смее да има тројца советници кои донесоа нови 10.000 работни места. Додека скапо платената плејада на демаскирани граѓански активисти на ...
сите 22 | | | веќе видена

Вчера видовме најгрубо кршење на демократските принципи кога кандидат за советник од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ е приведен во ПС Кочани и му се запленети возилото, телефоните, како и списоци за измена на членови на избирачки одбор предложени од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. На тој начин МВР се вклучи во политичката кампања на СДС. Ова е невиден скандал. Ова денеска го изјави носителот на советничката листа во општина Кочани од ВМРО-ДПМНЕ, Лазо Митев. -Приведеното лице се наоѓа на советничката листа на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и во време на траење на политичка кампања му е оневозможено да врши агитација и посета на гласачи од врата на врата. Со користење на институциите на системот, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ се става во нееднаква положба и се оневозможува презентирање на програмата на целосно легален и со закон предвиден начин, истакна Митев. Посочи дека со одземањето на списокот се оневозможува ВМРО-ДПМНЕ да направи измена на именувани лица иако тоа е предвидено и дозволено ...
сите 3 | | | веќе видена

„Live Band“ (Лајв бенд), деновиве ја промовираат својата прва песна, заедно со првиот спот. Песната е со наслов „Туѓина била маќеа“, а истата е со карактеристичен македонски стил кој групата го негува од самото свое формирање. Песната ја покажува болката на македонскиот народ од минатото и тешкиот живот во туѓина. Снимањето беше еден дел во Скопје, додека друг дел во соседна Грција. Се надеваме дека оваа песна ќе и се допадне на македонската публика тука кај нас и на нашинците надвор од Македонија, вели Орде Неделковски, фронтменот на групата и изразува надеж дека истата ќе стане уште една од многуте македонски хитови кои се пеат на сите веселби. Фротменот на бендот на својата публика и ветува уште многу вакви проекти, спотови и нови песни, како и учества на нашите фестивали. Можеме да откриеме за вашите читатели дека бендот веќе работи на нова песна која публиката ќе има можност да ја слушне за многу краток период. Благодарност до сите оние кои неуморно не поддржуваат и се наша поддршка на која секогаш се ...
сите 7 | | | веќе видена

Не се залудно едни од најубавите жени во светот и манекенки кои во 36-та година и понатаму држат водечки позиции во светската мода. Адриана Лима и Алесандра Амбросио блескаат во новата кампања на „Викторија Сикрет“. Најголемите ѕвезди на споменатата модна куќа рекламираат предизвикувачка долна облека од која неизбежен дел се подвезиците. Адриана и Алесандра се ангели на Викторија Сикрет веќе една деценија и пол и оваа година на ревијата во Кина ќе носат крилја. Лима е прогласена и за највлијателен ангел за оваа година. И иако се зборува дека после овогодинешниот спектакл ќе се прости од престижната титула, се претпоставува дека ќе ја продолжи соработката со познатиот бренд. Сосема е сигурно дека за нив секогаш ќе има место во модата. Атрактивноста на бразилските модели им донесе светска популарност и таа денес ги држи на место број 1. Адриана и Алесандра се и мајки и тоа на две деца. Ниту времето, ниту било што друго негативно не се одразило на нивниот изглед. New obsession… @victoriassecret A post shared by ...
сите 4 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ е водена од мислата за успешна и просперитетна Република Македонија. Работата во корист на граѓаните е наша обврска и должност, затоа веднаш по локалните избори во општините каде ВМРО-ДПМНЕ ќе ја добие довербата ќе спроведеме низа клучни мерки за доброто на граѓаните. Почнува новата ера, која значи многу нови проекти и нови работни места, истакна Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата. -Во сите општини каде довербата од граѓаните ќе ја добијат градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За Подобра Македонија“ ќе го спроведеме проектот бесплатен здрав оброк за сите деца од прво до петто одделение во училиштата низ државата. Придобивките од проектот се големи и повеќекратни. Првенствено децата секојдневно ќе добиваат здрава храна, што ќе биде значајно за создавање на навики за здрав начин на исхрана од најмала возраст. Користењето на ваквите оброци, ќе бидат корисни за здравјето на децата,но и за нивниот правилен раст и развој. Оброците кои ќе им се даваат на децата, ќе бидат подготвувани со врвни ...
сите 48 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник на општина Неготино од ВМРО-ДПМНЕ, Златко Пенков денеска ги повика граѓаните на таа општина в недела масовно да излезат на гласање и во мирна и демократска атмосфера гласот да го дадат за него и за советничката листа под број 13. -Давајќи го својот глас за мене како кандидат за градоначалник и за советничката листа, вие гласате за луѓе кои чесно, посветено и транспарентно ќе работат во интерес на граѓаните од нашата општина. И секогаш ќе бидат на располагање да одговорат благовремено на вашите барања и потреби. Во недела секој од нас поединечно одлучува за иднината на општина Неготино, истакна Пенков. Потенцираше дека гласањето е тајно и на граѓаните им посочи дека зад параванот се сами. -Никој, ама баш никој нема да знае за кого сте гласале. Токму затоа, ако во предизборниот период сте биле изложени на какви било притисоци, уцени или закани во моментот на гласање заборавате на се, и слободно изразете ја вашата волја за тоа кој кандидат сметате дека е најдобар и во наредните ...
сите 36 | | | веќе видена

