Вистина

Мауро Икарди постигна три гола и му донесе победа на Интер синоќа во градското дерби со Милан кое заврши 3:2. Аргентинецот погоди во 28. 63. и 90. минута од пенал, додека стрелци на головите за Милан беа Сусо (56. минута) и Самир Хандановиќ (автогол 81. минута). Икарди оваа сезона стигна до вкупно девет голови и е трет стрелец во Италијанското фудбалско првенство. Неговиот клуб Милан се искачи на втората позиција со 24 бода, само два помалку од лидерот на табелата Наполи. Милан по четвртиот пораз има половичен успех, 12 бодови од можни 24 доволни за 10.место, далеку послабо од амбициите што ги имаше пред почетокот на сезоната во Серија А. Извор: Курир.мк
сите 38 | | | веќе видена

Македонија и Балканот денеска се сеќаваат на Тоше Проески кој на денешен ден пред десет години трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, на пат кон Загреб. Како и во изминатите девет години, 12 маратонци од повеќе градови од Македонија во чест на Тоше завчера го почнаа маратонот од Нова Градишка и денеска напладне треба да стигнат во Крушево на неговото вечно почивалиште. Потоа во Спомен-куќата на Тоше на Гумење ќе има културно-уметничка програма – петнаесетина студенти од Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип ќе сликаат, инспирирани од животот и делото на Тоше, учениците од ОУ „Никола Карев“ од Крушево ќе изведат поетски рецитал, а ќе настапи и хорот на крушевската гимназија „Наум Наумоски-Борче“. Фондацијата „Тоше Проески“ најави нов албум кон крајот на ноември и почетокот на декември со песни на Тоше снимени на англиски јазик во студиото на Енди Рајт во Лондон. На албумот ќе има шест песни, меѓу кои и „Light the Flame“ која беше промовирана на 5 октомври на манифестацијата „Биди ...
сите 85 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 22 до 28 степени. Во Скопје слично време, сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до 26 степени. Следува период на стабилно, суво и топло време, со позитивни утрински температури, а максималните ќе бидат над просекот за овој период од годината. Од понеделник ќе има појава на мала до умерена локална облачност, а од средината на неделата ветерот ќе биде од јужен правец. Во петок попладне и во сабота ќе има зголемување на облачноста и услови за слаб локален дожд. Извор: Курир.мк
сите 309 | | | веќе видена

Пејачката Зои Блаж ги шокираше своите обожаватели на социјалните мрежи со најновата фотографија. Таа позира целата искината и замислена, но тоа е само новиот имиџ на пејачката. Во последно време кај Зои се наредија неколку промени. Таа започна да работи како шминкерка, па добро и оди, а сега решила да направи некоја промена и на себе.
сите 4 | | | веќе видена

На 13-ти октомври беше светскиот ден без градник или „No Bra Day“, кампања покрената на социјалните мрежи, наменета да ја разбуди и крене свеста на луѓето за ракот на дојките. По тој повод Инстаграм и Фејсбук имаа плејада фотографии од светски познати дами кои го испочитуваа денот, но Македонките не беа така самоуверени и храбри да ги ослободат своите гради. Една од ретките беше познатата манекенка Викторија Луческа од Прилеп која на својот профил по повод денот облече џемперче, но не и градник. Фотографијата на која нејзините пупки се во фокусот, специјално обележана за денот, ја објави јавно, а пак за нејзините следбеници и пријатели ваквата храбра фотографија беше изненадување, иако Луческа не ретко ја ослободува провокацијата од себе. Вака изгледаше Лучето за No Bra Day: Инаку деновиве Викторија беше актуелна со круната која ја донесе од Miss top of the world, каде меѓу силна конкуренција на девојки од целиот свет го освои третото место.
сите 7 | | | веќе видена

