Вистина

Кога ми ја дадовте поддршката пред 4 години, ветивме многу проекти, ветивме нов Штип, изграден, модерен, зелен, чист град. Веднаш наредниот ден после победата почнавме со работење. Ветивме 124 проеки и завршивме 450 проеки кои ни го променија животот во секоја улица, во секоја населба, во целиот град, истакна кандидатот за градоначалник на општина Штип од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата Илчо Захариев. -Резултатот е познат, ме знаете повеќе од 35 години како се вложувам за сите вас. Претстои нов 4-годишен мандат и јас сум убеден дека ќе ја дадете вашата поддршка, пред се заради мојата реална програма која е направена на вашите предлози, која е последица и резултат од моите разговори со вас. Програмата е остварлива, имаме добри проекти и верувам дека тие проекти конечно ќе заокружат нешто што го започнавме во минатиот мандат. Нашите политички конкуренти, додаде тој, во недостаток на политички идеи, во состојба на безидејност во оваа кампања се служеа со лаги и клевети. -Вие ќе одлучите дали на 15 октомври ќе ја ...
сите 78 | | | веќе видена

Теодора Маринковиќ, сестрата на поранешниот сопруг на Гоца Тржан, гостуваше во една телевизиска емисија, каде сподели како се чувствува по избивањето на скандалот меѓу Гоца и нејзиниот брат. -Вчера бев во шок. Но животот оди понатаму. Некој донесе одлуки какви донесе. Како да се чувствувам по тоа дека сме останале без станот од нашите родители. Иван, Гоца останува во станот во кој живеевте. Банката ќе го земе, така да твоето дете останува без дом. Прочитав дека Гоца ќе не остави на улица. Прочитав и дека најавува тужба и дека сум се заканувала. Лично ја видов последен пат во 2016 година, а Иван пред да влезе во „Парови“ ми кажа дека последната алиментација е платена пред две години, а не шест како што тврди Гоца. Секаде стојат наслови дека се сели од станот, но вистината е поинаква, вели Теодора Маринковиќ. Српски Свет.рс пишува дека се обиделе да стапат во контакт со Гоца Тржан, но таа моментално снима спот во Белград и не сака ништо да коментира.
сите 21 | | | веќе видена

Сите до некаде можат да се променат, но еден од најголемите проблеми се вишокот на килограми. И кога ги има само неколку, дамите се чувствуваат како да ги имаат двојно повеќе. Една од нив е и Кристина Агилера, пејачката која сите ги воодушеви со својот изглед, а после тоа шокираше со вишокот на килограми. Со ригорозни мерки се врати во своето секси издание. Кристина Агилера 2011 година Со помош на јога успеала да ослабе 20 килограми.
сите 3 | | | веќе видена

Како наближува изборниот ден, така расте нервозата и паниката во кавадаречкиот огранок на СДСМ. Соочени со иzвесниот пораз во недела, симпатизери на СДСМ вчеравечер најпрво се степале меѓусебно, а пoтоа демолирале еден од инфо центрите на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев во Кавадарци. извор:курир
сите 11 | | | веќе видена

Момчето на пејачката Рада Манојловиќ направи драстична промена, која сигурно ќе ја изненади и неговата девојка. Харис Берковиќ важи за вистински заводник на јавната сцена, па девојките полудуваат кога ќе објави нова фотографија на социјалните мрежи. Но, овој пат не било така, кога пејачот се појави во неочекувано издание. Тој се фотографирал нашминкан како кловн и открил дека се спрема за снимање на спот и тоа е причината за маската.
сите 25 | | | веќе видена

Битолскиот бенд „Фолтин“ го претстави својот нов сингл насловен „Лава лава“ , кој стигна заедно со интересно видео изработено од Владимир Лукаш и Жарко Иванов. Песната е снимана во периодот од 2016 и 2017 година од страна на Гоце Јованоски , а миксот и мастерингот ги направи Ивица Јанкуловски – Штраф во студиото „Алшар“. Фолтин, кои сè уште го прославуваат својот 20 годишен јубилеј од нивното постоење, имаа доста плодна година исполнета со настапи, работа на музика за филм, театар и документарци, вклучувајќи го и несудениот кандидат за оскар, филмот „Со љубов“. Освен „ Лава лава“ , наскоро се очекуваат и уште неколку синглови како материјал за следниот албум.
сите 2 | | | веќе видена