Државната изборна комисија (ДИК) најави дека в недела, на денот на локалните избори ќе одржи три прес-конференции, во 11:00 , во 14:00 и во 18:00 часот. На прес-конференциите ќе бидат објавувани информации за излезноста и за текот на гласањето до 10:00, до 13:00 и до 17:00 часот. Пресовите ќе бидат отворени за домашните медиуми, домашните и странските акредитирани набљудувачи, странските акредитирани новинари, како и за овластените претставници на подносителите на листи на кандидати. По затворањето на избирачките места во 19:00 часот, ДИК тековно ќе ги објавува првичните неофицијални резултати од локалните избори. (МИА)
сите 60 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ за Град Скопје, Коце Трајановски денеска ја побара поддршката од скопјани за неговиот трет мандат. Осврнувајќи се на изминатите 20 дена од изборната кампања, Трајановски рече дека е задоволен од поддршката што ја добил од граѓаните. – Сметам дека како градоначалник реализирав голем број на проекти за подобро и поубаво Скопје и сметам дека проектите предвидени во мојата изборна програма ќе придонесат за подобрување на животот на моите сограѓани. На граѓаните на Скопје им ветувам работа, работа и само работа, за нашето Скопје, за убаво Скопје, за подобро Скопје. И сметам дека врз основа на претходно направеното и врз основа на ветеното дека ќе го добијам и третиот мандат да го водам Градот Скопје, рече Трајановски. За следните четири години доколку го добие мандатот, Трајановски најави нови паркови и зелени површини, сообраќајни решенија, еколошки јавен транспорт, нова гимназија во Аеродром, како и инвестиции за младите, спортот, образованието и културата. Тој побара ...
сите 22 | | | веќе видена

Верни е куче од расата алабаи, туркменистанска подраса од средноазискиот овчар, и туку што се приклучило на растечката “глутница” во Кремљ. Преслаткото кученце Верни е нов член на семејството на Путин. Познатиот љубител на кучиња, Владимир Путин, за својот 65. роденден од својот туркменистански колега Гурбангули Бердимукамедов, добил куче со име Верни. Верни е куче од расата алабаи, туркменистанска подраса од средноазискиот овчар, и туку што се приклучил на растечката “глутница” во Кремљ. “Нормално е дека некогаш сум лошо расположен, како и сите луѓе, но тогаш се консултирам со својата Кони, и таа обично ми дава добри совети”, рекол Путин во една прилика. Кони е позната по тоа што ја исплашила германската канцеларка Ангела Меркел на состанокот со Путин во 2007. година. На официјалните фотографии биле сосема очигледно дека Меркел е преплашена. Меркел, имено, во минатото била нападната од куче, и од тогаш не го надминала стравот. извор:точка.мк
сите 69 | | | веќе видена

Научниците велат дека треба внимателно да ги набљудувате овие 5 знаци за да ги откриете нејзините секс вештини: Знае што сака Девојката која знае што сака да нарача во ресторан или кафуле најверојатно е полна со самодоверба, што е важен предуслов за добар секс. Девојката која знае што сака, дури и ако се работи за банални избори, е задоволна со себе, со своето тело и постои голема шанса дека тоа ќе го покаже додека сте во креветот. Набљудувајте ја додека јаде Обрнете внимание на кој начин го јаде оброкот пред неа. Дали ужива? Јаде полека или го граба секој следен залак? Ако јаде бавно, најверојатно е љубителка на таков секс, а ако страсно ужива во храната, постои голема шанса да биде таква и со вас во креветот. Каков сладолед одбира? Сладоледот може многу да ви открие. Многу научници тврдат дека девојките кои нарачуваат сладолед со вкус на кафе се драматични и сакаат да флертуваат, па одлично се вклопуваат со љубителите на сладолед со вкус на јагода. Љубителките на ванила пак, најчесто јасно ги покажуваат ...
сите 11 | | | веќе видена

Секс – табу или не, најчесто нешто без кое не можеме. Како звучат Марфиевите закони врзани за сексот прочитајте подолу. И ако не сте знаеле – Сексот е една од деветте причини за реинкарнација. Останатите не се важни! 1. Единствен лек за секс е уште повеќе секс. 2. Сексот е 50% она што сте го добиле и 50% она што луѓето мислат дека сте го добиле. 3. Невиноста може да се лекува. 4. Квалитетите со кои жената го привлекува мажот, се најчесто оние кои први исчезнуваат. 5. Сексот е наследен. Доколку вашите родители никогаш го немале големи се шансите и вам да ви биде исто. 6. Пред да го најдете принцот мора да бакнете многу жаби. 7. Сакај го блискиот, но не дозволувај да те фатат. 8. Љубовта е хемија, сексот – чиста физика. 9. Секс е збор од 4 букви на кој му е потребен збор од 5 букви за да добие целосно значење. 10. Никогаш немој да имаш секс со жена која е уморна или одморена. 11. Жената никогаш не го заборава мажот кој можела да го добие, а мажот жената која не можел да ја има. 12. Не е важна ...
сите 7 | | | веќе видена