Синоќа во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје, легендата на светската рок-сцена Стинг одржа концерт за паметење, во рамки на неговата светска турнеја „57th & 9th“. Помеѓу присутните имаше и многу од јавните личности од Македонија. Еден од нив беше и Панчо ДНК, кој покрај уживањето во убавата музика бил изреволтиран од некои од присутните. Панчо на својот Фејсбук профил „удри“ по нив.
сите 15 | | | веќе видена

Велат дека жената не се прашува за години, но нашата позната водителка Лила Филиповска не го крие тоа, туку со гордост го истакнува. „ Ги сакам моите години, моите најдобри учетелки“, кажа таа во една прилика, а овој пат за нејзиниот 46-ти роденден на социјалните мрежи роденденските фотографии ги дополни со голема порака која ја посвети на годините, но и на пријателите кои и приредија незаборавна прослава. Една година постара, но се уште секси. Драги пријатели, јас ви благодарам од дното на моето срце за бескрајните, позитивните и искрените желби за мојот роденден. Големо благодарам за моите најблиски пријатели кои направија фантастична со тоа што дојдоа. Исто така сакам да се заблагодарам на Елена Лука за специјалната роденденска креација. Секој збор, секоја реченица која беше пратена до мене за роденденот е незаборавна. На крајот на денот насмевката е најважна и се друго ќе дојде самото. Со љубов Лила!, напиша славеничката во описот на галеријата фотографии од забавата. Во прилог на искрената порака, Лила ...
сите 9 | | | веќе видена

Излезеноста до 13 часот според податоците добиени од општинските изборни комисии (ОИК) на територија на РМ изнесува 27,11 проценти. На ниво на Град Скопје е 29,17 проценти, соопшти на денешната втора прес-конференција портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска. На ниво на Републиката највисока излезност од 47,53 проценти е забележана во Демир Капија, а најниска во Желино 17,71 процент. Во скопските општини излезноста е следна: во Аеродром 33,97 проценти, во Бутел 28,44 проценти, во Гази Баба 29,34 проценти, во Ѓорче Петров 32,98 проценти, Карпош 34,64, во Кисела Вода 32,45 проценти, Сарај 20,31 процент, Центар 33,52 проценти, Чаир 21,88 проценти и во Шуто Оризари 19,16 проценти. Во Скопје, според бројот на излезени гласачи, излезноста е највисока во Карпош 34,64, а најмала во Шуто Оризари 19,16 проценти. Во однос на излезноста по општини, во Аеродром излезноста е 35,63 проценти, Арачиново 25,53 проценти, Берово 34,44 процент, Битола 28,85 проценти, Богданци 35,91 процент, Боговиње 17,93 проценти, Босилово 15,08 ...
сите 100 | | | веќе видена

Излезноста на гласањето на ниво на Република Македонија на денешните избори до 13 часот според податоците што ги соопшти Државната изборна комисија изнесува 27,11 проценти. Во Скопје, како што соопшти портпаролката Љупка Гугучевска, изнесува 29,17 проценти. Извор: Курир.мк
сите 131 | | | веќе видена

Како што пренесува српскиот портал B92, за 100 дена, новата влада на нашиот северен сосед реализирала 7 договори со странски компании кои ќе отворат нови 2.778 работни места. „Во првите 100 дена од работата на Владата, склучени се 7 нови договори со инвеститорите, вредни 78 милиони евра“, изјави премиерката на Србија, Ана Брнабиќ. Пред неколку недели, нашиот северен сосед влезе во сериозни преговори и со индијската компанија „ТАФЕ“ која е заинтересирана за оживување на некогашниот гигант ИМТ (индустрија на машини и трактори) кој своевремено преставуваше симбол на индустриското производство на поранешна Југославија. Доколку овие преговори резултираат со договор, тоа ќе значи нова инвестиција од неколку десетици милиони евра. Брнабиќ потенцираше и дека странските инвестиции во Србија, за првите 7 месеци пораснале за 19,9% во однос на минатата година. Македонија за периодот откако СДСМ е на власт, бележи 0 нови странски директни инвестиции и 0 вработени по овој основ. Колку за споредба, во изминатите десетина ...
сите 13 | | | веќе видена