Како и за многу други работи, Зоран Заев после изборите ја промени политиката и за земјоделците. Откако се смести на главното столче во Владата, Заев- кој претходно ја разбираше маката на земјоделците, одеднаш ја заборави и во целост ги запостави нив и нивните субвенции. Предизборните ветувања на СДСМ во кои се тврдеше дека доаѓа животот за сите сега не важат. Со новиот начин на субвенционирање земјоделците кои остваруваат помало производство ќе бидат казнети без субвенции, додека големите производители Заев ќе ги наградува на грбот на помалите. Тој, отворено изјави дека на земјоделци треба да им се каже дека нема да им бидат даден субвенции. -Има работи на кои мора да се насочиме и однапред да им кажеме на луѓето- ќе добиеш субвенција ако го зголемиш производството за 10%. Треба да им кажеме дека оваа година немаш бе брат субвенции, оти си на исти обем на производство од лани, истакна Заев на 16.09.2017. Само за потсетување- за да придобие гласови, Заев на земјоделците во предизборието им се претстави како ...
сите 5 | | | веќе видена

Регионалниот избор за Лице на Годината или светски познат како „The LOOK of the YEAR“ се случи завчера вечер во Белград каде што беше избрана 16 годишната Горјана Кулишевска од Скопје. Ова е четврта година по ред како се избира Лице на Годината за Македонија во соработка со модната агенција Модел Скаутинг Офис од Белград. Во Јуни се одржа кастингот во просториите на модната агенција Моделс ИН каде беа избрани десетте финалистки. Нашата прекрасна Горјана која е веќе 3 години дел од Моделс ИН во моментов се наоѓа на финалето за Лице на Годината 2017 кое се одржува на вулканскиот остров Искиа во Италија. Инаку Кулишевска е трета година во гимназијата Орце Николов, и покрај моделингот успева да најде време за фитнес и џогинг. За регионалниот избор е задолжена агенцијата MSO на Јелена Ивановиќ која се уште ги застапува и минатогодишните победнички од овој избор и секако се грижи за интернационалниот успех на нашиот топ модел Елена Реи. Големото финале на the LOOK of the YEAR 2017 се случува во сабота, па на ...
сите 3 | | | веќе видена

Ќерката на Цеца, Анастасија Ражнатовиќ важи за една од најатрактивните меѓу децата на познатите на српската естрада. Секогаш топ средена, а сега покажа како изгледа во домашно издание. Анастасија се соблекла само по мантил и побарала помош од следбениците на Инстаграм. Таа размислува дали да остане дома и да гледа филм или да излезе надвор.
сите 26 | | | веќе видена

Видеолотариските терминали на Државна Видеолотарија на Македонија им донесоа МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ добивки на двајца нови играчи во октомври. Македонија доби двајца нови милионери. МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ добивките на ДВЛМ израдуваа уште двајца среќни играчи. На 06.10.2017 во Бет Ту Мар во Кривогаштани освоен е МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ вреден 1,714.183 денари, а само три дена подоцна, на 09.10.2017 во Делта Бет Моцарт во Скопје, освоен е МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ вреден 1.355.194 денари. Златко Толомановски од Кривогаштани, пресреќен, во друштво на своите другари пристигна по чекот на добитниот износ 1.714.183 денари во Државна Видеолотарија. Расположен, задоволно ја сподели својата среќна приказна со нас. Тој е редовен играч на видеолотариските терминали. Досега имал неколку помали добивки. Најпосакуваната, МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ вреден 1.714.183 денари ја освои на 06.10.2017 во среќното место Бет Ту Мар во Кривогаштани. Интересно е што два дена пред да ја освои најпосакуваната добивка, имал некое претчувство. Само еден ден пред МИЛИОНЕР ...
сите 11 | | | веќе видена

Актерската екипа од турската хит серија „Изнајмена љубов“ стекна огромна популарност во Европа што претходно ја немаше во својата кариера, а благодарение на одличните улоги. Секој карактер во серијата е приказна за себе, а еден од омилените, покрај Дефне и Омер секако е духовитиот и размазен фотограф Корај Саргин чија улога ја игра турскиот актер Онур Бујуктопчу. Впечатливиот Корај има 35 години и живее во Истанбул, а својата прва улога ја има во 2003 година. Оттогаш има снимено десетина серии, но „Изнајмена љубов“ му донесе популарност и надвор од Турција. Сега, Кориш има нова улога, но не актерска туку водителка во кулинарското шоу со наслов „ Jemekteyiz“ каде гостуваат познати личности кои треба да купат производи и во одредено време да подготват јадење, а Корај е одговорен да воспостави ред. Еве дел од видеaта: Haftanın son yemeği yarın saat 13:00’da @tv8’de ✌️ @yemekteyiztv @bloommedya A post shared by ONUR BÜYÜKTOPÇU (@onurbyktpc) on Oct 12, 2017 at 6:22am PDT Yemekteyiz yeni yarışmacılarıyla ...
сите 8 | | | веќе видена