Коалицијата „За Подобра Македонија” предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе одржи митинг во Скопје пред Влада на Република Македонија. Митингот е со почеток во 20:00 часот. извор:курир
сите 37 | | | веќе видена

СДС ги излажа пензионерите. СДС им го укина покачувањето на пензионерите. Пензионерите се извисени и станаа жртви на погубните политики на Зоран Заев и СДС. Владата предводена од СДС го укина покачувањето од 5% на пензиите и повеќе од 300.000 пензионери веќе втор месец останаа без покачени пензии. СДС и Зоран Заев пред парламентарните избори на пензионерите им ветуваа поголеми пензии и подобри услови за живот, а сега гледаме дека тоа беа само лаги и празни ветувања, Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. -Во период четири ипол месеци не само што не реализираа ниту еден проект за доброто на пензионерите, туку сега им го укинаа и покачувањето на пензиите кое им следува по закон. 11 години во континуитет пензиите беа покачувани од страна на владата на ВМРО-ДПМНЕ, за сега откако повторно дојде СДС на власт за прв пат после 11 години да нема покачување на пензиите. Пензионерите се жртва на погубната политика на СДС. Пензионерите со ниски пензии се тие кои први ќе го почувствуваат ефектот од лошата економска политика и ...
сите 12 | | | веќе видена

Фолк дивата Цеца Ражнатовиќ се повеќе го сака Инстаграм, а на тоа веројатно ја навлече нејзината ќерка Анастасија која остана уште кога оди во тоалет тоа да го објави на социјалната мрежа. Цеца пак, се почесто знае да ги изненади следбениците со своите објави. Овој пат, пејачката сподели фотографија која на прв поглед изгледа како нормален профил. Меѓутоа, фотографијата е колаж од Анастасија и Цеца, а на корисниците на Инстаграм им остана да погодат која е од лева, а која од десна страна.
сите 29 | | | веќе видена

Се наоѓаме на прагот на локални избори и можност граѓаните давајќи го својот глас да ја креираат својата иднина. Секој од вас, ја има можноста за избор. Токму од вашата одлука ќе зависи за каква иднина ќе се решите и во какво место сакате да живеете. Јас знам дека го посакувате најдоброто. Затоа сум убеден дека мнозинството граѓани знае да ја направи разликата помеѓу вредни и посветени луѓе кои имаат реални ветувања и држат до зборот од една страна и ветувањата на моите против кандидати, кои ветуваат се и сешто, па на крај нема да има ништо. Ова денеска го изјави кандидатот за градоначалник на општина Зрновци од ВМРО-ДПМНЕ, Блаже Станков, посочувајќи дека по победата на изборите општината ќе продолжи по патот на успехот и развојот. -Големиот број на реализирани проекти во изминатите години, верувам дека ќе ве насочат да го најдете одговорот при носење на одлуката при изборот на кандидат за градоначалник и понудената листа на кандидати за Совет на општина Зрновци. И во новата програма можете да очекувате ...
сите 42 | | | веќе видена

Изборите претставуваат празник на демократијата и можност граѓаните со својот глас да ја креираат својата иднина. Вие знаете дека овие избори се повеќе од локални и дека токму од Вашата одлука ќе зависи во каква Брвеница и во каква Македонија ќе живеете во иднина. Како жител на Брвеница, можам да кажам дека детално ги познавам предностите, недостатоците и потребите, бидејќи секојдневно живеам со проблемите на жителите на Општина Брвеница. Денес можам да Ви ветам дека со Вашата поддршка и со мојата љубов и посветеност кон работата, Брвеница ќе продолжи да се развива. Ова го истакна Стојан Тодоровски, кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Општина Брвеница и додаде: „Нашата програма содржи повеќе од 70 добро осмислени проекти кои од општина Брвеница ќе направат поубаво, достојно и атрактивно место за живеење. Иако сите се со голема важност, значителната промена во животот на граѓаните на општина Брвеница се темели на неколку суштински проекти во областа на здравството, образованието, ...
сите 42 | | | веќе видена

Кога пред месец дена се појави во Лос Анџелес со темна дамка на носот, се претпоставуваше дека во прашење е бемка, меѓутоа американските медиуми ексклузивно дознаваат дека Мелани Грифит по вторпат се бори со рак на кожата. Медиумите пишуваат дека Мелани неодамна имала операција за отстранување на меланомот на кожата и дека сега е на терапија. Мелани првпат го победи ракот во 2009 година кога болеста се појави под десното око. По операцијата актерката е фотографирана со темна дамка на носот, а децата и поранешниот сопруг и беа најсилната поддршка. Сега таа повторно минува низ болното искуство и верува дека повторно ќе ја победи лошата болест. Рак на кожата имаше и Кортни Кардашијан, која успеа да го совлада овој вид на рак.
сите 6 | | | веќе видена

next