Денешниот изборен ден во Општина Карпош почна бурно и со неправилности. Околу 10:30 часот на изборното место број 2645 забележан е обид на таканаречен бугарски воз каде што набљудувачите веднаш реагирале, и истото место е затворено. На избирачкото место 2618 околу 11 часот е забележано дека веќе недостасуваат два избирачки листа, каде исто така гласањето е во прекин. Покрај тоа, на неколку места е забележано дека се кинат листови заедно со кочанот за да недостасува бројот од гласачкиот лист и кочанот. Граѓанската Опција За Македонија – ГРОМ го повикува СДСМ да не се бламира со вакви испади и нерегуларности, бидејќи Карпош од секогаш бил пример за фер и демократски избори. Со вакви изборни активности СДСМ прави повеќекратна штета на меѓународниот углед на државата. Го повикуваме Јавното обвинителство веднаш да издаде налог за апсење на актерите за направените тешки прекршоци на Изборниот законик. Интегрален текст од соопштението на ГРОМ ИЗвор: Курир.мк
сите 62 | | | веќе видена

Марија Шарапова ја освои својата прва ВТА титула по враќањето од допинг-суспензијата откако во борбен меч ја совлада младата Белорусинка Арина Сабаленка со 7:5/7:6(8) во финалето на Тијанџин опен во Кина. Русинката се врати на тенисот во април по 15-месечната суспензија поради позитивен тест на мелдониум на Австралискиот опен во 2016 година, а потоа имаше доста проблеми со повредите. Ова е нејзина прва титула од мај 2015 година, кога победи на мастерс турнирот во Рим. До победата, популарната Маша стигна тешко откако 19-годишната Сабаленка (102. на рејтинг-листата) водеше со 4:1 во првиот сет и 5:1 во вториот сет, но петкратната гренд-слем шампионка Шарапова покажа одлична борбеност за да стигне до својата 36. титула во кариерата. На Шарапова оваа година прво не ѝ беше дадена вајлд-карта за настап на Ролан Гарос, а потоа се повреди во сезоната на трева, за својот кам-бек на гренд-слем турнирите да го има на УС опен, каде што стигна до четвртото коло. Таа беше 86. на ВТА-листата оваа недела, но од понеделник ...
сите 20 | | | веќе видена

На едно избирачко место во општина Аеродром имало прекин во гласањето, откако еден гласач кому му биле дадени четири гласачки ливчиња, а кога ги ставал во гласачките кутии кај себе имал само три, потврдија од Државната изборна комисија. Од ДИК контактирале со претседателот на Општинската изборна комисија во општина Аеродром кој ги информирал, по што повикале полиција и било утврдено дека гласачот бил повозрасен човек, кој две од ливчињата по грешка ги ставил во една кутија, така што немал ливче да стави во последната гласачка кутија. Во врска со овој настан бил направен и записник. По ова гласањето на избирачкото место во општина Аеродром продолжило. (МИА) Извор: Курир.мк
сите 116 | | | веќе видена

До 10 часот во Струмица, според Општинската изборна комисија, правото на глас го искористиле 9,3 проценти од избирачите. Како што изјави претседателот на комисијата Александар Чеботарев, засега гласањето се одвива мирно и без инциденти. – Гласањето на сите 83 избирачки места почна точно во седум часот. Досега се се одвива мирно и без проблеми. Очекуваме така да биде и до крајот на избирачкиот ден, рече Чеботарев. Во општина Струмица 49.235 избирачи имаат право да го дадат својот глас за двајца кандидати за градоначалници и за две советнички листи. Вчера правото на глас можеа да го искористат 218 болни и изнемоштени лица. Се гласа и во руралните општини во струмичкиот регион. Во Босилово гласаат 12.318 избирачи на 19 избирачки места, за двајца кандидати за градоначалници и за две советнички листи, во Василево 10.437 гласачи може да се определат за двајца кандидати за градоначалници и три советнички листи, на 19 избирачки места, додека во општина Ново Село за тројца кандидати за градоначалници и две советнички ...
сите 182 | | | веќе видена