Елена Велевска деновива снима нов спот. Се работи за македонска верзија песната која е веќе испеаната на бугарски, а кај нас насловена “Недостапна за тебе”. Фолкерката, ако така сега воопшто може да се нарече Велевска, нејзиниот најнов спот го снимаше во студиото на ИН Продукција. Имено, како што и самата изјави за Естрада +, пејачката се враќа на времето кога со песните како што беа „Невина“, „Наркотику мој“, „Луда и перверзен“, се обиде да штрбне од колачот на забавњаците, но за сепак се’ остана само на обид на пејачка, која тогаш бргу сфати дека е подобро да се држи до она што најдобро го знае и умее, односно она по што нејзината публика ја препознава – новосоздадениот фолк! Сепак, добриот прием кај публиката која и не е баш по народњаците, на последната песна „ Погледни ме за крај“ , инаку авторско дело на поп и ар ен би хитмејкерот Роберт Билбилов, на Велевска како да и даде „крилја“ да се обиде одново да вплови во музичките води, во кои некои други „ѕвезди“ суверено владеат на македонската естрада! ...
сите 4 | | | веќе видена

Секој од нас има по нешто од што најмногу стравува, но проверет кои хороскопски знаци ја имаат титулата кукавици. Рак – тие се најголемите кукавици во Зодијакот. Немаат конкуренција. Иако повремено глумат дека не им е страв, доволно е некој од зад грб да им пријде и тие веќе „висат за лустерот“. Не треба да се напоменува дека се плашат од темнина и дека тој страв не исчезнува ни кога ќе созреат. Признајте дека спиете со уклучено светло, бидејќи којзнае што сѐ не демне од ормарот. Риби – во кризните ситуации тие отворено го покажуваат својот страв и не се срамат. Вага – избегнуваат конфликтни ситуации и незабележително се повлекуваат. Инсектите им создаваат панични напади и затоа пролетта не им е омилено годишно време. Сепак, кога им е „срцето во пети“ умеат добро да го искамуфлираат. Извор: Прес24.мк
сите 27 | | | веќе видена

Ноќните грчеви во нозете може да ве разбудат од сон со остра болка среде ноќ, а некогаш се јавуваат додека се будите наутро. Овие грчеви се прилично болни и предизвикуваат стегнување на мускулот што може да трае и откако ќе помине болката. Ноќните грчеви се почести кај возрасни над 50 години, но може да се јават и кај помлади луѓе и кај деца. И мажите и жените се подеднакво засегнати. Што предизвикува ноќни грчеви во нозете? Седење подолго време Интензивен напор Стоење или работење на бетонски под Неправилно седење Што можате да направите да се спречат овие грчеви? Хидратација: Пијте шест до осум чаши вода секој ден Нежно ги истегнете ги мускулите на нозете пред спиење Носете удобни обувки Опуштете се во топла купка пред спиење. Не седете со скрстени нозе или стапала Што да направите кога ќе ве фати грч на ногата? Силно истегнување на згрчениот мускул е најефикасен начин за ублажување на грчот и болката. Може да се обидете со нежно масирање или лесно одење. Дали постојат лекови како терапија за ноќните ...
сите 2 | | | веќе видена

Секој ден е нов повод за провокација и доза на вулгарност од српската поп-дива Јелена Карлеуша. Баш кога помислуваме дека повеќе со ништо не може да изненади, Карлеуша го прави токму спротивното. Таа има време да ги пронајде и спои најлудите провокативни комбинации од кои ги открива своите најсилни атрибути, а во тоа и нема рамна барем на Балканот. Овој пат облече тексас јакна со нејзиниот лик на грбот, а пак надолу комбинираше хеланки со кожа боја кои придонесуваат ефект како да е гола. Па така, за да фокусира на уникатната јакна и жешките хеланки, ЈК се сврти со грб и го истакна бујниот задник. Една вистинска ѕвезда како неа, секогаш е подготвена за нешто храбро за кое ќе зборува целиот регион, а дека е успешна во тоа потврдуваат илјадниците обожаватели кои ја следат редовно и ги задоволуваат апетитите за љубопитство кои Карлеуша уникатно ги сервира.
сите 29 | | | веќе видена