Пејачката Северина Који, според пишувањата на хрватските медиуми повторно посетила пластичен хирург. Овој пат Северина наводно ги зголемила јаболчниците со употреба на хијалуронски филер. Се работи за киселина која е природна и постои во организмот, но со годините се губи. Поводот за ваквите пишувања била последната фотографија на Северина на која позира во друштво на сопругот Игор Којиќ. Образите и се изразито поголеми, што укажува на тоа дека сака да го освежи лицето.
сите 5 | | | веќе видена

Излезноста до 10 часот според податоците добиени од општинските изборни комисии (ОИК) на територијата на Македонија е 8,98 проценти, соопшти на денешната прес-конференција портпаролот на ДИК Љупка Гугучевска. По општини најмала излезност е забележана во Врапчиште 3,51 процент, а најголема во Демир Капија од 19,15 проценти. На територија на Град Скопје излезноста изнесува 9,56 проценти. – На сите 3.480 избирачки места гласањето е започнато и тече без неправилности. На некои места има доцнење од најмногу половина час од причина што избирачките одбори работеле на отстранување на пропаганден материјал, рече Гугучевска. Таа нагласи дека ДИК има воспоставено кол-центар кој е во постојана комуникација со сите ОИК. Досега нема податоци за инциденти на избирачки места. Следната прес-конференција ДИК ќе ја одржи во 14:00 часот. Извор: Курир.мк
сите 211 | | | веќе видена

Мелита Ракичевиќ никако не престанува да провоцира на социјалните мрежи. Откако завршија фотосесиите по бикини на кои ги покажуваше бујните облини, сега Мелита се појави во едно поразлино издание. Во чизми високи до колкови, кратка топ маичка и гол стомак, Мелита го истакна задникот и долгите нозе.
сите 7 | | | веќе видена

Фудбалерите на Барселона синоќа првпат допатуваа во Мадрид по одржувањето на референдумот за независоност на Каталонија на 1 октомври, за натпревар со екиптата на Атлетико. Вниманието на јавноста го привлече тоа што на загревањето пред натпреварот дел од играчите на Барселона, меѓу кои и Џерард Пике и Андрес Ињеста, на теренот се појавија во дресови во боите на каталонското знаме. На ова навивичите на Атлетоко Мадрид одговирија со мафтање на илјадници шпански знамиња, скандирајќи „Вива Еспања“ („Да живее Шпанија“) и пеејќи ја песната „Шпанија е вашата земја“. Пике во свои претходни изјави жестоко го бранеше правото на Каталонија на самоопределување, но никогаш јавно не се изјасни за независност на обој шпански автономен регион. Извор: Курир.мк
сите 3 | | | веќе видена

Минатиот викенд во Кирениа, Кипар се одржа финалето на изборот за Miss Fashion TV 2017. Нашата претставничка, Елена Анѓеловска направи убав успех освојуваји го второто место и титулата Прва придружничка. Победничка е претставничката на Украина Роксолана Јаминска, а титулата Втора придружничка ја освои Ана Кристин Диаз Сантиаго од Венецуела. Трите беа промовирани во нови лица на Fashion TV. Изборот се одржа во прекрасниот Rocks Hotel во Кирениа, каде 30-те финалистки од целиот свет (вкупно беа пријавени преку 3.000), престојуваа и се подготвуваа за финалниот настап една недела. Исто така имаше и голема прослава на 20 години Fashion TV, на која како и самиот избор, беше присутен и сопственикот на Fashion TV, Мајкл Адам. Лиценцата за Македонија за овој престижен избор за убавина ја поседува модното студио Црнокрак, преку кого Елена настапу на Кипар и ја освои титулата.
сите 5 | | | веќе видена

next