Ракометарите на бундеслигашот Рајн Некар Ловен со триумфот синоќа над ППД Загреб 31:24 се искачија на првото место на табелата во групата А од Лигата на шампионите, но со натпревар повеќе од директните конкуренти европскиот првак Вардар и Барселона. РНЛ ја оправда фавористката улога против хрватскиот првак Загреб, кој само на моменти беше конкурентен тим. Македонскиот репрезентативец во дресот на РНЛ Филип Талески постигна еден гол, а имаше и две исклучувања. Најефикасен на дуелот беше Хендрик Пекелер (РНЛ) со осум голови, а Жарко Марковиќ (Загреб) постигна 7. На дуелот одигран во средата Висла – ПИК Сегед 27:33. РНЛ е прв на табелата со осум бодови, Вардар, Барселона и ПИК Сегед имаат по седум, Нант три, Загреб два, Висла еден, Кристијанштад еден. На вториот дуел одигран синоќа Кадетен Шафхаузен го совлда Скјерн со 25:24, иако на полувреме губеше со 13:9. Македонските екипи дуелите од 5. коло ги играат утре. Вардар е домаќин на Барселона, а Металург гостува кај Чеховски Медведи. извор:курир
сите 135 | | | веќе видена

Во источна Азија има едно чудно овошје со вкус на свинско. Се вика nangka (jackfruit), а некои научници сметаат дека токму ова овошје може да помогне во решавање на глобалниот проблем со гладта. Куп научници, а со нив и Светската банка и Обединетите нации, предупредуваат дека климатските промени можат да доведат до сериозно намалување на производството на пченица и пченка. Nangka, тврдат некои, може да биде добра замена. „Ова е најголемото познато овошје и е преполно со хранливи материи. Дури и малите плодови тежат од 5 до 7 килограми, а можат да достигнат и до 45 килограми. Лесно се одгледува, отпорно е на штетници, болести, суша и високи температури“, вели Даниел Ниренберг – претседателка на организацијата Food Tank, која се бави со одржливост во земјоделството. Згора на тоа, на едно дрво растат и до 150 плодови. Не само што еден плод е количински доволен да нахрани цело семејство, туку неговите семки (во еден плод ги има и до стотина) се полни со протеин, калиум, калциум и железо. Вкусот на зрелиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Кошаркарите на Фенербахче одбраната на европската титула ја почнаа со пораз на гостувањето синоќа кај екипата на Уникаха. Шпанскиот тим славеше триумф со 68:67. Домашната екипа во последната четвртина во која прими само 10 поени поведе на почетокот и успеа да ја задржи предоста до крајот на натпреварот. Најпрецизен кај Уникаха беше Шермандини со 12 поена, додека во редовите на Фенербахче најефикасен беше Костас Слукас со 15 поени. На другите дуели одиграни синоќа од стартното коло беа постигнати следниве резултати: Анадолу Ефес – Реал Мадрид 74:88, ЦСКА Москва – Милано 93:84, Бамберг – Макаби 71:88, Олимпијакос – Басконија 75:64. Вечерва се играат другите дуели од 1. коло: Химки – Валенсија, Жалгирис – Црвена Звезда и Барселона – Панатинаикос. извор:Курир
сите 55 | | | веќе видена

Пејачката Рада Манојловиќ се почесто ги објавува најблиските од семејството. Нејзината сестра и е најголема поддршка и постојано е до неа за се што е потребно, пред се за сестрински разговор кој е незаменлив. Деновиве убавата Рада го дополни својот Инстаграм со неколку фотографии со сестра си, на кои таа е во провокативно издание од кус фустан, додека сестра и скромна и ненаметлива. Од приложеното тешко дека погледот ќе го задржите подалеку од долгите и голи нозе на Рада кои го имаат целосниот фокус од фотографијата. Иако се сестри, тие воопшто не потсетуваат една на друга, Рада висока и згодна, додека нејзината сестра, нешто поситна, едноставна и не така маркантна.
сите 20 | | | веќе видена

Еден од најживописните градови во Шпанија е Севиља. Легендата за основањето на овој град потекнува од митскиот јунак Херкулес, па неговата статуа може да ја зебележете во центарот на градот, а исто така постои и улица со име Аламеда де Херкулес. Севиља е совршена персонификација на Шпанија. Тоа е градот во кој постои микс на бои, вкусови и мириси. Убавото време и топлите ветрови во октомври ќе ви ги наполнат ноздрите со прекрасна миризба на портокаловите цветови, па овој месец е идеален за да ја посетите Севиља. Градот е познат по коридорите, родното место на Дон Жуан, тапас – традиционалното шпанско јадење како и по луксузната архитектура. Во градот постојат 74 храмови, но катедралата Saint Mary of the See е посебна. Изградена е во периодот меѓу 1401 и 1519 година на местото на некогашна џамија. Висока е 116 метри и широка е 76 метри и е третата најголема катедрала на светот. Веднаш до катедралата се наоѓа и најпознатиот симбол на Севиља, кулата со камбана, Хиралда која е висока 114 метри. Севиља е срцето ...
| | веќе видена

next